Zanim...
Zanim...



Polskie Forum FPV

Forum modelarzy i pilotów FPV
Dzisiaj jest czwartek 15 lis 2018, 03:38


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa 07 cze 2017, 07:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Posty: 859
Lokalizacja: Zielonki/Kraków
Hej,
W związku z coraz większa ilością doniesień medialnych dotyczących produkcji różnego rodzaju "zagłuszaczy" dronów, zastanawiam się czy na terenie Polski jest legalne testowanie i rozwój takich urządzeń (poza klatkami faradaya;). Ostatnio czytałem o czymś o mocy 25W i kierunkowej antenie. Przecież uruchomienie takiego cuda, może zakłócić komunikację i systemy nawigacyjne innych statków powietrznych w promieniu setek kilometrów. Wiecie może, czy jakaś agencja (ULC, PAŻP?) wydaje jakieś komunikaty w stylu, że 12 września w miejscu takim i takim będzie próba takie a takiego urządzenie, można spodziewać się wszystkiego.... I co na to UKE, przecież to jawne łamanie prawa, przy którym używanie naszych LRS'ów to przysłowiowy pikuś...
Pozdrawiam
Krzysiek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa 07 cze 2017, 11:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Posty: 2854
Lokalizacja: Kartuzy
Cytuj:
Prawo lotnicze
Stan prawny aktualny na dzień: 07.06.2017
Dz.U.2017.0.959 t.j. - Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze

Art. 126a. Pr. Lot.
Zniszczenie lub unieruchomienie bezzałogowego statku powietrznego albo przejęcia kontroli nad jego lotem
1. Bezzałogowy statek powietrzny, w tym model latający, może zostać zniszczony, unieruchomiony albo nad jego lotem może zostać przejęta kontrola, w przypadku gdy:
1) przebieg lotu lub działanie bezzałogowego statku powietrznego:
a) zagraża życiu lub zdrowiu osoby,
b) stwarza zagrożenie dla chronionych obiektów, urządzeń lub obszarów,
c) zakłóca przebieg imprezy masowej albo zagraża bezpieczeństwu jej uczestników,
d) stwarza uzasadnione podejrzenie, że może zostać użyty jako środek ataku terrorystycznego;
2) bezzałogowy statek powietrzny wykonuje lot w przestrzeni powietrznej w części, w której wprowadzono ograniczenia lotów albo znajdującej się nad terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której lot statku powietrznego jest zakazany od poziomu terenu do określonej wysokości.
2. Do zniszczenia lub unieruchomienia bezzałogowego statku powietrznego albo przejęcia kontroli nad jego lotem w przypadku, o którym mowa w:
1) ust. 1 pkt 1 lit. a, b i d – są uprawnieni funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, strażnicy Straży Marszałkowskiej, żołnierze Żandarmerii Wojskowej i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz pracownicy specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych,
2) ust. 1 pkt 1 lit. c – są uprawnieni funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz pracownicy specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych,
3) ust. 1 pkt 2 – są uprawnieni żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
– na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

_________________
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa 07 cze 2017, 12:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Posty: 859
Lokalizacja: Zielonki/Kraków
Ale ja nie pytam o użycie takich urządzeń tylko o ich rozwój, prezentacje itp itd.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa 07 cze 2017, 12:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 19:57
Posty: 973
Lokalizacja: Nowy Sącz
Użycie częstotliwości i mocy jest uregulowane prawnie (ustawa i rozp.). Jeżeli ktoś ma sprzęt Jammer siejący na np 2.4GHz z mocą 25W to musi mieć na to zgodę UKE.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

_________________
----------------------
http://www.fpvdrones.pl
Encyklopedia FPV, RC Heli i nie tylko...
Szkolenie VLOS - pomoc w samokształceniu.

