Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

photolucas84
Posty: 395
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 19:08

Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: photolucas84 »

Witam.

Dzisiaj nadszedł ten dzień i mój Phantom 3 zaliczył kraksę "kreta".

Sytuacja miała miejsce podczas silnego podmuchu wiatru kiedy dron był na ATTI.

Zahaczył o konstrukcję metalową po której dotarł na ziemię (na szczęście drewniany podest).

Obrażenia to:
- połamane 1 śmigło (ukruszone końcówki)
- obudowa wyczepiona w 2 miejscach
- nadłamana jedna noga (druga wykrzywiona - obie do wymiany)
- naderwana taśma od gimbala

Podczas upadku bateria lekko się wyczepiła - nie do końca ale pozostała w dronie.

- odkręciłem plastikową płytkę pod mechanizmem ruchów na bok i zobaczyłem że na płytce gimbala jest jakby zdarty plastik w pewnym miejscu - nie wiem czy był to jakiś kondensator czy coś innego ale wygląda tak jakby został zdarty z niego plastik i widać element metalowy pod tym plastikiem - poniżej zdjęcie jak to wygląda

i teraz pytanie - co zostało uszkodzone na płycie gimbala i czy to ma wpływ na działanie gimbala ? - czy to tylko osłona jakiejś metalowej części płytki ?
Sam gimbal nie odpowiadał na pierwszą próbę uruchomienia - dron działa i szuka satelit itp - nie robiłem drugiej próby kiedy zobaczyłem uszkodzenie taśmy do gimbala.

Kolejne pytanie czy są różne taśmy do gimbala w sensie do różnych wersji phantomów 3 (standard, advanced, pro) czy jest to obojętne ?
Pytam ponieważ chciałbym kupić taką taśmę - najlepiej u chińczyków bo mają najtaniej ale nie wiem co z tymi wersjami phantomów.

Nóżki sobie już zamówiłem - śmigła zapasowe mam ale nie wiem co z resztą.....
Jesteście w stanie odpowiedzieć na moje pytania ?
Ostatnio zmieniony sobota 28 kwie 2018, 10:40 przez photolucas84, łącznie zmieniany 3 razy.
Mavic Pro Platinum Combo
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: pawelsky »

photolucas84 pisze:i teraz pytanie - co zostało uszkodzone na płycie gimbala
Wyglada na rezonator kwarcowy.
photolucas84 pisze:czy to ma wpływ na działanie gimbala?
Zdecydowanie.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: Jagoda »

photolucas84 pisze:Witam.

Dzisiaj nadszedł ten dzień i mój Phantom 3 zaliczył kraksę "kreta".

Sytuacja miała miejsce podczas silnego podmuchu wiatru kiedy dron był na ATTI.
Więcej szczegółów - człek uczy się na błędach - najlepiej innych
- jak daleko byłeś od konstrukcji?Kratownica - słup - rusztowanie - itp.?
- miałeś założone osłony śmigieł?Jeżeli nie, to jakby były byłoby OK?
photolucas84 pisze: - najlepiej u chińczyków bo mają najtaniej ale nie wiem co z tymi wersjami phantomów.
Raczej oryginał. Taśma taśmie nierówna (końcówki) przekonał się ja na innym sprzęcie.
photolucas84 pisze: Nóżki sobie już zamówiłem - śmigła zapasowe mam ale nie wiem co z resztą.....
Nogi chińskie mogą być.
Płytka gimbala chyba do wymiany. Oby nie cały gimbal.
Nie zrozum źle - nie moralizuję - ale z Atti korzystam w "bardzo otwartej przestrzeni".
Pozdrawiam. :), :)
photolucas84
Posty: 395
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 19:08

