Phantom 2 (Vision) - ładowanie kilku baterii równocześnie

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

Mako
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 10:27
Lokalizacja: Krakow

Phantom 2 (Vision) - ładowanie kilku baterii równocześnie

Post autor: Mako »

Męczył mnie brak możliwości ładowania więcej niż jednej baterii przy użyciu tylko jednej ładowarki DJI. Kupno kilku ładowarek jest bez sensu bo nie dość że drogo to jeszcze dużo miejsca w walizce by zajęło. Dodatkowo w walizce na latanie muszę brać zwykłą ładowarkę modelarską aby naładować akku do gogli, rejestratora video i aparatury. W związku z tym zachęcony eksperymentami które znalazłem na sieci postanowiłem też trochę poeksperymentować.

Na tym forum mimo poszukiwań nie znalazłem informacji o tym więc może komuś się takie info przyda.

Niestety do tej pory nie udało się obejść nowe wspaniałe inteligentne akumulatory do Phantoma2/Vision poza drastycznymi metodami jak wymiana kontrolera na zwykłą NAZĘ więc póki co jesteśmy skazani na te koszmarnie drogie akumulatorki.

Zakupiłem na Allegro 4 przejściówki z gniazda USA na wtyk PL po 1zł za sztukę (+przesyłka 7PLN), zużyłem trochę plastiku rozpuszczonego lutownicą (na szybko nie wymyślilem lepszej metody), trochę kabelka, złacze XT60 i gotowe. I co najważniejsze działa jak złoto.

Teraz w walizce noszę tylko ładowarkę modelarką, ew. dwie ładowarki modelarskie. Ładowarki mają też wejście na 12V więc spokojnie można też się podładować w drodze. Widziałem gdzieś ładowarkę samochodową DJI do tych baterii za 99USD :-(.

Szczegóły na fotkach :-).

Obrazek
Tanie przejściówki z internetu. Pozyskam z nich materiał do adaptera.

Obrazek
Wstępny montaż.

Obrazek
Zalane plastikiem i ze złaczem.

Obrazek
Ładowarkę ustawiamy na tryb ładowania Pb. Poborem prądu i balansowaniem steruje elektronika w baterii więc na ładowarce ustawiłem maksymalny prąd i 12V.

Obrazek
Zestaw w trakcie ładowania. Prąd jest w granicach 5,9-6.1A - to maksimum tej ładowarki. Kiedyś może dokupię czwarte akku :-).

lechu54
Posty: 133
Rejestracja: niedziela 29 gru 2013, 00:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: lechu54 »

hmmmm coś dla mnie, przy moich 5ciu aku miała by co robić ;)
Mako
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 10:27
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Mako »

lechu54 pisze:hmmmm coś dla mnie, przy moich 5ciu aku miała by co robić ;)
No wlasnie pamietalem zdjecia Twoich 5 akumulatorow i zastanawialem sie czy nie zrobic listwy na 5 sztuk :-). Jak bede mial 5 sztuk to zrobie 2 listwy po 3 zlacza. Bede mial wtedy elastycznosc - albo podpinam na rozdzielaczu do jednej ladowarki albo bezposrednio do dwoch. Przy mojej listwie na 4 baterie i ladowarce 6A pojedyncza sztuka dostaje tylko 1.5A i trwa to dluzej pewnie niz przy ladowarce DJI ktora w teorii daje "max 4A" (w przypadku chinskich sprzetow taki zapis zazwyczaj oznacza cos w okolicy 3A) ale idea jest taka ze jak wyladuje kilka sztuk to wlaczam na cala noc i w miare spokojnie spie a nie nastawiam budzik co dwie godziny ;-).
Awatar użytkownika
Roman
Posty: 1652
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 19:34
Lokalizacja: WLKP

Post autor: Roman »

Jesteś pewien że to dobry pomysł ładować akumulatory lixx programem do Pb ;-)
I tak skończysz na LawMate
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: PiotrSz »

