tracker na dwie yagi

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

tracker na dwie yagi

Post autor: lotpawel »

Jako że pogoda ostatnio nie sprzyja lataniu to można dokończyć wszystko co na ziemi.
I tym sposobem dokończyłem swój tracker. Większość trackerów jakie widziałem na forum są głównie do wideo - antena bi-quad czy patch. Jest to na pewno wygodne w kwestii budowy, ja jednak chciałem żeby tracker obsługiwał za razem link wideo i link rc. Nie latam specjalnie daleko ale zapas "decybeli" niczemu nie przeszkadza:D - wybór padł na dwie yagi - wideo to 10-elementowa yagi o zysku 12dbi (tak mówi chińczyk), antena do eleresa to 5-elementowa yagi o zysku 5,5dbi. Anteny takie głównie z powodów konstrukcyjnych - anteny są podobnych gabarytów i wagi więc dobrze się przeciwważą oraz można jest łatwo kupić a i ceną nie powalają.

Obrazek
Obrazek

Baza pod tracker to solidny statyw głośnikowy o wysokości 110-200cm,
tracker zbudowany jest z dwóch krążków pcb o średnicy 25cm, 3 kółek/rolek meblowych, dwóch łożysk igiełkowych, zębatek ze starej drukarki, boom blocków i rurki szklanej o średnicy 12mm.
Tracker napędzają serwa towerpro mg995 a "sercem" trackera jest oczywiście eleres v1 zamknięty w aluminiowej obudowie z buzerem, przyciskiem zapisu bazy, obrotu tracker, dioda statusu i pass through wyłącznikiem serw. Na początku ramie trackera miało 100cm jednak po kilku testach skróciłem je do 70cm żeby tracker był bardziej kompaktowy a na serwo nie działała aż tak duża siła odśrodkowa przy robieniu flipa.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety doświadczenie kosztuje i dwa serwa obracające tracker w poziomie poległy. Obydwa doszczętnie się skruszyły pomimo metalowych trybów... na początku podłączałem serwo bezpośrednio pod zasilanie, potem były próby z rezystorem ale najlepsze efekty dało zejście z napięciem do 3V na serwo i zmniejszenie prędkości trackera w GUI do 35/50. odpukać serwo działa tak już pół roku i nie wykazuje żadnego zużycia. Z prędkością obrotu nie ma problemu, skrzydłem mogę przelecieć koło trackera spokojnie 70-80km/h i bez problemu śledzi i się nie spóźnia.

Nadajnik eleres, tracker eleres, serwa i apka połączone są za pomocą złącz mini CB a całość na kablu liycy 4x0,25, a zrobione wszystko jest tak, że w każdym momencie mogę wyciągnąć nadajnik i podłączyć pod apkę bezpośrednio lub przez "customowy" kabel mogę zmieniać soft w at/tx bez otwierania/rozkręcania obudowy. Tutaj całość zasilana jest z apki, pakiet 2,2A wystarcza spokojnie na dwa wypady (z tym że w powietrzu spędzam średnio 1,5-2h) więc chwile tracker się kręci.

Video jest zupełnie odseparowane od linku rc, tutaj nie ma co pisać, zwykły fox i 6m kabla do cctv (rg59 + 2x0,75). Dziwne jest tylko to że w pewnym momencie na ekranie zaczęły się dziać dziwne rzeczy - pasy, zaniki obrazu czy załamania obrazu. Myślałem że to kwestia masy, ale po złączeniu masy wideo z linkiem rc było tylko gorzej, problem rozwiązały dwa duże filtry ferrytowe przy foxie i jak ręką odjął.

Na takim zestawie będąc 10km od bazy rssi rc pokazuje mi ~90-93% a jakość video taka sama jak na 10m, przyszłościowo chciałem dołożyć kompas do trackera żeby nie musieć co latanie ustawiać kierunku, ale statyw jest stalowy i skutecznie zaburza magnetometr. Na lepsze czasy czeka aluminiowa rurka która będzie zamocowana zamiast stalowej - może wtedy kompas zadziała. Przy trackerze podłączony jest również bluetooth tak żeby można korzystać z dobrodziejstw trackmyrc.

może kiedyś tracker doczeka się nadajnika video na 5.8ghz i retransmisji linku rc tak żeby mógł być niezależnym "stworem" który można postawić obok i nie trzeba przejmować się kablami, ale nie wiem czy ma to większy sens i jak wyszło by z jakością wideo. Macie jakies doswiadczenia w tej materii?
Ostatnio zmieniony sobota 05 gru 2015, 12:42 przez lotpawel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: tracker na dwie yagi

Post autor: Kowal »

Nie widać "obrazków" :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: tracker na dwie yagi

Post autor: PiotrSz »

Zdjęcia nie działają...
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: tracker na dwie yagi

Post autor: lotpawel »

z tymi obrazkami to jest...
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Re: tracker na dwie yagi

Post autor: profesor »

W tamtym roku założyłem przetwornicę impulsową na zasilanie serw Trackera gdy szukałem rozwiązania dla anteny podwójnej Biquad duża i ciężka - zastosowałem to maleństwo gdzie ustawiłem 5V i ograniczyłem prąd do 1A i od tad tracker jakoś sobie dawał radę powolutku robiąc fikołki:
http://www.ebay.com/itm/5A-Adjustable-C ... Sw7ThUnlx6
Obrazek
Antenka:
Obrazek
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: tracker na dwie yagi

Post autor: lotpawel »

w sumie też dobre rozwiązanie, ja jednak szukałem czegoś co zmieści mi się do tej małej aluminiowej puszki żeby wszystko ładnie upchać. tak teraz myślę to mogłem wziąć jakiś LM2575T który daje max 1A... na jaki prąd masz ustawione teraz? tak mniej więcej?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: tracker na dwie yagi

Post autor: Rurek »

A czy czasem Miś nie dorobił ficzera w eLeReSie na spowalnianie serw w trackerze własnie żeby nie mielić trybów?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: tracker na dwie yagi

Post autor: lotpawel »

To tez napisalem ze zmniejszylem predkosc serw w sofcie trackera bodajze na 35;)
ODPOWIEDZ