DJI Phantom 2 Vision

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
DanielBruno76
Posty: 90
Rejestracja: środa 30 kwie 2014, 11:52
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post autor: DanielBruno76 »

Lukasio pisze:1.Czy można skierować kamerę w pionowo w dół tak aby robić "płaskie" zdjęcia łąk , pól itp.?
- tak można - sterowanie z pozycji telefon/tablet
Lukasio pisze:2. Czy zdjęcia są w formacie RAW bo różne źródła różnie podają?
tak
Lukasio pisze:3. Jak to jest z ogniskową (kątem widzenia) tej kamerki. Czy można to Zmienić i w jakim zakresie.
nie można zmienić
Lukasio pisze:4. Czy są jakiekolwiek problemy z podglądem na żywo w smartfonie na androidzie?
wszystko zależy w jakich warunkach latasz... a poza tym

spec
"Jeżeli będę zajmował się tym, co myślą głupcy, nie będę miał czasu na to, o czym myślą ludzie inteligentni." Éric-Em­manuel Schmitt
Lukasio
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 17 sie 2014, 09:51
Lokalizacja: Leg

Post autor: Lukasio »

Dziekuje za odpowiedz. Zastanawia mnie co oznacza Recording FOV w specyfikacji 110°-85°?
Awatar użytkownika
DanielBruno76
Posty: 90
Rejestracja: środa 30 kwie 2014, 11:52
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post autor: DanielBruno76 »

kąt "patrzenia" poziom/pion

btw: field of view (FoV)
"Jeżeli będę zajmował się tym, co myślą głupcy, nie będę miał czasu na to, o czym myślą ludzie inteligentni." Éric-Em­manuel Schmitt
kucici
Posty: 5
Rejestracja: środa 20 sie 2014, 22:38
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: kucici »

Witam.

Przymierzam się do zakupu Phantoma 2, ale mam dylemat.
Zastanawiam się nad tym zestawem: http://allegro.pl/dji-phantom-2-ce-3d-h ... 71076.html + GoPro Hero3+ Black.
Lub DJI Phantom 2 Vision+ + iOSD mini.
Zestaw z GoPro wyjdzie drożej - około 6700 zł, przy drugim z racji, że tańszy mógłbym dokupić sobie dodatkowy akumulator.

Przeznaczenie, to głównie nagrywanie i montowanie filmów z przelotów w różnych miejscach przy możliwie jak największej odległości oraz nagrywanie filmów z wesel, imprez i spotów.

Zestaw z GoPro mnie przekonuje, ponieważ kamerkę można by używać również poza nagrywaniem z powietrza.
Co byście mi doradzili? Jak to jest z jakością transmisji do ekranu przy pilocie i z samą jakością nagrań? YouTube psuje jakość filmów, więc nie chce się tylko na tym opierać.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
DanielBruno76
Posty: 90
Rejestracja: środa 30 kwie 2014, 11:52
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post autor: DanielBruno76 »

kucici pisze:Przeznaczenie, to głównie nagrywanie i montowanie (...) filmów z wesel, imprez i spotów.
pisząc coś takiego za chwilkę poleci grad...
Poza tym na takie działania musisz posiadać licencje oraz ubezpieczenie by się przydało...

kolejna rzecz, to z tego co pamiętam podobny temat był już poruszany...

btw... wybrałbym chyba białego z GP3
"Jeżeli będę zajmował się tym, co myślą głupcy, nie będę miał czasu na to, o czym myślą ludzie inteligentni." Éric-Em­manuel Schmitt
kucici
Posty: 5
Rejestracja: środa 20 sie 2014, 22:38
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: kucici »

O licencji i ubezpieczeniu wiem ;-)

Jakieś argumenty, dlaczego wybrałbyś zestaw z GoPro?

