NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - NIEAKTUALNE!

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

s050197
Posty: 276
Rejestracja: piątek 30 gru 2016, 20:23
Lokalizacja: Łódź

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: s050197 »

A czy mapka z tej strony: http://ai.pansa.pl/dron/ jest wiarygodna? Bo jakoś mniej tych wszystkich stref jest naniesionych? A może są tylko te newralgiczne? A tych zbędnych zwyczajnie na niej nie ma?
Co masz zrobić jutro, zrób pojutrze. Będziesz miał dwa dni wolnego.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

s050197 pisze:A czy mapka z tej strony: http://ai.pansa.pl/dron/ jest wiarygodna? Bo jakoś mniej tych wszystkich stref jest naniesionych? A może są tylko te newralgiczne? A tych zbędnych zwyczajnie na niej nie ma?
Oczywiscie ze jest wiarygodna (informacyjnie oczywiscie, nie do uzytku operacyjnego) to w koncu strona PANSY. Stref jest mniej bo pokazywane sa te aktualnie aktywne i takie ktore maja sens dla bezzalogowcow. Ale tak jak juz pisalem lepiej korzystac z droneradar bo zbiera informacje z wielu zrodel (w tym PANSY).
at777
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 17 gru 2015, 12:25
Lokalizacja: Rybnik - okolice

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: at777 »

Proszę o rozwianie moich wątpliwości: z tego co wyczytałem tu na forum oraz w przepisach mogę latać rekreacyjnie w mieście (tzn. w granicach administracyjnych miasta) z zachowaniem odległości 100m/30m oraz nie latając nad drogami i budowlami poza moją kontrolą. Czy mam rację?
W "Podsumowaniu" na forum jest napisane "Czy mogę latać dronem w mieście? Z punktu widzenia prawa nie ma takiego zakazu pod warunkiem zachowania (...) "

Teraz jednak rozwiązywałem dość wiarygodnie wyglądający test ze znajomości przepisów utworzony przez osoby ze świata dronów i z PAŻP https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... w/viewform
Jest tam pytanie "Czy bez Świadectwa Kwalifikacji, mogę latać swoim dronem w mieście?"
wybrałem odpowiedź "Można bez ograniczeń z zachowaniem odległości od zabudowań 100m oraz ludzi/zwierząt 30m".
Okazała się błędna, natomiast poprawna to "Jeśli dron waży więcej niż 600gr, nie można latać w mieście"

Jestem trochę skołowany. W moim 15tys. mieście mam mnóstwo wolnej przestrzeni, ale taką przestrzeń znajdzie się też w dużych miastach np. pusta plaża w Gdańsku. Czy nie obowiązują już strefy "R"?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

at777 pisze:Jest tam pytanie "Czy bez Świadectwa Kwalifikacji, mogę latać swoim dronem w mieście?"
wybrałem odpowiedź "Można bez ograniczeń z zachowaniem odległości od zabudowań 100m oraz ludzi/zwierząt 30m".
Okazała się błędna, natomiast poprawna to "Jeśli dron waży więcej niż 600gr, nie można latać w mieście"
Wszystko rozbija sie o definicje "granicy zabudowy". W tej chwili jedyna chyba sensowna proba interpretacji wydaje sie byc ten wpis z ktorego nie wynika zakaz latania w miescie jako takim. Jesli autorzy testu maja inna interpretacje - chetnie sie z nia zapoznam.

Tak przy okazji - jednym z wnioskow po przeanalizowaniu wynikow z tego testu bylo:
z przeprowadzonego badania jasno wynika, że przepisy dotyczące latania w miastach bezzałogowymi statkami powietrznymi, nie są jasne (podano stosunkowo dużą liczbę nieprawidłowych odpowiedzi) i wymagają doprecyzowania ze strony ustawodawcy.
Zrodlo: https://droneradar.eu/blog/2017/05/14/w ... ietrznych/

at777 pisze:Czy nie obowiązują już strefy "R"?
Obowiazuja tylko nad parkami narodowymi
at777
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 17 gru 2015, 12:25
Lokalizacja: Rybnik - okolice

