DIY Headtracker

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 44
Rejestracja: sobota 06 wrz 2014, 15:24
Lokalizacja: ~Poznań

Re: DIY Headtracker

Post autor: Prezes »

Początkowo wlutowałem się w 3 piny pod modułem TX i zasilanie z pakietu szło do pinu Vin Arduino - wtedy właśnie radio wieszało się za każdym razem, gdy wciskałem Reset w Arduino i co chwila samo z siebie. W przerwach HeadTracker działał :)

Teraz zmieniłem tylko źródło napięcia na 5V z płyty głównej Turnigy 9x i wszystko działa. Podejrzewam, że winny jest stabilizator w Arduino Nano, bo to chińska podróbka. Niedawno miałem podobną sytuację z Arduino Uno - spaliło się po podłączeniu 12V do wejścia Jack.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: DIY Headtracker

Post autor: Adrián »

Witajcie,
jestem prawie na ukończeniu swojego head trackera, polutowane, skalibrowane i działa.
Można przycisk (zwierny?) na arduino "wyciągnąć" do aparatury?
Mam 9xr, jest tam fajny przełącznik TRN, można się pod niego jakoś podłączyć? W najgorszym wypadku, wyciągnę i zamontuje nowy fizyczny przycisk na aparaturze. Chciałbym mieć pod ręką.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: DIY Headtracker

Post autor: pawelsky »

Adrián pisze:Można przycisk (zwierny?) na arduino "wyciągnąć" do aparatury?
Ten przycisk po wcisnieciu zwiera RST do masy, wiec bez problemu.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: DIY Headtracker

Post autor: Adrián »

To super :-)
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Re: DIY Headtracker

Post autor: profesor »

@Prezes na bank brak rezystora na wyjsciu procka.

Co to za resetowanie?
Chyba chodzi o zerowanie pozycji z pinu D11 Arduino?
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: DIY Headtracker

Post autor: Adrián »

profesor pisze:Chyba chodzi o zerowanie pozycji z pinu D11 Arduino?
Tak, dokładnie o to mi chodziło.
Trzeba podłączyć pod pin d11 i pod masę?
Będę musiał jeszcze dorobić przycisk przy aparaturze, zrobię na stałe z gniazdem. Żeby móc szybko podpiąć ht.
Tak mi będzie wygodniej, niż przy ht, nie trzeba odrywać rąk podczas lotu.

Sprawdziłem i będzie ok ;-)

Editt:
Macie jakiś łatwy sposób na rozebranie

Obrazek

bez całkowitej demolki?
Próbuję delikatnie podważyć i rozgiąć listki/języczki jak zwał tak zwał, przy wyjściu przewodów, ale słabo to wygląda..
Może ktoś coś podpowiedzieć?

Editt
Ok, udało się, rozginałem te listki i delikatnie wyciągałem.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: DIY Headtracker

Post autor: Adrián »

Hm podłączyłem headtracker, skalibrowałem i teoretycznie działa, ale do momentu uzbrojenia aparatury. Mam blokadę, muszę wszystkie przełączniki ustawić w pozycji początkowej i przepustnice ustawić w dół (9xr), dopiero mogę uruchomić aparaturę.
Gdy mam przełącznik, lub przepustnicę w takiej pozoycji i headtracker jest podpięty, to wszystko działa.
Wystarczy, że tylko uzbroję aparaturę i headtracker szaleje. Jedynie odłączenie od zasilania pomaga.
Mam wyprowadzony kabelek na przycisk reset, ale jest jeszcze niepodpięty, to tutaj może być problem?
Mieliście taki przypadek?
Już nie wiem, gdzie szukać winnego.
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Re: DIY Headtracker

Post autor: pbrys »

Adrián pisze:
profesor pisze:Chyba chodzi o zerowanie pozycji z pinu D11 Arduino?
Tak, dokładnie o to mi chodziło.
Trzeba podłączyć pod pin d11 i pod masę?
Będę musiał jeszcze dorobić przycisk przy aparaturze, zrobię na stałe z gniazdem. Żeby móc szybko podpiąć ht.
Tak mi będzie wygodniej, niż przy ht, nie trzeba odrywać rąk podczas lotu.

