DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy warto ?

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

e4r5t
Posty: 36
Rejestracja: wtorek 22 mar 2016, 15:03
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: e4r5t »

Wszystko ładnie pięknie, ale może ktoś wrzuci filmik z windsurfer jak lata w mieście? ;)
Awatar użytkownika
Hudy_edd
Posty: 486
Rejestracja: piątek 29 sty 2016, 10:47
Lokalizacja: Pomorskie

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: Hudy_edd »

W mieście nie powinno się latać na takie dystanse :). Ale powiem tak, jeśli natrafisz na przeszkodę w postaci np drzew pomiedzy tobą a dronem to zasięg skutecznie spada.
Dodałem kilka screenów z testów po modyfikacji +27dbm.
Obecnie: Syma x8c, DJI Phantom 3 Standard
Kanał na YT
Poradnik Syma x8 :) => klik
Loty Syma x8 :) => klik
Loty DJI Phantom 3 :) => klik
renekm
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 08 wrz 2016, 18:28

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: renekm »

Witam wszystkich


Nie posiadam jeszcze drona ale na dniach powinien być u mnie. Już jakiś czas noszę się z zamiarem zakupu takowego sprzętu.
Doszedłem jednak do wniosku, że zamiast kupować coś do 1000 zł z czego nie będę do końca
zadowolony, kupię już coś bardziej konkretnego. Na początku moich poszukiwań byłem prawie
zdecydowany na drona Yuneec typhoon q500 lub pochodne. Jednak po dłuższym grzebaniu w sieci
doszedłem do wniosku, że DJI Phantom 3 Standard będzie doskonałym kompromisem między
ceną a moimi oczekiwaniami. Dużym plusem tego urządzenia jest możliwość modów. W ogóle na temat
tego urządzenia jest dużo informacji w internecie.

Spytacie do czego w końcu zmierzam i czemu piszę w tym temacie ? Przecież to wątek na temat

poprawy zasięgu urządzenia. Tak się składa, że jestem "radiowcem" w firmie, która jest operatorem

internetu. Pracuję w zawodzie już jakieś 15 lat. Dlatego postaram się przekazać Wam swoją wiedzę i

przemyślenia. Może na coś się przyda.

Otóż widziałem na forach i YouTube wiele modyfikacji. Pierwsze (najprostsze) polegają na dodaniu do

anteny w urządzeniu sterującym reflektora, który służy wzmocnieniu sygnału. Działa to jak czasza anteny

parabolicznej. Zawsze coś tam daje, jednak efekt jest "do udania" gdyż ważna jest odległość anteny od

"czaszy" i nie może to być ustawione "tak sobie".

Drugi rodzaj modyfikacji polega na zwiększeniu mocy systemu radiowego w urządzeniu sterującym (mod

26dBm). Jest to dobre rozwiązanie, chociaż rodzi się pytanie, czy karta radiowa zamontowana w wersji

Standard Phantoma jest w stanie na dłuższą metę pracować z taką mocą i czy jest w ogóle do tego

przystosowana. Zbyt duże podniesienie wartości dBm może spowodować efekt odwrotny gdyż mogą rosnąć

zniekształcenia na przesterowanej końcówce mocy a tym samym zwiększają się zakłócenia.

Trzeci rodzaj modyfikacji z którym się spotkałem to wyprowadzenie z kart radiowych trzech pigtajli bezpośrednio podłączonych złączem typu U.FL do kart radiowych urządzenia sterującego.

https://www.cyberbajt.pl/produkt/371/pi ... psmag.html

Następnie pigtajle są zakończone złączami typu RP-SMA-G, które umożliwiają podłączenie zewnętrznych

anten.

Tutaj moje pytanie do osób zorientowanych lepiej w konstrukcji Phantoma. Otóż do czego są anteny

umieszczone w środku obudowy urządzenia (są dwie i oba pigtajle idą do jednej karty radiowej) a do czego

antena wyprowadzona na zewnątrz (dookólna antena patyczkowa). Idzie od niej pigtajl do oddzielnej karty

radiowej. Czyżby tu było 2.4 GHz (dwie anteny w środku obudowy) oraz 5 GHz (antena patyczkowa) ?

