Systemy przeciw dronowe - legalność testów ?

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Systemy przeciw dronowe - legalność testów ?

Post autor: qczek »

Hej,
W związku z coraz większa ilością doniesień medialnych dotyczących produkcji różnego rodzaju "zagłuszaczy" dronów, zastanawiam się czy na terenie Polski jest legalne testowanie i rozwój takich urządzeń (poza klatkami faradaya;). Ostatnio czytałem o czymś o mocy 25W i kierunkowej antenie. Przecież uruchomienie takiego cuda, może zakłócić komunikację i systemy nawigacyjne innych statków powietrznych w promieniu setek kilometrów. Wiecie może, czy jakaś agencja (ULC, PAŻP?) wydaje jakieś komunikaty w stylu, że 12 września w miejscu takim i takim będzie próba takie a takiego urządzenie, można spodziewać się wszystkiego.... I co na to UKE, przecież to jawne łamanie prawa, przy którym używanie naszych LRS'ów to przysłowiowy pikuś...
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Systemy przeciw dronowe - legalność testów ?

Post autor: krall »

Prawo lotnicze
Stan prawny aktualny na dzień: 07.06.2017
Dz.U.2017.0.959 t.j. - Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze

Art. 126a. Pr. Lot.
Zniszczenie lub unieruchomienie bezzałogowego statku powietrznego albo przejęcia kontroli nad jego lotem
1. Bezzałogowy statek powietrzny, w tym model latający, może zostać zniszczony, unieruchomiony albo nad jego lotem może zostać przejęta kontrola, w przypadku gdy:
1) przebieg lotu lub działanie bezzałogowego statku powietrznego:
a) zagraża życiu lub zdrowiu osoby,
b) stwarza zagrożenie dla chronionych obiektów, urządzeń lub obszarów,
c) zakłóca przebieg imprezy masowej albo zagraża bezpieczeństwu jej uczestników,
d) stwarza uzasadnione podejrzenie, że może zostać użyty jako środek ataku terrorystycznego;
2) bezzałogowy statek powietrzny wykonuje lot w przestrzeni powietrznej w części, w której wprowadzono ograniczenia lotów albo znajdującej się nad terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której lot statku powietrznego jest zakazany od poziomu terenu do określonej wysokości.
2. Do zniszczenia lub unieruchomienia bezzałogowego statku powietrznego albo przejęcia kontroli nad jego lotem w przypadku, o którym mowa w:
1) ust. 1 pkt 1 lit. a, b i d – są uprawnieni funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, strażnicy Straży Marszałkowskiej, żołnierze Żandarmerii Wojskowej i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz pracownicy specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych,
2) ust. 1 pkt 1 lit. c – są uprawnieni funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz pracownicy specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych,
3) ust. 1 pkt 2 – są uprawnieni żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
– na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: Systemy przeciw dronowe - legalność testów ?

Post autor: qczek »

Ale ja nie pytam o użycie takich urządzeń tylko o ich rozwój, prezentacje itp itd.
Awatar użytkownika
pirzol
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 19:57
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Systemy przeciw dronowe - legalność testów ?

Post autor: pirzol »

Użycie częstotliwości i mocy jest uregulowane prawnie (ustawa i rozp.). Jeżeli ktoś ma sprzęt Jammer siejący na np 2.4GHz z mocą 25W to musi mieć na to zgodę UKE.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
----------------------
http://www.fpvdrones.pl
Encyklopedia FPV, RC Heli i nie tylko...
Szkolenie VLOS - pomoc w samokształceniu.

Realis familiam pater, mater et filii est.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: Systemy przeciw dronowe - legalność testów ?

Post autor: qczek »

pirzol pisze:Użycie częstotliwości i mocy jest uregulowane prawnie (ustawa i rozp.). Jeżeli ktoś ma sprzęt Jammer siejący na np 2.4GHz z mocą 25W to musi mieć na to zgodę UKE.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
No dobra, czyli można też mieć zezwolenie na pasmo GPS L1 i wiele innych i w majestacie prawda potencjalnie sprowadzać zagrożenie w połowie europy :)
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Systemy przeciw dronowe - legalność testów ?