Realis familiam pater, mater et filii est.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa 07 cze 2017, 13:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Posty: 859
Lokalizacja: Zielonki/Kraków
pirzol pisze:
Użycie częstotliwości i mocy jest uregulowane prawnie (ustawa i rozp.). Jeżeli ktoś ma sprzęt Jammer siejący na np 2.4GHz z mocą 25W to musi mieć na to zgodę UKE.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka


No dobra, czyli można też mieć zezwolenie na pasmo GPS L1 i wiele innych i w majestacie prawda potencjalnie sprowadzać zagrożenie w połowie europy :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa 07 cze 2017, 13:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Posty: 3247
Lokalizacja: Olsztyn
qczek, sądzę że te wszystkie pseudo firmy robiące "karabiny" na drony działają na pograniczu prawa albo wręcz je łamią. Zadałem pytanie zaprzyjaźnionemu inspektorowi z UKE, zobaczymy co odpowie w wolnym czasie.

_________________
"Jak mądrze zadawać pytania"

Polska Giełda Modelarska i FPV na facebooku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa 07 cze 2017, 16:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Posty: 2854
Lokalizacja: Kartuzy
qczek pisze:
Ale ja nie pytam o użycie takich urządzeń tylko o ich rozwój, prezentacje itp itd.


Zacytowałem przepis, żeby było jasne kiedy można legalnie użyć.
Moim zdaniem żeby to używali w pasmach ogólnodostępnych muszą dostać pozwolenie od UKE - i nie sądzę, żeby UKE się ot tak zgodził. Chyba, że gdzieś w przepisach UKE jest opcja wydawania takich pozwoleń w celach "specjalnych" dla służb specjalnych itd. - cos na zasadzie jak w ww artykule.

_________________
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa 07 cze 2017, 17:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Posty: 3247
Lokalizacja: Olsztyn
krall pisze:
Zacytowałem przepis, żeby było jasne kiedy można legalnie użyć.

Bardzo fajnie że są przepisy mówiące kiedy legalnie użyć ale nadal zostaje druga strona medalu czyli użycie na ogólnodostępnych pasmach jammerów.
krall pisze:
Moim zdaniem żeby to używali w pasmach ogólnodostępnych muszą dostać pozwolenie od UKE - i nie sądzę, żeby UKE się ot tak zgodził.

I masz rację, przepisy unijne zabraniają wprowadzania do obrotu oraz używania takich urządzeń cywilnie ponieważ nie da się skonstruować jammera zgodnego z normami które są opisane w dyrektywie.
Poniżej pełny komunikat UKE w tej sprawie, co prawda z przed pięciu lat ale nic nowszego na ten temat nie znalazłem.
https://uke.gov.pl/komunikat-w-sprawie- ... cych-8343#

_________________
"Jak mądrze zadawać pytania"

Polska Giełda Modelarska i FPV na facebooku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek 20 cze 2017, 17:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Posty: 859
Lokalizacja: Zielonki/Kraków
Hej. I jest jakies info od inspektora?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek 04 lip 2017, 05:20 
Offline

Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 13:53
Posty: 19
Lokalizacja: Sochaczew
W wypadku zagłuszaczy sa dwa aspekty.

1) Urządzenie radiokomunikacyjne czyli emitujące fale elektromagnetyczne musi posiadać świadectwo zgodności by mogło byc dostępne w sprzedaży,
(np bez problemu możesz iść dzisiaj do sklepu i kupić radio na pasmo lotnicze, radio amatorskie itd... )
Zainteresowany odsyłam do dyrektywy:
Po dniu 12 czerwca 2017 wszystkie wyroby radiowe wprowadzane do obrotu powinny spełniać wymagania Dyrektywy RED 2014/53/UE.
oraz oznaczone znakiem CE (i nie oznacza to China Export)

2) nadawanie w pasmie chronionym lub w pasmie niechronionym niezgodnie z przeznaczeniem. Czyli wykorzystanie częstotliwości niezgodnie z przeznaczeniem.
Nawet tzw śmieciowe 2,4GHz nie można używać czego się chce i jak sie chce

Co ważne z wszystkich tych przepisów zwolnione są pewne służby czyli ogólnie mówiąc MON i MSW. O ile wiem jest możliwość użycia jammera z błogosławieństwem tych służb i
tak się często robi. Niejako na czas pracy te służby biorą je w użytkowanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek 04 lip 2017, 06:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Posty: 859
Lokalizacja: Zielonki/Kraków
Nadal nie tłumaczy to sprawy, na jakich zasadach odbywa się rozwój takich systemów przez prywatne podmioty nie będące własnością MON czy MSW...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z . Polityką prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.