Phantom 2 i Taranis

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

twistedme

Phantom 2 i Taranis

Post autor: twistedme »

Tak jak już pisałem w innym wątku zamówiłem radio Taranisa celem używania z Phantomem jak i innym modelem w przyszłości.

Zamówienie w czwartek, w piątek odebrałem od kuriera - brawo dla abc-rc.

Miałem chwilę po pracy i załadowałem X8R do Phantoma. Na filmie, który znalazłem gość radzi anteny 40cm, wydaje mi się, że max 30-25 byłyby najlepsze. Ciasno się zrobiło w środku strasznie. Miałem trochę problemów z kalibracją drążków, ale w końcu się udało.

Miałem także problem z podłączeniem Taranisa do kompa, karty pamięci widział, ale nie dało się nic zapisać przez companion. Sterownika nie dało się podmienić, bo windows twierdził, że ten, który jest, jest najnowszy/najlepszy. Pomogło dopiero wywalenie całkowicie urządzenia z systemu, wyłączenie internetu i jak nie mógł wyszukać sterownika, to podstawiłem ten ze strony open tx i poszło - pełna komunikacja z kompem.

Przełączenia trybów i IOC zrobiłem z tutoriala na YT http://youtu.be/-gA5o_g4oW4 generalnie bez problemów, FS i kalibracja kompasu działa jak w oryginale.

Jak ktoś narzeka na jakość wykonania radia, to powiem tylko, że Taranis przy mydelniczce od Phantoma to Mercedes. Z filmów myślałem, że to taki chamski plastik, a na żywo jest całkiem przyjemny.

Teraz najdziwniejsze... Poszedłem na pole zrobić testy i ze zdziwieniem stwierdziłem, że yaw jest odwrotnie (tzn. w prawym drążku). Chwile polatałem i do domu, bo jakoś dziko haha. Myślę po drodze, pewnie ustawiłem inne MODE, ale 1 przecież nie, bo gaz by był odwrotnie. Zacząłem dociekać i żeby mieć dokładnie jak w oryginalnej aparaturze Phantoma, Taranisa musiałem ustawić na mode 4 o_O

Czy ja coś źle podłączyłem czy phantom standardowo lata na mode 4, a dji nazywa to mode 2?

Druga rzecz, która póki co jest dla mnie na minus, to brak sprężynki w lewym drążku. W oryginalnym nadajniku puszczałem drążki i stawał w miejscu, tu muszę wycentrować i w ogóle dziwnie się operuje jak nie ma oporu - kwestia przyzwyczajenia pewnie. Dzisiaj rano wziąłem się za ustawienie dźwięków - rewelacyjna sprawa. Już nie mogę się doczekać dalszego odkrywania możliwości tego radyjka.

A jeszcze - fajna rzecz te trymery można ustawić elegancko, powiedzmy automatyczny, lot np. po okręgu.

Także dzięki za polecenie Taranisa, jestem bardzo zadowolony z zakupu. Z dwoma odbiornikami i kabelkami wyszło mnie niecałe 1200 zł więc taniej niż zakładałem.

Jak ktoś się obawia podłączania go do Phantoma, to nie ma czego. Operacja banalnie prosta. Najbardziej skomplikowana jest wymiana antenek :)

Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

twistedme pisze:Druga rzecz, która póki co jest dla mnie na minus, to brak sprężynki w lewym drążku.
W większości nadajników takie sprężynki są, ale nie naciągnięte. Być może w Taranisie też.
twistedme

Post autor: twistedme »

Ładziak pisze:
twistedme pisze:Druga rzecz, która póki co jest dla mnie na minus, to brak sprężynki w lewym drążku.
W większości nadajników takie sprężynki są, ale nie naciągnięte. Być może w Taranisie też.
Oczywiście, wystarczy pokręcić 2 śrubkami :)

Dzięki kolego, teraz działa, jak natura chciała haha
Awatar użytkownika
Arche
Posty: 164
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:16
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Arche »

twistedme pisze:
Ładziak pisze:
twistedme pisze:Druga rzecz, która póki co jest dla mnie na minus, to brak sprężynki w lewym drążku.

naciągając sprężynke w lewym drążku,nie polatasz już samolotami.
W mojej futabie mam gaz na środku,fajna sprawa,niemniej jednak wracam do ustawień fabrycznych-dzięki temu mam jedną aparature do kopterów i samolotów.
Zawsze można ustawić pod przełącznikiem Altitude Hold do lotów kopterkiem.

http://www.youtube.com/watch?v=lEPP5B-q ... fxyfzUQQ3Q
ALIEN 5" | REPTILE CLOUD 149 | SKY SURFER 2000 | EASY GLIDER PRO
twistedme

Post autor: twistedme »

Chyba przechwaliłem...

