Rejestracja zabawek

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:ostatnio dałem pomysł do osoby związanej z DroneRadarem, aby była możliwość przekazania sobie wiadomości np SMS - poprzez aplikację DroneRadar (oczywiście pomiędzy osobami, które wyrażą taką chęć - włączą taką możliwość kontaktu)
W DR robiac checkin mozesz podac swoj numer telefonu, wiec mozliwosc wyslania SMSa lub zadzwonienia istnieje :)
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: Jagoda »

pawelsky pisze: A lacznosc dwukierunkowa moze zapewnic telefon...
Kiedyś też tak myślałem.
Ale mam znajomka co kiedyś pracował jako kontroler.
Mówił, że i owszem ale mniej kłopotliwe i bardziej pewne jest radio ( najważniejszy jest czas) no i problem zaczynie się jak będzie trza wykonać ich pinć albo fafnaście.
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: krall »

Jagoda pisze: Mówił, że i owszem ale mniej kłopotliwe i bardziej pewne jest radio ...
i jeszcze jeden argument za radiem - wszyscy użytkownicy danej przestrzeni (czyli też nastrojeni na tą częstotliwość) słyszą wszystkie korespondencje - co oznacza, że od razu mogą reagować na rozmowę innego SP z kontrolerem jak i sami mogą między sobą wymieniać informacje - jeśli zajdzie taka potrzeba
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: Verid »

krall pisze:i jeszcze jeden argument za radiem
I dwa przeciw - kolejny nietani sprzęt, kolejny kurs i papier niezbędny do jego obsługi. Komórki mają i mogą obsługiwać wszyscy. Radyjo na częstotliwość lotniczą już nie.
Ten wredny...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: kuczy »

No radio analogowe było jest i będzie naj mniej zawodne.
Pamietam jak dziś - w poprzedniej pracy zakładaliśmy systemy do karetek pogotowia, łączność po GPRS z bazą, w aucie nawigacja i system dla pogotowia , dyspozytor wysylal do karetki namiary na pacjenta,w karetce odpalala sie nawigacja, a kierowca naciskajac kilka przycisków zglasza statusy "u pacjenta" "na miejscu" itp itd....
Wszystko dzialalo pięknie do czasu, kiedy w Krakowie nie zalalo serwerowni. Podobnie też podczas np zamachu (albo nawet podczas Sylwestra) pierwsze co pada to łączność komórkowa.

Wiec zgadzam sie, radio jest niezawodne, ale dla sluzb i profesjonalistów, samolotów itp. My z naszymi dronikami mozemy sobie pozwolic na wygodniejsze ale bardziej zawodne urządzenia. Mi nie w smak było by taszczyc jeszcze radio, dbac o kolejne baterie itp...
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: krall »

kuczy pisze:....Mi nie w smak było by taszczyc jeszcze radio, dbac o kolejne baterie itp...
Oczywiście - tym bardziej, że to i tak nie będzie działać ;-) radio typy "handy" ze standardową antenką
Wieki temu (kiedy nikt nie słyszał o ŚK) miałem zlecenie kilku lotu w CTR to na tą okoliczność kupiłem sobie taką dachową antenę zew (z 2m wysoka z przeciwwagami) bo na standardowym baciku na kilku km nie było szans na komunikację.

Także dla droniarzy (i nie tylko) powinno być to zrealizowane za pomocą aplikacji z dwustronną komunikacją
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: Jagoda »

krall pisze: zlecenie kilku lotu w CTR to na tą okoliczność kupiłem sobie taką dachową antenę zew (z 2m wysoka z przeciwwagami) bo na standardowym baciku na kilku km nie było szans na komunikację.
Telefon kontrolerowi nie wystarczył?

