Zanim...
Zanim...

Zanim...

Polskie Forum FPV

Forum modelarzy i pilotów FPV
Dzisiaj jest wtorek 17 lip 2018, 16:43

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 201 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna
Autor Wiadomość

JarekS pisze:
robbo2k pisze:
Czemu prezes ULC? Skoro nowe rozporządzenie zniosło strefy R dla BSP i majac swiadecwo UAVO możesz latać do woli (z ograniczeniami oczywiście CTR, TSA, TRA, P, ATZ itd..) .
Nie majac zas swiadectwa masz te 100metrów...

Jeśli loty są niekomercyjne to też potrzebuję UAVO?

Wtedy musisz zachować 100metrów od granicy zabudowy albo latać Sparkiem czy Beopem.

robbo2k pisze:
JarekS pisze:
robbo2k pisze:
Czemu prezes ULC? Skoro nowe rozporządzenie zniosło strefy R dla BSP i majac swiadecwo UAVO możesz latać do woli (z ograniczeniami oczywiście CTR, TSA, TRA, P, ATZ itd..) .
Nie majac zas swiadectwa masz te 100metrów...

Jeśli loty są niekomercyjne to też potrzebuję UAVO?

Wtedy musisz zachować 100metrów od granicy zabudowy albo latać Sparkiem czy Beopem.

Dzięki! Albo pozwolenie z ULC?

Nie wydaje mi się.

Celem rozporządzenia było nakreślenie "podmiotu i przestrzeni" niejako wyjętej z "duzych" przepisów lotniczych. Chodzi o to, by jak to ładnie panowie od "duzego" lotnictwa stwierdzili,
ci od "zabawek" dupy nie zawracali swoimi komarami. Zauważ iz ograniczenie 100metrów dotyczy tylko osób bez UAVO i wynika nie tyle z klasyfikacji przestrzeni co domniemania "zabawkowości i braku umiejętności" operatorów zabawek. Moim zdaniem ULC nawet nie rozpatrzy wniosku o latanie 10 metrów za oknami budynku, nie przez operatora UAVO. Bo niby jak ma ocenić czy to bezpieczne? Powołać komisje, zrobić dokumentacje wirów zabudynkowych, uzyskać zgodę właściciela?

A operator UAVO z papierami sam ma ocenić bezpieczeństwo i możliwości takiego lotu, gdyż ma lub raczej powinien mieć, wiedzę na tyle duża iż jest wstanie oszacować ryzyko oraz ponieść konsekwencje swojej pomyłki.

Awatar użytkownika

robbo2k pisze:
Czemu prezes ULC?

Bo to w jego kompetencjal lezy ew. zwolnienie zainteresowanego ze stosowania niektorych ograniczen wynikajacych z rozporzadzenia.

robbo2k pisze:
Majac swiadecwo UAVO możesz latać do woli

Samo swiadectwo UAVO nie wystarczy. Musisz spelnic jeszcze szereg innych wymagan (ot chociazby posiadac ubezpieczenie czy instrukcje operacyjna). I z tym 'do woli' tez bym byl ostrozny...

pawelsky pisze:
robbo2k pisze:
Czemu prezes ULC?

Bo to w jego kompetencjal lezy ew. zwolnienie zainteresowanego ze stosowania niektorych ograniczen wynikajacych z rozporzadzenia.

robbo2k pisze:
Majac swiadecwo UAVO możesz latać do woli

Samo swiadectwo UAVO nie wystarczy. Musisz spelnic jeszcze szereg innych wymagan (ot chociazby posiadac ubezpieczenie czy instrukcje operacyjna). I z tym 'do woli' tez bym byl ostrozny...

O ubezpieczeniu wiedziałem ale o instrukcji operacyjnej?... Co to takiego?... Znalazłem tylko dla ośrodków szkolenia lotniczego. Jesteś pewny, że jest potrzebna przy lotach, wprawdzie w centrum miasta, ale max 20m nad ziemią?...
Wprawdzie gostek, o którego planuję sie szkolić powiedział, że z tą podstawową licencją (ubezpieczeniem i zachowaniem ostrożnosci - czyli zdala od zgromadzeń, lotnisk itp) mogę mogę we Wrocku latać kiedy tylko chcę. To fakt, że jest zainteresowany sprzedaniem kursu i może nie mówić mi wszystkiego, czego dowiem się w jego trakcie...
I dzięki za każde info -nie chciałbym narozrabiać niekomercyjnie ;)

Awatar użytkownika

JarekS pisze:
ale o instrukcji operacyjnej?... Co to takiego?

Zapoznaj sie z rozporzadzeniem - rozdzial "Zasady eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych"

JarekS pisze:
Wprawdzie gostek, o którego planuję sie szkolić powiedział, że z tą podstawową licencją (ubezpieczeniem i zachowaniem ostrożnosci - czyli zdala od zgromadzeń, lotnisk itp) mogę mogę we Wrocku latać kiedy tylko chcę.