Post autor: PiotrSz »

qczek, sądzę że te wszystkie pseudo firmy robiące "karabiny" na drony działają na pograniczu prawa albo wręcz je łamią. Zadałem pytanie zaprzyjaźnionemu inspektorowi z UKE, zobaczymy co odpowie w wolnym czasie.
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Systemy przeciw dronowe - legalność testów ?

Post autor: krall »

qczek pisze:Ale ja nie pytam o użycie takich urządzeń tylko o ich rozwój, prezentacje itp itd.
Zacytowałem przepis, żeby było jasne kiedy można legalnie użyć.
Moim zdaniem żeby to używali w pasmach ogólnodostępnych muszą dostać pozwolenie od UKE - i nie sądzę, żeby UKE się ot tak zgodził. Chyba, że gdzieś w przepisach UKE jest opcja wydawania takich pozwoleń w celach "specjalnych" dla służb specjalnych itd. - cos na zasadzie jak w ww artykule.
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Systemy przeciw dronowe - legalność testów ?

Post autor: PiotrSz »

krall pisze:Zacytowałem przepis, żeby było jasne kiedy można legalnie użyć.
Bardzo fajnie że są przepisy mówiące kiedy legalnie użyć ale nadal zostaje druga strona medalu czyli użycie na ogólnodostępnych pasmach jammerów.
krall pisze:Moim zdaniem żeby to używali w pasmach ogólnodostępnych muszą dostać pozwolenie od UKE - i nie sądzę, żeby UKE się ot tak zgodził.
I masz rację, przepisy unijne zabraniają wprowadzania do obrotu oraz używania takich urządzeń cywilnie ponieważ nie da się skonstruować jammera zgodnego z normami które są opisane w dyrektywie.
Poniżej pełny komunikat UKE w tej sprawie, co prawda z przed pięciu lat ale nic nowszego na ten temat nie znalazłem.
https://uke.gov.pl/komunikat-w-sprawie- ... acych-8343#
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: Systemy przeciw dronowe - legalność testów ?

Post autor: qczek »

Hej. I jest jakies info od inspektora?
robbo2k
Posty: 19
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 13:53
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Systemy przeciw dronowe - legalność testów ?

Post autor: robbo2k »

W wypadku zagłuszaczy sa dwa aspekty.

1) Urządzenie radiokomunikacyjne czyli emitujące fale elektromagnetyczne musi posiadać świadectwo zgodności by mogło byc dostępne w sprzedaży,
(np bez problemu możesz iść dzisiaj do sklepu i kupić radio na pasmo lotnicze, radio amatorskie itd... )
Zainteresowany odsyłam do dyrektywy:
Po dniu 12 czerwca 2017 wszystkie wyroby radiowe wprowadzane do obrotu powinny spełniać wymagania Dyrektywy RED 2014/53/UE.
oraz oznaczone znakiem CE (i nie oznacza to China Export)

2) nadawanie w pasmie chronionym lub w pasmie niechronionym niezgodnie z przeznaczeniem. Czyli wykorzystanie częstotliwości niezgodnie z przeznaczeniem.
Nawet tzw śmieciowe 2,4GHz nie można używać czego się chce i jak sie chce

Co ważne z wszystkich tych przepisów zwolnione są pewne służby czyli ogólnie mówiąc MON i MSW. O ile wiem jest możliwość użycia jammera z błogosławieństwem tych służb i
tak się często robi. Niejako na czas pracy te służby biorą je w użytkowanie.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: Systemy przeciw dronowe - legalność testów ?

Post autor: qczek »

Nadal nie tłumaczy to sprawy, na jakich zasadach odbywa się rozwój takich systemów przez prywatne podmioty nie będące własnością MON czy MSW...
ODPOWIEDZ