Ubezpieczenie - chyba mam

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: szaman89 »

eddie_c pisze:Ubezpieczenie ubezpieczeniem, ile jest warte okaże się dopiero jak będziesz chciał z niego wypłacić jakąś realną gotówkę.
Ja też mogę Ci "ubezpieczyć" drona podsyłając warunki na 10 stronach małym druczkiem. Na końcu okaże się że na 7 stronie w 15 lnijce pisze że akurat Twój przypadek nie kwalifikuje się i pieniądze się nie należą :)
Miałem już do czynienia z różnymi pseudo-towarzystwami (akurat w sprawach lokalowych), pieniądze chętnie każdy przyjmie, ale z wypłatą jest już gorzej.
Nie znam się na relacjach pośredników i firm ubezpieczających ale jestem po rozmowie i wstępnej ofercie z gościem z Multii. Przesłano mi warunki ubezpieczenia i wstępną ofertę polisy z PZU tak więc nie podpisujemy umowy z krzakiem. Nie chcę poruszać kwestii wypłacalności odszkodowań bo po prostu niewiele miałem z nimi do czynienia. Do tej pory raz uzyskałem od nich odszkodowanie z oc sprawcy wypadku i nie robili problemu. Jeśli chodzi o samo ubezpieczenie to za 40 zł mamy ubezpieczenie na 50 tyś. zł tak jako napisał kolega Horsefish. Jeśli chcemy ubezpieczyć się na 100 tyś zł to musimy wyłożyć 60 zł.
MichasKrk
Posty: 164
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 19:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: MichasKrk »

Ja lada dzień powinienem dostać papiery z ULC (sms o wysłaniu papierów dostałem dwa dni temu) i właśnie zastanawiam się jak to zrobić, żeby te 146zł które zapłaciłem za ubezpieczenie na latanie rekreacyjno-sportowe nie poszło w błoto. Ciekawe czy da się to jakoś przerobić na latanie komercyjne tzn dopłacić odpowiednią kwotę i korzystać dalej. A jak nie to chyba skorzystam z oferty PZU bo z tego co czytałem, to właśnie PZU oferuje najkorzystniejsze ubezpieczenie na chwilę obecną.
Awatar użytkownika
Andziak
Posty: 672
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 20:03
Lokalizacja: Siechnice

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: Andziak »

z tym ubezpieczeniem to jest tak ze dziala w bardzo skrajnych okolicznosciach , a z tego co czytalem nikt o tym nie wspomina.

Mianowicie 150m ( jak nie wiecej ) od budynkow aut terenow publicznych itp... itd.... czyli jak znam zycie jezeli spadniecie komus na auto lub kogos to ubezpieczyciel i tak sie wykreci ze nie spelnialiscie wymagan.... PS: cyztaliscie kiedys instrukcje od jakiegokolwiek modelu np samolotu gdzie i jak wolno latac ?:) no wlasnie.... :(
Pioneer 1400 ( rozbity ), MX-2 rplanes ( utopiony ), DG-1000, Twinstar 2, Sbach 342, u can fly hype,
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: szaman89 »

Andziak pisze:z tym ubezpieczeniem to jest tak ze dziala w bardzo skrajnych okolicznosciach , a z tego co czytalem nikt o tym nie wspomina.

Mianowicie 150m ( jak nie wiecej ) od budynkow aut terenow publicznych itp... itd.... czyli jak znam zycie jezeli spadniecie komus na auto lub kogos to ubezpieczyciel i tak sie wykreci ze nie spelnialiscie wymagan.... PS: cyztaliscie kiedys instrukcje od jakiegokolwiek modelu np samolotu gdzie i jak wolno latac ?:) no wlasnie.... :(
A jak to się ma do modeli diy które są bez instrukcji a sam regulamin ubezpieczenia nie wykazuje żadnych wskazań odnośnie rodzaju wykonywanego lotu?
Awatar użytkownika
Andziak
Posty: 672
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 20:03
Lokalizacja: Siechnice

