Aplikacja "DRONE safety checklist"

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Czy to pożyteczna aplikacja?

Tak
5
38%
Nie
4
31%
Częściowo
4
31%
Nie mam zdania
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 13

hybor
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 03 kwie 2016, 19:39
Lokalizacja: Katowice

Aplikacja "DRONE safety checklist"

Post autor: hybor »

Zapraszam do zapoznania się z prostą bezpłatną aplikacją w systemie Android "DRONE safety checklist" opracowaną przez Katedrę Technologii Lotniczych Politechniki Śląskiej. Przyda się zwłaszcza wobec planowanych zmian w prawie i konieczności opracowania listy kontrolnej dla operatorów UAV. Co więcej, lista jest zgodna z międzynarodowymi zalecaniami ICAO Cir 328 Unmanned Aircraft Systems (UAS), opublikowanego w ubiegłym roku Manual on Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) czyli Doc 10019, a także Załącznika 19 ICAO "Safety Management Systems" i ICAO Doc 9859 "Safety Management Manual".

Aplikacja jest skierowana do operatorów wykonujących zarówno rekreacyjne, jak i komercyjne operacje UAV oraz do ośrodków szkolących - jako materiał dydaktyczny. Aplikacja ma rozmiar - 1,5 M i jest przeznaczona na smartfony z systemem Androida 1.6 i nowsze. Do pobrania ze strony KTL http://ktl.2ap.pl/index.php/pl/drone-safety-checklist

Wszelkie uwagi i komentarze można zostawić na tym forum - zostaną przekazane autorom aplikacji. Ciekawa recenzja jest tu: - http://abc-modele.pl/drone-safety-checklist/
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Aplikacja "DRONE safety checklist"

Post autor: matulekpl »

hybor pisze:konieczności opracowania listy kontrolnej dla operatorów UAV
możesz rozwinąć tą myśl? ktoś będzie nade mną stał i sprawdzał czy zrobiłem?
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Aplikacja "DRONE safety checklist"

Post autor: Verid »

matulekpl pisze:ktoś będzie nade mną stał i sprawdzał czy zrobiłem?
Będziesz miał mieć jak będziesz komercyjny :mrgreen: "Duże" piloty też takie mają co by jakiego pstryczka nie zapomnieli...

Swoją drogą przydatne i dla nas, hobbystów. Sam sobie robiłem takie listy w notatniku na komórce po tym jak zapomniałem gumek łączących skrzydła z CP w X-14.
Nic się nie stało bo bagnety bardzo ciasno siedzą ale ciepło się zrobiło jak po wylądowaniu okazało się że ich nie dałem.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Aplikacja "DRONE safety checklist"

Post autor: matulekpl »

Verid pisze:zapomniałem gumek
safety checklist:)
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Aplikacja "DRONE safety checklist"

Post autor: Verid »

A temu znowu kosmate myśli.... :roll:
Ten wredny...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Aplikacja "DRONE safety checklist"

Post autor: kuczy »

matulekpl pisze:safety checklist:)
500zł / miesiąc piechotą nie chodzi :D
PucH2
Posty: 127
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 15:44
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze

Re: Aplikacja "DRONE safety checklist"

Post autor: PucH2 »

Bardzo fajna i przydatna ... Dopóki autorzy przydatnych aplikacji nie będą z sobą współpracować jest to następna zapchajdziura odpalona raz. Jednak apka będąca w pakiecie np. z Drone Radar i w dodatku współpracująca z tym programem na pewno odniesie sukces. Może dożyje czasów że w czasie przygotowań do lotu otrzymam w międzyczasie zezwolenie na tenże lot i to wszystko z jednej aplikacji. Na tą chwile ci co latają mają procedury przedstartowe opanowane, a ci od gotowców to jak przeczytają instrukcje obsługi należy uznać za sukces.
hybor
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 03 kwie 2016, 19:39
Lokalizacja: Katowice

Re: Aplikacja "DRONE safety checklist"

Post autor: hybor »

Rozwijając wypowiedź Verid'a a w odpowiedzi na pytanie matulekpl:
W świetle nowego rozporządzenia http://uavo.com.pl/wp-content/uploads/2 ... wzroku.pdf w przypadku podmiotu świadczącego usługi lotnicze konieczne będzie posiadanie instrukcji operacyjnej:
Rozdział 5 Zasady eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych art. 5.3. Instrukcja operacyjna pkt. 2) określa bezpieczny sposób świadczenia usług lotniczych i zawiera w szczególności: ust. e) listę czynności kontrolnych dokonywanych przed startem i po lądowaniu,

A poza tym, Rozdział 3 Odpowiedzialność art. 3. Operator:
1) zachowuje szczególną ostrożność, unika wszelkiego działania lub zaniechania, które
mogłoby: a) spowodować zagrożenie bezpieczeństwa, w tym zagrożenie bezpieczeństwa ruchu
lotniczego, b) utrudniać ruch lotniczy, c) zakłócić spokój lub porządek publiczny, oraz d) narazić kogokolwiek na szkodę; 6) przed lotem dokonuje kontroli stanu technicznego modelu latającego; 7) wykonuje loty jedynie modelem latającym, który jest sprawny technicznie.
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Aplikacja "DRONE safety checklist"

Post autor: matulekpl »

No tak ale nigdzie nie jest napisane, ze będę musiał robić protokoły z tych czynności:) poza tym rozporządzenie mówi o posiadaniu instrukcji operacyjnej, a nie o wykonywaniu czynności kontrolnych.
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Aplikacja "DRONE safety checklist"

Post autor: cebulator »

Idea słuszna.
W poważnych UAV(gdzie nie wystarczy tylko podpiąć baterię) są dołączone książeczki (handbook) z procedurami przedstartowymi (krok po kroku ustawienia i czynności jak to Verid napisał, "co by jakiego pstryczka nie zapomnieli", potem na żółto są sytuacje awaryjne i sposoby radzenia sobie z nimi.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
hybor
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 03 kwie 2016, 19:39
Lokalizacja: Katowice

Re: Aplikacja "DRONE safety checklist"

Post autor: hybor »

No tak ale nigdzie nie jest napisane, ze będę musiał robić protokoły z tych czynności:) poza tym rozporządzenie mówi o posiadaniu instrukcji operacyjnej, a nie o wykonywaniu czynności kontrolnych.
Protokoły pewnie nie, ale dla przykładu o wykonywaniu czynności kontrolnych (technicznych) poświęcono Rozdział 3 Odpowiedzialność art. 3. ust. 6 "przed lotem dokonuje kontroli stanu technicznego modelu latającego"
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Aplikacja "DRONE safety checklist"

Post autor: matulekpl »

hybor pisze:"przed lotem dokonuje kontroli stanu technicznego modelu latającego"
no i super. Ale nikt tego nie skontroluje czy dokonał czy nie:)

Ale wracając do meritum - sensu takiego programu: sens jest, ale moim zdaniem jest zbyt wiele kombinacji konfiguracji modeli aby móc stworzyć jedną listę kontrolną dla wszystkich.
Już same kontrolery lotu mają inne procedury uruchamiania.
Co do samego programu to na razie wyglądem nie grzeszy jak na dzisiejsze możliwości. Poza tym nie mam Androida;)
Kolejna sprawa: Za dużo tekstu jest w tym programie. Gdybym za każdym razem miał tyle czytać przed startem to bym się już dawno zniechęcił.
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
hybor
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 03 kwie 2016, 19:39
Lokalizacja: Katowice

Re: Aplikacja "DRONE safety checklist"

Post autor: hybor »

Dzięki za te uwagi!
ODPOWIEDZ