Phantom 3 Standard/SE/Advanced - prośba o pomoc w wyborze.

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

robertcb
Posty: 52
Rejestracja: wtorek 26 gru 2017, 18:43

Phantom 3 Standard/SE/Advanced - prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: robertcb »

Mam kilka pytań i proszę o poradę w wyborze i wskazanie istotnych różnic w poszczególnych modelach serii Phantom 3.


1. Jakość filmów w maksymalnej rozdzielczości.


Ktoś pisał że z p3s wychodzą ostre jak żyleta, a z adv/pro "miękkie" jakby za lekką mgłą - prawda to?
Standard i Advanced mają 2,7k a SE - 4k - jak to wygląda w praktyce?
Chodzi mi też o jakość zdjęć będących wyciągniętymi klatkami z nagranego filmu.
Poprosiłbym (jeśli są dostępne w sieci) o linki do przykładowych surowych plików video (RAW) z kamer tej serii dla porównania.


2. Zasięg.


Na czym polega różnica FCC i CE jeśli chodzi o zasięg?
Czy jeśli polecę do USA z dronem kupionym w Polsce, to tam automatycznie powiększy się jego zasięg do wartości opisanej pod FCC?
Czy limit CE 500m zasięgu w wersji P3SE - jest spowodowany małą mocą transmitowanego sygnału z aparatury,
czy jest limitowany programowo, podobnie jak 30m w "beginner mode", a moc nadajnika jest z zapasem?

(Nie ukrywam że interesowałaby mnie ta druga opcja, bo wtedy te 500m zasięgu byłoby w zasadzie gwarantowane).


3. ATTI i GPS.


Czy drony z serii P3 są w stanie wystartować, wykonac lot i wylądować w trybie ATTI - poza zasięgiem sygnału GPS,
np w rejonach polarnych, lub w innym terenie, gdyby sygnał GPS wogóle nie docierał (zagłuszanie itp.) i nie będzie możliwe złapanie fixa?
Czy w trybie ATTI dron zachowuje się jak każda zabawka bez GPS, kompasu i poleci wszędzie gdzie będzie miał zasięg RC bez względu na strefy, limity wysokości itp
- czy po prostu brak sygnału GPS = brak jakiejkolwiek możliwości startu?


4. Zakres częstotliwości linku RC i transmisja obrazu.


Z tego co czytam, to 2,4 GHz jest mniej zaśmiecone od 5 GHz i lepiej się sprawdza jako link.
Standard ma link na 5 GHZ a Advanced na 2,4 GHz - a jak to wygląda w przypadku SE? (nie mogę doczytać)
Standard ma analogową transmisję obrazu, a pozostałe modele (nie wiem czy SE) - tzw lightbridge.
Czy przekłada się to na lepszą jakość?
Przy którym rozwiązaniu występują większe opóźnienia (lagi)?


5. Istotne różnice pomiędzy Standard, SE i Advanced.


- Czy bardziej opłaca się kupić Standard i zmodyfikować zasięg przez ingerencję w parametry oprogramowania za pomoca kabla USB?
- Czy w/w modyfikacja nie powoduje utraty gwarancji, w przypadku gdy jest ona jeszcze ważna?
- Czy to prawda że w Advanced po jakimś czasie dochodzi do uszkodzenia gimbala w wyniku wibracji; czy ta przypadłość dotyczy też pozostałych modeli tej serii?

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze?
Nie ukrywam że zależy mi na jak najniższej cenie, i zdecydowałbym się na Standard, ale nie wiem czy to dobry wybór.
Z tego wszystkiego priorytetem jest jakość nagrywanych filmów oraz niezawodność kamery, gimbala i innych podzespołów.



Dziękuję za wszelkie porady i sugestie.
Robert
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9752
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Phantom 3 Standard/SE/Advanced - prośba o pomoc w wyborz

Post autor: pawelsky »

Nie, Standard to nie jest dobry wybor. SE rowniez. Jesli uparles sie na 'trojke' celuj w Pro.
robertcb pisze:Nie ukrywam że zależy mi na jak najniższej cenie, i zdecydowałbym się na Standard, ale nie wiem czy to dobry wybór.
robertcb pisze:Tak, chcę kupić, zrobić uavo-vlos, wykupic oc, założyć działalność i zarabiać.
Chyba musisz sie powaznie zastanowic czego Ty tak naprawde chcesz. Albo zalozyc dzilalnosc i zarabiac albo bawic sie po taniosci. Jedno z drugim nie idzie w parze.
robertcb
Posty: 52
Rejestracja: wtorek 26 gru 2017, 18:43

Re: Phantom 3 Standard/SE/Advanced - prośba o pomoc w wyborz

Post autor: robertcb »

Nie lubię przepłacać jeśli nie widzę dużej różnicy.

https://wybierzdrona.pl/pl/compare/poro ... antom-3-se

Np. P3 w wersji 2,7k (a więc nie pro - pewnie advanced) jak widać, jest używany przez firmy zajmujące się filmowaniem, które posiadają także bardziej profesjonalne urządzenia.

http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=pl

Nie mam nieograniczonych funduszy, nie chcę iść w kredyty i muszę ciąć koszty przynajmniej na początku.
W cenie PRO do SE będą jeszcze 2 dodatkowe baterie...
Jak biznes wypali i będą zlecenia - wtedy pojawi się droższy sprzęt.
Nie wiem po co to piszę - bo to powinna być oczywista oczywistość, ale jak widać nie jest.