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: at777 »

Dzięki za odpowiedź, tego zamierzam się trzymać.
z przeprowadzonego badania jasno wynika, że przepisy dotyczące latania w miastach bezzałogowymi statkami powietrznymi, nie są jasne (podano stosunkowo dużą liczbę nieprawidłowych odpowiedzi) i wymagają doprecyzowania ze strony ustawodawcy.
Zrodlo: https://droneradar.eu/blog/2017/05/14/w ... ietrznych/
- na mój rozum z tego uzasadnienia wynika, że ludzie wybierali złą odpowiedź, ponieważ przepisy są złe. Ustawodawca powinien tak je dopracować, by jednoznacznie zakazywały lotu w miastach. Miasto natomiast ma jednoznaczną definicję i nie ma nic wspólnego z zabudowaniami.

Dodam jeszcze informację z https://droneradar.eu/blog/faq/
· Czy bez Świadectwa Kwalifikacji, mogę latać swoim dronem w mieście?

Jeśli dron waży więcej niż 600g to nie możesz latać w mieście. Przepisy jasno określają, że do lotów w terenach miejskich wymagane jest ŚK
Jest tam wspomniane, że chodzi o strefę EPR i obejmuje ona miasta pow. 25.000 mieszkańców (rozporządzenie z 2011 roku). Tak czy inaczej to nie znaczy, że dotyczy to wszystkich miast. Zresztą w tym wątku jest informacja, że nowe rozporządzenie znosi to ograniczenie
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

at777 pisze:Jest tam wspomniane, że chodzi o strefę EPR i obejmuje ona miasta pow. 25.000 mieszkańców (rozporządzenie z 2011 roku).
EPR w miastach pow. 25k mieszkancow zostaly zniesione dla dronow aktualnym rozporzadzeniem wiec juz nie obowiazuja (patrz podsumowanie najciekawszych zmian w pierwszym poscie, podpunkt 4).
s050197
Posty: 276
Rejestracja: piątek 30 gru 2016, 20:23
Lokalizacja: Łódź

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: s050197 »

No właśnie, po co powoływać się na stare przepisy?!

Wg. najnowszych - można latać w mieście z ograniczeniami dotyczącymi odległości od zabudowań i ludzi, nie ma tu limitu wagowego.
Co masz zrobić jutro, zrób pojutrze. Będziesz miał dwa dni wolnego.
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: IvanM »

at777 pisze:"Można bez ograniczeń z zachowaniem odległości od zabudowań 100m oraz ludzi/zwierząt 30m".
Ta odpowiedź i tak nie może być poprawna, bo jest błędnie uproszczona. 100m dotyczy granicy zabudowy oraz skupisk ludzi.
30m dotyczy pojedynczych budynków i osób.
pull_up
Posty: 65
Rejestracja: piątek 03 lut 2017, 22:55

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: pull_up »

Witam,

Zgodnie z sugestią Moderatora piszę w odpowiednim wątku:-)

Od jakiegoś czasu interesuję się tematyką latania tzw. "dronami" (choć nazwa nie jest chyba zbyt precyzyjna). Głownie chodzi o maszyny DJI Phantom. Im dłużej czytam i "wgryzam się" w temat, tym więcej mam wątpliwości... Prześledziłem wątki na Forum, traktujące o uregulowaniach prawnych. Te jednak zwykle kończą się przed 2015 rokiem. Późniejsze nie odpowiadają do końca na pewne pytania. W innych źródłach czytałem, że w ubiegłym roku przepisy dotyczące amatorskiego latania (nie zarobkowego/komercyjnego) uległy złagodzeniu. Chodziło o to, że dziennie do urzędów wpływało ponad 30 wniosków o możliwość lotu - przepisy były lekko "nie życiowe". Linki do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i informacje zawarte na tamtejszej witrynie właściwie prawie wszędzie "Wymagana zgoda zarządzającego strefą". Dodatkowo w moim rejonie woj. kujawsko-pomorskiego prawie 1/3 terenu objęta jest strefą CTR - a więc taką, w której chyba nie wolno latać bez zezwoleń? Na mapie Drone Radar widnieje ona cały czas jako "aktywna" (na niebiesko). Jest to naprawdę bardzo duży obszar nijak nie odnoszący się do samego lotniska! Nawet Okęcie ma mniejszy CTR!

