DJI Phantom 2 Vision

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: Verid »

Tu masz garść info:
http://www.dji.com/product/phantom-fc40/spec

Generalnie jest tak jak wydedukowałeś. DJI chciało koniecznie użyć WiFi do transmisji obrazu na smyrfony a co za tym idzie musieli się wynieść ze sterowaniem na inne pasmo. Na nieszczęście wybrali 5,8GHz przez co umieścili userów Vision'a nieco w czarnej wielebnej bo na obecną chwilę wszystkie najpopularniejsze systemy transmisji wideo są na 5,8GHz więc jak chcesz sobie zmienić wideo to albo analogowe 2,4GHz (nie polecam ze względu na zakłócenia od wszystkiego co żyje - od WiFi do kolegów z aparaturami na 2,4) albo 1,2GHz. Innym rozwiązaniem jest przeniesienie Phantoma na 2,4GHz ale wiąże się to ze zmianą odbiornika i aparatury.
Ten wredny...
robiks
Posty: 52
Rejestracja: wtorek 30 cze 2015, 08:30

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: robiks »

Rozumiem, czyli jeszcze mam szanse, bo ten gość od którego kupiłem kamerkę ma jeszcze extendera do niej. Więc prawdopodobieństwo jest duże,że układ zadziała jeśli go dokupię, a co za tym idzie to to, że ten zestaw, który ja kupiłem z Phantomem mógł być walnięty.
robiks
Posty: 52
Rejestracja: wtorek 30 cze 2015, 08:30

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: robiks »

Na dzisiaj wyglada to tak, że mam teraz dwa komplety: 2 kamerki i 2 extendery. Ten komplet, który kupiłem razem z phantomem odłożyłem na półke, a wczoraj próbowałem uruchomić drugi komplet. Odkupiłem go od gościa, który zmieniał zestaw fabryczny na gimbala z kamerą. Więc to mu zbywało. Rozmawiałem z nim i twierdzi, że podgląd na kamerce miał bez zarzutu. Wczorajsza próba nic nie dała. Ciągle nie mam podglądu. Może to wina konfiguracji, dzisiaj będę próbował jeszcze raz skonfigurować. Ale nurtuje mnie pytanie: czy kamerka musi dostawać jakiś sygnał z płyty głównej Phantoma żeby był podgląd, czy wystarczy zasilanie, żeby uzyskać obraz? Tam są cztery kabeki(wtyczka mini jack): dwa to z pewnością zasilanie i ten obwód działa bo kamerka reaguje, a pozostałe dwa kabelki to do czego służą? Czy muszą być wpięte do płyty głównej? Domyśliłem się, czytając na forach,że prawdopodobnie są potrzebne do podczytu danych lotu i stanu baterii phantoma. Jeśli bez nich może działać podgląd tylko bez tych danych, to jak mogę sprawdzić czy kamerka przekazuje obraz? Czy powodem braku obrazu może byc uszkodzona płyta główna?
Awatar użytkownika
franek dolas
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 09 lip 2015, 19:55

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: franek dolas »

Drążę cały czas temat i wiem juz że padł moduł wifi wewnątrz drona. JEST TO WADA FABRYCZNA ZŁEGO CHLODZENIA :evil: :evil: :evil:
Znalazłem usługe naprawy na Allegro za 600 PLN ! Dlatego póki co zacząłem poszukiwać tutoriali naprawczych i znalazłem na YT film, który przedstawia jak zabezpieczyć moduł przed ta usterką. Jest szansa że może to naprawić moduł, jeżeli jeszcze się nie spalił ( mój prawdopodobnie jest juz martwy, ale sprawdzę dla czystości sumienia )

https://www.youtube.com/watch?v=na9iwUvufOk

Znalazłem na AMAZON nowy moduł za 220 $ ale są uzywane tańszy z nową pokrywką na eBay, jest kilka sztuk.
Facet do jednego z nnich dał taki opis:
"Phantom 2 Vision Plus -V3 jest wersja ulepszona - zauważona przez DJI ma otwory wentylacyjne na górze, aby złagodzić problemy związane z przegrzewaniem starszych modeli. To będzie działało w każdym Phantom 2 przy użyciu wbudowanego systemu Wifi. Jeśli moduł Wifi został przegrzany i uszkodzony, jest to łatwa naprawa / wymiana, aby uzyskać informacje o kopii zapasowej. (trzeba będzie ponownie podłączyć nowe wifi"

Wadliwy starego typu wyglada tak:

http://i.ebayimg.com/images/g/oTcAAOSwx ... -l1600.jpg

Nowy wyglada tak

Obrazek

Obrazek


Teraz jest jeszcze pytanie, czy w serwisach gdzie naprawiaja płyty głowne, wymieniaja chipy itp.nie udaloby się tego naprawić taniej.