O radiu to wspomniałem w kontekście połączenia ("logicznego") z transponderem.
Jasne, że ( IMHO) nie zawsze ma to sens np. Symka czy Smark po WiFi, czy nawet RC, zresztą chyba jak każdy inny lot VLOS.
Ale niektórzy chcą FPV i daleko, i wysoko.
A takie pasje (czy chęci) to nie złotówka - (tak było w Erze ale tera jest T-Mobile :-P )
Jedyny transponder co znalazłem (odpowiedni bo lekki 70g chociaż może prundu z a dużo-2W) to koszt ca 4k.....baksów.
A nie wiem ile kosztowałoby jeszcze radio.
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: pawelsky »

Jagoda pisze:Jedyny transponder co znalazłem (odpowiedni bo lekki 70g chociaż może prundu z a dużo-2W) to koszt ca 4k.....baksów.
Transponder tez nie musi byc od razu ADS-B, w przypadku dronow byloby to pewnie rowniez oparte o siec GSM. Jest nawet pewna znana (i nielubiana) firma ktora pracuje nad takim rozwiazaniem.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: Jagoda »

pawelsky pisze: oparte o siec GSM. Jest nawet pewna znana (i nielubiana) firma ktora pracuje nad takim rozwiazaniem.
Tak.Dokładność GSM spokojnie styknie chociaż nie wiem jak to wyjdzie w tzw. roamingu, mimo że niby teraz go nima w UE.
A czemu firma nielubiana?Bandyci, złodzieje,... czy cóś?
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: PiotrSz »

Jagoda pisze:Tak.Dokładność GSM spokojnie styknie chociaż nie wiem jak to wyjdzie w tzw. roamingu, mimo że niby teraz go nima w UE.
Taki offtopic, jedyna firma która daje bezpłatny roaming w EU to ta pomarańczowa, reszta naszych sieci wypięło zadek dla dyrektywę EU i swoich abonentów...
Trzeba będzie płacić mimo tego że nie powinniśmy... http://www.spidersweb.pl/2017/05/darmow ... -plus.html
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: pawelsky »

PiotrSz pisze:reszta naszych sieci wypięło zadek dla dyrektywę EU
Nie wypielo bo dyrektywa od 15 czerwca wymaga zniesienie oplat roamingowych za rozmowy i SMSy. Oplaty za roaming danych beda zmniejszane stopniowo przez nastepne 5 lat.

To raczej pomaranczowi wyszli przed szereg (i chwala im za to)...
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: krall »

Jagoda pisze:
krall pisze: zlecenie kilku lotu w CTR to na tą okoliczność kupiłem sobie taką dachową antenę zew (z 2m wysoka z przeciwwagami) bo na standardowym baciku na kilku km nie było szans na komunikację.
Telefon kontrolerowi nie wystarczył?
Jak wspomniałem to było daawno temu (dronów wtedy nawet jeszcze nie było ;-) ) i obowiązywała jedyna słuszna lotnicza zasada: radio lotnicze.
Klimat fajny: czas na podsłuchu między startującymi/lądującymi samolotami rejsowymi a ja interaktywnie i całkiem w środku tego zamieszania ;-)
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: Jagoda »

krall pisze: Klimat fajny: czas na podsłuchu między startującymi/lądującymi samolotami rejsowymi a ja interaktywnie i całkiem w środku tego zamieszania ;-)
No to trochę Ci zazdroszczę.
Trochę, bo nic straconego - wsio przede mną :-)
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: krall »

Jagoda pisze:
krall pisze: Klimat fajny: czas na podsłuchu między startującymi/lądującymi samolotami rejsowymi a ja interaktywnie i całkiem w środku tego zamieszania ;-)
No to trochę Ci zazdroszczę.
Trochę, bo nic straconego - wsio przede mną :-)
To już nie "dronowo" z pewnością ale lotniczo jak najbardziej - czego życzę oczywiście :-)
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rejestracja zabawek

Post autor: mocart »

pawelsky pisze:Strefy NFZ juz od dawna istnieja w roznych FC
może troszkę odszedłem od tematu ale czy ktoś wie może czy gdzieś są osiągalne "no-fly zones" dla Polski w postaci plików kml ? Czy coś takiego skądś można pobrać albo czy może są gdzieś publikowane na jakiś zasobach ?
ODPOWIEDZ