Producent podaje tylko, że transmisja jest w 2.4 GHz. Chyba, że ja się mylę ? Wygląda jednak, że łączność

z aircraftem jest przez 2.4 GHz a przesył obrazu w 5 GHz ? Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.

Do czego jednak zmierzam. Jeśli jest tak jak pisze wyżej to mod polegający na poprawie działania anteny

patyczkowej nie da nic wielkiego gdyż poprawi samo sterowanie urządzeniem, jednak obraz będzie docierał

na krótsze odległości.

Zaznaczę tu, że pasmo 2.4 GHz ma lepszą propagację niż 5 GHz. Dodatkowo na chwilę obecną z mojej wiedzy

wynika iż 2.4 GHz jest mniej zajęte niż 5 GHz gdyż w tym drugim od pewnego czasu zrobiła się "wolna

amerykanka", szczególnie w miastach. Natomiast 2.4 GHz to praktycznie tylko routery w domach i pojedyńcze

nadajniki wifi, które są sukcesywnie wygaszane i zastępowane 5 GHz.

Wracając do tej modyfikacji z trzema wyprowadzonymi pigtajlami, zauważyłem, że do zestawu jest dołączana

najczęściej antena panelowa (mieszcząca w sobie panele 2.4 GHz oraz 5 GHz ?). Proszę tutaj zauważyć, że

anteny panelowe mają dużo węższą wiązke w porównaniu do anten dookólnych (takich jak ta patyczkowa w

sterowniku Phantoma). O co tu chodzi ? Można owszem uzyskać większe zasięgi jednak urządzenie sterujące

musi być wykierowane precyzyjnie wprost w kierunku drona. W praktyce próbójąc wzbić się jak najwyżej

trzeba by skierować antenę prostopadle do drona.

Bardzo ważną sprawą jest również polaryzacja systemów antenowych. Powszechnie stosowane to H i V. Kiedy

polaryzacja anten nie będzie się ze sobą zgadzać to sygnał będzie gorszy automatycznie.

Reasumując, najlepiej jeśli robić mody systemu antenowego w Phantomie Standard to z użyciem anten o

charakterystyce dookólnej lub helikalnej (to takie, które pracują w obu polaryzacjach). A najlepszy mod

to połączenie wszystkiego po trochu. Czyli zaczynając od podniesienie dBm kart radiowych + wzmacniacze

2.4 GHz + zewnętrzne anteny. Po takich modyfikacjach myślę, że jest realny zasięg nawet 3-5 km w prostym

terenie. Dodam, że na 2.4 GHz nie jest żadnym cudem zestawienie linku radiowego na 10 km przy użyciu

dwóch anten o zysku 12 dBm i kartach radiowych ustawionych na 27 dBm.

Trzeba jednak pamiętać, że wzmacniacze powodują zniekształcenia sygnału. I jeszcze jedna, najważniejsza

rzecz na koniec. Połączenie z dronem to transmisja TX/RX (nadawanie i odbiór). Dlatego na nic zda się

zrobienie "dopału" od strony nadawania kiedy w samym dronie nic nie zostaje zmienione i co za tym idzie

co z tego, że dron będzie "widział" z dobrym sygnałem nasze urządzenie sterujące jak to ostatnie nie

będzie widzieć dobrze drona który nadal ma ten sam system antenowy oraz taką samą moc końcówki radiowej.

Chyba że o czymś nie wiem i mod 26dBm zwiększa też moc w samym dronie. Myślę, że to jednak mało możliwe

gdyż zwiększyłoby się zużycie energii a co za tym skróciłby się czas lotu co stałoby się zauważalne.

Fajnie byłoby poprawić system antenowy w samym dronie, jednak będzie to bardzo trudne ze względu na

ciężar.

To tyle z moich wypocin. Mam nadzieję, że nikogo nie zanudziłem. W razie pytań chętnie służę pomocą.

EDIT.

Chyba mam rację. Antena patyczkowa na zewątrz to 5 GHz, natomiast te małe paneliki w środku to 2.4 GHz.

