Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

photolucas84
Posty: 395
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 19:08

Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Post autor: photolucas84 »

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć jak na obecną chwilę wygląda sprawa badań lekarskich o braku przeciwwskazań do kierowania (pilotowania) bezzałogowego statku powietrznego (drona).

Chodzi mi przede wszystkim o:

1. Jakie badania są konkretnie robione do uzyskania zaświadczenia.
2. Jaki jest koszt takich badań.
3. Gdzie takie badania można wykonać.
4. Ile się czeka na wydanie takiego zaświadczenia (czy jest wydawane na miejscu czy po kilku dniach).
5. Ile jest ważne takie zaświadczenie (na jaki okres czasu).

Temat ten niech będzie dla wszystkich poradnikiem w sprawie uzyskania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania (pilotowania) bezzałogowego statku powietrznego.
Mavic Pro Platinum Combo
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Post autor: RW »

photolucas84 pisze:Temat ten niech będzie dla wszystkich poradnikiem w sprawie uzyskania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania (pilotowania) bezzałogowego statku powietrznego.
Ciekawy argument aby dostać wszystko na srebrnej tacy :roll: Zamiast przeczytać bodajże 2 tematy na forum i zakładkę na stronie ULC.
Nic się w tej materii nie zmieniło. Są relacje osób badanych. Nie każdy miał takie same.
Rafał Wojtyniak
photolucas84
Posty: 395
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 19:08

Re: Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Post autor: photolucas84 »

masz racje - niech każdy kto szuka informacji z tematu pierwsze odwiedzi "bodajże" dwa tematy na forum i później pobawi się na stronie ULC. Pomnóż to wszystko razy ilość osób która szuka takich informacji - kilkanaście lub kilkadziesiąt razy napisać ludziom na forum to samo w poscie (szukajcie i znajdziecie) niż w jednym miejscu wszystko ująć jak trzeba. Srebrna taca czy jak to nazywasz idealnie sprawuje się w wielu przypadkach, a nikt jeszcze chyba od tego nie umarł.
Dla mnie np informacje na stronie ULC nie są jasne i dlatego też pisałem na forum. Ale racja lepiej pouczyć że mam szukać niż faktycznie pomóc. Mogę Cie zaskoczyć bo szukałem ale nigdzie nie znalazłem wszystkich informacji na tematy które napisałem - więc i tak musiałbym szukać dalej...Sorki że tak się wyrażę ale moim zdaniem lepiej by było gdybyś nie odpisał, niż odpisał w taki sposób jak wyżej. Bo i brak odpowiedzi i Twoja odpowiedź nic nie zmieniła w kwestii moich pytań. Nadal szukam odpowiedzi
Mavic Pro Platinum Combo
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Post autor: RW »

Ciekawe, że od dawna nikt nie pytał o badania lekarskie :roll:
Może dlatego, że nie było problemu z wpisaniem w wyszukiwarkę " badania lekarskie"? :roll:
Taa... rzeczywiście - zamieszczona na stronie ULC lista orzeczników lekarskich i namiary do nich są wyjątkowo nieczytelne :roll:
A tutaj moja relacja z badań http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=22&t=26425&start=15 skoro nie chciało ci się szukać.

Przeczytaj sobie - znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania :roll:
Z uwzględnieniem tego co mówiłem powyżej, że nie każdy ma taki sam zestaw badań - u każdego orzecznika może być inaczej. I nie każdy orzecznik ma u siebie sprzęt, więc wysyła gdzie indziej na badanie, co wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Jedno miejsce z informacjami - po miesiącu ktoś tworzy kolejne "jedno miejsce" bo o pierwszym już nikt nie pamięta...
Rafał Wojtyniak
photolucas84
Posty: 395
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 19:08

Re: Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Post autor: photolucas84 »

mi chodziło np o miejsca z podziałem np na miasta. Np jedna osoba dodaje miasto i namiar na lekarza - druga podaje kolejne dane. Baza lekarzy dla każdego. Który lepszy, tańszy itp