PS.
Dlaczego ma polecieć grad? :) Przecież nie piszę o profesjonalnym wykorzystaniu do telewizji. Taki zastaw w zupełności wystarczy.
Awatar użytkownika
bagifilm
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 07 lut 2012, 19:19
Lokalizacja: Strzelce Krajeńskie

Post autor: bagifilm »

Sam zakupiłem Vision +. Pomimo wszystkich zalet związanych z pilotowaniem Phantoma, jakość video zostawia wiele do życzenia. A co konkretnie:

- niski bitrate, około 12 mb/s, przy skomplikowanych scenach (liście, kwiaty, łąki, pola) bardzo widoczne artefakty

- brak blokady ekspozycji (niesamowicie dokuczliwe, praktycznie zawsze jest problem z poprawną ekspozycją)

Osobiście polecam wybrać zestaw z GoPro. Wbrew porównaniom dostępnym w sieci, obrazek z GoPro w najnowszych wersjach jest nieporównywalnie lepszy od tego z Vision+.

Dopłać - nie będziesz żałował :)
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

Grad poleci za bezmyślne podejście do sieczkarni którą jest phantom. Filmując wesele narażasz ludzi na pocięcie spadającym lub uciekającym wielowirnikowcem.
Zobacz w jaki sposób spadają lub odlatują phantomy na youtubie, a potem wyobraź sobie że ktoś lata tym nad tobą. Nie wiem jak Ty ale ja bym się wkur.. gdybym zobaczył phantoma parę metrów nad głową. I nie ma znaczenia tu żadne ubezpieczenie. Bo jak by mnie pokiereszowało takie coś to pieniądze mi np wzroku nie przywrócą.
kucici
Posty: 5
Rejestracja: środa 20 sie 2014, 22:38
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: kucici »

@bagifilm - dziękuję za informacje :)

@Artgraf1981 - Wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Nie mam zamiaru latać aż tak blisko ludzi - bardziej miałem na myśli szersze ujęcia z góry, ewentualnie krótkie przeloty podczas sesji. Poza tym i tak to jest za głośne na nagrywanie z bliska.
Ryzyko ucieczki w trybie ręcznego sterowania jest mniejsze niż w przypadku latania z GPSem. Czy się mylę?
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

Problem nie w tym że latasz w manualu czy w atti lub gps tylko w tym że po prostu może zawieść silnik, regiel cokolwiek. Wiadomo że gps to kolejne co może zawieść więc lepiej bez niego. Ale nie zmienia to faktu że 4 szybkoobrotowe żyletki wpadające w tłum ludzi (takie skupisko zwykle bywa na imprezach weselech itp.) moga narobić szkód.
To moja opinia. Sam sporo już wylatałem hexą, biedronkami i innym latającym badziewiem i wiem że nawet szybki czas reakcji nic nie daje. Np. hexa po przyziemieniu w atti stojąc na glebie podskoczyła tak z metr w górę i parę metrów w tył. Nie wiem czemu, chociaż pewnie moja wina (prawdopodobnie niechcący przełączyłem z atti na manual, a gaz był powyżej zera) i nawet nie zareagowałem. Wyrwała mi się co najwyżej jakaś ... mać. Na szczęście byłem trochę z boku bo by mi pocięło brzuch.
Myszonowi wypięła się zapinka w silniku trzymająca oś. I kopter zaczął uciekać. Przy tym był niesterowny. I powiedz mi ile czasu byś próbował ocalić swoją zabawkę zanim byś ją rozbił. Na pewno te 2-3 sekundy by minęły zanim byś się zdecywował ją brutalnie uziemić. Tyle że w tym czasie pokonała by parę ładnych metrów nabierając prędkości.
Mi ostatnio przy oblocie uciekł na pełnym gazie radjet. Silnik pracował jakież 3 sek zanim go wyłączyłem a model pokonał razem z lotem ślizgowym jakies 500 -600 metrów przy dużej prędkości. Fuks ze to było na polach w niedzielę rano. Nawet taka pianka epp mogła by kogoś pokiereszować gdyby spadła tak szybko.
Niestety w przypadku phantoma (masówki robionej nie do końca dokładnie) ryzykiem jest latanie nawet kawałek od ludzi bo zawsze może uciec. A niestety latanie nim daje mylne wrażenie bezpieczeństwa.
kucici
Posty: 5
Rejestracja: środa 20 sie 2014, 22:38
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: kucici »

