Gdynia - strefa MATZ

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Mobrus
Posty: 55
Rejestracja: sobota 23 gru 2017, 16:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gdynia - strefa MATZ

Post autor: Mobrus »

Z kontekstu zrozumiałem że sprawa dotyczy generalnie MATZ. Przepraszam.
----------------------------------------------------
http://www.siepomaga.pl/tomek-obrusiewicz/
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Gdynia - strefa MATZ

Post autor: kuczy »

Mobrus, masz wybaczone :D :D :D - nawet nie pomyślałem aby pisać o innych MATZach - bo ich po prostu nie znam - jak masz u siebie od iluś m... to lataj - bo latasz legalnie. u nas jest od ziemi - ale panowie z MATZ są bardzo przychylni, życzą miłych lotów a my im milego dnia :)
darekg68wp
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 21:00
Lokalizacja: Rumia

Re: Gdynia - strefa MATZ

Post autor: darekg68wp »

witam
Jestem tu nowy,latam sobie często w Rumi na polu lub na polach tzw.Moście Błota koło Kazimierza i za bardzo sobie nie wyobrażam dzwonić 2 lub 3 razy dziennie zależy od czasu i pogody, o pozwolenie na lot quadem racer 250 na wysokości głowy,myślę że przy 30 tel.pomyślą że ze mną jest coś nie tak.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Gdynia - strefa MATZ

Post autor: kuczy »

darekg68wp, ja nie ustalałem tej strefy poziom od 0m faktycznie czasami wydaje się być niezrozumiały (właściwie teoretycznie nie można rzucić papierowego samociku, ;) ;) - dlatego zachęcał bym, aby zadzwonić raz i przedstawic sytuację jak to wyglada z racerami.

Za sam telefon i pytanie nikt nie bedzie mial do ciebie pretensji, a dowiesz się jak na takie loty patrzy MATZ.
Z racerami jest ogólnie klopot bo latasz w googlach, czyli nie widzisz drona nieuzbrojonym okiem, ale z 2 strony patrzac - jak taki dron z gps moze zglupiec odleciec itp - to racery smigaja na niskich pulapach (najczeciej) zaliczajac bramki i nie slyszalem jeszcze aby komus dron wyscigowy polecial wysoko bez wiedzy operatora.

Wiec subiektywnie dla mnie? - racery naj mniej igngeruja w przestrzen powietrzną - ale mamy strefę jaką mamy i serii bym zadzwonił. Tam nie ma "lesnych zlosliwych dziadków" tylko jak sie przekonasz - osoby bardzo kontaktowe.
Kiedys np dostałem pozwolenie na loty do 50m koło Teatru Muzycznego w Gdyni, i info, ze bedzie przelatywal samolot wiec mam uważać. Samot przelatywal, nawet wg mnie dość nisko, ale dzięki matz wlasnie wiedzialem ze mam nie szaleć, samolot wykonal swoj lot, nikt nikomu nie przeszkadzał, i na koniec nie pozostalo mi nic innego jak zglosic zakonczenie i podziękować za zgodę , bo mógł facet mi zakazac lotów i mialby "droniarza" z glowy. Więc nie ma co sie obrażać na rzeczywistość.

A i dopiero doczytałem to co napisałeś: NIE DZWONISZ ZA KAŻDYM STARTEM I LĄDOWANIEM - Dzwonisz raz jak przyjechałeś na łąkę i się rozkładasz ze sprzętem, że rozpoczynasz lot,
Dzwonisz drugi raz - jak zakończyłeś loty i pakujesz się do domu.
Czasami na łące w Rumii (dokładnie to chyba Dębogórze Wybudowanie) - spotykamy się w wiele osób - nie wyobrażam sobie dzwonienia za każym razem jak któryś z dronów oderwie się od ziemi albo wyląduje... - bez przesady. Odpalasz apkę DroneRadar - zaznaczasz swoją pozycję i czas np nie wiem - godzina ? pół? dwie? - i jazda
darekg68wp
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 21:00
Lokalizacja: Rumia

Re: Gdynia - strefa MATZ

Post autor: darekg68wp »