Sprawdziłem i będzie ok ;-)

Editt:
Macie jakiś łatwy sposób na rozebranie

Obrazek

bez całkowitej demolki?
Próbuję delikatnie podważyć i rozgiąć listki/języczki jak zwał tak zwał, przy wyjściu przewodów, ale słabo to wygląda..
Może ktoś coś podpowiedzieć?

Editt
Ok, udało się, rozginałem te listki i delikatnie wyciągałem.
Jak by co to u pitlaba jest
http://www.pitlab.pl/pitlabsklep/interf ... etail.html
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Re: DIY Headtracker

Post autor: profesor »

Adrián pisze:Hm podłączyłem headtracker, skalibrowałem i teoretycznie działa, ale do momentu uzbrojenia aparatury. Mam blokadę, muszę wszystkie przełączniki ustawić w pozycji początkowej i przepustnice ustawić w dół (9xr), dopiero mogę uruchomić aparaturę.
Gdy mam przełącznik, lub przepustnicę w takiej pozoycji i headtracker jest podpięty, to wszystko działa.
Wystarczy, że tylko uzbroję aparaturę i headtracker szaleje. Jedynie odłączenie od zasilania pomaga.
Mam wyprowadzony kabelek na przycisk reset, ale jest jeszcze niepodpięty, to tutaj może być problem?
Mieliście taki przypadek?
Już nie wiem, gdzie szukać winnego.
Trochę nie jasno to napisałeś.
W aparaturze wyłacz sobie blokadę , zostraw tylko na Throtle blokadę żeby nie obciąć paluchów - w razie zwiechy apki będziesz miał problem podczas lotu.
Ja ustawiam 3 kanały dla HT w kodzie Arduino który wgrywasz, potem w GUI ustawiasz ppm1 do ppm3.Te same ppm jako Source ustawiasz w mikserach na kanałach np dla PanTilta.
Jeśli masz HT poprawnie skalibrowany to słupki PPM w aparaturze powinny się wychylac zgodnie z ruchem w danej osi.
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: DIY Headtracker

Post autor: Adrián »

Masz rację z aparaturą trochę namieszałem. Już przestawiłem blokadę, tylko na przepustnicę.
profesor pisze:Ja ustawiam 3 kanały dla HT w kodzie Arduino który wgrywasz
Tu jest zapewne problem.
Kanały w aparaturze i gui ht, są takie same.
Czyli te same kanały muszę ustawić również w kodzie. Tylko jeszcze nie wiem jak.
Czyli czas na lekturę :-)
Chyba, że w sadzie od Ciebie z strony, którą podałeś są już jakieś ustawione domyślnie?
Ustawiłem tak jak u Ciebie, od 5 do 7 ppm1-ppm3, w gui również te same.

editt
profesor pisze:Jeśli masz HT poprawnie skalibrowany to słupki PPM w aparaturze powinny się wychylac zgodnie z ruchem w danej osi.
Czyli jednak nie mam poprawnie skalibrowany, po uzbrojeniu aparatury słupki w ogóle się nie ruszają a ht szaleje, rusza się sam we wszystkie strony.
Zaczynam od początku.
Co ciekawe, przed uzbrojeniem a tylko włączeniem Zasilania do HT z aparatury, już działa poprawnie.

Editt:
Tak siedzę i walczę od jakiegoś czasu. Wgrałem od początku wszystko od nowa i ten sam efekt. Już nie mam pomysłu co robię źlę.

Przeglądając temat na rcgroups, zaciekawiło mnie jedno połączenie

Obrazek
http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... 559&page=2

Dlaczego czarny przewód, hm domyślnie gnd? Jest przylutowany do rst?
U mnie jest poprowadzony według schematu do gnd

Obrazek
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re:

Post autor: Adrián »

profesor pisze:
Filmik z działania:
Profesor, przed uzbrojeniem aparatury mogę sterować HT, jednak po uzbrojeniu, HT szaleje, nie trzyma poziomu, obraca się jak chce i kanały się nie zmieniają jak u Ciebie na filmie.
Gdzie jeszcze szukać przyczyny?
Jakby ppm nie podawał sygnału, to HT nie powinien w ogóle działać, tak?
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Re: Re:

Post autor: profesor »

Adrián pisze:
profesor pisze:
Filmik z działania:
Profesor, przed uzbrojeniem aparatury mogę sterować HT, jednak po uzbrojeniu, HT szaleje, nie trzyma poziomu, obraca się jak chce i kanały się nie zmieniają jak u Ciebie na filmie.
Gdzie jeszcze szukać przyczyny?
Jakby ppm nie podawał sygnału, to HT nie powinien w ogóle działać, tak?
Gdzie ty to widzisz że HT szaleje/nie szaleje ?

