Anteny by KKacper

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: zeman0 »

retmiwrd pisze:dipola do eleresa
Ja używam dipola od Kkacpra jako odbiorcza do RL na 433 i jest więcej niż dobrze... :mrgreen:
Taranis 9XD, eLeRes, GS, OSD i AP by Zbig & Pitlab, FOX 800 1,2GHz, Talon.
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Post autor: Kkacper »

Dzisiaj zrobiłem mały eksperyment z antenę do eleresa - zamiast dipola zbudowałem GP (trochę zmodyfikowaną).
Podczas prób w locie okazało się iż antena sprawuje się bardzo dobrze - 1,5 km od bazy 170 m wysokości RSSI 60-65 %. (eleres 100mW - antena TX - "Zorba").Wczoraj na dipolu ( co prawda trochę niżej 120 m wysokości) w odległości od bazy 1,3 km RSSI 10-20 %.

Obrazek

Poniżej foto koptera z antenami :


Obrazek[/thumb]
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Post autor: zybyzy »

Kkacper ja myślę że bardziej wina jakichś zakłóceń w konkretnej platformie i może inna antena akurat w tym wypadku działa lepiej.
Weźmy mojego Legwana gdzie mam jakieś takie zakłócenia od regla, że telemetrię od eleresa zrywa mi już przy 30% gazu, czyli przy starcie a RSSI na 1200m i 120m wys. mam 99% a antena to robiony na kolanie dipol 164mm
eleres 100mW antena z HK za 9$
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Post autor: Kkacper »

Zainspirowany przez jednego z kolegów dyskusją na temat wyższości anten o polaryzacji liniowej nad antenami o polaryzacji kołowej (lub odwrotnie - jak kto woli) oraz syskiem poszczególnych anten przeprowadziłem dzisiaj testy obu systemów antenowych.

Test wyglądał następująca :

Dla polaryzacji liniowej - w nadajniku (700 mW) antena GP - w odbiorniku po kolei GP, PATCH, BIQUAD.
Odległość pomiarowa taka sama.

Wyniki wypadły następująca :
GP -45,6 db
PATCH -40,3
BIQUAD -40,2 db

Dla polaryzacji kołowej - w nadajniku koniczynka - w odbiorniku po kolei koniczynka, Crosshair i helical 11 zwojów

Tutaj następujące wyniki :
koniczynka - 46 db
crosshair - 40,0
helical - -33,7

Na pierwszy "rzut oka" widać iż dla obu polaryzacji przy zastosowaniu anten dookólnych w TX i RX poziomy odbieranych sygnałów są porównywalne.

Przy zmianie w odbiorniku na antenę kierunkową PATCH,BIQAD czy crosshair zyskujemy ok 5-6 db.

Jedyna znaczna różnica jest przy helicalu 11 zwojowym - tutaj zyskujemy 13 db.

Z pomiarów widać iż jeśli chodzi o "cyferki" można powiedzieć iż oba systemy są porównywalne.

Ten test jest typowo pomiarowy. Jak wiadomo w praktyce podczas latania jest różnie - jadni chwalą sobie anteny z polaryzacją liniową inni z kołową.

To na tyle.
mariuszko
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 13 sty 2013, 21:39
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa

Post autor: mariuszko »

Witam!
Zakupiłem 18.09.2014 od Kkacpra antenki koniczynki na 1280MHz wideo - 9kanał popularnego foxa.
Antenki bardzo ładnie wykonane i solidnie zapakowane nawet Poczta Polska im nie zaszkodziła :-)
Pierwsze co zauważyłem po podłączeniu w domu na stole to, to że są mniejsze zakłócenia od Rangelinka. Na fabrycznych bacikach było dużo gorzej.
Testy w powietrzu też były i co tu dużo pisać jest dużo lepiej niż na bacikach.
Jeśli ktoś potrzebuje dostrojonych anten polecam produkcję Kkacpra.
Awatar użytkownika
yelloo
Posty: 145
Rejestracja: środa 11 cze 2014, 12:16
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: yelloo »

Również witam, ja jakiś czas temu również zamówiłem koniczynki Tx i Rx od Kkacpra, ale na 5.8 GHz. Wyglądają świetnie, ale po testach niestety nie było rewelacji :-(

Przy nadajniku 200mW śnieżyć zaczynało po oddaleniu się na 300m. Do tego w powietrzu pojawiały się jakieś dziwne chwilowe zakłócenia i zaniki obrazu po przechyleniu się quadcoptera. Po podpięciu 3 zwojowego helicala od bartwaw śnieżenie zaczynało się przy 600m, ale jakby mniej zakłóceń w locie. Na tym zestawie w teście naziemnym udało mi się odejść na 1,2km przy jakimś tam jeszcze ledwo widocznym video.

Niedawno postanowiłem zamówić sobie jakąś Chińską koniczynkę z surveilzone (5.8Ghz Circular-polarized Omni Cloud Spirit Tx Antenna), taką żebym miał złącze kątowe, bo bardziej mi odpowiada.

Ku mojemu zdziwieniu ta chińska sprawuje się o niebo lepiej od roboty Kkacpra :shock: Zakłóceń i zaników obrazu brak, w testach z powietrzu, ale i wewnątrz budynków sprawuje się dużo lepiej. Obraz zaczyna trochę śnieżyć dopiero przy odległości ok. 1km przy użyciu 3 zwojowego helikala na odbiorniku.

