Zasilacz PC przerobiony na uniwersalny 2.5-24V

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Zasilacz PC przerobiony na uniwersalny 2.5-24V

Post autor: Zbig »

UWAGA: wątek zawiera drastyczne opisy oraz zdjęcia, osoby niepełnoletnie oraz bez doświadczenia elektronicznego nie powinny tego czytać!
A już na pewno nie powinny próbować zrobić tego samego w domu.
Odpowiedzialność za ewentualne szkody ponosi Marcin, który namówił mnie na opublikowanie tego na forum :-D


Ostatnio naszedł mnie taki mus, żeby coś zrobić. najlepiej coś głupiego, no bo jak się człowiek nudzi...
Zlazłem wiec do piwnicy, a tam widzę w pudle leżą stare, uszkodzone i częściowo już zdemontowane zasilacze do komputera.
Obrazek
Nigdy wcześniej nie reperowałem przetwornic sieciowych, ale co tam, jak człowiek się nudzi... Krótkie poszukiwania brakujących części powiodły się i po niedługim czasie jeden zasilacz ożył.
Obrazek
Tylko wcale nie potrzebuję kolejnego zasilacza dającego zafiksowane napięcia +12V/+5V/+3.3V. No więc jeszcze raz zabrałem się za jej demontaż - tym razem planowy. Po chwili obok leżała kupka niepotrzebnych części: trzeba było się pozbyć układu scalonego od OVP/UVP/OCP (over votage, under-voltage, over-current protection), który jest nieprzestawialny. Potem usunąłem niepotrzebne tory prostowników dla +5V i +3.3V -12V, zostawiając tylko tor +12V, w którym wymieniłem kondensatory z 16V na 25V woltowe (mogłyby być nawet 35 voltowe).
Obrazek
Do tego do istniejącego toru stabilizacji (zwykle na TL431) dodałem zewnętrzny potencjometr do płynnej regulacji napięcia. No i zasilacz pokazał swoją drugą twarz: uniwersalny, regulowany zasilacz od +2.5V do +22V (ograniczenie kondensatorów na 25V) i prąd wyjściowy ponad 20A .
Obrazek
Oczywiście maksymalny prąd jest limitowany mocą maksymalną zasilacza - 350W, więc przy 20V wychodzi max obciążenie 17A, przy 12V to 29A. Zastosowane diody prostownicze mają obciążenie max 40A.
Ponieważ wywaliłem oryginalny układ OVC (over -current protection) wiec dorzuciłem 20-amperowy ACS712 z dodatkowym tranzystorem i potencjometrem, dzięki czemu nam płynną regulację ograniczenia prądowego od 1 do 20A.
W zasadzie dając zamiast potencjometrów przełączniki wielopozycyjne (dla wygody i bezpieczeństwa) miałbym "manualną", sieciową ładowarkę CC/CV do LiPo/LiIon, do ładowania pakietów 1S-5S (6S po wymianie kondensatorów na 35V) i prądzie do 20A :).
A dorzucając jakieś Arduino czy inny STM32 spoko można by to skomputeryzować :roll:
No i jeszcze fotka z „palenia gumy” a raczej palenia drutu :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Zasilacz PC przerobiony na uniwersalny 2.5-24V

Post autor: fragles »

Niezła historia ;-) A serio - ciekawa sprawa, sam mam kilka takich zasilaczy... tylko czasu brak.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Zasilacz PC przerobiony na uniwersalny 2.5-24V

Post autor: Verid »

Jak to mówią - było się uczyć :oops:
Bardzo przydatne info...gdybym rozumiał choć połowę z tego. Bo tak się składa że zasilaczy od pecetów to mam troszkę (sprawnych, niesprawnych, sprawnych inaczej) a dobrego zasilacza z regulacją napięcia i natężenia niiii. No cóż... :-(
Ten wredny...
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Zasilacz PC przerobiony na uniwersalny 2.5-24V

Post autor: misiekkk »

Jak to mówią: nuda matką postępu, czy jakoś tak...
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasilacz PC przerobiony na uniwersalny 2.5-24V

Post autor: Piotrowy »

Zbig :-) Podaj w postaci ułamka, stosunek ilości elementów nowych do wywalonych :->
Będzie to jedna z niewiadomych równania koniecznego do rozwiązania w celu sporządzenia takiego zasilacza samemu ;-)
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasilacz PC przerobiony na uniwersalny 2.5-24V

Post autor: Zbig »

A co, potrzebujesz prostownika do Glorii? :-)

Wywalone elementy są na fotce.
Sama regulacja napięcia (bez ograniczenia prądu): +3 nowe elementy (2x kondensator 1x potencjometr)
Ogranicznik prądu: +6 elementów.
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasilacz PC przerobiony na uniwersalny 2.5-24V

Post autor: Piotrowy »

Zbig pisze:A co, potrzebujesz prostownika do Glorii? :-)
Z separatorem walczyłem ze 2 miesiące dopóki nie okazało się, że dwa kanały podłączone razem nie ładują. Indywidualnie było ok. Już nam prądu w aku nie brakuje :-D
Zbig pisze:Wywalone elementy są na fotce.
Sama regulacja napięcia (bez ograniczenia prądu): +3 nowe elementy (2x kondensator 1x potencjometr)
Ogranicznik prądu: +6 elementów.
Nie możliwe, że to takie proste :shock:
A czy wszystkie zasilacze PC w środku mają to samo :roll:
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasilacz PC przerobiony na uniwersalny 2.5-24V

Post autor: Zbig »

Byłoby za dobrze :-).
Jest bardzo dużo różnych wersji zasilaczy, o różnej topologi i różnych układach sterujących. Ale zasadniczo każdy powinien dać się przerobić.
Mam jeszcze zwłoki jakiegoś innego upalonego z pół mostkiem na TL494, to interesująca topologia i może spróbuję też go z ciekawości zreanimować.
No i leżą też na biurku 4 częściowo już rozkminione zasilacze serwerowe HP po pół kilowata każdy :-)
ODPOWIEDZ