DJI3 - gimbal/aparat lub inne rozwiązanie / zdjęcia z zoomem

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

nosfe
Posty: 2
Rejestracja: środa 06 gru 2017, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

DJI3 - gimbal/aparat lub inne rozwiązanie / zdjęcia z zoomem

Post autor: nosfe »

Witajcie,

czytam forum w wolnych chwilach i chciałbym prosić Was o pomoc/doradzenie.

Potrzebowałbym platformy do robienia zdjęć z zoomem (czym większy zoom tym lepiej). Zdjęcia robię w pracy - jednak nie są to typowe zdjęcia, muszę czasem zrobić zdjęcia z drona (max 40-50m nad ziemią) - jakoś/ujęcie nieistotne. Byle byłoby ostre i zoomem. Starczą mi 4-5 dobrych zdjęć. To wszystko co potrzebuję.

Posiadam DJI 3 PRO z kamerą 4K - rzecz jasna zoom tam jest znikomy (a właściwie go nie ma) i jako tako nie nadaje się do moich zastasowań, więc gdy musiałem zrobić zdjęcia z zoomem podczepiałem aparat "kompaktowy" (o wadze ~900G) i ustawiałem tryb zdjęc seryjnych. Mam dwie baterie więc przy takim obciążeniu latałem 2x5 min - zadanie z reguły udało się wykonać (rzecza jasna lot niestabilny, aparat ciężki - jako że latam na prywatnych, niezamieszkałych terenach na wysokości około 40m - to nie ma żadnego problemu).

Chciałbym jednak usprawnić cały ten system i skorzystać ze sprzętu, który mam (DJI3)- tak więc chciałym kupić aparat do drona o wadze około 200-250G (kompakt) oraz gimbal (lub gotowy aparat dedykowany do drona?)

Sprzęt do dronów jako tako jest drogi (kamery z zoomem i gimbalem to również wydatek kilkunastu tys) - dlatego też myślałem, aby użyć normalnego gimbala - takiego ręcznego lub jakiegoś taniego chińskiego do dji (są takie?).

Czy jesteście w stanie coś takiego polecić. Szukałem gimbali - ale sam nie wiem, nie mogę nic znaleźć dedykowanego. I sam do końca nie wiem czy cały ten kierunek ma sens.

Nie potrzebuję super stabilizacji, nie kręcę filmów - tak naprawdę ostatnio bez gimbala udawało mi się uzyskać efekt, który był wystarczający - jednak jest to bardzo męczące.

Sprawdzałem także gotowe kamery, ale z reguły są na inne platformy (te cięższe) - zaś na dji3 widziałem jedynie kamerki zenmouse chyba z 3,5 zoom. Myślałem również o dronie Walkera (18X zoom) - ale trochę poza zasięgiem finansowym - no i skoro mam DJI3 to chciałbym go jakoś wykorzystać.

Macie jakieś pomysły lub komponenty o których może nie słyszałem? Ogólnie myślałem o podczepieniu aparatu kompaktowego o wadze około 200g + gimbal (a jeśli nie to manualne sterowanie - ala mały statyw / lub pojedynczy silnik do ustawienia poziomu góra/dół + jakaś mała stabilizacja drgań).

Tak naprawdę myślałem o sterowaniu zdjeciami przez wifi aparatu (bo jak inaczej? Chyba się nie da?) - więc mogę ustawić krótki czas naświetlania zdjęcia i nawet stabilizacja jako tako nie potrzebna (jedynie ustawienie góra/dół aby złapać poziom...).

Z góry dzięki za sugestie i sorry za długi post. Wesołych ;)
(P.S Jeśli zły dział to proszę o przeniesienie).
gorszysort
Posty: 244
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 17:55
Lokalizacja: Pomorskie/Zachodniopom.

Re: DJI3 - gimbal/aparat lub inne rozwiązanie / zdjęcia z zo

Post autor: gorszysort »

