Phantom 3 Advanced Duże opóźnienie obrazu Lagi

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

taziman
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 19 paź 2017, 10:10
Lokalizacja: Tychy

Phantom 3 Advanced Duże opóźnienie obrazu Lagi

Post autor: taziman »

Witam.
Chciałbym się podzielić moim problemem dotyczącym sporego opóźnienia związanego z podglądem obrazu na żywo.
Po zakupie używanego Phantoma3 i uruchomieniu wszystko działało cacy na Sony XperiaM5 do pewnego momentu. Nie podam tutaj wersji softu oraz firware Rc i modelu - nie zapisałem tych danych.
Pewnego pięknego dnia po wyjęciu sprzętu i przygotowaniu do lotu pojawiły się problemy z opóźnieniem obrazu który docierał do telefonu z kilku sekundowym opóźnieniem. Wtedy zacząłem czytać, robić downgrade aplikacji google, przywracanie ustawień fabrycznych itp.
Niektóre zabiegi pomagały na jakiś czas. Testowane z DJI Go oraz Litchi. Będąc na urlopie i używając drona niemal codziennie problemu nie było przez dwa tygodnie. Problem powrócił gdy sprzęt sobie np tydzień leżakował.
Postanowiłem odłączyć taśmy od gimbala ( 2szt. szare) oraz od drona (1szt szara). Każde złącze kilka razy zostało wyjęte i podłączone ponownie. Po uruchomieniu wszystko działa jak należy - wielkie oczy działa. Znowu przerwa w używaniu drona i problem powrócił. Kupiłem Ipada Mini 2 myśląc że to może wina sprzętu ale dalej nic lagi lagi i lagi. Robiony downgrade z 1.11.20 do 1.09.0060 RC do 1.6 dalej nic.
Postanowiłem jak wcześniej odłączyć taśmy i podłączyć ponownie i znowu szok - obraz płynny reakcja natychmiastowa na pochylenie kamery na Andoridzie DJ go 3.1.11 oraz IOs DJi GO 2.9.1 a teraz ver 3.1.18
Dodam że mam też Xperie Z w rezerwie i zawsze po akcji z tasmami sprawdzane na wszystkich sprzętach problem ustępował
Aktualne ver firmware phantom 1.09.0060 RC 1.6

Czy ten problem już ktoś całkowicie wyeliminował. Bo przyznam że rozpinanie taśm jest troszkę kłopotliwe.

Mirek
gorszysort
Posty: 244
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 17:55
Lokalizacja: Pomorskie/Zachodniopom.

Re: Phantom 3 Advanced Duże opóźnienie obrazu Lagi

Post autor: gorszysort »

Ja miałem opóźnienie tylko gdy próbowałem działać na tablecie z biedronki. Potem kupiłem NVidia Shield i nie ma problemów.

Pracowałem na kilku Ph3 Pro/Adv i sam nigdy (z wyjątkiem crapbletu) nie miałem problemu z lagiem.

Nie słyszałem też aby ktoś naprawiał ten problem czyszcząc złącza - temat pojawia się często na PhantomPilots, ale konkluzja jest niemal zawsze software'owa, typu "wyłączyłem apki w tle i pomogło" albo "zainstalowałem apkę do czyszczenia i pomogło" albo "ustawiłem opcje dewelopera i wymuszenie akceleracji i już działa". Jak jest sprzętowa, to problemem bywa kabel USB albo płytka interfejsu z radia.

Generalnie na wersji Pro/Adv nie bardzo widzę nawet techniczną możliwość by taśma powodowała opóźnienie. Na Std może jeszcze, ale na Pro/Adv taśma może co najwyżej powodować artefakty - tam nie ma protokołu który dopuszcza retransmisję.

Upewnij się czy czasem nie nadinterpretowałeś tego co się stało.
taziman
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 19 paź 2017, 10:10
Lokalizacja: Tychy

Re: Phantom 3 Advanced Duże opóźnienie obrazu Lagi

Post autor: taziman »

Witam,

Wiem, że wielu z Was może się to wydawać dziwne co piszę. Dlatego postanowiłem kupić tablet tylko na potrzeby Phantoma (ipad mini 2), który powinien ogarniać temat bez problemów. Pogoda na razie nie pozwala na próby, ale po ostatnim rozłączeniu taśm działa poprawnie gdy uruchamiam codziennie na stole sprzęt. Obecnie tylko rozłączenie i podłączenie (białe wtyczki) taśm powoduje, że obraz po zmianie np. kąta pochylenia kamery dociera bez opóźnień. Dzięki za kilka wskazówek i będę meldować. Możliwe że mam wadliwy sprzęt kwestia trafnego zdiagnozowania tablet/phantom/rc.

Mirek
gorszysort
Posty: 244
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 17:55
Lokalizacja: Pomorskie/Zachodniopom.

Re: Phantom 3 Advanced Duże opóźnienie obrazu Lagi

Post autor: gorszysort »

Patrząc na twoją odpowiedź zdałem sobie sprawę że myślałem o innej taśmie niż ty - o taśmie foliowej łączącej ruchome ramiona drona (tzw. flat wire) a nie o taśmie z połączonych przewodów (ribbon wire) łączącej gimbala z resztą drona. Taśma łącząca gimbala z płytką OFDM przesyła dane protokołem USB, więc jest tam obsługa retransmisji.

Tasiemkę tą łatwo kupić w chinach - możesz więc ja wymienić. Warto też przetrzeć wtyki alkoholem.
supermacius
Posty: 17
Rejestracja: środa 24 gru 2014, 13:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Phantom 3 Advanced Duże opóźnienie obrazu Lagi

Post autor: supermacius »

Witam

Chciałbym podłączyć się pod temat.

https://youtu.be/9u_OClDJHmw

Na filmie widać lagi kóre wcześniej nie wystepowaly. Problem wystepowal zarowno w fw 1.6 jak i występuje w najnowszym. Na końcu filmu widać listę kanałów video, bez zadnego stabilnego.

Prośba o informację czy któryś z kolegów spotkał się z podobnym problemem.

Pozdrawiam serdecznie
gorszysort
Posty: 244
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 17:55
Lokalizacja: Pomorskie/Zachodniopom.

Re: Phantom 3 Advanced Duże opóźnienie obrazu Lagi

Post autor: gorszysort »

supermacius pisze:https://youtu.be/9u_OClDJHmw

Na filmie widać lagi kóre wcześniej nie wystepowaly. Problem wystepowal zarowno w fw 1.6 jak i występuje w najnowszym. Na końcu filmu widać listę kanałów video, bez zadnego stabilnego.
Bardzo jasna ilustracja problemu. Ciekawa sprawa.

Na początek sprawdził bym czy problem jest po stronie nadawczej czy odbiorczej - spróbował bym zbindować drona z inną aparaturą.
ODPOWIEDZ