Roman pisze:Jesteś pewien że to dobry pomysł ładować akumulatory lixx programem do Pb ;-)
A to nie wiesz że ładowanie programem Pb to nowy trend lansowany przez dji żeby zwiększyć sprzedaż nowych akumulatorów do Phantoma 2 ? ;-)
Mako
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 10:27
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Mako »

Roman pisze:Jesteś pewien że to dobry pomysł ładować akumulatory lixx programem do Pb ;-)
Dokładnie taki sam pomysł jak ładowanie ładowarką oryginalną DJI. Ona też po prostu daje 12V i nic więcej. Program do ładowania LiPo łącznie z balansowaniem zapewnia elektronika wbudowana w baterię!
Mako
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 10:27
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Mako »

PiotrSz pisze:A to nie wiesz że ładowanie programem Pb to nowy trend lansowany przez dji żeby zwiększyć sprzedaż nowych akumulatorów do Phantoma 2 ? ;-)
A co masz konkretnie na myśli?
Awatar użytkownika
saku
Posty: 391
Rejestracja: niedziela 03 lut 2013, 21:34
Lokalizacja: Świdwin

Post autor: saku »

Mako pisze:Program do ładowania LiPo łącznie z balansowaniem zapewnia elektronika wbudowana w baterię!
Jestes pewny?
Pozdrawiam Radek
Mako
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 10:27
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Mako »

saku pisze:Jestes pewny?
Jestem. Były już opisy na różnych forach demontażu "ładowarki" DJI i wszystko wskazuje na to że to zwykły zasilacz stabilizowany. Jak Twoim zdaniem jest ładowane i balansowane LiPo 3S za pomocą jedynie dwóch styków??? Można to z resztą samemu sprawdzić. Po pełnym naładowaniu to bateria sama wyłącza ładowanie a ładowarka dalej daje 12V.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Pamiętaj że program Pb w ładowarce to nie jest 12V i do tego stałe w czasie. Do Twojego patentu-przejściówki-portu ładowania to wypada dać zasilacz np xbox lub serwerowy.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Jedrula
Posty: 2058
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2010, 20:22
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Jedrula »

Pb jak dobrze pamiętam to coś między 13v a 14,6v
Lecę na nielegalu!
Mako
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 10:27
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Mako »

Jedrula pisze:Pb jak dobrze pamiętam to coś między 13v a 14,6v
Jak widać na zdjęciach na wyświetlaczu 12,56V. Prawie idealnie tyle co daje "ładowarka" DJI. Ona też daje coś w okolicy 12,5V.
Mako
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 10:27
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Mako »

Rurek pisze:Pamiętaj że program Pb w ładowarce to nie jest 12V i do tego stałe w czasie. Do Twojego patentu-przejściówki-portu ładowania to wypada dać zasilacz np xbox lub serwerowy.
Jak widać na zdjęciach jest to 12,56V i jest praktycznie stałe przez cały proces ładowania. Jak się ktoś boi to można podpiąć jako zasilanie oryginalny zasilacz (pseudo ładowarkę) DJI. Widziałem też już takie patenty więc zakładam że zasilacz ma jakieś zabezpieczenie przez przeciążeniem skoro to wytrzymuje. Sam tego nie testowałem. Widziałem już aukcje na e-bayu na takie rozdzielacze tyle że za jakieś 40USD na 3 baterie a mój adapter kosztował jakieś 8PLN i jest na 4 baterie :-). Na moim rozdzielaczu ładowanie działa bez problemu i Naza assistant pokazuje pełne naładowani baterii.
mnn
Posty: 8
Rejestracja: środa 28 maja 2014, 16:50
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: mnn »

Być może ktoś z was będzie zainteresowany gotowym rozwiązaniem za 8$:
http://www.banggood.com/DJI-Phantom-2-V ... 24113.html
realfighter
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek 10 cze 2013, 17:03
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: realfighter »

A to nie jest tak, że jak podłączy się 3 baterie do jednej ładowarki, to będą się i tak ładować 3x dłużej?
FPV - Neverending Story
ODPOWIEDZ