Podchodząc do tematu logicznie (patrząc na ilość "latających") - albo większość lata wyłącznie poza strefami (mało prawdopodobne bo jest ich sporo), ma zezwolenie (nieprawdopodobne przy lotach hobbystycznych, nie komercyjnych), lata nielegalnie (?) lub przepisy zostały faktycznie złagodzone i doprowadzone do normalności. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że ludzie wydają 2,3 lub 5 tys złotych na sprzęt, którym mogą latać "po pokoju";-)

Jeszcze innym aspektem powyższego tematu są opinie "ośrodków szkolących" czyli prywatnych, "dronowych" inicjatyw. Według nich w ogóle niczego nie wolno bez szkoleń i zezwoleń... no ale tam przemawia już motyw biznesowy i nie jest to przedmiotem niniejszego postu.

Cały czas mam na myśli loty w zasięgu wzroku czyli te mniej restrykcyjne pod względem przepisów oraz kwestie aktualnych przepisów. Dodatkową kwestią są przyszłe zmiany w prawie UE dotyczące dronów. Czy istnieje "szansa", że stanie się to jeszcze bardziej restrykcyjne i większość obecnych "pilotów" pozostanie w domu?:-)

Czy mogę liczyć na Waszą pomoc w tym temacie?:-)
s050197
Posty: 276
Rejestracja: piątek 30 gru 2016, 20:23
Lokalizacja: Łódź

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: s050197 »

Walnąłeś wypracowanie ale w ogóle nie wiadomo o co ci chodzi. Zadaj normalnie pytanie a nie opisy przyrody. Wyprzedzając - przepisy są po to żeby ich przestrzegać, bo można ładnie umoczyć.
Co masz zrobić jutro, zrób pojutrze. Będziesz miał dwa dni wolnego.
pull_up
Posty: 65
Rejestracja: piątek 03 lut 2017, 22:55

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: pull_up »

Nie wiadomo, czy Ty nie wiesz?:-)) Dla mnie pisanie zgodnie z zasadami języka polskiego nie jest "opisem przyrody" czy "wypracowaniem". Twój sarkazm jest zbędny:-)) Wszystkie pytania są w tekście. Specjalnie dla Ciebie zadam swoje pytania w punktach (mam nadzieję, że będziesz ukontentowany):

1. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Na ich stronie przy większości obszarów widnieje "Wymagana zgoda zarządzającego strefą". Jak to ma się do stanu faktycznego, bo z lektury najnowszych wpisów na Forum wynika coś zupełnie innego (patrz najnowsze przepisy).

2. Strefa CTR. Dlaczego w mojej okolicy jest ona tak monstrualnie wielka (30, 40 km od lotniska)? Jak się w niej zachować? Według informacji najnowsze rozporządzenie łagodzi część ograniczeń w CTR/ATZ przy lotach w odległości większej niż 6km od granicy lotniska". Pytanie jakie konkretnie łagodzi. W samym rozporządzeniu jest zdanie: "w strefie CTR na warunkach określonych przez instytucję zapewniającą służbę ruchu lotniczego". Czyli gdzie powinienem szukać tych warunków?

3. Nie mam zamiaru łamać przepisów (gdybym miał, nie traciłbym czasu na pisanie) jednak z pewnych informacji wynika tyle ograniczeń i koniecznych kroków, że zanim bym wystartował mogłoby się ściemnić na dworze...;-) Stąd wniosek, że pewnie czegoś nie wiem - dlatego piszę. Ot, cała filozofia.

4. Czy UE lub inny organ zapowiada zaostrzenie przepisów lub wprowadzenie innych? Pytam ponieważ jeśli takie plany są, być może zakup większego (powyżej 600g) "drona" praktycznie mija się z celem. Czy słyszeliście coś na ten temat?