Re: Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: photolucas84 »

musiałem skorzystać z atti bo kompas mi szalał w trybie GPS - była to konstrukcja metalowa typu rusztowanie.
Lot miał być z dala od rusztowania ale start był jakieś 3 metry od rusztowania - w chwili startu mocno zawiało i drona skierowało na rusztowanie - próbowalem "ratować" sytuację ale było już za późno. Lot trwał jakieś 5 sekund i rusztowanie....

ps gdzie mogę kupić płytę główną do gimbala - same używki czy ktoś sprzedaje to "nowe" ? na razie myślę o płycie głównej do gimbala a w ostatecznosci o samym gimbalu.

a tego rezonatora kwarcowego nie idzie przelutować ? mówię tutaj o profesjonalnym lutowaniu (nie w domu lutownicą)
Mavic Pro Platinum Combo
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: pawelsky »

photolucas84 pisze:a tego rezonatora kwarcowego nie idzie przelutować ?
Idzie, musisz tylko ustalic jaki (po zdjeciach z internetu, badz u kogos kto zgodzi sie rozkrecic swoj.

Pytanie tylko czy tylko kwarc oberwal czy cos jeszcze w okolicy (z plytka wlacznie).
photolucas84
Posty: 395
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 19:08

Re: Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: photolucas84 »

rozebrałem gimbal na częsci pierwsze i wygląda że oberwał sam rezonator (jest wyższy niż wszystko inne na płycie w jego okolicy) został on u mnie zgnieciony przez obrotowy mechanizm gimbala. Sam rezonator po zgnieceniu rusza się więc pewnie zaraz odpadnie.
Mavic Pro Platinum Combo
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: pawelsky »

photolucas84 pisze:Sam rezonator po zgnieceniu rusza się więc pewnie zaraz odpadnie.
Nie ruszaj, bo urwiesz sciezki.
photolucas84
Posty: 395
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 19:08

Re: Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: photolucas84 »

napisałem do dwóch serwisów phantomów w polsce (dwie firmy).

Jeden napisał że wymiana rezystora nie pomoze - trzeba wymienić płytę główną a drugi że nie zajmuje się naprawą mechaniczną - same odpowiedzi świadczą jakie serwisy phantomów mamy w polsce - większość "serwisów" pewnie wgrywa tylko oprogramowanie lub aktualizuje je....

Napisałem dzisiaj do serwisu DJI w Niemczech zobaczymy co mi odpiszą
Mavic Pro Platinum Combo
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: cebulator »

Rezonator nie rezystor.
Obawiam się, że serwis w Niemczech czy gdziekolwiek nie bawi się w naprawy tylko wymienia całe komponenty. Tak jest taniej i łatwiej oczywiście dla nich.
Pozostaje Ci raczej próba naprawy na własną rękę (bądź jakiś znajomy elektronik).
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
photolucas84
Posty: 395
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 19:08

Re: Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: photolucas84 »

tylko nawet próbując naprawić to samemu muszę znać dane tego rezonatora a z tego co widzę to nawet na nowym nie ma nic napisane - nie znam jego parametrów
Mavic Pro Platinum Combo
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: cebulator »

A to nie jest taki zegarkowy rezonator 32. z haczykiem kHz?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
photolucas84
Posty: 395
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 19:08

Re: Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: photolucas84 »

chyba jest na mim jakies oznaczenie C3 ale jeżeli tak jest to jest to chyba ciąg oznaczenia - wnioskuję tak po oględzinach zdjęc płyt głównych z internetu ...

EDIT - scalenie

Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak:

Polskie serwisy nie chcą za bardzo się brać za naprawę, bo albo potrafią tylko wgrywać oprogramowanie albo chcą od razu wymieniać uszkodzoną płytę na nową (* bo tak jest łatwiej).

Napisałem więc do serwisu DJI w Niemczech z nadzieją że jakoś mi pomogą w tej sprawie.

Otrzymałem odpowiedź że nie są w stanie wymienić uszkodzonej części płyty głównej ale muszą wymienić całą płytę główną na nową (czemu mnie to nie dziwi.....)