Klienta będzie interesowała wyłącznie jakość i rozdzielczość nagranego materiału filmowego, a nie czy dron nazywa się pro czy nie.
- dlatego proszę o surowe sample w max rozdzielczości z poszczególnych modeli do porównania.
Robert
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Phantom 3 Standard/SE/Advanced - prośba o pomoc w wyborz

Post autor: Adrián »

Chcesz mieć działalność i zarabiać na tym co oferuje standard..?
Zastanów się czy to jest "biznes" dla Ciebie..

Złamanego grosza nie zapłaciłbym za taki materiał.
Spozniles się o dobre 2-3 lata.
Teraz wymaga się czegoś lepszego, jeśli masz za to dostać jakieś pieniądze.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9752
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Phantom 3 Standard/SE/Advanced - prośba o pomoc w wyborz

Post autor: pawelsky »

robertcb pisze:Klienta będzie interesowała wyłącznie jakość i rozdzielczość nagranego materiału filmowego, a nie czy dron nazywa się pro czy nie.
Wiec chyba oczywista oczywistoscia jest to ze powinienes wybrac taki ktory oferuje lepsza jakosc i rozdzielczosc. Dodatkowo Ciebie powinno interesowac to czy latadlem da sie wykonac sensownie robote czy np. po 200m bedziesz musial sie zastanawiac dlaczego straciles zasieg.
robertcb pisze:dlatego proszę o surowe sample w max rozdzielczości z poszczególnych modeli do porównania.
To rusz laskawie zadek i uzyj wyszukiwarki bo takich materialow w internecie znajdziesz mnostwo. Pomijam juz ze mamy na forum watki posiecone P3 gdzie, gdybys zamiast tworzyc coraz to nowe watki raczyl je uwaznie przeczytac, znalazlbys odpowiedz na wiele z postawionych ponizej pytan.
robertcb
Posty: 52
Rejestracja: wtorek 26 gru 2017, 18:43

Re: Phantom 3 Standard/SE/Advanced - prośba o pomoc w wyborz

Post autor: robertcb »

Np. zarówno PRO jak i SE oferują 4k/30fps i 1080p/60fps i tylko obejrzenie sampli pozwoli mi zobaczyć ewentualną różnicę w jakości.

Niestety, surowych nieskompresowanych sampli video (zdaje się że .MOV) w max. rozdzielczości z dla porównania z kamer serii P3 (S/4K/SE/ADV/PRO) - nie znalazłem, mimo że poświęciłem kilka godzin na szukanie.
Ostatnio zmieniony sobota 18 sie 2018, 11:28 przez robertcb, łącznie zmieniany 1 raz.
Robert
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9752
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Phantom 3 Standard/SE/Advanced - prośba o pomoc w wyborz

Post autor: pawelsky »

robertcb pisze:Niestety, surowych nieskompresowanych sampli video (zdaje się że .MOV) w max. rozdzielczości z dla porównania z kamer serii P3 (S/4K/SE/ADV/PRO) - nie znalazłem, mimo że poświęciłem kilka godzin na szukanie.
Jak szukales NIESKOMPRESOWANYCH sampli video to sie nie dziwie ze nie znalazles :roll:
robertcb
Posty: 52
Rejestracja: wtorek 26 gru 2017, 18:43

Re: Phantom 3 Standard/SE/Advanced - prośba o pomoc w wyborz

Post autor: robertcb »

pawelsky pisze: Jak szukales NIESKOMPRESOWANYCH sampli video to sie nie dziwie ze nie znalazles :roll:
Jaki problem wrzucić bezpośrednio z karty pamięci?

Dopiero teraz udało mi się znaleźć ale tylko 1 plik z pro.
3 minute clip of above RAW 4K footage (uncompressed) - 1.2GB Download...

https://www.dropbox.com/s/2fbgm5htuf5pu ... 2.MOV?dl=0
Potrzebuję jeszcze z Standard 4K i z SE dla porównania (jeśli chodzi o 4k)

Oraz Standard i Advanced (jeśli chodzi o 2,7k).