5. Drone Radar. Czy jest jakaś legenda? Czym różnią się obszary niebieskie od zielonych itd.
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: krall »

1. zgoda to zgoda - czyli jak spełnisz wszystkie warunki, przede wszystkim wiesz jakie one są to, kontaktujesz się z zarządzającym
2. Dużo pytań, brak prostych odpowiedzi - musisz to rozporządzenie dokładnie przeczytać (rozdział zasady wykonywania lotów przede wszystkim)
4. na razie tylko to rozporządzenie o lotach BVLOS jest na końcówce. Co do reszty przepisów: na pewno będą się zmieniać, standaryzować, itd. Kiedy, jak nikt na pewno nie wie
5. niebieskie - CTR, zielone - MATZ. Legenda - jak poszukasz to pewnie znajdziesz ;-)
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: Verid »

pull_up pisze:Nie wiadomo, czy Ty nie wiesz?:-))
Nie wiadomo. Pisz tak żeby nie trzeba było się domyślać co masz na myśli to nie będziesz musiał pisać dwa razy.

Ad.1 Mógłbyś przytoczyć gdzie dopatrzyłeś się tych rozbieżności pomiędzy forum a stroną PAŻP? Stan faktyczny jest taki jak zacytowałeś. Jeżeli jakaś strefa ma swojego zarządcę to ewentualne loty ustalasz z nim. Czasem jest to utrudnione ze względu na kiepskie ogarnięcie zarządzającego w temacie (patrz przypadki z parkami i ich strefą R) ale to w niczym nie zwalnia cię z obowiązku uzyskania odpowiednich zgód.

Ad.2 Pytanie o wielkość raczej nie do forum. Co do zachowania i ewentualnych złagodzeń masz opisane w pierwszym poście niniejszego wątku w stopniu wystarczającym na potrzeby przeciętnego latacza.

Ad.5 Kolory są przypisane do typu strefy. Wyłącz sobie poszczególne strefy w opcjach wyświetlania to zobaczysz które kolory ci znikną.

EDIT - Krall miał szybszą klawiaturę.
Ten wredny...
pull_up
Posty: 65
Rejestracja: piątek 03 lut 2017, 22:55

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: pull_up »

Dzięki Krzysztof! Czyli generalnie najprościej omijać CTR i pewnie większość tak właśnie robi (wyłączając loty komercyjne). Ad.1 zdziwiła mnie ta konieczność zgód na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, ponieważ to nowe rozporządzenie właśnie zdejmuje konieczność ubiegania się o takie w większości przypadków.

Znalazłem jeszcze coś takiego - wizualizacja większości tekstu http://www.swiatdronow.pl/zasady-lotow- ... nfografika
Wynika z tego, że w strefach CTR można bez dodatkowych zgód i obostrzeń latać w odległości większej niż 6 km od ogrodzenia lotniska, niżej niż 100 m, dronem poniżej 25 kg.

Edit:
I dzięki Verid ;-)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: NOWE PRZEPISY (od 7 wrzesnia 2016) - PODSUMOWANIE

Post autor: Verid »

pull_up pisze:ponieważ to nowe rozporządzenie właśnie zdejmuje konieczność ubiegania się o takie w większości przypadków.
Źle to interpretujesz. Rozporządzenie nie zdejmuje konieczności ubiegania się o zgody tylko usuwa część stref gdzie te zgody są wymagane. Chodzi ci zapewne o przypadek z miastami od 25tys. mieszkańców nad którymi wcześniej wisiały R'ki wymagające wizyty u włodarzy miasta a teraz już ich nie ma. Zamiast tego są limity odległości stosownie do masy latadła.
pull_up pisze:Wynika z tego, że w strefach CTR można bez dodatkowych zgód i obostrzeń latać w odległości większej niż 6 km od ogrodzenia lotniska, niżej niż 100 m, dronem poniżej 25 kg.
A przeczytałeś pierwszy post wątku czy olałeś? Naprawdę dobrze by było żebyś poświęcił chwilę i się z nim zapoznał zanim naklepiesz kolejne pytanie odnośnie kolejnej "rewelacji".
Ten wredny...
Zablokowany