Phantom FC40 - i montaż zenmuse

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

barwa73
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2018, 18:49
Lokalizacja: Kielce

Phantom FC40 - i montaż zenmuse

Post autor: barwa73 »

Witajcie koledzy.

Jestem tu nowy - więc proszę o wyrozumiałość. "Przywitalnie" już zaliczyłem a teraz pytanie:

Czy jest możliwośc montażu gimbala zenmuse H3-3D do FC40..? Jeśli tak, to co trzeba zrobić? Co zamontować?
Bardzo proszę o pomoc.
I będę wdzięczny za wszelkie informacje o FC40 - czego można się spodziewać, czy jest podatny na jakiekolwiek ulepszenia i modyfikacje.
Wczoraj polatałem chwilkę, ale muszę kupić nowe pakiety, gdyż na oryginalnych - 6 minut to max co się dało wycisnąć. Nie spodziewałem się niczego innego, gdyż pakiety już swoje lata mają a i zaczynają puchnąć.. ;)

Jeszcze raz bardzo proszę o wyrozumiałość :)

Pozdrawiam.
gorszysort
Posty: 244
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 17:55
Lokalizacja: Pomorskie/Zachodniopom.

Re: Phantom FC40 - i montaż zenmuse

Post autor: gorszysort »

Pamiętam takie rzeczy jak przez mgłę, więc nie dam głowy czy wszystko się zgadza; ale:

Ph2 ma na płycie centralnej specjalne złącze dla Zenmuse:
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... -Schematic

Ph1 nie ma takiego złącza - ale DJI przygotowało magiczne pudełko które z jednej strony można podłączyć do starszych Phantomów a z drugiej do gimbala H3-2D/3D. To pudełko nazywało się chyba GCU - Gimbal Control Unit.

Zweryfikuj sobie czy GCU będzie pasowało do twojej płyty - nie pamiętam czy było do jakiejś konkretnej.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Phantom FC40 - i montaż zenmuse

Post autor: Verid »

gorszysort pisze: DJI przygotowało magiczne pudełko które z jednej strony można podłączyć do starszych Phantomów a z drugiej do gimbala H3-2D/3D
Nie do końca tak. H3-3D/2D były sprzedawane w dwóch wersjach - Phantom only (bez GCU, przeznaczona dla Phantoma 2) i Standalone (z GCU, przeznaczona dla kopterów z kontrolerem NAZA). Szkopuł w tym że FC40 to Pantom 1 z fikuśną kamerką czyli owszem NAZA ale bez PMU czyli kolega bedzie potrzebował nie tylko H3-3D z GCU ale i PMU żeby to pospinać - więcej np. tu: https://www.youtube.com/watch?v=3I9es5y7Mrw

Pamiętać należy jeszcze o tym że po pierwsze Zenmuse z GoPro to spory klocek więc czasy lotu nie będą "cudowne", nawet na nowych bateriach a po drugie coś mi się w głowie kołacze że podgląd w FC40 był po WiFi czyli RC było na 5,8GHz a to oznacza poważne kłopoty jeżeli kolega zainstaluje sobie tam typowy podgląd. na tej samej częstotliwości. Informacja o tym powinna być na nalepce na aparaturze.
Ten wredny...
barwa73
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2018, 18:49
Lokalizacja: Kielce

Re: Phantom FC40 - i montaż zenmuse

Post autor: barwa73 »

Dzięki koledzy.

