DJI Mavic Air

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

Banan1970
Posty: 32
Rejestracja: wtorek 31 lip 2018, 08:36
Lokalizacja: Poznań

Re: DJI Mavic Air

Post autor: Banan1970 »

Mam pytanie dotyczące "żonglowania" przez drona częstotliwościami WiFi.

Mavic Air. Za każdym razem takie same warunki lotów (to samo miejsce). Przełącznik częstotliwości WiFi ustawiony na "Auto". Odległość od zabudowań ok. 300 m. "Zaśmiecenie" kanałów WiFi na minimalnym poziomie (odczyt z DJI GO4). Loty maks. do 250 metrów.
W trybie CE dron korzystał praktycznie tylko z trybu 5,8GHz. Po przejściu na FCC częstotliwość zmieniła się na 2,4GHz. I niezależnie od tego czy dron jest 10 metrów od mnie czy 250 metrów to zawsze jest 2,4GHz. Tak jakby Air zapomniał ;-) , że ma też 5,8GHz. Na filmach z YT (testowanie zasięgu) zawsze jest 2,4GHz, no ale to może być z góry wymuszone przez operatora.

Oczywiście wszystko działa i generalnie nie ma problemu, ale jestem ciekawy dlaczego w tych samych warunkach tryby CE i FCC korzystają z innych częstotliwości?

Pozdrawiam :-)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: DJI Mavic Air

Post autor: Adrián »

W teorii, im niższa częstotliwość, tym większa przenikalność sygnału. To dobrze, że latasz na 2.4ghz, ja przełączam na manual i zawsze latam na 2.4ghz, żeby sobie nie wybrał z automatu.
Od teorii są wyjątki, 5.8ghz jest czasami mniej zaśmiecona częstotliwością, szczególnie w mieście, ale to na moich 99% lotów mam 2.4ghz i oczywiście fcc, bo inaczej nie latam.
Banan1970
Posty: 32
Rejestracja: wtorek 31 lip 2018, 08:36
Lokalizacja: Poznań

Re: DJI Mavic Air

Post autor: Banan1970 »

@Adrian - wszystko to co napisałeś to się zgadza, ale w dalszym ciągu mam pewne wątpliwości co do prawidłowości zachowań Aira. Zwłaszcza po małym eksperymencie wykonanym wczoraj.

Mianowicie uruchomiłem Aira w trybie FCC w domu. "Zaśmiecone" 2,4GHz, minimalna aktywność na 5,8GHz, tryb "auto". Spodziewałem się, że Air połączy się na "luźniejszym" 5,8GHz. Okazało się, że nie. Połączył się na "zaśmieconym" 2,4GHz. Po restartach też. Dało się wymusić w manualu 5,8GHz, ale po powrocie na "auto" od razu wracał na 2,4GHz. Natomiast po zmianie na tryb CE, restarcie, Air od razu i zgodnie z oczekiwaniami połączył się na 5,8GHz. Po ponownym przejściu na FCC cała sytuacja się powtórzyła tzn. Air łączył się na "zaśmieconym" 2,4GHz ani myśląc skorzystać z luźnego 5,8GHz. Krótko mówiąc chyba Air w trybie FCC nie lubi ;-) 5,8GHz.

Jednocześnie zdarzyło się raz podczas latania na zewnątrz i wielokrotnie podczas testu w domu, że Air (tryb FCC, 2,4GHz) rozłączył się tzn. reagował na joysticki (można było latać) natomiast nie było przekazu obrazu oraz danych lotu. Po chwili łączył się ponownie i za chwilę rozłączał. Na moje, mało doświadczone, oko wyglądało to na problemy z połączeniem w "zaśmieconym" środowisku. No, ale to jeszcze potestuję i sprawdzę czy sytuacja będzie się powtarzała.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: DJI Mavic Air

Post autor: Verid »

Być może Mavic porównuje "śmieci" z siłą własnego sygnału (piszę "być może" bo to tylko moje luźne dywagacje) - na FCC "potęgą jest i basta" więc nie przejmuje się tak bardzo zaśmieceniem bo i tak je "przekrzyczy" a zatem trzyma się 2,4GHz jako propagacyjnie lepszej. Z kolei w CE już nie ma takiej siły przebicia więc szuka także po innych częstotliwościach by mieć gwarancję bycia słyszanym.
Banan1970 pisze:Jednocześnie zdarzyło się raz podczas latania na zewnątrz i wielokrotnie podczas testu w domu, że Air (tryb FCC, 2,4GHz) rozłączył się tzn. reagował na joysticki (można było latać) natomiast nie było przekazu obrazu oraz danych lotu.
Też tak miałem i też podejrzewałem zakłócenia. W moim przypadku okazało się że fon jest na granicy wytrzymałości i okazjonalnie nie wyrabia. Po zmianie na solidny tablet, miejsca które dotąd miałem za zaśmiecone zakłóceniami nagle okazały się całkowicie zdatne do lotu.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1060
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: DJI Mavic Air