Czy telemetrię trzeba jakoś ustawić? Na ekranach telemetrii mam migające NO DATA, z tego co usłyszałem w tutorialu, to RSSI powinno się pojawiać z marszu - u mnie zero i wspomniane no data. W lewym górnym rogu mam wskaźnik naładowania radia i nic więcej.
Mówię o tych ikonach nadajnika i 6.21v
Obrazek

Podłączałem drugi odbiornik i dokładnie to samo. Ktoś pomoże?
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Rssi i napięcie z a1 powinno być od razu
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
twistedme

Post autor: twistedme »

Dzięki za odpowiedź.

No właśnie. Próbowałem na wszystkie możliwe sposoby, zrobiłem też model od nowa i nadal to samo...

Kurcze, czyli co? Uszkodzone?

Edit:
Jeszcze obrazki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
mgd4
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 20 maja 2012, 17:36
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: mgd4 »

A bindowanie odbiornika? Może tu gdzieś tkwi błąd. X8R można zbindować w trybie z telemetrią albo bez.
twistedme

Post autor: twistedme »

Tak, widziałem instrukcję :) Bidowałem bez zworek czyli w mode5(d16) telemetria jest... W ustawieniach modelu obok Bind jest polecenie Range - pokazuje RSSI 0 (zero).

Nie chciałbym się wygłupić pisząc reklamację, więc próbuje dociec czy możliwe, że czegoś nie kliknąłem czy rzeczywiście radio jest walnięte.

Robiłem zgodnie z tym:



Na początku nie zwróciłem uwagi i myślałem, że to kwestia ustawień w zakładce "telemetria", ale tam na filmie zaraz po zbindowaniu pojawia się ta ikona, której u mnie nie ma...
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Na pewno masz źle napięcia bo wszędzie masz 0 przy kalibracji, odejdź na parę metrów i sprawdz to RSSI
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
twistedme

Post autor: twistedme »

pma_ pisze:Na pewno masz źle napięcia bo wszędzie masz 0 przy kalibracji, odejdź na parę metrów i sprawdz to RSSI
Tak, wiem, bo tam nic nie ustawiałem. Nie doszedłem jeszcze do tego. Ekran pokazałem, bo myślałem, że może ten protokół S.PORT czy coś innego ma jakieś znaczenie, nie wiem.

Wygląda to tak jakby radio nie było w stanie odebrać sygnału. Bo wszystko inne normalnie działa, phantom lata bez najmniejszych problemów. Odlatywałem na 20-30 metrów i ikona rssi nigdy się nie pojawiła. Z tego, co oglądam na YT, to on zachowuje się zwyczajnie tak jakby odbiornik był wyłączony, bo w każdym innym przypadku ta nieszczęsna ikonka zawsze jest.
Awatar użytkownika
canoe
Posty: 29
Rejestracja: środa 08 sty 2014, 15:18
Lokalizacja: Małopolskie

Post autor: canoe »

twistedme,

jak już ogarniesz temat, daj znać, czy jest znacząca różnica w sterowaniu Phantomem Taranisem?
Zwłaszcza ciekawi mnie kontrola 3D-H3: czy ruch gimbala (tilt pionowy) jest teraz zupełnie płynny? Pytam oczywiście pod kątem kontroli płynności nagrań GoPro.

Dzięki!
twistedme

Post autor: twistedme »

canoe pisze:twistedme,

jak już ogarniesz temat, daj znać, czy jest znacząca różnica w sterowaniu Phantomem Taranisem?
Zwłaszcza ciekawi mnie kontrola 3D-H3: czy ruch gimbala (tilt pionowy) jest teraz zupełnie płynny? Pytam oczywiście pod kątem kontroli płynności nagrań GoPro.

Dzięki!
Tam możesz ustawić tak dużo parametrów dla każdego przełącznika i potencjometru, że bez problemu zrobisz dokładnie tak, jak będziesz chciał :)
twistedme

Post autor: twistedme »

Napiszę dla potomności - dostałem właśnie info od sprzedawcy, że trafił mi się uszkodzony egzemplarz. Więc to nie kwestia ustawień na szczęście, bo już lekko zaczynałem siwieć :)
Awatar użytkownika
Gonti
Posty: 52
Rejestracja: sobota 11 sty 2014, 16:26
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gonti »

Powinni Ci jakiś gifcik za testy przysłać :)
Phantom 2 + Tarot T-2D v2 + ImmersionRC 600mW + iOSD mini + DVR Recorder + Fatshark Dominator 3 + GH 3+ Black Edition
ODPOWIEDZ