latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kopernoker
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 25 kwie 2016, 09:13

latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: kopernoker »

Witam, wybieram się za parę tygodni w Karkonosze i Izery. Planuję zabrać ze sobą drona i zrobić parę ujęć z powietrza. Wiem, że nad Karkonoskim Parkiem Narodowym po stronie polskiej jest całkowity zakaz lotów i nie planuję używać drona po stronie polskiej. Natomiast część zaplanowanego szlaku biegnie przez Karkonosze czeskie (odcinek Harrachov - Śnieżne Kotły). Czy ktoś orientuje się może jak to jest z lotami dronem nad czeskimi Karkonoszami – czy jest to dozwolone, dozwolone z ograniczeniami, całkowicie zabronione?
Szukałem informacji na ten temat na forum ale jedyne co znalazłem to info że Czesi mają liberalne podejście do tego typu lotów, ale nie znalazłem żadnej informacji czy jest to dozwolone nad tym konkretnym terenem. Szukałem też informacji w necie ale nie udało mi się znaleźć nic konkretnego ani po polsku, ani po czesku, ani po angielsku.
Teoretycznie wydawałoby się że jak po stronie polskiej w parku narodowym jest całkowity zakaz to podobnie powinno być po stronie czeskiej. Tyle teorii, bo w praktyce różnie to bywa. Jako przykład mogę podać przepisy dotyczące wstępu psów do parków narodowych – np. na Babią Górę z psem nie można wejść (zakaz BPN) od strony polskiej ale Słowacy już nie robią z tym problemów jeżeli pies jest na smyczy. Przykład odnosi się do Słowacji, nie Czech ale bardziej chodzi mi o zasadę i różne przepisy obowiązujące po różnych stronach granicy
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: Jagoda »

Pozdrawiam. :), :)
kopernoker
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 25 kwie 2016, 09:13

Re: latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: kopernoker »

Zanim otworzyłem ten wątek to trochę szperałem na tej stronce przy użyciu translatora ale nie znalazłem tam ani żadnych mapek, ani konkretnych informacji na temat tego czy nad czeskimi Karkonoszami jest jakiś zakaz (lub jego brak)...
Awatar użytkownika
Andziak
Posty: 672
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 20:03
Lokalizacja: Siechnice

Re: latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: Andziak »

bylem w zeszłym roku z moim dronem w Narodowym Parku po Stronie Czeskiej widząc wcześmiej szybowiec pytam czy to wolno latać , usłyszałem , że bez problemów :)
Pioneer 1400 ( rozbity ), MX-2 rplanes ( utopiony ), DG-1000, Twinstar 2, Sbach 342, u can fly hype,
kopernoker
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 25 kwie 2016, 09:13

Re: latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: kopernoker »

tak dla uzupełnienia wątku. Odpowiedź jaką dostałem mailowo z oficjalnej strony Krkonošský národní park (www.krnap.cz):

"Hi. It is allowed in situation you have a licence from Czech authority for public flying and have a pilot licence. Without it iti is illegal."
Awatar użytkownika
Andziak
Posty: 672
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 20:03
Lokalizacja: Siechnice

Re: latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: Andziak »

to widac cos pozmieniali od zeszlego roku dzieki za info na mandaty mnie nie stac....
Pioneer 1400 ( rozbity ), MX-2 rplanes ( utopiony ), DG-1000, Twinstar 2, Sbach 342, u can fly hype,
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Re: latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: waszka »

Andziak pisze:to widac cos pozmieniali od zeszlego roku dzieki za info na mandaty mnie nie stac....
...pewnie nic sie nie zmienilo, poprostu rozmawiales z przypadkowa osoba ktora bycmoze sama nie wiedziala, albo jak juz latala to co miala powiedziec a Ty tylko powtazasz takie niezetelne i nie sprawdzone informacje... a dlaczego tak sadze ? bo:
Andziak pisze:bylem w zeszłym roku z moim dronem w Narodowym Parku po Stronie Czeskiej
... od kiedy to w krajach Europejskich w Narodowym Parku mozna latac ? ...jak chcesz rzetelne informacje to nie dostaniesz ich od przypadkowego przechodnia.
Awatar użytkownika
Andziak
Posty: 672
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 20:03
Lokalizacja: Siechnice

Re: latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: Andziak »

informowal mnie zatrudniony pracownik parku to byla dla mnie rzetelna osoba ... a jak widac nie byla ;/
Pioneer 1400 ( rozbity ), MX-2 rplanes ( utopiony ), DG-1000, Twinstar 2, Sbach 342, u can fly hype,
giero_pl
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 27 gru 2011, 20:23
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: giero_pl »

Z tego co pamiętam to z szybowcem nad Karkonoszami nie ma takiego problemu bo nie posiada silnika - a w parkach głównie chodzi o "nieprzeszkadzanie" wszelkiej maści zwierzynie. Chociaż jak patrzę na tysiące turystów i często - gęsto jeżdżące stare ropniaki terenowe po parku to nie wiem kto tu wyrządza większą krzywdę...
Awatar użytkownika
Jambo
Posty: 299
Rejestracja: niedziela 24 lut 2013, 18:50
Lokalizacja: EU

Re: latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: Jambo »