Post autor: Marcin »

Po zabawach z NAZĄ DJI jakoś mnie naszło na przenośnego gotowca. Wziąłem AIR bo była promocja. Zaj... jest :) Na razie 2 baterie tylko mam, ale powoli do przodu. Jedno pytanie - baterie z Aliexpress ktoś testował? Są coś warte? Bo wychodzi na to, że w PL bateria 320 a na Ali 250. I, żeby nie było, mówie o sklepie DJI Grandstore czy jakoś tak - ja tam na Ali kupiłem Mavica Air za 2700 z wysyłką z Niemiec, DJI care przeszło bezproblemowo, więc to nie jest żaden (chyba) szwindel :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: DJI Mavic Air

Post autor: pawelsky »

Marcin pisze:na Ali kupiłem Mavica Air za 2700 z wysyłką z Niemiec, DJI care przeszło bezproblemowo, więc to nie jest żaden (chyba) szwindel :)
To ze Care "przeszlo" nie oznacza ze bedziesz je mogl zrealizowac poza Chinami. Podobnie gwarancja. Sprawdz jaka masz wersje (EU czy CH) na pudelku.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1060
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: DJI Mavic Air

Post autor: Marcin »

MAVIC AIR (EU) - sprawdzalem to przed kupnem wlasnie, zeby nie wysylac przypadkiem do Chin.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: DJI Mavic Air

Post autor: pawelsky »

Marcin pisze:MAVIC AIR (EU)
No to bedzie Pan zadowolony :)
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1060
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: DJI Mavic Air

Post autor: Marcin »

Szczerze? Wolalbym nie korzystac i sprawdzac zadowolenia z DJI Care ale dzięki :) na razie jestem pozytywnie zaskoczony jakością i łatwością obsługi. Moja Hexa i quady tym bardziej będą się kurzyć, bo ani tego złożyć ani do plecaka zapakować... :)
Banan1970
Posty: 32
Rejestracja: wtorek 31 lip 2018, 08:36
Lokalizacja: Poznań

Re: DJI Mavic Air

Post autor: Banan1970 »

Verid pisze:
Banan1970 pisze:Jednocześnie zdarzyło się raz podczas latania na zewnątrz i wielokrotnie podczas testu w domu, że Air (tryb FCC, 2,4GHz) rozłączył się tzn. reagował na joysticki (można było latać) natomiast nie było przekazu obrazu oraz danych lotu.
Też tak miałem i też podejrzewałem zakłócenia. W moim przypadku okazało się że fon jest na granicy wytrzymałości i okazjonalnie nie wyrabia. Po zmianie na solidny tablet, miejsca które dotąd miałem za zaśmiecone zakłóceniami nagle okazały się całkowicie zdatne do lotu.
Potwierdzam :-) Po podłączeniu do nadajnika porządnego tableta problemy z połączeniem znikły bezpowrotnie. Krótko mówiąc DJI GO4 ma swoje wymagania, które należy brać pod uwagę. Oczywiście połączenie w trybie FCC jedynie na zaśmieconym 2,4GHz.

Przy okazji. FCC to większa moc nadajnika, czyli szybsze zużycie baterii? Teoretycznie tak powinno być. Osobiście tego nie zauważyłem, ale ja latam od niedawna :-)

Pozdrawiam
potrek
Posty: 473
Rejestracja: czwartek 29 gru 2016, 12:36
Lokalizacja: szczecin

Re: DJI Mavic Air

Post autor: potrek »

Marcin, chyba promocja na tego aira juz sie skonczyła bo nigdzie nie widzę tak dobrej oferty.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1060
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: DJI Mavic Air

Post autor: Marcin »

No ja się załapałem na ostatnie 12h promocji jakieś 2 tyg temu chyba ;)
jacom
Posty: 66
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 10:56

Re: DJI Mavic Air

Post autor: jacom »

Kto podpowie dlaczego nagrania z Air wieszają się na kompie? plik MP4, 54 KLATKI/S 1920/1080, a mam wesele nagrane tez MP4 1920/1080, TYLKO 50klatek/s. Raczej to nie nagranie, bo np na tv nie wiesza się aż tak bardzo, ale też są momenty gdzie przytnie się...:/
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: DJI Mavic Air

Post autor: Verid »

Słaby komp? Stare lub brak kodeków?
Ten wredny...
jacom
Posty: 66
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 10:56

Re: DJI Mavic Air

Post autor: jacom »

Od kodeków zacząłem, potem sprawdziłem właśnie że wesele w tej samej jakości a chodzi normalnie.

youtube automatycznie zmniejsza jakość?
jak Wam to chodzi po 40sekundzie?

https://youtu.be/KrGsAs5iY6Q
ODPOWIEDZ