To ja bym sie zastanowil nad wyborem szkoleniowca, bo ten robi dosc niebezpieczne uproszczenia...

pawelsky pisze:
To ja bym sie zastanowil nad wyborem szkoleniowca, bo ten robi dosc niebezpieczne uproszczenia...

dzięks...
... chyba rzeczywiście to przemyślę

Pamiętajcie, że prawo nie dzieli latanie na latanie "gości z licencją" i "latanie gości bez licencji".
Jest tylko podział rodzajów lotu: "rekreacyjny/hobbystyczny" oraz "inny". A do tych "innych" wymagane jest świadectwo kwalifikacji.
Nawet ze świadectwem więc nie możesz latać gdzie chcesz ot tak dla zabawy! W razie czego musisz być w stanie udowodnić, że się nie bawisz, tylko wykonujesz pracę, która musisz wykonywać akuratnie w danym miejscu.
Trzeba przy tym też pamiętać, że świadectwo UAVO tylko pozwala te pracę wykonywać - ale nijak nie chroni w wypadku, że cokolwiek namieszasz.

IvanM pisze:
Pamiętajcie, że prawo.... - ale nijak nie chroni w wypadku, że cokolwiek namieszasz.

ma się rozumieć! dzięki! - ostrożności nigdy nie za wiele - zwłaszcza przy latadłach :)

Dokładnie, Prezes ULC żadnej zgody nie daje. Jeżeli latasz niekomercyjnie czymś cięższym niż 0,6 kg to musisz stosować się do odległości 100 i 30 m. Jeżeli latasz komercyjnie to ogranicza Cię zdrowy rozsądek i to, czego nauczyłeś się na szkoleniu. Pytanie, kto zweryfikuje czy latasz komercyjnie, przecież nie będziesz pokazywał nikomu umowy ;) Pamiętaj, że komercja, to nie tylko zlecenie za które bezpośrednio bierzesz pieniądze. To również wszystko co jest związane np. z działalnością marketingową (pod kątem wrzucania zdjęć do sieci). O ile masz UAVO, dość łatwo podciągnąć lot pod komercję, no chyba że faktycznie tylko się bawisz.

Przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Awatar użytkownika

mikolajdoskocz pisze:
Dokładnie, Prezes ULC żadnej zgody nie daje.

W tym konkretnym przypadku zapewne nie da. Ale w ogolnosci, gdyby zechcial sie pochylic nad takim wnioskiem to jak najbardziej moglby, bo takie uprawnienia (konkretnie zwolnienie ze stosowania niektorych wymagan zalacznika) posiada.

Innymi slowy jesli ktokolwiek mialby zwolnic watkotworce z obowiazku zachowania wymaganej odleglosci od zabudowy to wlasnie Prezes ULC. Zgadzam sie jednak, ze zapewne nie potraktowalby takiej prosby jako 'uzasadniony przypadek' do skorzystania ze swoich uprawnien :)

pawelsky pisze:
Innymi slowy jesli ktokolwiek mialby zwolnic watkotworce z obowiazku zachowania wymaganej odleglosci od zabudowy to wlasnie Prezes ULC.

To nie jest takie proste. To jest rozporządzenie ministra a nie prezesa ULC. Ten mógł by zrobić odpowiedni wniosek i dopiero z nim pójść z nim do ministra...
mikolajdoskocz pisze:
Pytanie, kto zweryfikuje czy latasz komercyjnie, przecież nie będziesz pokazywał nikomu umowy ;

Jeżeli coś narobisz, to cie zweryfikują dosyć intensywnie.

Awatar użytkownika

IvanM pisze:
To nie jest takie proste. To jest rozporządzenie ministra a nie prezesa ULC. Ten mógł by zrobić odpowiedni wniosek i dopiero z nim pójść z nim do ministra...

Nie ma potrzeby biegania do ministra, minister rozporzadzeniem takie uprawnienia juz Prezesowi ULC nadal (patrz pkt. 1.2 zalacznikow).

mikolajdoskocz pisze:
Pytanie, kto zweryfikuje czy latasz komercyjnie, przecież nie będziesz pokazywał nikomu umowy ;) Pamiętaj, że komercja, to nie tylko zlecenie za które bezpośrednio bierzesz pieniądze. To również wszystko co jest związane np. z działalnością marketingową (pod kątem wrzucania zdjęć do sieci). O ile masz UAVO, dość łatwo podciągnąć lot pod komercję, no chyba że faktycznie tylko się bawisz.

Przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Nawet nagranie, ktore wykonales "amatorsko" i potem przekazales nieodplatnie firmie uprawniajac ja do jego wykorzystania to komercja i brak umowy nikogo by tu nie interesowal.

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka

Dla wszystkich, którzy latają inaczej niż dla zabawy:
https://latajlegalnie.com/2017/07/27/in ... la-dronow/

pozdrawiam
mikołaj

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 201 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.