Hejka , odkopuje temat bo mam zapytanie .
W styczniu prawdopodobnie będę w okolicach Jeleniej Góry , no i chciałem polatać rekreacyjnie dronem.( open A1/A3)
Nie chciał bym się narazić na jakieś fa pa . Rozumiem że nie wolno mi latać po parku karkonowskim (ciemno zielone tereny)
Znalazłem taką mapę / wzałączniku.
Wg tego rozumiem że można latać np w Jakuszycach . Co z czeską stroną ?
Pozdrawim i proszę o jakieś info praktyczne od oblatanych .
Aha gdzie można znaleść/ kupić dokładną mapę z granicami karkonowskiego parku . Ewentualnie mapę dla pilotów z restrykcjami terenu .
Załączniki
NPK.jpg
NPK.jpg (629.42 KiB) Przejrzano 3864 razy
Naza-M v1 4.0, F450, Sunnysky V2216 900kv, OPTO 30, AlexM + tarot T-2D ,
tarot T-4 , shell od phantoma
quad 250/280 + cc3d (OP) , PH3P, Mavic Air 2, smart controller
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: pawelsky »

Jambo pisze:Hejka , odkopuje temat bo mam zapytanie .
W styczniu prawdopodobnie będę w okolicach Jeleniej Góry , no i chciałem polatać rekreacyjnie dronem.( open A1/A3)
Nie chciał bym się narazić na jakieś fa pa . Rozumiem że nie wolno mi latać po parku karkonowskim (ciemno zielone tereny)
Znalazłem taką mapę / wzałączniku.
Wg tego rozumiem że można latać np w Jakuszycach . Co z czeską stroną ?
Pozdrawim i proszę o jakieś info praktyczne od oblatanych .
Aha gdzie można znaleść/ kupić dokładną mapę z granicami karkonowskiego parku . Ewentualnie mapę dla pilotów z restrykcjami terenu .
Zainstaluj sobie aplikacje DroneRadar i znajdz strefe DRAR Karkonoski PN 1. Ta strefa od 31.12.2020 bedzie obowiazywac nad parkiem po Polskiej stronie. Oczywiscie musisz sie tez zarejestrowac jako operator i jesli latasz czyms ciezszym niz 250g zdac egzamin online.
Awatar użytkownika
Jambo
Posty: 299
Rejestracja: niedziela 24 lut 2013, 18:50
Lokalizacja: EU

Re: latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: Jambo »

Dzięki Pawelski ,
Tak jestem już od miesiąca zarejestrowany jako operator + zrobiony kurs ( choć to stwierdzenie nad wyraz ) teraz to jest jak karta rowerowa od 14lat. W każdym razie nr jest i kurs też. Mam też pecified ale zgodnie z wcześniejszym prawem tyko na terenie IRE gdzie mieszkam .
Dlatego pytam bo nie wiem jak jest w PL .
Ok zainstaluje apkę , właśnie o to mi chodziło żebym wiedział gdzie można normalnie latać rekreacyjnie.
Rozumiem że od stycznia w świetle nowych przepisów można wykonać foto na karkonoskim ? bo jak zaglądałem na ich strone to coś pisało o pozwoleniu foto za 10.000 (normalnie przegięcie kto to wyślił - jakiś cwaniak)
Naza-M v1 4.0, F450, Sunnysky V2216 900kv, OPTO 30, AlexM + tarot T-2D ,
tarot T-4 , shell od phantoma
quad 250/280 + cc3d (OP) , PH3P, Mavic Air 2, smart controller
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: pawelsky »

Jambo pisze:Rozumiem że od stycznia w świetle nowych przepisów można wykonać foto na karkonoskim ?
Zle rozumiesz. Strefa DRAR to strefa zastrzezona, wiec latac ani wykonywac zdjec bez zgody zarzadcy Ci tam nie wolno.
Awatar użytkownika
Jambo
Posty: 299
Rejestracja: niedziela 24 lut 2013, 18:50
Lokalizacja: EU

Re: latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: Jambo »

pawelsky pisze:
Jambo pisze:Rozumiem że od stycznia w świetle nowych przepisów można wykonać foto na karkonoskim ?
Zle rozumiesz. Strefa DRAR to strefa zastrzezona, wiec latac ani wykonywac zdjec bez zgody zarzadcy Ci tam nie wolno.
No brzmi to rozsądnie .
A tak ogólnie DRAR - Drone Radar Airspace Restriction ??
to tego terminu nie mogę znaleźć nigdzie poza PL
Nie mówie że nie ma , ale że się nie spotkałem ;-) czemu więc anglojęzycznie ?
Nie lepiej PAFZ - Pay and Flay Zone :roll:
pawelsky pisze:wiec latac ani wykonywac zdjec bez zgody zarzadcy
czytaj państwa Polskiego :-P
Naza-M v1 4.0, F450, Sunnysky V2216 900kv, OPTO 30, AlexM + tarot T-2D ,
tarot T-4 , shell od phantoma
quad 250/280 + cc3d (OP) , PH3P, Mavic Air 2, smart controller
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: latanie dronem nad czeskimi Karkonoszami

Post autor: pawelsky »

Jambo pisze:czytaj państwa Polskiego :-P
Czytaj dyrektora parku
ODPOWIEDZ