Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

fafor
Posty: 15
Rejestracja: piątek 25 wrz 2015, 09:39

Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: fafor »

Witam serdecznie,

naszło mnie na zakup drona! Orientowałem się troche i firma DJI wydaje się sprzedawać solidne drony w rozsądnej cenie. Szukam kogoś kto miał z tym styczność bezpośrednią. Mam pytania do trwałości sprzętu i awaryjności. Wiadomo, że producent ma piękną stronę i cudną prezentację ale jak jest w rzeczywistości? Czy taki drone to zabawka, która po kilku miesiącach użuytkowania rozpadnie się w locie? Czy jeśli ja będę dobrym pilotem to mogę liczyć na to, że drone przetrwa każdy lot? Zabawki się psują, czy ten drone to ostatecznie zabawka czy profesjonalny sprzęt?

Myślę o wersji DJI Phantom 2 Vision plus albo DJI Phantom 3 Standard.
Chciałbym zakupić drona w cenie około 3500 zł. Zależy mi na tym bym za tą kwotę miał drona z kamerą, który będzie w stanie przesyłać obraz na żywo do telefona android. Zastanawiałem się też nad zekupem wersji Phantom 2 i dodatkowo gimbala i kamery jakiejś tańszej ale równie dobrej jak go pro. Ale do tych trzeba chyba dodatkowo dokupywać jakieś antetny transmitory itp by uzyskać FPV. Co polecacie? Dodatkowo jak to jest z tą transmisją do telefonu? Na niektórych filmikach strasznie przerywa i zacina.
atlantick
Posty: 46
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 18:19

Re: Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: atlantick »

Witam serdecznie,

naszło mnie na zakup drona!
hahaha.... a czy miałeś jakąkolwiek styczność kiedykolwiek z lataniem wielowirnikowcem... jesli nie, to proponuje zacząć od zabawek do kwoty 300 zl. Zakup modelu powyzej 3000zl wiąże sie z tym ze bedziesz musiał sporo poczytać literatury jak co i czym. Dronem łatwo krzywde zrobić sobie lub tez komuś a zaczynać jest najlepiej z kims kto się zna na lataniu dronami. Umiejętnośc latania i przestrzegania wszelkich norm skutkuje tym ze jesli kupujesz drona porządnej firmy w tym przypadku załóżmy Dji, dopuki doputy nie zaliczysz kreta, mozesz się cieszyć z niezawodności sprzętu tej firmy. Smieszy mnie to ze wiele osob widząc jak filmuje P3 , mówi ze to fajna zabawka. To jest pojęcie ogólne ludzi którzy stoją z boku. Ale tez nie nazywam się filmowcem czy tez coś w tym rodzaju bo phantom przy wielowirnikowcach za 20-30tys faktycznie wygląda jak zabawka. Na początek jesli chcesz wydać 3,5 tyz zl, proponuje P3 standart. jest prostrzy w obsłudze i nagrywa w miare dobre filmy. Jesli nie latales nigdy proponuje pojechanie gdzieś na dużą łąkę i tam ucczenia sie sterowania dronem, w zadnym przypadku w miescie i nad skupiskami ludzkimi. To takie moje sugestie. Hehe... latam juz P3 4 miesiace i nie zauwazylem aby moja zabawka rozpadala sie w locie :)
gregson
Posty: 181
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 22:27
Lokalizacja: Torun

Re: Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: gregson »

Najlepiej zaczac od fq777- jak u mnie :-) A pozniej przejsc na cos wiekszego np WL v686g -jak u mnie :-) A pozniej myslec o czyms leszym np P3 -jak u mnie :-) Ale dopiero planuje zakup P3 na wiosne :-) . Juz sie tej wiosny nie moge doczekac.
fafor
Posty: 15
Rejestracja: piątek 25 wrz 2015, 09:39

Re: Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: fafor »

Dzięki za szybką odpowiedź. Latać latałem wcześniej takim malutkim dronikiem bez kamerki. Troche się nauczyłem ale to wiadomo, że inna bajka. Zero stabilności dalko nie odlece bo mały i trace go z wzroku. Domyślam się, że jest lepszy sprzęt ale dla mnie 3750 zł to dużo a co dopiero dron za 30 tys : ) Nie chcę na chwilę obecną kupować drona do nauki wolę na głęboką wodę od razu ; ).P3 spełnia chyba większość moich wymogów. Rzeczywiście nie wiem jak się nim lata w rzeczywistości, może mógłbyś mi coś powiedzieć na ten temat. Podoba mi się w nim to, ze zawsze może zawisnąć w powietrzu i nie spadnie na ziemie jak zabawka za 300 zł jak puszcze palec z pilota. Bardzo bybłbym wdzięczny gdybyś powiedział mi jak to jest z transmisją wideo do smartphona i ogólnym zasięgiem P3. Jak łatwo jest stracić z nim sygnał i czy w takim wypadku wraca sam do bazy i czy transmisja video FPV na żywo jest stabilna?
gregson
Posty: 181
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 22:27
Lokalizacja: Torun