Na koniec link do filmiku i efektów z fajnej modyfikacji:

https://www.youtube.com/watch?v=rN07pcYpWDc

Wykonanie anten:

https://www.dropbox.com/sh/0rpbdupus1h9 ... fp48a?dl=0
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1377791

Jak widać gostek również dodał antenki przy dronie. To się chwali. Zarówno w dronie jak i w kontrolerze

są anteny w tzw. polaryzacji prawoskrętnej co umożliwia uzyskanie dobrego sygnału.
Greg200
Posty: 73
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 07:22
Lokalizacja: Elbląg

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: Greg200 »

.....
renekm pisze:w urządzeniu sterującym (mod 26dBm).
.....
renekm pisze:Chyba że o czymś nie wiem i mod 26dBm.
Chodzi Ci zapewne o "mod27dBm" o którym mowa w pierwszym poście !
renekm
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 08 wrz 2016, 18:28

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: renekm »

Witam

Tak. Chodziło mi dokładanie o to. Jak zwał tak zwał.

A tak nawiasem mówiąc dzisiaj dotarł do mnie Phantom.

Wszystko ładnie i pięknie ale przede wszystkim w oczy rzuca się cienki zasięg na tym sofcie , który jest oraz ustawieniach.

Pytanie do obeznanych. Czy mod 27dBm będzie dawał taki sam efekt na starszym czy najnowszym sofcie ? Czytałem trochę postów gdzie ludzie narzekali na najnowsze oprogramowanie i robili downgrade.

EDIT.

Właśnie zrobiłem mod. Ustawiłem radio na 22 dBm. Co ciekawe robiłem moda dwa razy. Za pierwszym razem wybrałem również opcję skanowania kanałów od 1 do 13. Po tej operacji nie mogłem się połączyć z Phantomem a próbowałem na dwóch smartfonach. Jedynie udawało się na komputerze. Dlatego zrobiłem powrót co CE oraz ponownie modyfikację ale już bez tego kanału 13. Od razu udało się połączyć z dronem. Czy ktoś z Was zaobserwował taki problem ?

Ciekawi mnie też opcja dostępna w programie do robienia moda a konkretnie możliwość podniesienia mocy również w samym Phantomie a nie tylko w RC. Jednak nie jest to rekomendowana opcja. Zapewne skraca się dużo czas pracy baterii. Może ktoś testował ?

Następny etap u mnie to wywalenie tych śmiesznych antenek a przede wszystkim tej malutkiej patyczkowej w RC.
Pneumonia2
Posty: 10
Rejestracja: piątek 26 sie 2016, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: Pneumonia2 »

Ja mam mod 20db dron i rc ze skanowaniem kanału 13. Zasięg o niebo lepszy, czy bateria pada szybciej trudno mi powiedzieć.
tadziak
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 28 sie 2016, 10:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: tadziak »

Pneumonia2 pisze:Ja mam mod 20db dron i rc ze skanowaniem kanału 13. Zasięg o niebo lepszy, czy bateria pada szybciej trudno mi powiedzieć.
Zrobiłem dziś ten mod do 20db dla drona i kontrolera. Niby wszystko przebiegło pomyślnie, ale w praktyce nie widzę żadnej poprawy. Nadal przy około 500-600m w otwartym terenie tracę zasięg Wi-Fi. Czy jest jakiś sposób, aby się upewnić, że faktycznie dron i kontroler pracują na 20db?
Morfeusz79
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 22 sie 2016, 21:10

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: Morfeusz79 »

Waham się nad zrobieniem moda. Czy ktoś miał problem po modowaniu? Czy ktoś już uwalił nadajnik, albo co gorsza drona? Czy po dokonaniu moda można wrócić do stanu pierwotnego, np poprzez wgranie aktualizacji oprogramowania?
Awatar użytkownika
Hudy_edd
Posty: 486
Rejestracja: piątek 29 sty 2016, 10:47
Lokalizacja: Pomorskie

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: Hudy_edd »