Już okrzepłem z modernizacją FC40... Pozostawię go synowido nauki i zabawy, natomiast dla siebie popatrzę za Phantom 3 - nawet golasem, bo GoPro posiadam. I zenmuse także.
Faktycznie - nadajnik i odbiornik w FC40 to 5,8GHz a więc za dużo kombinacji a pakieciki - lichutkie :) A tu trzeba by dołożyć jeszcze troszkę gram..
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Phantom FC40 - i montaż zenmuse

Post autor: Verid »

Jak chcesz wozić GoPro z Zenmuse'm to Phantom 2. Trójki mają własne zintegrowane kamery.
Ten wredny...
barwa73
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2018, 18:49
Lokalizacja: Kielce

Re: Phantom FC40 - i montaż zenmuse

Post autor: barwa73 »

Dzięki bardzo Verdi :)

Właśnie jestem umówiony na odbiór "dwójeczki" :)
Na co zwrócić uwagę przy oględzinach?
Aha:
Czy po zamontowaniu GoPro - jest możliwy podgląd na telefonie? I jaka aplikacja do tego..? W FC40 była aplikacja która łączyła się tylko z kamerką po wifi. A w przypadku "dwójeczk" jak to się odbywa?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Phantom FC40 - i montaż zenmuse

Post autor: Verid »

W przypadku "dwójeczek" z GoPro potrzebujesz typowego analogowego toru wideo na 5,8GHz czyli nadajnik, odbiornik i coś do patrzenia.
Tym czymś do patrzenia może być komórka w przypadku gdy jako odbiornik wybierzesz coś z serii ROTG, np. ROTG02
W żadnym wypadku nie próbuj używać podglądu oferowanego przez GoPro gdyż po pierwsze ma on sam z siebie tragiczny zasięg a po drugie działa na tej samej częstotliwości co RC Pantoma 2 przez co oba system żrą się niemiłosiernie.

EDIT - nie należy zapominać też o porządnych antenach bo to co dają w zestawie z nadajnikiem czy odbiornikiem z reguły nadaje się tylko do testów na stole.
Ten wredny...
barwa73
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2018, 18:49
Lokalizacja: Kielce

Re: Phantom FC40 - i montaż zenmuse

Post autor: barwa73 »

No dobra. Koniec mieszania koledzy. :)

Tak mnie wzięło, że kupiłem P3Pro. Teraz czekam na przesyłkę :) "Dwójeczka" nie wypaliła bo po konkretnych pytaniach o stan - coraz więcej się okazywało.. Jak to w życiu ;)

Pozdrawiam :)
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Phantom FC40 - i montaż zenmuse

Post autor: Jagoda »

barwa73 pisze: Tak mnie wzięło, że kupiłem P3Pro.
IMHO słusznie :-)
Masz niezły link video i dobrą stabilizację gimbala (po ostatnich lotach P4(zwykły) - gimbal prawie taki sam - loty podczas Bory i jestem pod wrażeniem). O zasięgu nie wspomnę. ;-)
Kamerka nie jest zła( i brak "rybiego oka")
Mam nadzieję, że łyknąłeś wersję po liftingu.
Gratulacje i przyjemności z latania/filmowania :-)
Pozdrawiam. :), :)
barwa73
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2018, 18:49
Lokalizacja: Kielce

Re: Phantom FC40 - i montaż zenmuse

Post autor: barwa73 »

A czym się różni wersja po liftingu od przed liftingiem..?

Zauważyłem, że są inne silniki, nie ma pęknięć pomiędzy śrubami.
Będę chciał kupić obudowę - bo umyśliła mi się hydrografika :)
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Phantom FC40 - i montaż zenmuse

Post autor: Jagoda »

barwa73 pisze:A czym się różni wersja po liftingu od przed liftingiem..?

Zauważyłem, że są inne silniki, nie ma pęknięć pomiędzy śrubami.
Będę chciał kupić obudowę - bo umyśliła mi się hydrografika :)
Różnice V.2 są dokładnie takie jak napisałeś.Miałem V.1 i obudowa mimo zmniejszenia momentu dokręcenia śrub i tak zaczęła pękać.
Mało tego, w nadajniku RC również.

Edit.
Załączam fotkę.V1 lewa V2 prawa
Załączniki
v1-v2.jpg
v1-v2.jpg (43.75 KiB) Przejrzano 4072 razy
Pozdrawiam. :), :)
ODPOWIEDZ