phantom 2, szukanie usterki

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

trybus
Posty: 5
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 22:59
Lokalizacja: Wrocław

phantom 2, szukanie usterki

Post autor: trybus »

Witam wszystkich,
Po upadku pantoma (zatrzymanie na krzakach, po czym bateria wyleciała i ułamane jedno śmigło) nie mogę go uruchomić. Silniki nie odpalają. Robiłem kalibracje w assistant i wszystko przebiegło ok. Żadnych błędów też nie wykrywa. Kalibracja kontrolera też ok, sprawdzałem wizualnie moduł gps i też nie widać fizycznych uszkodzeń, tylko kolor porcelanki nie jest jednolity i są takie jakby plamy żółte - czy to może być oznaka uszkodzenia? Kalibracji kompasu nie mogę zrobić, bo przy drugiej fazie obrotu diody migają: czerwony, zielony, żółty. W przypadku zesputego modułu gps to chyba w trybie ATI chociaż by silniki ruszyły?
Hip3q
Posty: 53
Rejestracja: piątek 17 mar 2017, 22:49

Re: phantom 2, szukanie usterki

Post autor: Hip3q »

trybus pisze:W przypadku zesputego modułu gps to chyba w trybie ATI chociaż by silniki ruszyły?
W sumie dopiero raczkuje z dronami ale to czy odpalisz silniki może być uzależnione od oprogramowania. Jeżeli system wykryje niesprawny moduł, może nie pozwolić na rozruch. Możesz rozłączyć moduł i spróbować odpalić (nie wiem czy soft pozwoli na taki zabieg). Sprawdź również logi, być może będą tam informacje o błędach/usterkach.
trybus
Posty: 5
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 22:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: phantom 2, szukanie usterki

Post autor: trybus »

Dziękuję za zainteresowanie, a gdzie mogę te logi sprawdzić? W assistant nic takiego nie widzę....
gorszysort
Posty: 244
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 17:55
Lokalizacja: Pomorskie/Zachodniopom.

Re: phantom 2, szukanie usterki

Post autor: gorszysort »

Ph2 diagnozuje się przede wszystkim po sposobie mrugania diód. sprawdź co oznacza twoje mruganie w instrukcji.

Co do logów - jeszcze niedawno latałem 2-ką a teraz już nie mogę sobie przypomnieć czy to aby na pewno działa... ale spróbuj:

Podłącz do PCta i zamiast Assistant'a odpal konsolę szeregową (np. PuTTY). Ustawienia portu standardowe - 9600 8N0.

Zobaczysz tam komunikaty kontrolera lotu (oczywiście pluje nimi głównie przy starcie, jak już się odpali to tylko czasem jest jakiś update).
trybus
Posty: 5
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 22:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: phantom 2, szukanie usterki

Post autor: trybus »

lista komunikatów z intrukcji, oraz tego co znalazłem w necie jest bardzo uboga i nie ma akurat mojego przypadku. (przy próbie uruchomienia silników sygnalizuje 4 czerwone błyski). Jedynie co znalazłem na necie, że ktoś miał podobny problem i była to wina modułu gps https://www.youtube.com/watch?v=ATgm3STYG_Q ale nie mam możliwości, żeby podmienić i sprawdzić a kupować w ciemno to też ryzyko.. zastanawia mnie tylko, czy gdyby moduł gps był zepsuty, to czy nie można by było odpalić silników w ATTI..

Co do konsoli szeregowej PuTTY to nie wiem z czym to się je.. czy jest to ten program https://www.dobreprogramy.pl/PuTTY,Prog ... 12076.html ?

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc :)
gorszysort
Posty: 244
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 17:55
Lokalizacja: Pomorskie/Zachodniopom.

Re: phantom 2, szukanie usterki

Post autor: gorszysort »

trybus pisze:Co do konsoli szeregowej PuTTY to nie wiem z czym to się je.. czy jest to ten program https://www.dobreprogramy.pl/PuTTY,Prog ... 12076.html ?

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc :)
Ja bym go pobrał z putty.org, a nie jakichś kopii na dziwnych stronkach.

W programie, w "session" zaznacz "serial" a w zakładce "serial" podaj port który ukazuje się gdy podłączysz kompa do frontowego USB w dronie.
trybus
Posty: 5
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 22:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: phantom 2, szukanie usterki

Post autor: trybus »

Niestety nie działa (chyba że coś źle robię), ustawiam port i daje open, pojawia cię okno z czarnym tłem i zielonym kwadracikiem na początku

EDIT - scalenie

Przeglądając dokładniej elektronikę, zauważyłem że na jednym esc kondensator lekko się rusza (na pozostałych esc trzymają się mocno), czy może być to przyczyną usterki? Czy wizualnie można to jeszcze jakość sprwdzić?
gorszysort
Posty: 244
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 17:55
Lokalizacja: Pomorskie/Zachodniopom.

Re: phantom 2, szukanie usterki

Post autor: gorszysort »

trybus pisze:zauważyłem że na jednym esc kondensator lekko się rusza (na pozostałych esc trzymają się mocno), czy może być to przyczyną usterki? Czy wizualnie można to jeszcze jakość sprwdzić?
Jeśli to kondensator SMD - nie powinien się ruszać.

Jeśli jest przewlekany - może się lekko ruszać prostopadle do linii pin'ów, nigdy wzdłuż linii pinów.

Co do loga z konsoli szeregowej - mogłem to dziś sprawdzić u mnie, rzeczywiście dla Ph2 nic nie wyświetla - widocznie wprowadzono to w Ph3, albo też w Ph2 włącza się to w trochę inny sposób, którego nie znam.
trybus
Posty: 5
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 22:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: phantom 2, szukanie usterki

Post autor: trybus »

Witam,
Problem rozwiązany :) Gdyby ktoś, kiedyś miał podobny problem będzie to usterka modułu gps.... Phantom po prostu blokuje uruchomienie silnik bo wykrywa usterkę w gps, co dziwne trybie ATTI jest tak samo... dodatkowo podłączając go do kompa w phantom assistant żadnego błędu nie wykrywał.... dlatego tyle kombinacji.... pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie :)
ODPOWIEDZ