Lądowisko - jak uzyskać zgodę zarządcy na latanie

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

frycek1987
Posty: 12
Rejestracja: sobota 30 lip 2016, 10:03

Lądowisko - jak uzyskać zgodę zarządcy na latanie

Post autor: frycek1987 »

Jako że przepisy mówią, że w odległości mniejszej niż 5 km od granicy lotniska lub lądowiska można latać za zgodą zarządzającego lotniskiem lub lądowiskiem, mam problem z ustaleniem zarządzającego lądowiskiem.
W moim mieście znajduje się lądowisko - http://lotniska.dlapilota.pl/staszow-h
Jest to lądowisko helikopterów przy szpitalu. Kto w przypadku takich lądowisk jest zarządzającym/ Dyrektor szpitala, czy może jakaś inna jednostka?

I drugie pytanie odnośnie zdobycia zgody na latanie w tym obszarze. Czy wystarczy zwykłe pismo do zarządzającego lądowiskiem, czy są specjalne wytyczne, co taki wniosek powinien zawierać?
Czy zgoda taka może być bezterminowa, czy musi być to oznaczony okres czasu?
Przepraszam jeśli moje pytania wydadzą się śmieszne, ale dopiero zaczynam przygodę z quadrocopterami i nie chcę, żeby ktoś uprzejmy zadzwonił po mundurowych i żeby nie wyniknęły z mojego latania nieprzyjemności.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 08 sie 2016, 09:02 przez frycek1987, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Lądowisko - jak ustalić zarządzającego?

Post autor: matulekpl »

Droneradar pokazuje Ci w jakiej strefie sie znajdujesz i kto jest jej zarządcą razem z numerem kontaktowym.
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
frycek1987
Posty: 12
Rejestracja: sobota 30 lip 2016, 10:03

Re: Lądowisko - jak ustalić zarządzającego?

Post autor: frycek1987 »

Co ciekawe na Droneradar to lądowisko nie jest wskazane, znalazłem je na mapie FIS http://www.fis.pansa.pl/sektory_FIS/RP.jpg
Znalazłem zarządzającego lądowiskiem na wykazie lądowisk ULC - jest to Dyrektor Szpitala.
Pozostaje kwestia uzyskania jego zgody, Czy ktoś pisał już takie pisma o wyrażenie zgody na latanie w obrębie mniejszym niż 5 km od lądowisk i mógłby poratować wzorem takiego pisemka?
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Re: Lądowisko - jak uzyskać zgodę zarządcy na latanie

Post autor: LeWy2005 »

Z LPR jest śmiesznie bo nie podlegają pod żadną instytucję lotniczą, a pod Ministerstwo Zdrowia - stąd zapewne lądowiska nie są wyznaczone przez PAŻP i w konsekwencji nie widać ich w DR - może da się z tym coś zrobić, dobra uwaga. Takie lądowiska nie mają swojej przestrzeni, obowiązuje zasada widzę i jestem widziany - Twoim obowiązkiem jest ustąpić śmigłowcowi pierwszeństwa przelotu i tyle.
Proponuję zadzwonić do LPR i zapytać co w tej sytuacji. http://www.lpr.com.pl/pl/kontakt.html Zazwyczaj loty załogowych SP odbywają się nie niżej niż 150m AGL, ale z LPRem może być różnie. Swego czasu ich dyspozytorzy dostali dostęp do panelu DroneRadar, jeśli nadal na niego patrzą planując przeloty, to każdy droniarz który się oznaczy wyskoczy im na mapie.
Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