Uszkodzony monitor - potrzebna pomoc w naprawie

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
waldorf
Posty: 783
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 13:00
Lokalizacja: Zbąszyń/Poznań
Kontakt:

Uszkodzony monitor - potrzebna pomoc w naprawie

Post autor: waldorf »

Witajcie
Dostałem monitorek 7 calowy z usterką, mam pytanie do osób znających się na tym.
Monitor działa ale nie wchodzi do niego żaden sygnał AV na płytce widać brak jednego elementu wyglądającego jak tranzystor, ale nie jestem pewien czy to faktycznie tranzystor. Po włączeniu ekran świeci na niebiesko i działa OSD, można sterować wszystkimi funkcjami, przełączanie pomiędzy AV1/AV2 powoduje zanik blue screena na sekundę i ponowne jego włączenie. Ach na środku ekranu widnieje napis "NO SIGNAL". Czy byłby ktoś skłonny pomóc, chętnie zlecę naprawę tego ustrojstwa bo szkoda byłoby zutylizować - no chyba że naprawa będzie niemozliwa lub nieopłacalna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Waldek
http://heli.waldorf.pl
Awatar użytkownika
przemas
Posty: 234
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 17:33
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: przemas »

ani av 1 ani av2 nie działa ? czy wcześniej działał? jaki powód uszkodzenia.
Awatar użytkownika
waldorf
Posty: 783
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 13:00
Lokalizacja: Zbąszyń/Poznań
Kontakt:

Post autor: waldorf »

ani av 1 ani av2 nie działa ? czy wcześniej działał? jaki powód uszkodzenia.
nie działa żadne AV, powód uszkodzenia nie znany gdyż dostałem go w takim stanie. Jedna wielka niewiadoma.
Pozdrawiam Waldek
http://heli.waldorf.pl
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 614
Rejestracja: wtorek 23 mar 2010, 15:32
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

A sprobuj wstawic tam zwyklego npn , np. bc849 czy cos w okolicy , na SMD .
Jak nie pojdzie to jakiegos pnp :) .
Znajdziesz mase takich tranzystorkow w starych plytkach CDromow czy HDD , czy czegokolwiek z "dawcow organow" . Wystarczy zmierzyc multimetrem polaryzacje .
Awatar użytkownika
waldorf
Posty: 783
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 13:00
Lokalizacja: Zbąszyń/Poznań
Kontakt:

Post autor: waldorf »

jest tylko jedna kwestia która mnie zastanawia, wszystkie tranzystory na płycie mają oznaczenia Q a te dwa elementy mają D (jakby diody), ale oczywiście z tranzystorami mogę potestować.
Pozdrawiam Waldek
http://heli.waldorf.pl
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Bo to są raczej diody, i to pewnie podwójne diody zabezpieczające - jedna do masy, druga do zasilania. Jeśli wyleciały w powietrze to znaczy że ktoś na wejście podał zasilanie - prawdopodobnie 12V. Trzeba by prześledzić drogę sygnału od wejscia. Jeśli są po drodze jakieś dławiki czy rezystory, to mogą być spalone i dalej nic nie poszło. Jeśli wejścia docierają wprost do nóżek scalaka obróbki video, i nie ma nigdzie po drodze zwarcia, no to niestety, ale masz złom. Te diody jeśli są podłączone tak jak myśle, to nie muszą tam być i monitor bez nich powinien normalnie działać.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
przemas
Posty: 234
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 17:33
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: przemas »

miś pisze:Trzeba by prześledzić drogę sygnału od wejscia. Jeśli są po drodze jakieś dławiki czy rezystory, to mogą być spalone i dalej nic nie poszło. Jeśli wejścia docierają wprost do nóżek scalaka obróbki video, i nie ma nigdzie po drodze zwarcia, no to niestety, ale masz złom.
Jeżeli masz ochotę, to wyślij do mnie dysponuje odrobiną czasu mogę sprawdzić.
Awatar użytkownika
waldorf
Posty: 783
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 13:00
Lokalizacja: Zbąszyń/Poznań
Kontakt:

Post autor: waldorf »

przemas pisze:Jeżeli masz ochotę, to wyślij do mnie dysponuje odrobiną czasu mogę sprawdzić.
Dzięki Przemas, zaraz się odezwę na PW
a przy okazji trochę posprawdzałem i okazuje się, że to faktycznie podwójne diody, wylutowałem tę pozostałą i okazuje się że jest sprawna, faktycznie pełni rolę zabezpieczenia. Wyrysowałem schemat jak wejścia są podłączone (widać AV1 ale 2 jest tak samo) - wychodzi na to że wejścia nie są galwanicznie połączone ze scalakiem, ale podstawiłem jeszcze raz sygnał (bez diody) i też nic. Dławik po drodze jest ok, opory 75om również. STK6014 to scalak do którego docierają sygnały.
Załączniki
monitor.jpg
Pozdrawiam Waldek
http://heli.waldorf.pl
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Jak dławik po drodze jest cały i rezystancja wejść mierzonych względem masy wynosi około 75omów, to STK6014 tego raczej nie przeżył. Cześć jego pamięci :cry: Resztę sobie dopowiedz.
No chyba że wszystko jest OK, a w menu trzeba wybrać tryb PAL/NTSC, albo monitor potrafi tylko NTSC na przykład, a Ty uporczywie podajesz mu PAL którego nie rozumie :-)
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