Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
butrus
Posty: 117
Rejestracja: niedziela 19 paź 2014, 16:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: butrus »

Witam serdecznie forumowiczów.

Mam pytanie do tych, którzy wykonywali loty w centrum miasta - czy załatwialiście jakieś pozwolenie?

Zaznaczam, iż orientuję się odnośnie podstaw, tzn. nie ma CTR, ATZ znacznie dalej niż 5km, lot byłby rano, więc brak ryzyka latania nad głowami. Lot z założenia niekomercyjny.

Przyznaję, że mam licencję, ale jakoś w tej całej teorii brakło kwestii miasta - czy może się ktoś w sposób uzasadniony przyczepić?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: pawelsky »

butrus pisze:Witam serdecznie forumowiczów.

Mam pytanie do tych, którzy wykonywali loty w centrum miasta - czy załatwialiście jakieś pozwolenie?

Zaznaczam, iż orientuję się odnośnie podstaw, tzn. nie ma CTR, ATZ znacznie dalej niż 5km, lot byłby rano, więc brak ryzyka latania nad głowami. Lot z założenia niekomercyjny.

Przyznaję, że mam licencję, ale jakoś w tej całej teorii brakło kwestii miasta - czy może się ktoś w sposób uzasadniony przyczepić?

Pozdrawiam!
No toz przeca pisza w przepisach wszystko:
3.1. Operator:
1) zapewnia, aby każdy model latający lub bezzałogowy statek powietrzny będący w jego
dyspozycji był używany w sposób niestwarzający zagrożenia dla osób, mienia lub
innych użytkowników przestrzeni powietrznej;
[...]
3) wykonuje lot w sposób zapewniający bezpieczną odległość od osób i mienia, w
przypadku awarii lub utraty kontroli nad modelem latającym lub bezzałogowym
statkiem powietrznym;
A w praktyce najpierw sobie zadaj pytanie czy musisz, a jak juz musisz to dzialasz tak zeby sie nikt nie przyczepil, bo bedziesz sie musial uzerac (niewazne czy masz prawo czy nie). Nie zawadzi tez zglosic takiego lotu, wtedy jestes bardziej "pro" i latwiej jest zbyc niedouczonych natretow.

P.S. Licencja do zwrotu ;-)
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: Ładziak »

pawelsky pisze:nie ma CTR, ATZ znacznie dalej niż 5km
To jeszcze sprawdź liczbę mieszkańców :-)
Awatar użytkownika
butrus
Posty: 117
Rejestracja: niedziela 19 paź 2014, 16:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: butrus »

Dzięki za odpowiedzi Panowie.
Przepisy przepisami, ale zastanawiałem się czy są jakieś niuanse.
p.s. Miasto w przedziale 25 000 do 50 000.
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: waszka »

butrus pisze:p.s. Miasto w przedziale 25 000 do 50 000.
...zalezy jeszcze jakie miasto, jak jest duze bezrobocie to rano pewnie jeszcze śpią :lol:
Ostatnio zmieniony poniedziałek 28 wrz 2015, 21:26 przez waszka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: Ładziak »

Z niuansów to powyżej 25k mieszkańców potrzebna jest zgoda burmistrza tudzież prezydenta miasta.
Awatar użytkownika
butrus
Posty: 117
Rejestracja: niedziela 19 paź 2014, 16:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: butrus »

Ładziak pisze:Z niuansów to powyżej 25k mieszkańców potrzebna jest zgoda burmistrza tudzież prezydenta miasta.
Dziękuję :)
Goleo
Posty: 4
Rejestracja: środa 13 sie 2014, 21:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: Goleo »

Ładziak pisze:Z niuansów to powyżej 25k mieszkańców potrzebna jest zgoda burmistrza tudzież prezydenta miasta.
Potrzebna jest też zgoda Prezesa ULC, która jest odpłatna.
Pozdrawiam,
Maciej
Awatar użytkownika
virus
Posty: 60
Rejestracja: sobota 02 maja 2015, 21:30

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: virus »

Goleo pisze:
Ładziak pisze:Z niuansów to powyżej 25k mieszkańców potrzebna jest zgoda burmistrza tudzież prezydenta miasta.
Potrzebna jest też zgoda Prezesa ULC, która jest odpłatna.
Ze zgodą od prezydenta/burmistrza zgodzę się, ale o zgodzie prezesa ULC pierwsze słyszę. Przekopałem całą stronę ULC, wysłałem maila z zapytaniem. Podaj źróło.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: pawelsky »

virus pisze:Ze zgodą od prezydenta/burmistrza zgodzę się, ale o zgodzie prezesa ULC pierwsze słyszę.
Tak naprawde to na latanie w strefie R potrzebna jest pozwolenie od prezesa ULC, ktore wydaje sie na wniosek lub za zgoda burmistrza/prezydenta miasta.
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: breweryhills »

virus pisze:Ze zgodą od prezydenta/burmistrza zgodzę się, ale o zgodzie prezesa ULC pierwsze słyszę. Przekopałem całą stronę ULC, wysłałem maila z zapytaniem. Podaj źróło.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące - par. 7 ust. 1 pkt 6 w związku z par. 3 pkt 4 lit. a.
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: fragles »

Wyprowadźcie mnie z błędu - według takiej interpretacji 99% naszych lotów w miastach jest nielegalna, dotyczy to także latania piankowymi samolotami i quadami klasy 250 na łąkach, w parkach, odludnych miejscach - ale na terenie miasta powyżej 25 tys. mieszkańców. Każdy lot powinien być zgłoszony 14 dni do UM i ULC wraz z wniesieniem opłaty 800 zł.

Kto z Was zgłaszał rekreacyjne loty niech pierwszy rzuci kamień ;-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: pawelsky »

fragles pisze:Kto z Was zgłaszał rekreacyjne loty niech pierwszy rzuci kamień ;-)
Jest to ewidentna niedorobka w przepisach, bowiem strefy R maja chronic glownie przed nadmiernym halasem. Nasze zabawki halasuja raczej mniej niz smiglowce, ale jako ze posiadaja naped, to sie niestety lapia na ograniczenie, choc ciezko zakladac ze bylo to intencja ustawodawcy. Mysle ze poprostu zabraklo tego w wylaczeniach...
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: fragles »

pawelsky pisze:
fragles pisze:Kto z Was zgłaszał rekreacyjne loty niech pierwszy rzuci kamień ;-)
Jest to ewidentna niedorobka w przepisach, bowiem strefy R maja chronic glownie przed nadmiernym halasem. Hasze zabawki halasuja raczej mniej niz smiglowce, ale jako ze nasze zabawki posiadaja naped, to sie niestety lapia na ograniczenie, choc ciezko zakladac ze bylo to intencja ustawodawcy. Mysle ze poprostu zabraklo tego w wylaczeniach...
Też tak myślę ale jak ktoś będzie chciał się przyczepić - to podstawa prawna jest. Moim zdaniem to jakaś akcja zastraszania - np. tu http://www.swiatdronow.pl/loty-dronem-nad-miastem jest artykuł, który współtworzył człowiek z PAŻP i kategorycznie piszą o zakazie lotów nad miastami, który dotyczy także nas.
ODPOWIEDZ