Na stronie ULC nie ma nic np o Katowicach a są inne o wiele mniejsze miejscowości o których nigdy nawet nie słyszałem. Z informacji ze strony ULC wynika że w mojej okolicy nie ma żadnego lekarza który jest w stanie wydać takie orzeczenie. Można zrobić takie orzeczenie u prywatnego lekarza ale dlatego pytałem o cenę by nie "zdziwić" się po czasie że skasowano mnie dwa razy.
Mavic Pro Platinum Combo
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Post autor: RW »

Który tańszy? O czym ty w ogóle gadasz?
200 zeta bierze każdy z nich i ta kwota nie zależy od lekarza.
Jedyne różnice mogą wynikać z tego, że wyśle cię na badanie na zewnątrz, bo nie posiada sprzętu u siebie. No ale tego można się dowiedzieć telefonicznie. Ja miałem zrobić krew i mocz i z wynikami przyjść (chyba 20 zeta mnie to kosztowało). Reszta badań była bezpłatnie na miejscu.

Masz listę podaną. Jeśli twierdzisz, że można zrobić u innych, o których ULC nie wie, no to już twoja sprawa.

Była wzmianka w necie o badaniach w Katowicach w 2010 roku ale to tylko dlatego, że aeroklub sprowadził lekarzy, bo organizował dla większej ilości osób.
Orzeczników masz w Krakowie, więc nie narzekaj. Niektórzy na egzamin muszą pokonać wiele kilometrów, bo w okolicy nie ma, i też nie narzekają :roll:
Rafał Wojtyniak
photolucas84
Posty: 395
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 19:08

Re: Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Post autor: photolucas84 »

Ok - listę lekarzy juz mam. Z tym że mam do Was pytanie.

Chcąc zrobić badania już teraz - jaki jest maksymalny czas w którym muszę zrobić kurs i egzamin ?
Niby badania są ważne 3,5 lat od ich zrobienia w zależności od naszego wieku, ale ktoś pisał na forum że badania muszą być robione max 14 dni przed egzaminem - nie starsze.
Ja chciałbym zrobić badania ale nie wiem jeszcze dokładnie kiedy będę robił kurs a tym bardziej egzamin (szukam terminów w różnych szkołach itp). Nie chciałbym zrobić teraz badań a np nawet za 6 miesięcy (kiedy podejdę do egzaminu) ich robić ponownie.
Obecnie mam kilka dni wolnego i chciałbym już coś zacząć w sprawie robienia zezwolenia na drona. Później mogę nie dostać wolnego na badania, kurs i egzamin - stąd decyzja o rozpoczęciu wszystkiego wcześniej.

Drugie pytanko: - czy muszę robić badania prywatnie u lekarzy do tego uprawnionych czy mogę w klinice/ośrodku gdzie Ci lekarze pracują ? Pytam ponieważ na stronie ULC są podane telefony prywatnie do lekarzy oraz do klinik/ośrodków gdzie pracują - gdzie dzwonić ?
Mavic Pro Platinum Combo
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Post autor: RW »

A ja robiłem badanie 10 kwietnia a egzamin był 30 kwietnia. I co?
Jakie znowu 14 dni? :roll:
Orzecznik potwierdza twoją zdolność do wykonywania czynności lotniczych w okresie kilku lat. Zapowiedziała jednak, że jeśli dozna się jakiegoś uszczerbku na zdrowiu, które będzie miało wpływ na wykonywane czynności, to wtedy trzeba jej to zgłosić.
Jeśli jest podany telefon bezpośredni do lekarza, to chyba warto z niego skorzystać. W końcu to lekarz decyduje na jakie badania dodatkowe cię wysłać abyś zrobił sobie gdzieś na zewnątrz (na podstawie kilku pytań podczas rozmowy telefonicznej). Co za różnica, czy jest telefon komórkowy do lekarza, czy jego służbowy stacjonarny? Ważne, żeby nie był do recepcji, bo tam możesz się o wszystkim nie dowiedzieć.
Rafał Wojtyniak
photolucas84
Posty: 395
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 19:08

Re: Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Post autor: photolucas84 »

Co do lekarza to już wiem jakie badania itp - pozostaje pytanie ważności badań przy przystąpieniu do kursu i egzaminu.


czyli mogę zrobić badania w tym roku a kurs i egzamin w przyszłym ? (nadal będą ważne badania?)