Są przypadki uszkodzenia nadajnika, ale działo się podczas gdy ludzie sami modyfikowali kody. Przed powstaniem programu od Papa Tita czy jak on się nazywa nie słyszałem aby coś złego się działo. Problemy pojawiają się gdy ludzie wybierają opcje zmiany plików w nadajniku i dronie...sam jestem tego ofiarą, ale udało się wrócić do ustawień przed modyfikacją i wybrałem opcje zalecane z czego jestem zadowolony :) Czyli tylko nadajnik, skanowanie od 1 do 13 kanałów oraz moc ustawiłem na 27dbm.
Mod jest odwracalny, jest opcja w oprogramowaniu.
Obecnie: Syma x8c, DJI Phantom 3 Standard
Kanał na YT
Poradnik Syma x8 :) => klik
Loty Syma x8 :) => klik
Loty DJI Phantom 3 :) => klik
Morfeusz79
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 22 sie 2016, 21:10

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: Morfeusz79 »

Śliczne dzięki za odpowiedź. Sprawdzę jeszcze jak będzie działać z windsurferem który zamierzam zrobić a później zalecany mod, jak pogoda pozwoli to w niedziele wypróbuję.

EDIT - scalenie

Dziś robiłem testy, więc wczoraj wieczorem zabrałem się do roboty i zrobiłem windsurfer. Wstępnie ekran miała być z puszki po piwku, ale nie widziałem jak nadać i utrzymać profil, więc zrobiłem z grubszej aluminiowej blachy (takiej jakie są stosowane do obróbki blacharskiej np okien) zeszlifowałem z jednej strony farbę, wypolerowałem, mocowanie zrobiłem z kawałka pianki, takiej gąbkowej jakie są stosowane np do zabezpieczania elementów karoserii w sklepach. Użyłem schematu dostępnego do wydruku. Po skończeniu roboty okazało się, że ekran jest całkiem spory, a antenka przy nim mała i delikatna. Co gorsze po założeniu nie ma miejsca, aby standardowy uchwyt do telefonu dobrze ustawić, telefon uchwycony za sam koniec i do tego przekręcony w bok. mimo to dziś pojechałem na miejsce testowe, pola i las do okoła, jakieś nieliczne zabudowania. Najpierw start i próba bez ekranu. Wcześniej najdalej zaleciałem na 690m, aczkolwiek nie wiem dlaczego antenę rozkładałem do przodu. Tym razem postawiłem pionowo, jak należy, wysokość 80m i PH3S doleciał na 960m, urwał się zasięg, dron wrócił. Założyłem ekran, jakoś zamocowałem telefon i start. Dron w górę na tę samą wysokość 80m, ten sam kierunek i niespodzianka, bo doleciał na 1280m zanim stracił zasięg. Tak więc to naprawdę działa i pomaga. Miał być trzeci test po zrobieniu moda, ale już nie zdążyłem, poza tym wyniki są całkiem niezłe. Wspomnę że soft mam w wersji 1.4... dron po lifcie z płaskimi silnikami. Z modem chyba na razie się wstrzymam, a nastawiam się na zakup i wymianę anten na te potrujne od ARGtek, tylko będę je ściągał od chinoli, bo w Polsce nigdzie ich nie widać. Chyba że ktoś ma jakieś namiary to będę wdzięczny za info.

EDIT - scalenie

Trochę poczytałem o CE i FCC i do takiego wniosku doszedłem, jeśli ktoś wie że jest inaczej proszę o sprostowanie. Wszędzie piszą, że tryb CE i FCC przestawiany jest automatycznie, w zależności od położenia i odczytu GPS. Na CE nadajnik działa na 16 dBm i 40mW mocy, natomiast na FCC na 20 dBm i 100mW. Tak więc jeśli phantomy na rynek euro i USA są na tych samych podzespołach, to przestawienie na 20 dBm nie powinno w żaden sposób zagrozić i nadwyrężać nadajnika, bo jest to standardowy tryb pracy w USA. Czy tak, czy może jednak się mylę?
Awatar użytkownika
Hudy_edd
Posty: 486
Rejestracja: piątek 29 sty 2016, 10:47
Lokalizacja: Pomorskie

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: Hudy_edd »

