Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

tadziak
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 28 sie 2016, 10:40
Lokalizacja: Gdańsk

Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: tadziak »

Witam,
Od kilku dni posiadam drona Phantom 3 Standard i generalnie robi bardzo pozytywne wrażenie. Jedyne co mnie niepokoi, to że podczas niemal każdego lotu pojawiają się błędy typu "Compass Error, Exit P-GPS mode" i dron przechodzi w tryb ATTI. Z reguły dzieje się tak na bardzo krótko, po czym powraca tryb P-GPS, ale niestety nie zawsze. Już ze dwa razy zaczął mi 'dryfować' w trybie ATTI i najadłem się strachu.

Najczęściej problem pojawia się gdy dron jest już na granicy dobrego zasięgu, ale zdarzyło się to także dosłownie 3 metry od punktu startu. Na zagranicznych forach są wątki na ten temat, które mają już ponad rok i w sumie niewiele z nich wynika. Niektórzy twierdzą że to wina sprzętowa, inni że firmware a jeszcze inni, że złej kalibracji.

Kompas kalibrowałem już kilka razy, w 'szczerym polu', gdzie raczej nie ma mowy o żadnych interferencjach. Latam też w terenie bardzo wiejskim, więc nie powinno nic na ten kompas wpływać.

Pytanie więc, czy próbować wymienić drona na inny egzemplarz, wysyłać do serwisu czy kalibrować do skutku? Mam aktualnie firmware 1.5.70 (downgrade z 1.6.80).
Carrock
Posty: 255
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 12:46

Re: Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: Carrock »

Compas error juz miewalem, kalibracja moze tutaj nie pomoc ale to moze nie byc wina sprzetu a chociaz by warunkow atmosferycznych

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
P3A v.2
bartekST
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 22 sie 2016, 11:18
Lokalizacja: Białystok

Re: Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: bartekST »

Z tego co wiem, spory wpływ na kompas może mieć burza geomagnetyczna, a ostatnio było ich trochę, najbliższa będzie 30.08-05.09 z epicentrum 02.09, więc można spodziewać się zakłóceń ;)
Awatar użytkownika
Rammstaf
Posty: 7
Rejestracja: piątek 02 wrz 2016, 12:03
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: Rammstaf »

Mam tak samo. Przeleciałem wszystkie fora zagraniczne opisujące tą usterkę. Wniosek jeden - reklamacja i wymiana bądź naprawa. W PH3A większość przypadków kończyła się wymianą płyty głównej, modułu IMu i/lub kompasu. Prawdopodobnie sam będę reklamował ponieważ ostatnio z tego powodu spadł. Kompletnie oszalał i przy powrocie do domu rąbnął w ziemie tak jakby nie wiedział gdzie jest, na szczęście nic się nie stało. Lepiej reklamować póki ma się co reklamować.
renekm
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 08 wrz 2016, 18:28

Re: Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: renekm »

Witam.

Mam standarda od kilku dni i to samo. Zauważyłem że błąd można. Wywołać poprzez obrót drona wokół osi. Nie musi to być obrót pełny tylko np. raz w jedną a raz w drugą stronę.

Błąd dosyć szybko ustępuje i dron wraca do P-gps

Jednak zaniepokoilo mnie to co dzisiaj się stało. Phantom był jakieś 5m nad dachem mojego domu. Nastąpił rzeczony błąd i przejście do P-atti. Trwało to około 20 sekund. Po wzniesieniu się wyżej wrócił tryb z GPS. Teraz się zastanawiam czy ten dach miał na to wpływ. Z drugiej strony ludzie opisują ten problem. Może to wada wersji standard?
Awatar użytkownika
Rammstaf
Posty: 7
Rejestracja: piątek 02 wrz 2016, 12:03
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: Rammstaf »

renekm pisze:Witam.

Mam standarda od kilku dni i to samo. Zauważyłem że błąd można. Wywołać poprzez obrót drona wokół osi. Nie musi to być obrót pełny tylko np. raz w jedną a raz w drugą stronę.

Błąd dosyć szybko ustępuje i dron wraca do P-gps

Jednak zaniepokoilo mnie to co dzisiaj się stało. Phantom był jakieś 5m nad dachem mojego domu. Nastąpił rzeczony błąd i przejście do P-atti. Trwało to około 20 sekund. Po wzniesieniu się wyżej wrócił tryb z GPS. Teraz się zastanawiam czy ten dach miał na to wpływ. Z drugiej strony ludzie opisują ten problem. Może to wada wersji standard?
Dzisiaj postaram się sprawdzić czy właśnie obrót powoduje ten problem ale u wielu ludzi ten błąd pojawia się właśnie przy obracaniu drona. Podobno najczęściej między północą a wschodem. Tak jak pisałem wcześniej podobno DJI wymienia elektronikę na gwarancji.
renekm
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 08 wrz 2016, 18:28

Re: Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: renekm »

Witam

Możesz zapodac link gdzie szerzej o tym piszą?
tadziak
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 28 sie 2016, 10:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: tadziak »