No i znowu masz racje ;-) z tymi zgłoszeniami chodzi mi o to że idę na pole np. rano potem po południu jak podładuję sprzęt,ale podzwonie zobaczę jak mi się z nimi będzie układało.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Gdynia - strefa MATZ

Post autor: kuczy »

darekg68wp pisze:No i znowu masz racje ;-) z tymi zgłoszeniami chodzi mi o to że idę na pole np. rano potem po południu jak podładuję sprzęt,ale podzwonie zobaczę jak mi się z nimi będzie układało.
warto - ja za pierwszym razem zadzwoniłem ot tak - nawet nie miałem drona przy sobie i powiedziałem że chciałbym zacząć latać dlatego dzwonię aby się dowiedzieć jak kiedy na ile wcześniej itp... - uzyskałem pełną informację, i stwierdziłem, ze panowie są spoko (bo są).
przy akcji p.t. walka z ubezpieczalnią jak ubezpieczalnia kazała mi dac dowód zgłoszenia - też byli bardzo pomocni, odnaleźli zapis rozmowy (wszystkie rozmowy są nagrywane) i byli jakby "po mojej stronie" - czyli na zasadzie dobrej współpracy a nie że ktoś im zawraca dupę.
Sebaa
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 18 gru 2014, 18:30
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Re: Gdynia - strefa MATZ

Post autor: Sebaa »

Hello,

ponieważ ten temat istnieje to pozwalam sobie go odświeżyć. Czy ktoś próbował wystąpić o zgodę na lot w okolicy starej torpedowni i czy jest w ogóle szansa na jej uzyskanie. Jest to w obrębie 2 kilometry od lotniska czyli teoretycznie powinno się wysłać formularz pisemny i czekać na odpowiedź. Czy ktoś próbował przerabiać ten temat czy lepiej od razu dać sobie z tym spokój?

Pozdrawiam
Kto umiera bogatszy, ten wygrywa.
Życie jest pasmem straconych okazji.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Gdynia - strefa MATZ

Post autor: kuczy »

Sebaa pisze:Hello,

ponieważ ten temat istnieje to pozwalam sobie go odświeżyć. Czy ktoś próbował wystąpić o zgodę na lot w okolicy starej torpedowni i czy jest w ogóle szansa na jej uzyskanie. Jest to w obrębie 2 kilometry od lotniska czyli teoretycznie powinno się wysłać formularz pisemny i czekać na odpowiedź. Czy ktoś próbował przerabiać ten temat czy lepiej od razu dać sobie z tym spokój?

Pozdrawiam
Spróbuj, przecież Ciebie nie zabiją ani nie wsadzą do więzienia.
Ja nie próbowałem. Jako małą podpowiedź napiszę tylko, że miałem przyjemność pracować na lotnisku jako wykonawca czegoś tam (w poprzedniej robocie) - i z tego co pamiętam, to w weekendy nic się nie działo - więc może jak będziesz pisał to wlasnie termin Soboty lub Niedzieli ?
lesz
Posty: 473
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 20:29
Lokalizacja: wlkp

Re: Gdynia - strefa MATZ

Post autor: lesz »

tez popieram po prostu zadzwonic i spytac (naprawde bardzo w porzadku kontrolerzy, na kilka lotow w okolicy Gdyni nie mialem zadnych problemow ze zgoda, ale przyznaje - tak blisko lotniska nie latalem :) )
podaj sensowna wysokosc (powiedzmy z 30m) , bo to jest chyba na przedluzeniu lini jednego z pasow, wiec nie ma co przesadzac. a do fajnych fotek wystarczy w zupelnosci
#czasami bez ogonkow
flota 75mm-250mm +Mini2 +XK X380 +dji fpv (ex: air1; air2)
RX:QX7, X-Lite, TX16S, T-lite +frsky +eleres +multi +expresslrs
Gogle:DJI FPV, Skyzone 04X
4x4:A979, reely core, remo, feiuye, abs ab1, trx merv, trx pede, tmaxx elekt.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Gdynia - strefa MATZ

Post autor: kuczy »

Rozpoczęły się wakacje, więc małe przypomnienie o Gdyni - zwłaszcza, że się pozmieniało - oprócz MCTR (dawny MATZ) mamy strefę Portu Gdynia ;)
- zmiana MATZ na MCTR jest z naszego punktu widzenia tylko i wyłącznie zmianą nazwy...