Re: Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: gregson »

Ja osobiscie wolalem zainwestowac w sprzet posredniej klasy (v686g za 100USD), na nim nauczyc sie dobrze latac, wyczyc kamere i FPV, i dopiero pozniej wydac za zabawke 5k. Zrobic kreta zabawka za 100USd a kreta zabawka za 12000USD to naprawde dwa rozne krety... :mrgreen:
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: fragles »

fafor pisze:Szukam kogoś kto miał z tym styczność bezpośrednią.
Będzie Ci bardzo trudno znaleźć tu kogoś takiego :-D
Lord_Vader
Posty: 38
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 10:28

Re: Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: Lord_Vader »

fragles pisze:
fafor pisze:Szukam kogoś kto miał z tym styczność bezpośrednią.
Będzie Ci bardzo trudno znaleźć tu kogoś takiego :-D
co racja to racja hehehe :mrgreen:
atlantick
Posty: 46
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 18:19

Re: Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: atlantick »

Tak naprawde kazdy z nas od czegoś zaczynał, dopuki nie kupilem Phantoma, rozwalilem chyba z 10 róznych helikopterów i tych drogich tez. Ale faktycznie dron pozwala na rozwijanie się w roznym kierunku, niektóre osoby zarabiają na tym filmując, a niektore tak jak i ja odkrywają inaczej swiat i nature z powietrza. Brakuje mi tylko jeszcze jednej rzeczy ale myślę ze w następnym miesiącu to zrobie, chodzi mi o zdanie egzaminu UAVO na drona. W sumie latam rekreacyjnie, ale chce po prostu aby odwaliły sie ode mnie osoby postronne ktore przychodza czasami do mnie jak latam i pytają się czy mam pozwolenie na latanie dronem. Nie jest to często ale zdazają sie takie typy, pomimo ze latam w terenach nie objętych CTR.
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Re: Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: ghambit »

Nie radzę Ci kupować wersji standard bo dość szybko będzie Cię ograniczał dość kiepski zasięg i video które bywa że strasznie rwie.
P3 w sumie sam lata wiec jak sam nie doprowadzisz do gleby to posłużyć Ci może i lata.
P2 jest spoko ale absolutnie nie w wersji vision, lepiej latać z gopro / xaomi.
P3 dużo wybaczy ale trzeba trochę wejść w hobby poznać zasady, prawa i ograniczenia abyś mógł bezpiecznie i nie zniszczyć go tuż po zakupie.
gregson
Posty: 181
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 22:27
Lokalizacja: Torun

Re: Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: gregson »

atlantick pisze: Brakuje mi tylko jeszcze jednej rzeczy ale myślę ze w następnym miesiącu to zrobie, chodzi mi o zdanie egzaminu UAVO na drona. W sumie latam rekreacyjnie, ale chce po prostu aby odwaliły sie ode mnie osoby postronne ktore przychodza czasami do mnie jak latam i pytają się czy mam pozwolenie na latanie dronem. Nie jest to często ale zdazają sie takie typy, pomimo ze latam w terenach nie objętych CTR.
Powiedz mi, czy prawda jest, ze od nowego roku ma byc zmienione prawo i zeby do egzaminu podejsc trzeba miec ukonczony kurs? Z tego co mi sie udalo znalezc to taki kurs 3k kosztuje, czyli sporo.
atlantick
Posty: 46
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 18:19

Re: Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: atlantick »