nosfe pisze:Potrzebowałbym platformy do robienia zdjęć z zoomem (czym większy zoom tym lepiej).
Dalsza część twojego opisu sugeruje, że interesuje cię inna (większa) ogniskowa, a nie zoom.
To jest aparat z zoomem:
https://www.nikon.pl/pl_PL/product/digi ... tech_specs
W parametrach zobaczysz, że obiektyw może zmieniać tam ogniskową od 4,3 do 357 mm - czyli ma zoom.
Ponieważ te ogniskowe same z siebie niewiele mówią, parametry określają też "24–2000 mm w formacie małoobrazkowym" - a więc jak ten zakres mapuje się na ogniskowe lustrzanek (z większą matrycą). Tą liczbą operujemy dobierając zakres kątowy obiektywu.
nosfe pisze:muszę czasem zrobić zdjęcia z drona (max 40-50m nad ziemią) - jakoś/ujęcie nieistotne. Byle byłoby ostre i zoomem. Starczą mi 4-5 dobrych zdjęć. To wszystko co potrzebuję.
No to ja bym użył Phantoma 2 - tam możesz sobie podpiąć dowolny aparat. Sam swojego czasu eksperymentowałem z Nikon Coolpix S3600 pod Ph2 - wyzwalaczem sterowałem podłączonym do niego Rapsberry Pi Zero (sam nie ma trybu zdjęć z interwałem), transmisja FPV działała. Aparat kosztował wtedy grosze na Allegro. No i jakość zdjęć była znacznie lepsza niż przy Gopro. Montowałem go na gumkach (podkładkę z gumkami kupiłem z chin za 8 zł).
nosfe pisze:Posiadam DJI 3 PRO z kamerą 4K - [...] podczepiałem aparat "kompaktowy" (o wadze ~900G) i ustawiałem tryb zdjęc seryjnych. Mam dwie baterie więc przy takim obciążeniu latałem 2x5 min - zadanie z reguły udało się wykonać (rzecza jasna lot niestabilny, aparat ciężki
Ja bym się bał że spadnie - dron drogi, aparat drogi. Jak chcesz tanie rozwiazanie - przejdź na Ph2. Jak chcesz koniecznie latać z tak ciężkim aparatem - to chyba lepiej kupić jakiś hexacopter.

No i jest jeszcze opcja kupna innego obiektywu do kamery Ph3 Pro. Są względnie drogie, bo to niszowy produkt - ale są.
nosfe pisze:Chciałbym jednak usprawnić cały ten system i skorzystać ze sprzętu, który mam (DJI3)- tak więc chciałym kupić aparat do drona o wadze około 200-250G (kompakt) oraz gimbal (lub gotowy aparat dedykowany do drona?)
Rozumiem że oryginalny gimbal chcesz odpiąć? dron będzie bez niego latał, ale transmisji FPV po Lightbridge nie zrobisz.
nosfe pisze:Sprzęt do dronów jako tako jest drogi (kamery z zoomem i gimbalem to również wydatek kilkunastu tys) - dlatego też myślałem, aby użyć normalnego gimbala - takiego ręcznego lub jakiegoś taniego chińskiego do dji (są takie?).
Jest wiele gimbali do dronów, różne firmy, różne wagi aparatów. Nie ma potrzeby przerabiać gimbali ręcznych.
nosfe pisze:nie mogę nic znaleźć dedykowanego
Dedykowanego do Ph3? Nie znajdziesz. Ale jest bardzo niewiele gimbali które nie będą działać z Dji, jeśli tylko pominiesz te z wyższych kategorii wagowych:

https://allegro.pl/kategoria/modelarstw ... e_from=161

Komentowanie reszty już sobie daruję; przede wszystkim musisz zdecydować jaką ogniskową chcesz mieć i dobrać jak najmniejszy i najlżejszy aparat który spełnia twoje potrzeby.
nosfe
Posty: 2
Rejestracja: środa 06 gru 2017, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: DJI3 - gimbal/aparat lub inne rozwiązanie / zdjęcia z zo

Post autor: nosfe »

Dzięki kolego za poświęcony czas i sugestie, to dla mnie bardzo ważne.

Docelowo chciałbym podpiąc aparat pokroju Sony HX80 (720mm max w formacie małoobrazkowym - waga 245 gram) lub nawet coś słabszego - gdyż wątpie, abym był w stanie wykorzystać maksymalną ogniskową tego aparatu przy kiepskiej stabilizacji, dlatego też jakiś gimbal czy też system tłumień drgań jest istotny (a raczej samo ustawienie aparatu w poziomej pozycji względem horyznontu).

Obecnie latając swoim testowym zestawem odpinam całkowicie oryginalny gimbal. Latam trochę na oślep.

Mam budżet około 2 tysięcy złotych, przy czym nie mogę sprzedać (i kupić innego drona) obecnego DJI3 - dlatego też chciałbym go wykorzystać. Więc docelowo miałem plan: lekki kompakt (za około 1200pln + gimbal) lub też całkiem nowa kamera z gimbalem, czy nawet słabszy aparat (800PLN i lepszy gimbal).

Jednak jako tako nie mogę znaleźć nic z gimbali do DJI3 gdzie mógłbym zamontować jakiś aparat o wadze ~250g. Dlatego też pomysł trochę upada i nie wiem, czy próbować z lekkim aparatem i nawet bez gimbala, czy faktycznie celować w inną platformę.

Ja naprawdę potrzebuję jedynie ogólnej stabilizacji do kilku zdjęć - kręcenie filmów jest mi niepotrzebne.
ODPOWIEDZ