Dron DJI i GPS

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

Amicis
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 14 paź 2018, 18:35

Dron DJI i GPS

Post autor: Amicis »

Cześć

wkrótce zamierzam sobie kupić Drona DJI Spark. Generalnie to nie bedzie mój pierwszy dron, wcześniej latałem aby się nauczyć na tanszych modelach.

Jednak wiadomo jak to dron może nam się zagubić. Jak rozladuje się bateria to niestety już go nie znajdziemy. I tutaj pytanie czy możecie polecić ( i czy w ogole tak się robi ) jakiś moduł GPS, który bedzie przyklejony do drona i który będzie mi go śledził ? Zgubie go i lokalizator wskaże mi miejsce gdzie jest. Jaki moduł GPS byscie polecili ?

I druga sprawa, czy oprócz samego urządzenia, to płaci się jeszcze za usługe od dostwcy telefonu (Tmobile, Play, Orange itd) ?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Dron DJI i GPS

Post autor: Verid »

Amicis pisze:czy w ogole tak się robi
Nie, tak się nie robi.
Amicis pisze:czy oprócz samego urządzenia, to płaci się jeszcze za usługe od dostwcy telefonu
Tak.
Ten wredny...
Amicis
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 14 paź 2018, 18:35

Re: Dron DJI i GPS

Post autor: Amicis »

Hej Verid,
dzięki za odpowiedź, jednak liczyłem na troche bardziej rozbudowaną odpowiedź ;).

Mianowicie nie robi tak się, czemu nie ? Z logicznego punktu dron warty pare tysi może się zgubić, a to może nas przed tym zabezpieczyć.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Dron DJI i GPS

Post autor: Verid »

Dostałeś odpowiedź na to o co pytałeś. Bardziej rozbudowaną odpowiedź znajdziesz czytając to forum (bo temat lokalizatorów był poruszany nie raz i nie tylko odnośnie wielowirnikowców) i...instrukcję od Sparka.
W dużym skrócie:
-Spark jest za malutki na noszenie dodatkowej masy
-systemy DJI są dość dobrze zabezpieczone i trzeba się wykazać wyjątkową głupotą żeby zgubić sprzęt z powodu rozładowania baterii
-istnieją udokumentowane przypadki zakłócenia elektroniki pokładowej przez taki lokalizator (zagubienie/zniszczenie sprzętu przez lokalizator)
-na poziomie gruntu występują problemy tak z łącznością GSM jak i z ustaleniem lokalizacji GPS więc bez ciągłego logowania pozycji (co Spark i tak robi sam z siebie) w momencie upadku może się okazać że cały misterny plan w p...u bo tracker nie może złapać pozycji lub/i sieci GSM

Resztę i rozwinięcie powyższego możesz znaleźć samodzielnie.
Ten wredny...
Amicis
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 14 paź 2018, 18:35

Re: Dron DJI i GPS

Post autor: Amicis »

Hej Verid,
instrukcje jak najbardziej czytałem ale jednak wolałem się upewnić. Gdzieś na youtubie czytałem że spark lubiał odlatywać (wiadomo że w większości przypadków błąd ludzki) - podobno błąd firmwaru który został poprawiony. Dzięki wielkie za odpowiedź, bede szukał dalej rozwinięcia tematu :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Dron DJI i GPS

Post autor: Adrián »

Jakoś Nigdy mi nie uciekł, ani nie miał takiego zamiaru.
To nie błąd softu, tylko błąd pilota.

Trzeba uważać gdzie się lata i w jakich warunkach i przeczytać i co najważniejsze, stosować się do instrukcji.

Kolejna sprawa, to obowiązkowo zrób fcc, nie dlatego, żeby latać daleko, wręcz przeciwnie. Latać w zasięgu wzroku, ale mieć możliwie pewny link, zarówno podgląd jak i sterowanie.

Jak będziesz się stosował do tego, to zminimalizujesz ryzyko ucieczki.
Jeśli jednak to nastąpi, masz od tego gwarancję. Przykłady pokazują, że to wystarczy i jeśli to nie była Twoja wina, to gw jest rozpatrywana pozytywnie.

Jeśli nie chcesz go stracić, to nie lataj by włączyło się rth. Zazwyczaj z głupoty i lenistwa ludzie to robią.
Później się dziwią, że uciekł.

Traktuj rth, jak ostateczność. Ostatnia deska ratunku przed dalszą ucieczką.

Widzisz, że robi coś co nie chciałeś? Szybka reakcja i przełączasz się w tryb sport i sprowadzasz go bezpiecznie na ziemię.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Dron DJI i GPS

Post autor: Jagoda »

Adrián pisze:Jakoś Nigdy mi nie uciekł, ani nie miał takiego zamiaru.
To nie błąd softu, tylko błąd pilota.
Trzeba uważać gdzie się lata i w jakich warunkach i przeczytać i co najważniejsze, stosować się do instrukcji.
Wybacz ( chorym jeszcze) bo nie pamiętam, ale czy miałeś jakieś zabezpieczenie przed wypadnięciem baterii?
Jeżeli tak, to maniual cosik wspomina? :mrgreen:
Prawie każdy (som wyjątki - widać na YT) ma yelly(o) nad swoim latadełkiem i kombinuje - może coś da się poprawić/ulepszyć.

A dla założyciela tematu link do dyskusji na forum na wspomnianą okoliczność :-P
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=54&t=4 ... or#p521355 - forumowa szukajka bdb. działa :-P
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Dron DJI i GPS

Post autor: Adrián »

Jagoda pisze:Wybacz ( chorym jeszcze) bo nie pamiętam, ale czy miałeś jakieś zabezpieczenie przed wypadnięciem baterii?
Jeżeli tak, to maniual cosik wspomina?
Prawie każdy (som wyjątki - widać na YT) ma yelly(o) nad swoim latadełkiem i kombinuje - może coś da się poprawić/ulepszyć.
Akurat taki "dodatek" nie wpływa na elektronikę i dodatkową możliwość ucieczki. Z dodatkowym gps był bym Bardzo ostrożny. Na pewno bym tego nie założył do smarka.

Tak, ale inni latali i nie każdemu wypadało. Ja widziałem problem i tak sobie z nim poradziłem (chociaż czytałem zabawne komentarze, że "jak to? Wydałem 2-3 tys i mam jeszcze jakiś plastik zakładać? DJI tego nie ma w instrukcji" Później czytam, że bateria mu wypadła i spadł smark do wody.. Normalnie bym współczuł, ale po tym się uśmiałem ;-) )
Tylko przez to nie odlatują, co najwyżej spadają :D

W bateriach z 2018 są dłuższe zatrzaski i problem został "poprawiony". Ale i tak bym używał tej blokady. Dzięki niej, masz 100% pewność, że nie wypadnie bateria.
Kiedyś zatrzaski się poluzują.. ;-)

Żeby nie było niepotrzebnych pytań, tak ona wygląda:

Obrazek
ODPOWIEDZ