jak rozwiazac problem 3 rodzajow zasilania w walizce?

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
L_I_S
Posty: 902
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 09:48
Lokalizacja: Zgorzelec, Monachium

jak rozwiazac problem 3 rodzajow zasilania w walizce?

Post autor: L_I_S »

Witam,

mam taki dylemat odnosnie w miare przejrzystego podlaczenia trzech (ew.wybieralnych wlacznikami) zrodel napiecia do tych samych kontaktow 12V i 5V.

A dokladnie w bazie walizkowej sa trzy kontakty dla 12V i trzy kontakty dla 5V. MOge tam podlaczyc gogle, odbiornik ,ladowarke, kamere DV itd. Teraz problem polega na tym, ze chce pozostawic te kontakty i pociagnac do nich razem trzy zrodla zasilania tzn.:

1.:"calkiem mobilny" wkladany akumulator Pb da 12V oraz poprzez regulator liniowy 5V,
2.:"pol mobilne" auto poprzez zapalniczke da mi 12V i tak samo regulator da 5V,
3.:"na kablu" zasilanie 230V dzieki zasilaczowi z PC bede mial 12V,5V,a nawet 3.3V Tutaj jest opisane jak uzyskac rowniez i wiecej napiec. Ja poki co przerobilem i korzystam z 12V i 5V i to starcza

O ile zasilajac tylko z zasilacza PC (aku Pb i zapalniczka auta sa odlaczone) nie mam konfliktu, to przy zasilaniu z aku Pb lub zapalniczki musze prad jakos odlaczyc od zasilacza PC, czyli np.zrobic dodatkowy wylacznik na masie?? Czy moze przy kazdym kontakcie zrobic przelacznik wybierajacy zrodlo napiecia??
Jak byscie to sami rozwiazali?

Pytania:

1.:
Pozdrawiam


"If flying were the language of man, soaring would be it's poetry"
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Na wyjściu zasilacza PC do napięcia -12V (minus 12V) podłączyć cewkę dwustykowego przekaźnika ze stykami przełączającymi. Styki normalnie zamknięte podłączyć do wejścia 12V i 5V ze stabilizatora liniowego (zasilanie z aku bądź z samochodu), środek, czyli styk ruchomy to wyjścia 12 i 5V do bazy, a styki normalnie otwarte - do wyjść +12V i +5V z zasilacza PC. Jak podłączysz zasilacz do prądu, to przekaźnik złapie i przełączy zasilanie na zasilacz z PC, jak wyłączysz, to puści i przełączy na zasilanie z AKU.

Edit:
Poprawiłem opis podłączenia styków, bo było 2x o normalnie otwartych.
Aha, a zasilanie z auta to równolegle do wewętrznego akumulatora... Będziesz mógł go przy okazji podładować z auta.
Ostatnio zmieniony niedziela 21 lis 2010, 22:26 przez miś, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
L_I_S
Posty: 902
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 09:48
Lokalizacja: Zgorzelec, Monachium

Post autor: L_I_S »

dobry pomysl, szukam, ale nie moge znalezc gdzies na internecie tego dwustykowego przekaznika :/
Pozdrawiam


"If flying were the language of man, soaring would be it's poetry"
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

To daj dwa przekaźniki z jednym przełącznym stykiem... Tylko cewki na 12V i styki na prąd co najmniej 5A. Obie cewki razem, do -12V z zasilacza i po bólu.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

L_I_S pisze:dobry pomysl, szukam, ale nie moge znalezc gdzies na internecie tego dwustykowego przekaznika :/
na alledrogo np taki

jest tego pełno daj hasło przekaźnik 12v i już :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
L_I_S
Posty: 902
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 09:48
Lokalizacja: Zgorzelec, Monachium

Post autor: L_I_S »

okej, no to sprawa rozwiazana, tylko najlepiej bedzie chyba taki przekaznik ok. 5A lub 8A , na ladowarke potrzebuje minimum 5A .

TEraz jeszcze od razu wsadzilbym dlawiki tu i tam....Takie cos powinno sie nadac chyba

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/produ ... /1/backurl
Pozdrawiam


"If flying were the language of man, soaring would be it's poetry"
ODPOWIEDZ