Sytuacja wygląda tak: W moim miescie są prowadzone zapisy na kurs - kurs ruszy dopiero po zapisaniu xx osób. Czy się uzbiera dana ilość osób ? nie wiadomo. Może okazać się że kurs będzie przełożony na miesiąc później lub na dalsze miesiące. Nie chce czekać do ostatniej chwili z badaniami , stąd moje pytanie
Mavic Pro Platinum Combo
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Post autor: RW »

Przeczytaj sobie na drugiej stronie:
http://ulc.gov.pl/_download/personel_lo ... 8_2016.pdf
"Jakie warunki należy spełnić aby uzyskać świadectwo kwalifikacji".
Rafał Wojtyniak
Awatar użytkownika
BARABASZ
Posty: 29
Rejestracja: środa 28 gru 2011, 19:16
Lokalizacja: OLSZTYN

Re: Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Post autor: BARABASZ »

Myślę, że obaj panowie macie na myśli inne aspekty tej samej kwestii :-) . Zatem badania lekarskie rzeczywiście powinny być jak najświeższe ale mówimy o wynikach poszczególnych badań (np.krew, okulista, audiolog itd, natomiast na podstawie tych wyników orzecznik wydaje stosowne zaświadczenie wymagane przy ubieganiu się o dopuszczenie do egzaminu. I to zaświadczenie jest ważne dłużej niż 3 miesiące.
Pozdrawiam,
BARABASZ - dla przyjaciół Krzysiek
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Post autor: RW »

Orzecznik może wykonać wszystkie badania u siebie. Wszystko zależy od tego jakim sprzętem dysponuje. Oczywiste jest to, że nie zabiorę np. wyników badania krwi, które robiłem pół roku wcześniej, bo orzecznik ma stwierdzić stan aktualny a nie z przeszłości.

3 miesiące? A skąd teraz taki termin? :roll:

W załączniku na stronie ULC, który przytoczyłem powyżej, jest napisane:
Ustawa Prawo lotnicze wymaga aby osoba ubiegająca się o świadectwo kwalifikacji UAVO spełniała następujące wymagania:

-Ukończone 18 lat;
-Posiadanie ważnego orzeczenia lotniczo - lekarskiego odpowiedniej klasy o braku przeciwwskazań do wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi (badania tzw. krajowe)
-Posiadanie wiedzy i umiejętności w zakresie wykonywania lotów potwierdzonych zdanym państwowym egzaminem teoretycznym i praktycznym przed egzaminatorem Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej
Więc chyba wszystko jasne. Ma być ważne.
Rafał Wojtyniak
photolucas84
Posty: 395
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 19:08

Re: Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Post autor: photolucas84 »

No chyba kolega RW ma racje z tym orzeczeniem.

Ja po prostu chciałem się uchronić przed sytuacją kiedy to na szkoleniu lub egzaminie ktoś mi powie, Panie ale Pan wyrobił orzeczenie lekarskie ponad pół roku temu a egzamin jest dopiero teraz.

Nie chodzi mi tutaj o dostarczenie lekarzowi badań krwi np z kilku miesięcy wstecz. U lekarza chcę zrobić wszystko tak jak trzeba ale dopiero później już z wydanym orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań chcę iść na kurs i szkolenie (czytaj jak najszybciej ale kto wie czy nie w ciągu kilku miesięcy - nawet do 7-8 miesięcy, bo nie wiem czy przez zimę będą kursy u mnie w okolicy).

Chodziło mi o to czy orzeczenie nie musi być wydane np nie wcześniej niż miesiąc czy dwa przed kursem (oczywiście w przypadku kiedy od badania do kursu nic się ze stanem zdrowia nie zmieniło).
Mavic Pro Platinum Combo
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Badania lekarskie - jak i gdzie ?

Post autor: RW »

Ubezpieczenie to sobie wyrobisz chwilę przed.
A lekarz orzekł co orzekł na 5 lat.
Gdyby przy egzaminie mieli patrzeć na datę wydania orzeczenia, to przy każdej kontroli dokumentów również by na to musieli zwracać uwagę. A wtedy data ważności orzeczenia traciłaby sens, bo każdy mógłby zarzucić - Panie, ale te badania to były robione 2 lata temu !
Rafał Wojtyniak
ODPOWIEDZ