Dobrze kombinujesz :)
Obecnie: Syma x8c, DJI Phantom 3 Standard
Kanał na YT
Poradnik Syma x8 :) => klik
Loty Syma x8 :) => klik
Loty DJI Phantom 3 :) => klik
e4r5t
Posty: 36
Rejestracja: wtorek 22 mar 2016, 15:03
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: e4r5t »

a ja mam takie pytanie, bo nie mogę znaleźć nigdzie informacji. bo w specyfikacji podawane jest ze zasięg 5ghz do 500m i 2.4ghz do 500m. antena 5ghz to ta dookolna tak? i ona odpowiada za zasięg sterowania dronem czy do podglądu? rozumiem ze w obudowie sa jeszcze 2 anteny i one sa na 2.4ghz i odpowiadają za co?
Morfeusz79
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 22 sie 2016, 21:10

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: Morfeusz79 »

Dziś się zebrałem i wgrałem mod, 20dBm tylko do nadajnika. Na początek pojawił się problem, bo zapomniałem że po zmianie grafiki w stacjonarnym zabrakło miejsca dla karty sieciowej, więc wyciągnąłem starego lapka z XP i przez niego wgrałem mod'a. Pierwszy krok poszedł szybko, później po restarcie przez chwilę program nie widział drona, ale w końcu załapał i krok drugi zakończył się sukcesem. Restart drona i ... bip bip... bip bip..., dron pipczy, dji go się połączyło ale nie ma obrazu. kilka restartów i nic. Wyjąłem kartę pamięci, włożyłem znów, zrobiłem format i po kolejnym restarcie obraz wrócił. Zrobiło mi się już ciepło, ale na szczęście wszystko wróciło do normy, więc pora udać się na pole testowe. Na miejscu wszystko sprawdziłem czy działa, czy dron wraca, wszystko działa więc test odległości. Miejsce te same co wcześniej, wysokość 80m i jazda. Wynik to 1181m a więc zyskałem 220m. Teraz czekam na anteny, jadą już z Chin. Powinny być za jakieś 4-5 tygodni. Ciekawe tylko czy będzie pogoda żeby przetestować.
Awatar użytkownika
Hudy_edd
Posty: 486
Rejestracja: piątek 29 sty 2016, 10:47
Lokalizacja: Pomorskie

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: Hudy_edd »

e4r5t pisze:a ja mam takie pytanie, bo nie mogę znaleźć nigdzie informacji. bo w specyfikacji podawane jest ze zasięg 5ghz do 500m i 2.4ghz do 500m. antena 5ghz to ta dookolna tak? i ona odpowiada za zasięg sterowania dronem czy do podglądu? rozumiem ze w obudowie sa jeszcze 2 anteny i one sa na 2.4ghz i odpowiadają za co?
Antena która jest widoczna to jest 5,8ghz i odpowiada za link rc. Wewnątrz nadajnika są dwie anteny 2,4ghz i one odpowiadaja z link wideo, telemetrii i komunikacji z tabletem/smartfonem.

Dodałem film i rysunek do głównego postu na 1 stronie :)
Obecnie: Syma x8c, DJI Phantom 3 Standard
Kanał na YT
Poradnik Syma x8 :) => klik
Loty Syma x8 :) => klik
Loty DJI Phantom 3 :) => klik
Awatar użytkownika
nytas
Posty: 117
Rejestracja: poniedziałek 24 paź 2016, 10:53
Lokalizacja: Rybnik, śląsk
Kontakt:

Re: DJI Phantom 3 Standard zasięg, test, windsurfer, czy war

Post autor: nytas »

Witam, czy ktoś z Was korzystał juz z aplikacji MagicPower v5 (https://drive.google.com/drive/folders/ ... XVjSmpKZEU)?

Znalazłem w specyfikacji:
WiFi - FCC 27dBm; CE 20dBm

Nadajnik RC - FCC 19dBm; CE 14dBm

Może ktoś naspisać jakie wartości mamy po zrobieniu moda z zalecanymi ustawieniami od Papa Tipa?

Pozdrawiam
DJI Air 3 RC2, Eachine E010,
ODPOWIEDZ