Tak jak napisałeś - takie ryzyko występuję przy każdym locie, nie koniecznie Phantomem (chociaż w jego przypadku może być większe, bo jak powiedziałeś to masówka).
Zanim zacznę latać przy ludziach minie trochę czasu, aż poznam sprzęt na tyle, by móc określić czy mogę latać w danym miejscu, czy nie. Nagrania i zdjęcia z wesel tyczyły się bardziej ujęć kiedy nie jest jeszcze tak tłoczno (chociażby ujęcie samego kościoła). Poza tym wesela i imprezy to nie priorytet.

Bezpieczeństwo jest tutaj najważniejsze i jestem świadomy zagrożeń.
Awatar użytkownika
DanielBruno76
Posty: 90
Rejestracja: środa 30 kwie 2014, 11:52
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post autor: DanielBruno76 »

kucici pisze:Jakieś argumenty, dlaczego wybrałbyś zestaw z GoPro?
choćby jakoś video - to po pierwsze
po drugie elastyczność kamery - GP można wypiąć i wykorzystać do innych ujęć... z V+ niestety nie...

po trzecie na chwilę obecną łatwiejsza ale nie koniecznie tania modyfikacja w dodatkowe gadżety - gogle, monitory, anteny...itp

do v+ już wchodzą ale póki co na PL rynku dość mało tego... a co przemawia za v+ - na starcie masz FPV- jaki jest większość wie ale jest
kucici pisze:Dlaczego ma polecieć grad? :)
- Artgraf1981 poruszył już ten temat - BEZPIECZEŃSTWO
"Jeżeli będę zajmował się tym, co myślą głupcy, nie będę miał czasu na to, o czym myślą ludzie inteligentni." Éric-Em­manuel Schmitt
kucici
Posty: 5
Rejestracja: środa 20 sie 2014, 22:38
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: kucici »

Ok, dziękuję za pomoc ;-)
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

Ja nie byłem świadomy zagrożenia dopóki nie obciąłem sobie opuszka śmigiełkiem 5x5 na całkiem słabym silniku. Przeszło przez palec tak że nawet nie wiedziałem że przecięło palca. Dopiero po chwili się zorientowałem że coś jest nie tak. Wiem że takie gadanie może wydawać się marudzeniem ale nie ważne ile lotów ma się za sobą zawsze się może zdarzyć coś nieprzewidzianego. (jak wspomniana zapinka silnika) awaria wystąpiła po roku bezawaryjnego latania.
Miałem już sytuację gdzie namawiano mnie do lotu w pobliżu ludzi. Jednego pana przekonał pokaz zdjęć z netu gdzie były pięknie pokazane poszatkowane ręce przez śmigła. Stwierdził że w sumie to chyba jednak za duże ryzyko.
Awatar użytkownika
bagifilm
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 07 lut 2012, 19:19
Lokalizacja: Strzelce Krajeńskie

Post autor: bagifilm »

Dla przykładu mój dzisiejszy poranny lot testowy (to nie jest pełna jakość ze względu na zaniżenie bitrate): http://youtu.be/owj8ukSOMQc

Vision +

- video źródłowe "720 60p"
- typ wyostrzania "soft"

edycja:

- ProDrenaline korekcja zniekształceń obiektywu "GoPro3 medium"
- Sony Vegas Pro 13
- levels (korekcja jednego ujęcia) uwypuklony kanał niebieski
- wyostrzenie "medium"
- kaszety za pomocą cockie cutter

kodowanie: WMV 8 mb/s 720 25p


Lot wykonany przy widoczności 7-8 satelitów, około 5:50 rano, aby ruch uliczny był minimalny ale i ze względu na fajne słoneczko :)

YouTube dodatkowo swoje zrobił. Jednak zastanawiam się gdzie tracę najbardziej na jakości. ProDrenaline zapisuje z większym niż źródłowy bitrate. Następnie Vegas i zmiana formatu z MPEG4 na WMV.
ODPOWIEDZ