1. Nad całą Gdynią (właściwie od Władysławowa do Sopotu) - mamy strefę MCTR EPOK. Nie należy się jej bać, ale przed lotem po prostu zadzwonić pod numer +48 26 126 88 88. KONIECZNIE mieć już w komórce DroneRadar, ponieważ nasz MCTR z niego korzysta i prosi o zaznaczanie. po locie dzwonimy ponownie meldując zakończenie lotów. Zgodę dostaje się prawie zawsze, maksymalna wysokość na jakąś można ją uzyskać przez telefon przed lotem: 150m.

2. Strefa portu w Gdyni. Tu jest gorzej.
Min 48h przed lotem wysyłamy e-mail - całą procedura pod adresem:
https://www.port.gdynia.pl/pl/port/bezp ... rtu-gdynia

A teraz "know-how" dotyczące Portu:
- Strefa zaznaczona w DroneRadar jest na dzień dzisiejszy mało aktualna. Ostatnio została ona POMNIEJSZONA o basen, gdzie cumują jachty żaglowe, oraz o część nieużytków przy Estakadzie Kwiatkowskiego (tam właściwie nic nie ma):
mapaPort.jpg
- Chcąc latać nad basenem gdzie cumują żaglówki - należy bardzo uważać, widziałem kiedyś, że kompasy w dronach DJI mają spory problem ze względu na ilość metalowych masztów i innej infrastruktury - więc pod rozwagę czy takie ryzyko się opłaca. Podejrzewam, że każda z żaglówek ma swoje radio więc i zakłóceń może być sporo.
- Pamiętajcie, że wybierając się rejsem "StenaLine" - miejsce cumowania promu JEST w strefie Portu. więc nie możemy bez zgody latać i filmować "wyjścia" bądź "wejścia" Promu.
- Zdjęcia "ORP Błyskawica", "Daru Młodzieży", "Daru Pomorza" i innych statków cumujących przy brzegu "basenu I" - możemy spokojnie wykonać będąc nad "Skwerem Kościuszki" - nie wlatując nad wodę ani nad statki - nie naruszymy w tym przypadku strefy Portu Gdynia, więc nie musimy pisać maili z prośbą o zgodę.

- Aktualna mapa jest na stronie Portu - i też załączam ją poglądowo. Pozwoliłem sobie na swoją grafikę, która NIE JEST OFICJALNĄ MAPĄ i nie można się nią kierować przy podejmowaniu decyzji o lotach, ale może naświetli to, jak to w Gdyni wygląda. czerwone kreski - Wymagana zgoda Portu i dodatkowo MCTR zielone kreski - Wymagana zgoda tylko MCTR
Taki kształt Strefy Portu został wypracowany i na prawdę nie stwarza żadnego problemu aby uwiecznić piękne statki, żaglówki itp... więc prośba, aby przed wakacjami w Gdyni zapoznać się z OFICJALNYMI mapami i latać z głową. ;)

Moja grafika pomocnicza:
mojaGrafika.jpg
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Gdynia - strefa MATZ

Post autor: kuczy »

Minęło kilka miesięcy, to aby nie doklejać - napiszę kolejny post.

Czasami w dyskusjach padają stwierdzenia - ale po co mam dzwonić do MCTR jak "ja tylko na chwilkę" albo "po co vlos, przecież widzę na tablecie"...
No.... wiem, że mężczyźni mają ogólnie problem z pytaniem o drogę - i pewnie z pytaniem o zgody jest podobnie.. - ale w takim razie dziś minimalnie inaczej - przy powody, trzy zdjęcia (nie jestem autorem zdjęć - są one udostępnione na Facebookowej grupie "Gdynia w obiektywie):

Myślę, że jakoś komentować nie muszę, a jeden obraz starcza za 1000słów.
Gdynia1.jpg
Gdynia2.jpg
Gdynia3.jpg
ODPOWIEDZ