Phantom 4 pro - zbacza, atti mode, dryfuje

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

falszywyfaraon
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 08:22

Phantom 4 pro - zbacza, atti mode, dryfuje

Post autor: falszywyfaraon »

Witam forumowiczów i piszę z prośbą o poradę. Rozbiłem mojego Phantoma 4 Pro. Kopter praktycznie złom ale cudem ocalała kamera z gimbalem. Znalazłem na ebay-u Phantoma 4 rpo+ bez kamery. Nie było też kontrolera i baterii. Według sprzedającego latający i sprawny. Kupiłem, złożyłem do kupy z moją kamerą i lata robi zdjęcia kręci filmy ale...
No właśnie, problem pojawił się trochę później. Początkowo latałem nim ostrożnie na niewielkiej wysokości z małą prędkością, bez gwałtownych zmian kierunku lotu. Kiedy jednak rozpędziłem drona do większej prędkości zauważyłem, że na podglądzie z kamery przekrzywia się horyzont, dron zaczyna zbaczać, wreszcie pojawiają się komunikaty "atti mode" czasami "compas error", kiedy puszczę drążki kontrolera dron nie zatrzymuję się natychmiast tylko dryfuje lekko w prawą stronę. Dopiero po chwili zatrzymuje się i powoli horyzont wraca do poziomu, można kontynuować lot.
Zrobiłem kalibrację IMU, kilka razy kalibrację kompasu w dobrych warunkach, kalibrację kontrolera, kalibrację gimbala. Niestety problem pozostaje.
Przeczytałem gdzieś sugestię, że problem może pochodzić stąd, że jeden z silników nie uzyskuje pełnej mocy i dlatego dron zaczyna zbaczać przy dużej prędkości, przechyla się i dryfuje. System w związku z tym wariuje i wysyła komunikaty o "campas error".
Podejrzewałem też jakieś problemy z softem i tu pojawia się kolejne niepowodzenie. Dron ma aktualne oprogramowanie ale mimo to chciałem odświeżyć je korzystając z funkcji "Refresh" w Assistant 2. Program ściąga oprogramowanie do 91 % i wyrzuca komunikat o niepowodzeniu.
Moje pytanie czy można w inny sposób zaktualizować / odświeżyć oprogramowanie?
No i pytanie podstawowe co może być przyczyna takiego zachowania drona.
gorszysort
Posty: 244
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 17:55
Lokalizacja: Pomorskie/Zachodniopom.

Re: Phantom 4 pro - zbacza, atti mode, dryfuje

Post autor: gorszysort »

Sprawdź czy jak lecisz z odłączoną (wypiętą z zasilania) kamerą problem wciąż występuje. Jak tak - jest problem z częścią kontroli lotu + esc i to musisz rozwiązać najpierw. Jak nie - to całe zło jest w kamerze i na niej się skup.

Przy okazji sprawdzaj też czy coś się wyjątkowo nie grzeje.

Problemy które opisujesz pochodzą z różnych komponentów. To co te komponenty mają wspólnego to zasilanie. Być może coś żre za dużo prądu? a może regulatory napięcia są nadpalone?
falszywyfaraon
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 08:22

Re: Phantom 4 pro - zbacza, atti mode, dryfuje

Post autor: falszywyfaraon »

Dzisiaj będzie trochę czasu to polatam nim bez kamery. Zobaczymy.

Edytuj posty!

19:30

Bez kamery też lata źle. Wygląda to tak jakby leciał lekko przekręcony - nie w osi. Także lekko dryfuje po zatrzymaniu.

22:13

Problem rozwiązany!!!

@gorszysort dobrze mnie ukierunkowałeś. Po wyeliminowaniu kamery jako źródła błędów, przyjrzałem się temu co było najbliżej po zdjęciu osłony dolnej wraz z kamerą czyli IMU. Cztery śrubki dwie tasiemki, przełożyłem IMU od mojego rozbitego Phantoma i wszystko śmiga jak należy.

Wielkie dzięki @gorszysort
ODPOWIEDZ