A tego nie wiem i tak teraz nie jest najtaniej. Ja pochodze z Lublina i tutaj praktycznie nikt nie robi szkolen i egzaminów, wiec musze pojechac najblizej do Rzeszowa gdzie 3 dniowe szkolenie kosztuje kolo 1500 zl, do tego dochodzi lekarz okolo 250 zł, oplaty za egzamin teoretyczny i praktyczny, ubezpieczenie drona, no i w moim przypadku wynajecie na 3 dni pokoju w hotelu na okres szkolenia i egzaminu, tak ze się troszkę uzbierało. Bylem u nas w aeroklubie i pytalem sie o szkolenia, najparwdopodobniej będą robić to zimą tak mnie poinformowali, czyli wnioskuje ze coś musi wejsc w zycie jesli wczesniej mimo chętnych w wojewodztwie aeroklub nie robił szkoleń. Ale to moje domysły. Nie ukrywam ze w następnym roku chcę kupić Inspire i troszkę zarobić na dronie, dlatego postaram się w tym roku zrobić licencje. Wole jednak miec uprawnienia zrobione z wlasnej nie przymuszonej woli, niż za rok giimnastykować się pod nowe rozporządzenia. A co do tego ze wejdą to chyba niemal pewne , bo coraz wiecej ludzi kupuje drony i po malu przez niektóre osoby robi sie niebezpiecznie
Awatar użytkownika
Kyokushin
Posty: 464
Rejestracja: czwartek 04 cze 2015, 01:08
Kontakt:

Re: Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: Kyokushin »

fafor pisze:naszło mnie na zakup drona! Orientowałem się troche i firma DJI wydaje się sprzedawać solidne drony w rozsądnej cenie. Szukam kogoś kto miał z tym styczność bezpośrednią. Mam pytania do trwałości sprzętu i awaryjności. Wiadomo, że producent ma piękną stronę i cudną prezentację ale jak jest w rzeczywistości? Czy taki drone to zabawka, która po kilku miesiącach użuytkowania rozpadnie się w locie? Czy jeśli ja będę dobrym pilotem to mogę liczyć na to, że drone przetrwa każdy lot? Zabawki się psują, czy ten drone to ostatecznie zabawka czy profesjonalny sprzęt?

DJI robi technicznie fajne statki, ale wykonanie to niestety bieda. Pękające obudowy przy śrubach oraz przestające przewodzić gniazda to ich bolączka. Do tego dochodzi support mający kiepskie opinie.
Fakt faktem, że jeżeli chcesz coś 'z pudełka', to P3 jest najlepszym wyborem, moim zdaniem bezkonkurencyjny na tle innych.

Celuj w P3 advanced. Trochę droższy od tych które wskazałeś, ale jest po prostu lepszy. Jeżeli nie będziesz chciał dołożyć do advanced, to bierz p3 standard.

Jeżeli chodzi o szkolenia - to polecam firmę goadventure.pro z Wawy.

I najważniejsze, jeżeli nie miałeś styczności z wielowirnikowcami - kup coś za 300zł, jak napisał kolega wyżej - poćwicz tym - łatwo o kreta, naprawa phantoma kosztuje sporo i trwa dwa miechy.

A odnośnie osób postronnych - i tak będą przyłazić, zadawać pytania, a Ty nie musisz im na nic odpowiadać (policjant, kontroler ulc mogą cię sprawdzać, ale zwykły postronny henio nic nie może, każ im dzwonić na policję), a świadectwo kwalifikacji jest potrzebne tylko wtedy gdy chcesz latać komercyjnie, poza tym zasady wykonywania lotów komercyjnych i amatorskich są na chwilę obecną identyczne (ale w projekcie są nieco inne: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/262363).
fafor
Posty: 15
Rejestracja: piątek 25 wrz 2015, 09:39

Re: Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: fafor »

Dzieki wszystkim za wypowiedzi. Będę pewnie celował w P3 advanced o ile kasy starczy a jak nie to standard! ; )
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: breweryhills »

fafor pisze:Dzieki wszystkim za wypowiedzi. Będę pewnie celował w P3 advanced o ile kasy starczy a jak nie to standard! ; )
Dam Ci dobrą radę - nie bierz Standarda, bierz Advanced. Jeśli problemem jest kasa, zastanów się nad zakupem na raty. P3S to Phantom drugiej generacji, odświeżony i ulepszony P2V+. Daleko mu do P3A/P3P i prędzej czy później to wyjdzie, a kasa już wydana.
Pozdrawiam, Sebastian
gregson
Posty: 181
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 22:27
Lokalizacja: Torun

Re: Pomoc w wyborze i kilka pytań DJI Phantom

Post autor: gregson »

A ja bym radzil kupic cos za okolo 100USD -zacznij np od v686g za 107 USD na Banggood.com -wysylka gratis. Polatasz, zobaczysz czy jest to cos co cie interesuje i ci odpowiada.
Pisze tak, poniewaz wciaz mam w uszach Twoje pierwsze zdanie: "naszło mnie na zakup drona"...
ODPOWIEDZ