RPA co to za strefa?

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

RPA co to za strefa?

Post autor: labo »

Panowie, co to za strefa RPA? Nie moge wygooglać...

Konkretnie RPA53, GND do 700, loty do 100m bez koordynacji z PAŻP / TWR, więc właściwie nas nie interesuje, ale byśmy woleli wiedzieć o co kaman...
xaxxa
Posty: 22
Rejestracja: piątek 24 sie 2018, 18:46
Lokalizacja: poznań

Re: RPA co to za strefa?

Post autor: xaxxa »

RPA (Remotely Piloted Aircraft) - zdalnie sterowany statek powietrzny zgodnie z nazewnictwem przepisów wydanych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

http://www.pansa.pl/index.php?menu_lewe ... PS/ops_rpa
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: RPA co to za strefa?

Post autor: pawelsky »

xaxxa pisze:RPA (Remotely Piloted Aircraft) - zdalnie sterowany statek powietrzny zgodnie z nazewnictwem przepisów wydanych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).
Pytanie bylo co to za strefa, a nie jakie znasz rozwiniecia skrotu RPA :-)

https://droneradar.eu/blog/2018/09/27/a ... dy-na-lot/
Z.W15
Posty: 253
Rejestracja: wtorek 02 lut 2016, 18:54
Lokalizacja: montreal.kan

Re: RPA co to za strefa?

Post autor: Z.W15 »

xaxxa pisze:RPA (Remotely Piloted Aircraft) - zdalnie sterowany statek powietrzny zgodnie z nazewnictwem przepisów wydanych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO)
bardziej pasuje -jako strefa. Republika Poludniowej Afryki(lol)
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: RPA co to za strefa?

Post autor: labo »

Czegoś nie kumam...
Za: https://droneradar.eu/blog/2018/09/27/a ... dy-na-lot/

RPA to rejony lotów w promieniu 6km od granic lotnisk kontrolowanych, objętych strefami CTR gdzie wykonywanie lotów dronami o masie większej niż 600gr. i na wysokościach większych niż 30m wymaga zgody Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Powyzsze chyba nie jest aktualne, bo miejsce którym jesteśmy zainteresowani znajduje się ok. 14km od granicy lotniska CTR, a Droneradar wyświetla tam strefę RPA.

Mamy tam dwie strefy ograniczające (pomarańczowe):
- RMZ od GND, RMZ Bydgoszcz, strefa wokół Bydgoszczy aktywna poza godzinami pracy TWR Bydgoszcz. Gdańsk Informacja, telefony do Gdańska. always active
- RPA od GND, Strefa bezkolizyjna z procedurami IFP. Loty RPA VLOS do wysokości 100m AGL mogą odbywać się bez koordynacji z PAŻP/TWR. always active

Czyli strefa RPA "wyłącza" nam strefę RMZ do wysokości 100m i mozna latać do 100m bez obowiązku RMZ?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: RPA co to za strefa?

Post autor: pawelsky »

labo pisze:Czyli strefa RPA "wyłącza" nam strefę RMZ do wysokości 100m i mozna latać do 100m bez obowiązku RMZ?
Nie, strefa RPA niczego Ci nie znosi, bo znosic nie moze gdyz nie wystepuje w polskim prawie. Jest to strefa tylko i wylacznie informacyjna stworzona przez DroneRadar mowiaca do jakiej maks. wysokosci mozesz w danym miejscu uzyskac zgode na lot gdybys o nia wystepowal. Jesli nie rozumiesz do konca jej znaczenia to ja wylacz w ustawieniach, nie bedziesz mial watpliwosci.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: RPA co to za strefa?

Post autor: labo »

pawelsky pisze:Jesli nie rozumiesz do konca jej znaczenia to ja wylacz w ustawieniach, nie bedziesz mial watpliwosci.
Eee, Panie... Nie ma lekko ;)

Skoro:
pawelsky pisze:Jest to strefa tylko i wylacznie informacyjna stworzona przez DroneRadar mowiaca do jakiej maks. wysokosci mozesz w danym miejscu uzyskac zgode na lot gdybys o nia wystepowal.
Ale rozumiem nie muszę występować o zgodę, bo przecież jestem w CTR dalej niż 6km i do wysokości 100m. I to o tym ma informować RPA?

Jeśli tak, to idziemy dalej :D
Rozwińcie mi Panowie określenie:

strefa RMZ - RMZ Bydgoszcz, strefa obowiązkowej łączności radiowej wokół Bydgoszczy aktywna poza godzinami pracy TWR Bydgoszcz. Gdańsk-Informacja +48xxxxxxx. always active.