Ponadto mozna wystosowac cos w rodzaju odezwy do producenta uzytkowników DJi Phantom, który zna wadę/problem, zeby moze zaproponowal sprzedaz bez marży modułów ? ( oki może to troszke naiwne :-) )
DJI Phantom 2 Vision + V3
frequent flyer
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 29 sty 2018, 14:05
Lokalizacja: rzeszów

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: frequent flyer »

franek dolas, wymieniłeś ten moduł? Jak się temat potoczył?
buczo_007
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 04 lut 2018, 17:22

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: buczo_007 »

Witam

Czy ktoś może mi podpowiedzieć co muszę dokupić lub posiadać, aby w dronie phantom 2 v2 mieć podgląd lotu na telefonie android?
Jestem w tym kompletnie zielony chce go kupić jako pierwszego drona.
Z góry dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: Verid »

To jest temat dotyczący Vision'a a tu nie trzeba mieć nic poza telefonem. Jeżeli masz na myśli Phantoma 2 go9lasa to potrzebna ci będzie kamera z wyjściem wideo (np GoPro3), nadajnik wideo na 5,8GHz i odbiornik ROTG01 lub ROTG02. Względnie iOSDmini żeby mieć podstawowe dane telemetryczne na obrazie.
Ten wredny...
buczo_007
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 04 lut 2018, 17:22

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: buczo_007 »

Mam na myśli DJI Phantom 2 H4-3D v2 link do do strony https://rcpro.pl/product-pol-2282-DJI-P ... 3D-v2.html
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: Verid »

To to wymienione komponenty są jak najbardziej adekwatne.
Ten wredny...
buczo_007
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 04 lut 2018, 17:22

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: buczo_007 »

Dzięki za odpowiedź czyli sumując dodatkowe koszty typu nadajnik odbiornik to chyba lepiej kupić phantom 3 standard i wszystko mam już komplecie bez dokupowania i kombinowania montażu?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: Verid »

Kupowanie nowego Ph2 przy obecnej sytuacji na rynku to strzał w kolano. Jeżeli już to używkę i tylko w sytuacji jak masz już GoPro albo sprzedający oferuje w komplecie.
Ten wredny...
gorszysort
Posty: 244
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 17:55
Lokalizacja: Pomorskie/Zachodniopom.

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: gorszysort »

Pomijając koszty, czas od odpiecia plecaka do startu jest dla Ph3 znacznie krótszy. Dlatego ja się przesiadłem.

W ph2:
- wyciągasz drona
- wpychasz baterię
- zaciskasz śmigła
- konfigurujesz kamerę przed wsadzeniem
- wsadzasz kamerę
- wyciągasz kontroler
- wyciągasz ekran
- przyczepiasz ekran do kontrolera
- wsadzasz baterię ekranu
- włączasz drona i nadajnik
- konfigurujesz kanał video

Jeśli źle skonfigurowałeś kamerę, wyciągasz ją i się bawisz. Jeśli nie ma obrazu, sprawdzasz nadajnik i odbiornik.
Musisz pamietać jakie mruganie diód co oznacza. Jak nie pamiętasz, wertujesz instrukcję. Kombinacji diódek jest tylko kilka, więc dostajesz tylko bardzo zgrubną informację o błędzie.
Jak trzeba kalibrację kompasu, przypominasz sobie jak to robic z instrukcji. Jak trzeba inną kalibrację - to sorry, bez podłączenia do PC nie da rady.

A teraz Ph3:
- wyciągasz drona
- wpychasz baterię
- zaciskasz śmigła
- wyciągasz kontroler
- Wsadzasz tablet lub komórkę w holder
- włączasz drona i nadajnik

I możesz latać. W międzyczasie odpala sie Dji Go i widzisz obraz. Jak ci sie przypomni włączasz tryb samolotowy. Ustawienia kamery zmieniasz kiedy chcesz, bez lądowania czy wyciągania czegokolwiek. Jak coś nie działa, aplikacja wyświetla ci konkretny komunikat błędu.
Jak trzeba kalibrację dowolnego komponentu, to apka przeprowadza cię przez proces, krok po kroku.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: Verid »