Musiałem odgrzebać Arduino ... Ja robię tak:
1. Zmieniam liczbe generowanych PWM w PPM i to w kodzie Arduino dla HT (v1.04) w Config.h : #define NUMBER_OF_CHANNELS 3, zapisuje projekt
2. Kompiluje i wgrywam kod do arduino.
IMU <> Arduino ma być przyklejone na sztywno np na HotGlue i polutowane - widziałem tylko włożone szpilki - i to ma działać ?
Obrazek
3. Odpalam GUI - Headtracker_GUI_v0_05, ustawiam port, wciskam Connect,
4. zmieniam PPMchannels z 9-8-7 na 1-2-3, ustawiam suwakiem Gain na 300 w osiach Pan i Tilt.
5. wciskam Upload Settings.
6. wciskam Calibrate Gyro (metoda obrazkowa czyli ustawiamy w pozycji IMU jak na obrazku (okrągły złoty otwór w IMU))
IMU jest bardzo wrażliwe na zmiane połozenia i pole magnetyczne podczas kalibracji.
Najlepiej narysować sobie linie pod kątem prostym i użyć kontomierza lub pudełko - całośc robimy na stole z dala od metalowych elementów.
Objawy źle skalibrowanego MAGNETOMETRU to rozjeżdzanie sie i nietrzymanie pozycji.
7 Jeśli Kalibracja przebiegła pomyślnie podpinamy HT pod Apkę. Podpinamy kabelkiem sygnał PPM z D9 przez rezystor 1K do PPMin w Apce , GND <> GND.
8 Ustawiamy na kanałach (np 7 i 8 ) PAN i TILT miksery z Source PPM1 na ch7 , PPM2 na ch8 - można dac Swich np prawy AIL do odcięcia HT i wyzerowania serw PANTilta.
9 Modlimy się :)
10 Wciskamy przycisk RESET - pin d11 do GND w Arduino - HT ustawia się w pozycji ZERO i jest gotowy do pracy, wciśnięcie na dłużej jak 2s pauzuje/odpałzuje pracę HT.

Acha jest jeszcze wykres działania IMU czyli "start Plot" w GUI ale nie sugeruj sie tym że poprawnie Ardu generuje kod PPM - on mixuje dane z Gyro / ACC / Mag w osiach. niepoprawnie skalibrowany HT będzie reagował na ruch ale będzie plywała pozycja.
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: DIY Headtracker

Post autor: Adrián »

Dziękuję Bardzo za szczegółowy opis dla zielonego ;-) jutro będę walczył dalej.
Myślę, że nie tylko mi się przyda.
Ja mam nano z usb, widziałem, że też takie wersje sprzedawałeś. Schemat, który podlinkowałem 2 posty wyżej, jest na pewno prawidłowy?
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Re: DIY Headtracker

Post autor: Kris_po »

Mi również udało się uruchomić headtrackera, miałem małe problemy z aparaturą - x9e, nie przyjmowała sygnału PPM, na turnigy 9r wszystko było w porządku. Udało się wszystko naprawić wymianą firmware na najnowsze - 2.1.5

Poniżej kilka zdjęć jak to upchałem ht do fatshar'ków, cieszy najbardziej to że udało mi się wyprowadzić usb :)

Obrazek
Obrazek
Fixer
Posty: 56
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 17:30
Lokalizacja: B-B

Re: DIY Headtracker

Post autor: Fixer »

Po czterech popołudniach walki z HT i aparaturą 9XR udało mi się toto odpalić, okazało się że w mojej 9xr z Atmegą 128 na gniazdo Futaby jest wyprowadzony tylko PPMout a 3 pin wisi w powietrzu, natomiast na gnieździe JR jest tylko PPMin więc albo trzeba zamienić wtyki z gniazd JR-FUTABA albo przelutować kabelek.Taka modyfikacja jak na zdjęciu poniżej spowoduje puszczenie z dymem aparatury (na 2-gim pinie od góry po prawej stronie jest pełne napięcie baterii)Obrazek
ODPOWIEDZ