Poszedłem za ciosem i napisałem ile kosztuje nowa płyta główna z wymianą (całkowity koszt naprawy).
Otrzymałem odpowiedź że "nie są w stanie podać kosztów naprawy i części ponieważ system musi naliczyć koszty a sama naprawa musi być zdiagnozowana" - zaproponowano mi wysłanie gimbala do nich....

No szlak trafia człowieka - mam wysłać do nich gimbal - zapłacić za wysyłkę - zapłacić za "diagnozę" i analizę ich systemu, po czym pewnie dowiem się że koszt naprawy będzie taki sam lub prawie taki sam jak zakup nowego gimbala.
Gdyby chociaż podali cenę to bym wiedział co i jak a tak to niech sobie "wsadzą" swoje usługi gdzieś....

Strzeżcie się przed kraksą....bo jedyne co możecie wtedy zrobić to kupić nowe części.... DJI nie naprawia ich a tylko wymienia
Mavic Pro Platinum Combo
Awatar użytkownika
YoGi
Posty: 369
Rejestracja: wtorek 24 mar 2015, 07:55
Lokalizacja: Białystok

Re: Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: YoGi »

photolucas84 pisze:Strzeżcie się przed kraksą....bo jedyne co możecie wtedy zrobić to kupić nowe części.... DJI nie naprawia ich a tylko wymienia
To może lepiej tak: strzeżcie się przed DJI!
To już kolejna osoba, która narzeka na serwis DJI.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: NeXuS »

Co się dziwicie, obecnie przy każdym sprzęcie elektronicznym, czy to będzie telewizor, czy aparat fotograficzny, jak nawali elektronika to serwis albo wymieni jakąś płytkę, albo całe urządzenie. Dłubanie w elektronice się nie opłaca. Jak nie masz elektronika zapaleńca pod ręką, albo sam sobie nie podłubiesz to blada pupa.
photolucas84
Posty: 395
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 19:08

Re: Phantom 3 sądny dzień - kraksa

Post autor: photolucas84 »

napisałem do nich znowu - z pytaniem czy po prostu mogą mi sprzedać płytę główną gimbala a sam sobie to wymienię i wyjdzie dla mnie taniej i łatwiej - bez całego zbędnego wysyłania itp.
Otrzymałem właśnie odpowiedź że nie mogą sprzedawać części i że po wysłaniu mogę zdecydować czy mają naprawiać gimbal czy nie. Napisano mi że dopiero po całkowitych oględzinach sprzętu mogą podać cenę i że wcześniej podana cena może się różnić i dlatego nie podają wcześniej kosztów naprawy. Rozumiem to ale chociaż można mniej więcej się określić by człowiek wiedział jak wygląda sytuacja. Tak to mi napiszą że cały gimbal był do naprawy i koszt to cena nowego + wysyłka.....eh......

Nie można napisać czegoś w tym stylu: Cena nowej płyty głównej to XXX euro + koszty diagnozy i wymiany. Od razu widzę chociaż część kosztów a nie że mi powiedzą: nowa płyta główna to 80% kosztu nowego gimbala + robocizna = 100% nowki sztuki.....


edit:

Nie dałem za wygraną i wysłałem kolejnego maila do serwisu DJI w niemczech o podanie chociażby przybliżonej ceny płyty głównej gimbala i otrzymałem taką odpowiedź:

218 euro płyta główna
z kosztami naprawy całość ok 300 euro

ale w tej cenie najprawdopodobniej wymienią mi całego gimbala na nowego.

Z tym że koszt nowego gimbala to 1200-1300 zł - w sklepie DJI 399 euro

Muszę pierwsze sprawdzić czy dron mi działa poprawnie bez gimbala bo okaże się że kupie nowego gimbala a z dronem będzie coś nie tak i wszystko już w ogóle nie będzie opłacalne.....
Mavic Pro Platinum Combo
ODPOWIEDZ