Rozumiem że chcesz wykazać przewagę jednego nad drugim i poniekąd się z tą opinią zgadzam ale zdecydowanie nawołuję do zachowania minimum rzetelności w takich zestawieniach.
Trzy pierwsze punkty pomijam bo są wspólne.
Pkt.4 dotyczy lub raczej nie dotyczy obu kopterów. Nie wiem co ty chcesz konfigurować w GoPro przed startem. Na pewno nic ponadto co przeciętny user by chciał ustawiać w opcjach kamery Ph3 i nie trzeba do tego demontować kamery.
Pkt.5 Ma miejsce tylko w sytuacji jak chcesz GoPro używać poza kopterem i to jest raczej na plus bo mając zdejmowaną kamerę możesz ją sobie przyczepić do kasku/roweru etc. czyli generalnie użyć do innych celów Z Mydelnicą na głowie będziesz wyglądał komicznie. Pomijając fakt że moje GoPro jakoś nigdy nie opuszcza Mydelnicy więc to kwestia preferencji, nie mus.
Pkt.6 pomijam bo wspólny
Pkt7,8 i 9 rozbiłeś na siłę bo tak jak "wyciągasz" ekran i zapinasz do kontrolera to tak samo "wyciągasz" tablet czy komórkę żeby go potem wsadzić w holder. Z tą baterią do ekranu to już w ogóle przesadziłeś bo ona tam siedzi właściwie non stop. W niektórych ekranach jest zintegrowana więc w ogóle jej nie wyjmiesz a w innych (jak mój) jest wyjmowana tylko na czas ładowania po czym wraca z powrotem także przed lotem nic z nią nie majstruję. Jak chcesz już być tak skrupulatny to do tabletu dopisz sobie punkt po włączeniu - uruchomienie i ewentualna użerka z aplikacją DJI Go czy jak to się to pioruństwo nazywa bo ekran FPV po prostu włączasz i od razu działa.
Pkt.10 wspólny.
No i pkt.11 - tak samo wymyślony na siłę jak ta nieszczęsna konfiguracja kamery czy podpinanie baterii do ekranu. To że mam możliwość zmiany kanału to nie znaczy że za każdym razem muszę go wybierać czy zmieniać. Powiem więcej - nie po to ludzie kupują sobie anteny strojone na konkretny kanał żeby potem przed każdym lotem wachlować dipswitch'ami. Robisz to TYLKO i wyłącznie jeżeli pokusi cię o latanie w towarzystwie. Wtedy i tylko wtedy.

Jeżeli chcesz już wykazywać wyższość Ph3 to oprzyj się na faktach. Nawet tych drobnych ale faktach. Przykładowo:
-lżejsza kamera i gimbal w przypadku Ph3 przekłada się na dłuższy czas lotu.
-prosty horyzont w nagraniu w odróżnieniu od kamer sportowych montowanych typowo do Ph2 poprawia estetykę uzyskanego materiału
-tablet czy komórka w znamienitej większości przypadków jest lżejsza niż ekran do FPV co przy długim czasie lotu obu maszyn i kilku posiadanych bateriach napędowych zaczyna nabierać znaczenia. Poza tym można użyć ich do czegoś więcej niż tylko FPV.
-dedykowane anteny do klasycznego FPV (koniczynka, helikal), szczególnie te strojone na miarę, są delikatne i lepiej je zdemontować do transportu i tu jest ta przewaga czasowa Ph3 nad Ph2 bo w Ph3 nie trzeba majstrować przy antenach poza ich prawidłowym odchyleniem. No chyba że ktoś ma strojone anteny w obudowie to również pozostaje mu tylko odgięcie.

Do tego dochodzi to co wymieniłeś dopiero na końcu czyli parametry kamery, start/stop nagrywania + foty na zawołanie a nie po lądowaniu.
Możliwość natychmiastowej diagnostyki, owszem, na plus ale już możliwość zwiechy tabletu czy komórki to już na minus (coś absolutnie nie do pomyślenia w klasycznym podglądzie FPV).
Ten wredny...
gorszysort
Posty: 244
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 17:55
Lokalizacja: Pomorskie/Zachodniopom.

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: gorszysort »

Wow, a ja myślałem że mój post jest za długi. Pobiłeś mnie ponad 2 razy.

W niektórych punktach masz częściową rację.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: DJI Phantom 2 Vision

Post autor: Verid »

gorszysort pisze:W niektórych punktach masz częściową rację.
Bo to jest zawsze kwestia preferencji - jeden jest w stanie odpuścić kontrolę kamery i prosty horyzont na rzecz pewniejszego podglądu i możliwości zastosowania kamery gdzie indziej a drugi nie uprawia sportów ekstremalnych więc demontowalna kamera mu po nic a woli ewentualne nagrania mieć od razu na tablecie skąd szybko będzie mógł posłać je w świat. Ważnym jest by znać te różnice tak aby wybrać zgodnie z własnymi potrzebami.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