Nie rozumiem, skoro zawsze aktywna, to jak się ma do tego "aktywna poza godzinami pracy TWR Bydgoszcz"?
W takiej strefie kogo trzeba informować o lotach?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: RPA co to za strefa?

Post autor: pawelsky »

labo pisze:Ale rozumiem nie muszę występować o zgodę, bo przecież jestem w CTR dalej niż 6km i do wysokości 100m.
Zle rozumiesz - jestes rowniez w strefie RMZ i zawsze musisz stosowac sie do wymagan wszystkich stref w ktorych sie aktualnie znajdujesz.
labo pisze:Nie rozumiem, skoro zawsze aktywna, to jak się ma do tego "aktywna poza godzinami pracy TWR Bydgoszcz"?
To znaczy ze zawsze (czytaj kazdego dnia) poza godzinami pracy TWR Bydgoszcz jest aktywna
labo pisze:W takiej strefie kogo trzeba informować o lotach?
FIS
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: RPA co to za strefa?

Post autor: Jagoda »

pawelsky pisze: FIS
Jako ciekawostkę???
Z mojego doświadczenia (tak ze dwa lata temu):
Do FIS - tak w skrócie, bo PESEL się nie zmienił
Ja-Zgłaszam lot BSB - podaję współrzędne pkt. startu, czas, wysokość 50-100, promień 150 (to było nad morzem w okolicach Dziwnowa)
FIS-W tym przypadku nie ma potrzeby zgłoszenia.
Ja-Wiem, ale w ostatnich dniach zaobserwowałem loty GA poniżej 100m w odległości 50-200m od brzegu, więc zgłaszam.
FIS-Ma pan wysokościomierz w oczach?
Ja-Nie, ale mam dalmierz i teodolit.
FIS-Zgłoszenie przyjęte.Proszę o informację po zakończeniu lotów BSB
....
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: RPA co to za strefa?

Post autor: pawelsky »

Jagoda pisze:Jako ciekawostkę???
Nie, jako wymog dla strefy RMZ zaczynajacej sie od GND
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: RPA co to za strefa?

Post autor: Jagoda »

pawelsky pisze:
Jagoda pisze:Jako ciekawostkę???
Nie, jako wymog dla strefy RMZ zaczynajacej sie od GND
Dla mnie ciekawostka bo nie byłem w żadnej strefie.Tylko w G
A zgłoszenie było jedynie z powodu nisko latających GA
Edit
Co mnie zdziwiło najbardziej:
Ma pan wysokościomierz w oczach?
Pozdrawiam. :), :)
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: RPA co to za strefa?

Post autor: labo »

Pozwól, że jeszcze pomęczę, ale nie mam do czynienia na co dzień z lataniem w takich miejscach, a latam amatorsko.
pawelsky pisze:To znaczy ze zawsze (czytaj kazdego dnia) poza godzinami pracy TWR Bydgoszcz jest aktywna
OK, czyli strefa RMZ jest nieaktywna jeśli pracuje TWR Bydgoszcz, więc nie ma wtedy obowiązku zgłaszania do FIS czy TWR, bo w tym miejscu CTR jest: "Loty wymagają zgody z wyjątkiem: (...) b) mniej niz 25kg, powyżej 6kg i niżej niż 100m", co będę spełniać.

Teraz, skąd wyczytać godziny pracy TWR (w tym przypadku Bydgoszcz)?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: RPA co to za strefa?

Post autor: pawelsky »

labo pisze:OK, czyli strefa RMZ jest nieaktywna jeśli pracuje TWR Bydgoszcz, więc nie ma wtedy obowiązku zgłaszania do FIS czy TWR, bo w tym miejscu CTR jest: "Loty wymagają zgody z wyjątkiem: (...) b) mniej niz 25kg, powyżej 6kg i niżej niż 100m", co będę spełniać.
Tak - powyzej 6km
labo pisze:Teraz, skąd wyczytać godziny pracy TWR (w tym przypadku Bydgoszcz)?
Chociazby z DroneRadar.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: RPA co to za strefa?

Post autor: labo »

pawelsky pisze:Tak - powyzej 6km
Tak, oczywiście powyżej 6km, przepraszam moja literówka.
pawelsky pisze:Chociazby z DroneRadar.
W którym miejscu, bo stukam w komórkę, a nie widzę... :(
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: RPA co to za strefa?

Post autor: pawelsky »

labo pisze:W którym miejscu, bo stukam w komórkę, a nie widzę... :(
W opisie strefy CTR
ODPOWIEDZ