Forum jest po to by zadawać pytania i sobie pomagać, i nie rozumiem po co odpowiadać jak się nie ma nic rzeczowego do powiedzenia.
Robert
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Phantom 3 Standard/SE/Advanced - prośba o pomoc w wyborz

Post autor: Głuś »

Adrián pisze:Chcesz mieć działalność i zarabiać na tym co oferuje standard..?
Zastanów się czy to jest "biznes" dla Ciebie..

Złamanego grosza nie zapłaciłbym za taki materiał.
Spozniles się o dobre 2-3 lata.
Teraz wymaga się czegoś lepszego, jeśli masz za to dostać jakieś pieniądze.
Nie zapominaj że filmy/zdjęcia to pewnego rodzaju sztuka i nie aparat czyni fotografa. Są tacy co potrafią kompaktem za 200zł zrobić lepsze zdjęcia od niejednego właściciela lustrzanki za kilka tyś. Możesz mieć Xiaomi i jak potrafisz zrobić coś wartościowego + potrafisz się sprzedać to zarobisz więcej niż ktoś kto ma Inspire, ale jest melepetą i tylko tyle że ma go dla lansu. W tej branży sprzęt sam nie zarabia. Jakość jest ważna, ale powyżej jakiegoś przyzwoitego poziomu przestaje być najważniejsza. Oj Adrian aż dziwie się że Ty takie rzeczy gadasz :-) :-P
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9752
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Phantom 3 Standard/SE/Advanced - prośba o pomoc w wyborz

Post autor: pawelsky »

robertcb pisze:Forum jest po to by zadawać pytania i sobie pomagać
Jest tez od tego zeby czytac to co juz na nim zostalo napisane zamiast po by raz wtory zadawac pytania na ktore odpowiedz zostala juz dawno udzielona.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Phantom 3 Standard/SE/Advanced - prośba o pomoc w wyborz

Post autor: Jagoda »

Głuś pisze:
Nie zapominaj że filmy/zdjęcia to pewnego rodzaju sztuka i nie aparat czyni fotografa. Są tacy co potrafią kompaktem za 200zł zrobić lepsze zdjęcia od niejednego właściciela lustrzanki za kilka tyś.
Tutaj masz całkowitą rację.Sam jestem takiego zdania.
Ale nie można zapominać o...:
Fotograf to nie koniecznie musi być artysta - takich w PL jest niezbyt dużo- i tacy mają i lustrzanki FF, MF czy specjalnie mydlane kompakty
Od kiedy weszła syfra, postprodukcja ma IMHO zbyt duże znaczenie - obecnie nawet w niektórych końkursach jest to ograniczane.Albo artysta fotograf albo qartysta grafik komp.
W "normalnej fotografii, filmie" jakość techniczna ma znaczenie - tutaj nikt nie będzie się zastanawiał co autor miał na myśli.
Przykładem niech będzie to, że nie kupuję filmów DVD tylko BR.

Film na BR odtwarzany na TV 4K , mimo że FHD, jakością obrazu przewyższa clipa z P4 4K - sama duża ilość pikseli w matrycy jeszcze nie gwaranuje dobrego obrazu.A jak wrzucisz źródło BR 4K to .....
Czyli potencjalny klient mający w domu kino UHD (4K) będzie mocno zawiedziony dostając materiał chwalony jako 4K z Phantoma 3P czy P4 (zwykły bo na swoim TV nie oglądałem filmów z P4P.

Sumując - Adrian ma więcej niż trochę racji.
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Phantom 3 Standard/SE/Advanced - prośba o pomoc w wyborz

Post autor: Adrián »

Oczywiście, pomysł i w dzisiejszych czasach postprodukcja ma duże znaczenie.
Ale dzisiaj, potencjalny klient (na szczęście) jest coraz bardziej świadomy i ogarnięty i byle czym się nie zadowoli.

Porównanie odnosiło się do jednego "artysty", dlaczego wychodzisz z założenia, że mając lustrzankę to tylko szpan i nie potrafi tym zrobić zdjęcia lepszego niż małpą?
Można mieć jedno i drugie i tego się dzisiaj wymaga.
Inaczej można z powodzeniem zrobić samemu bez tych wszystkich ŚK itd

Zakładam, że ktoś, kto chce otworzyć swoją firmę, ma ogarnięte w małym palcu robienie zdjęć i krecenie filmów oraz postprodukcję, bo inaczej szkoda zachodu jak chce się dopiero tego uczyć od podstaw.
Uczyć to się może teraz latać i kręcić jednocześnie, reszta już musi mieć Solidne podstawy, bo inaczej będzie to Janusz z inspire i nic więcej.
Na tym nic nie zarobi.
Fajny717
Posty: 249
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 15:02

Re: Phantom 3 Standard/SE/Advanced - prośba o pomoc w wyborz

Post autor: Fajny717 »

Kupisz standard albo 4k a za tydzień będziesz pisał post jak zwiększyć zasięg. A tu dostaniesz odp nie da się.. To już lepiej w advanced zainwestować...
ODPOWIEDZ