Nie rozumiem czym może to być spowodowane, koniczyny Kkacpra nie uległy nigdy żadnym odkształceniom czy uszkodzeniom. :roll:
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: kolsek345 »

Bo zrobienie dobrej anteny na tak wielka czestotliwosc jest bardzo trudne i to pewnie troche loteria.Moje 4 koniczynki 5.8 w nadajniku po testach na rssi odbiornika - wyniki :
1.bartwaw
2.Kkacper
3.chinska z ebaya
4.moja :oops:
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Awatar użytkownika
yelloo
Posty: 145
Rejestracja: środa 11 cze 2014, 12:16
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: yelloo »

Masz rację, ale nawet nie chodzi mi o sam zasięg, tylko te zakłócenia. Na żadnym nagraniu kogokolwiek nie widziałem czegoś podobnego, aż byłem zdziwiony jak tak dobrze sprawują się koniczyny na innych platformach. W każdym razie może jeszcze spróbuję szczęścia niedługo u bartwaw ;)

Swoją drogą kolsek345, bardzo podziwiam Twoje wyniki z helicalami na Frsky i odbiorniku video ;) Nie publikujesz czasem gdzieś nagrań z lotów? Sam też nie lubię "rozstawiać gratów" i mam dość rozbudowaną stację na aparaturze, razem z DVR i wszystko zasilane z jednego pakietu 3s :lol:
Tx 5.8 GHz 200mW + Rx 3-turn helical; FrSky 2.4 GHz + 7dbi patch; eLeReSv2; Bixler 2, RC Logger Xtreme, Turnigy 1:18 Stadium Truck
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: kolsek345 »

Dłuższych filmów nie publikowalem same wycinki.Obecnie latam na pathu 23dbi na wideo i to jest dopiero antena :-P .Ale nie smiecmy w wątku Kkacprowym.
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: pilot »

Większość chwali anteny Kkacpra, to ja chyba mam jakiegoś pecha. Zamówione koniczynki na 5,8GHz chodziły jakiś czas w miarę, później w jednej popękał ekran. Teraz dostałem GP i patcha. O ile GP wykonana w miarę, o tyle patch tragicznie :-( Mało który wymiar zgodny z kalkulatorem, dystanse same się rozklejały, ogólnie jakość wykonania... poniżej przeciętnej. Obie poszły do zwrotu i zamówiłem patcha od innego forumowicza.
Jakość i precyzja wykonania nieporównywalna !

EDIT: Jako uzupełnienie dodam, że na pożyczonych koniczynkach Immersiona mam znacznie lepszą wizję i osiągi. Więc fabrycznych antenek nie warto zawsze traktować jako gorszych.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
daniellol
Posty: 194
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 11:01
Lokalizacja: Oborniki Wlkp

Post autor: daniellol »

Witam. Jestem posiadaczem dwóch anten od Kkacpra. Jedna dipol 433MHz do eLeRes, druga koniczynka na 5645MHz (4kanał Boscam). Jakość wykonania super. Obie według moich pomiarów SWR mają poniżej 1,4. O ile pewien jestem pomiaru na 433MHz to na 5.8GHz to jest pomiar mocno orientacyjny. Porównywałem koniczynkę od KKacpra z moją koniczynką, różnice są tak minimalne przy 200mW, że trudno powiedzieć czy któraś jest lepsza. Obie zachowują się bardzo podobnie. Troszkę anten na 5.8GHz zrobiłem, różnych. Przyznam się, że od KKacpra zamówiłem z czystej ciekawości, żeby sprawdzić sprzęt pomiarowy. Generalnie napiszę tak, czy SWR 1,2 czy 1,6 to różnicy w zasięgu raczej nie zobaczymy. Ktoś pisze tu o zasięgu między dwoma koniczynkami. Najdalej na dwóch koniczynkach na 200mW udało mi się polecieć na 700 metrów i obraz był już kiepski. Helical 7 zwoji plus koniczynka KKacper dzisiaj testowane 2500 metrów Video na 4 ale już momentami troszkę zanikające, wysokość 230 metrów. Pozdrawiam.
Sky Surfer 1400, eLeReS v2 i eLeReS max :), S500 na KFC32FTB, FOX800,
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: lotpawel »

Dzisiaj zrobiłem mały eksperyment z antenę do eleresa - zamiast dipola zbudowałem GP (trochę zmodyfikowaną).
Kkacper jakiej długości zrobiłeś "ramiona" GP?
ciekawa koncepcja
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Post autor: Kkacper »

Jeśli chodzi o to GP ze zdjęcie koptera to : pionowy gorący 20 cm "wąsy" poziome 8 cm, a następnie po podłączeniu do miernika docinałem.
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mmuchomor »

Dzisiaj dotarła do mnie paczka z antenami. Do RC 433MHz dipol RX i zorba TX, a do AV 1.2GHz dwie koniczynki. Na razie mogę ocenić je pod względem estetyki wykonania i jestem bardzo zadowolony.
Jak zrobię testy bojowe, na pewno podzielę się wrażeniami.

Edit: Miałem się podzielić i zapomniałem... na tym zestawie zrobiłem 16km przy kiepskiej pogodzie (bardzo duża wilgotność i bardzo niskie chmury).
Ostatnio zmieniony poniedziałek 29 cze 2015, 12:29 przez mmuchomor, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Maciek
dzeq
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 10 mar 2015, 21:10

Re: Anteny by KKacper

Post autor: dzeq »

Witam - ja z tych chwalacych. Antentki pomogly mi zlapac wizje na 4km od bazy i odnalezc model. Lot na bixlerze + aPM2.5 600mw 5.8. Koniczynka + skewer plane. Odbiornik = gogle fatshark predator.

Polecam produkt :)
ODPOWIEDZ