Phantom2 pytanie dot. filmowania

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

Sfam
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2014, 21:35
Lokalizacja: Częstochowa

Phantom2 pytanie dot. filmowania

Post autor: Sfam »

Witam.

Na imię mam Darek, jestem z Częstochowy. Jeśli chodzi o modelarstwo to jestem totalnie świeży lub jak ktoś woli zielony w tym temacie.
Zamierzam zakupić Phantoma 2 z gimbalem zenmuse h3-3d +FPV w celu kręcenia amatorskich filmów a dokładniej mówiąc rozbudowania możliwości realizacji ujęć jaki daje taki dron.

Moje pytanie dotyczy pola widzenia kamery i ewentualnego wchodzenia w to pole ramion quadkoptera.

W planach mam między innymi ujecie gdy dron leci prosto na "aktora"(lub jak ktoś woli - na cel) na wysokości 1.50m do 2m z kamera równolegle ustawioną do ziemi (Patrząc na aktora). Podejrzewam że dron będzie lekko się pochylał do przodu przy takim locie i tu pojawia się moje pytanie...

Czy ramiona i śmigła będą w polu widzenia kamery?
Ewentualnie w jakich zakresach FOV (Wide, Medium, Narrow)?

Podobne ujęcie ale dron porusza się bokiem do biegnącego lub jadącego na rowerze "aktora". Podobnie na jak poprzednio na wysokości 1.50-2.00m i kamera jest ustawiona równolegle do podłoża...
Czy coś bedzie wchodziło w kadr? śmigła, ramiona lub podstawka phantoma...
Ewentualnie w jakich zakresach FOV występuje to zjawisko (Wide, Medium, Narrow)?

Planuje kupić w zestawie plastikowe osłony śmigieł ale nie wiem czy nie zwiększy to szans na zakłócenie obrazu. Bo o ile same śmigła mogą w minimalny sposób być widoczne to już taka plastikowa osłona raczej będzie ostro wchodziła w kadr.

ktoś miał doświadczenie w podobnych scenach?
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Post autor: krall »

Witaj Darek,

Zanim zgłębisz szczegóły techniczne dot. Phantoma sugeruję zapoznanie się z zasadami wykonywania lotów modelami, wieloma niechlubnymi wypadkami, ostatnio często z udziałem właśnie Phantomów. Możesz rozpocząć np. od tego działu
Powodzenia
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Sfam
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2014, 21:35
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Sfam »

Wczytuje się właśnie w różne tematy na forum, w tym w te które mi wskazałeś.
Kilka minut temu włosy zjeżyły mi się na głowie jak poczytałem o uciekających kilku tysiącach wydanych na kredyt zł ... znaczy o uciekających quadkopterach.

Ale moje pytanie jest dla mnie o tyle istotne że planuje sporo lotów na wysokościach do 2m bo chciałbym używać phantoma jako taki bardziej zaawansowany slider i nie tylko.
Capo
Posty: 592
Rejestracja: czwartek 09 lut 2012, 17:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Capo »

Pomysł latania bezpośrednio w stronę aktora jest kiepski. Musisz mieć świadomość, że quadrocopter może narobić dużo szkód gdyby np. zetknął się z twarzą aktora.
Sfam
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2014, 21:35
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Sfam »

Nie potrzebuję podlatywać super blisko... Sam wiem że dostać modelem w twarz nie jest fajnie. Wystarczy jak dolecę na odległość 5m do 10 m zależy od tempa zbliżania się do aktora.
Końcówkę (bliskie podejście)zawsze mogę zrobić lustrzanką na stabilizatorze.
Np. 3 ujęcia
scena 1 (phantom2)- lot od 20 m do 10m w kierunku aktora
scena 2 (lustrzanka)- twarz aktora, który nawiązuje kontakt wzrokowy z czymś co się zbliża (zbliżenie statyczne)
scena 3 (lustrzanka)- dojście do aktora z 3m do 0.2 m

Ale dzięki za zwrócenie uwagi na potencjalne zagrożenie.
A co z sednem mojego pytania ? Będę widział ramiona Phantoma przy dolocie?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Sfam pisze:Sam wiem że dostać modelem w twarz nie jest fajnie.
Tu nie chodzi o uderzenie tylko o wirujące żyletki. Nie wypłaciłbyś się aktorowi do końca życia włącznie z wnukami w trzecim pokoleniu jakby te wirujące brzytwy zrobiły mielonkę z twarzy :roll:
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
kondiz
Posty: 1731
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 09:14
Lokalizacja: Jelenia Góra / Wrocław

Post autor: kondiz »

Sfam pisze:scena 1 (phantom2)- lot od 20 m do 10m w kierunku aktora
scena 2 (lustrzanka)- twarz aktora, który nawiązuje kontakt wzrokowy z czymś co się zbliża (zbliżenie statyczne)
scena 3 (lustrzanka)- dojście do aktora z 3m do 0.2 m
Wydaje mi się, że mieszanie ujęć z GoPro i lustrzanki nie jest najlepszym pomysłem ;-)
Konrad
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »


Właśnie tak to może się skończyć.
pozdrawiam
Marcin
tobzuz
Posty: 79
Rejestracja: wtorek 18 mar 2014, 16:54
Lokalizacja: PL

Post autor: tobzuz »

Rekic
Posty: 357
Rejestracja: środa 03 lip 2013, 12:09
Lokalizacja: Polska

Post autor: Rekic »

Sfam pisze:Ale dzięki za zwrócenie uwagi na potencjalne zagrożenie.
A co z sednem mojego pytania ? Będę widział ramiona Phantoma przy dolocie?
Oczywiście że tak! Jeszcze jak dodasz osłony śmigieł to będziesz miał mniej użytecznego materiału. Pomijając oczywiście fakt że latanie i filmowanie na wysokości 1.5m jest totalnie absurdalne!
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

W weekendy często wpada kolega polatać Phantomem w tym miejscu gdzie ja i w sumie to dosyć rzadko mu te śmigła wchodzą w kadr. Musi lecieć naprawdę szybko. Przy spokojnym lataniu nie ma takiego problemu. Do tego, żeby materiał z gopro był użyteczny, to i tak najlepiej usunąć z niego dystorsję rybiego oka, a to i tak zawęzi jeszcze bardziej kadr.
Sfam
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2014, 21:35
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Sfam »

Dziękuję wszystkim za informację a w szczególności Tobie "tobzuz", ten filmik to jest to co chciałem wiedzieć, a ten filmik wszystko fajnie wyjaśnia.
Sfam
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2014, 21:35
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Sfam »

Wydaje mi się, że mieszanie ujęć z GoPro i lustrzanki nie jest najlepszym pomysłem ;-)
Tak, wiem... że fajniejszy byłby sprzęt noszący lustrzankę ... ale na razie odpada...
Będzie musiało wystarczyć Go Pro na phantomie...
Jak się nie ma co się chce, to się lubi co się ma... czy jakoś tak...
greniu
Posty: 185
Rejestracja: piątek 17 sty 2014, 00:23
Lokalizacja: Polska

Post autor: greniu »

meteor pisze: Właśnie tak to może się skończyć.
nie od razu Kraków zbudowano. Nie zniechęcajcie chłopaka. Tak można polecieć nie tylko Phantomem ale każdym innym quadro, hexo, srekso, okto czy srokto kopterem.

Takie filmy robi się też dla rozgłosu:)

Odnośnie filmowania i GoPro polecam filmik Michaela:

ODPOWIEDZ