Odesłałem drona do sklepu i otrzymałem nowy egzemplarz. Testuję od kilku dni i błąd nie pojawił się ani razu (na poprzednim praktycznie przy każdym locie). Wychodzi więc na to, że niektóre egzemplarze są trafione fabrycznie.
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: Ładziak »

tadziak pisze:...
Kurde, spojrzałem jednym okiem na nick i pomyślałem że to ja pisałem i tego nie pamiętam... :shock: :-D
renekm
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 08 wrz 2016, 18:28

Re: Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: renekm »

@tadziak

Czy możesz opisać jak wyglądały u Ciebie sytuacje z tym błędem kompasu? Czy trwało to 1-2 sekundy i wracało do normy? Czy objawialo się podczas robienia zwrotów dronem wokół osi (przykładowo powrót lub filmowanie dookoła). Pytam bo u mnie błąd w 99% występował dosłownie na mały moment i w trakcie obracania. Z tego co czytam w necie to bardzo częsta przypadłość w Phantom Standard i sam błąd może być również od tego że dron utracił na moment Połączenie z którymś satelita GPS. Teraz nie wiem jak to traktować bo tak naprawdę miałem jeden przypadek gdy błąd kompasu utrzymywał się dłużej a konkretnie było to gdy Phantom był w bliskiej odległości od blaszanego dachu domu. Po podniesieniu wysokości o parę metrów błąd ustąpił i Włączył się tryb P-gps. Z drugiej strony skoro tak o tym piszą to chyba powszechne zjawisko bo przecież chyba nie plaga usterek w tym modelu.
tadziak
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 28 sie 2016, 10:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: tadziak »

renekm pisze:@tadziak

Czy możesz opisać jak wyglądały u Ciebie sytuacje z tym błędem kompasu? Czy trwało to 1-2 sekundy i wracało do normy? Czy objawialo się podczas robienia zwrotów dronem wokół osi (przykładowo powrót lub filmowanie dookoła). Pytam bo u mnie błąd w 99% występował dosłownie na mały moment i w trakcie obracania. Z tego co czytam w necie to bardzo częsta przypadłość w Phantom Standard i sam błąd może być również od tego że dron utracił na moment Połączenie z którymś satelita GPS. Teraz nie wiem jak to traktować bo tak naprawdę miałem jeden przypadek gdy błąd kompasu utrzymywał się dłużej a konkretnie było to gdy Phantom był w bliskiej odległości od blaszanego dachu domu. Po podniesieniu wysokości o parę metrów błąd ustąpił i Włączył się tryb P-gps. Z drugiej strony skoro tak o tym piszą to chyba powszechne zjawisko bo przecież chyba nie plaga usterek w tym modelu.
Tak dokładnie nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo często latając po prostu nagle zauważałem, że na ekranie pojawił się komunikat o zmianie trybu na P-ATTI, zazwyczaj na bardzo krótko i szybko wracał tryb GPS. Może raz czy dwa stało się tak na dłużej i miałem nawet problemy z dryfowaniem drona. Nie jestem pewny czy akurat działo się to przy skręcie czy przy locie na wprost. Nie wydaje mi się, aby utracenie połączenia z którymś satelitą mogło skutkować błędem kompasu. W końcu to moduł niezależny od GPS.

Prawdę mówiąc to też starałem się sobie wmówić, że to normalny objaw, ale że miałem możliwość zwrotu/wymiany drona to uznałem, iż warto spróbować z innym egzemplarzem. I o dziwo - ten drugi póki co nie zgłosił tego komunikatu ani razu. Może też mieć to związek z firmware (na tym aktualnym mam starą wersję 1.2.40).
Awatar użytkownika
siwytd
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek 18 lip 2016, 09:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: siwytd »

Mialem ten error 3 razy. @ razy blisko linii wysokiego napiecia i raz wydawalo by sie ze z nikad bo polana, drzewa dookola, a PH3A wisial 5m nad ziemia dokladnie nad kawalkiem betonu srednicy 2m. Prawdopodobnie w tym betonie lub pod nim jest jakas kupa zelastwa bo metr obok bylo juz ok.
chcialem dobrze - wyszlo jak zawsze :)

Phantom 3 Adv., XK X251
e4r5t
Posty: 36
Rejestracja: wtorek 22 mar 2016, 15:03
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie

Re: Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: e4r5t »

Ja mam dokładnie to samo oraz dron strasznie dryfuje w powietrzu nawet na p-gps a jak go obracam i jest przodem do mnie jest error z copasem. Czyli reklamacja? Jak w ogóle zareklamować w dji?
tadziak
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 28 sie 2016, 10:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: tadziak »

e4r5t pisze:Ja mam dokładnie to samo oraz dron strasznie dryfuje w powietrzu nawet na p-gps a jak go obracam i jest przodem do mnie jest error z copasem. Czyli reklamacja? Jak w ogóle zareklamować w dji?
Trzeba wysłać maila do supportu dji z opisem problemu. Dostaniesz email zwrotny z pytaniami, prośbą o screeny, dokumentujące problem, logi z lotów. Po ich otrzymaniu ocenia czy nadaje się to do naprawy i ew. zamówią kuriera.
e4r5t
Posty: 36
Rejestracja: wtorek 22 mar 2016, 15:03
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie

Re: Phantom 3 Standard - Compass Error, Exit P-GPS mode

Post autor: e4r5t »

a nie beda mi kazac wgrac najnowszy soft?
ODPOWIEDZ