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: Andziak »

dobre pytanie :P
Pioneer 1400 ( rozbity ), MX-2 rplanes ( utopiony ), DG-1000, Twinstar 2, Sbach 342, u can fly hype,
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: szaman89 »

Dlatego myślę, że nie ma co fatalizować na temat ubezpieczeń bez doświadczenia z danym ubezpieczycielem w konkretnej polisie. Ubezpieczenie w pzu które obejmuje modele latające nazywa się ''polisą ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej osób fizycznych w życiu prywatnym'' i obejmuje szkody materialne.
Chodzi o to żeby w razie draki (wybicia witrażu w kościele mariackim, rozbicia ferrari, zniszczenia poszycia dachu pałacu w Wilanowie czy innych blesnych strat materialnych osób trzecich) mieć jakiekolwiek zabezpieczenie, że nie będziemy musieli strzelać sobie kredytu do 100 koła na pokrycie szkód z powodu awarii modelu, błędu pilota czy chwilowej głupoty. Wiadomo, że może być różnie i ubezpieczyciel może robić problemy ale kto jest bardziej wiarygodnym jakkolwiek by to nie brzmiało ubezpieczycielem niż pzu? To nie jest duża kwota a czuje się trochę bezpieczniej podnosząc swojego koptera.

Żeby nie było, nie jestem agentem pzu. Uważam ich ofertę za korzystną i myślę że warto się ubezpieczać.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: Jagoda »

Dzisiaj, odświeżając ubezpieczenie autka (PZU ) otrzymałem poniższą informację, która została rozesłana z centrali do wszystkich agentów PZU.
I to nie wczoraj ale któregoś czerwca.


"Szanowni Państwo,
Przesyłam bardzo ważną informację odnośnie braku odpowiedzialności z OC w życiu prywatnym za każdego DRONA - bez względu na wagę.
W OC w życiu prywatnym odpowiadamy za modele statków powietrznych i wodnych do 5 kg.
A drony są bezzałogowymi statkami powietrznymi ale nie są modelami i podlegają pod ubezpieczenia lotnicze z pionu KK."


Drugi cytat:

"Oferta OC w życiu prywatnym nie jest skierowana do posiadaczy dronów.
Wyraz "modeli" odnosi się do statków powietrznych,wodnych
Dron nie jest modelem statku powietrznego.
Tak więc ochrona ubezpieczeniowa może dotyczyć tylko amatorskiego udziału w zawodach/pokazach modeli.
Proponuję zainteresować się ofertą w ramach ubezpieczeń lotniczych"


Ci, którzy ubezpieczają/ubezpieczyli fajtki, junaki,250-tki itp.itd. w PZU niech zweryfikują powyższe ze swoimi agentami.

Ja w Generali mam czarno na białym - model, dron do 5 kg, cała UE+ CH,N... odświeżam pod koniec sierpnia.

Nie wnikam tutaj w nomenklaturę co to jest dron.
Ale wiem jedno : mój fajtom na pewno nie jest modelem.

Ps.I co by nie było że... - nie mam nic wspólnego z Generali poza ubezpieczeniem fajtoma. Wszyskie pozostałe ubezpieczenia mam w PZU
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: szaman89 »

No to ciekawie się rozwinęła sytuacja. Napisałem do agenta który sprzedawał mi polisę w pzu. Jeżeli informacja jest prawdziwa i taka jest finalna interpretacja polisy to ratuje sytuację tylko rozmowa telefoniczna która była przeprowadzana z konsultantem. O ile określono potrzebę ubezpieczenia drona a została mu przedstawiona polisa w życiu prywatnym jako zaliczająca drona do modeli latających to zawsze się można wycofać z polisy. Zobaczymy jaka będzie odpowiedź.
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: szaman89 »

Post pod postem ponieważ dostałem informację zwrotną:

"Panie Łukaszu, szczegółowo zasady użytkowania modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych są określone w Rozporządzeniu Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013. Rozporządzanie określa konkretnie, w jakich sytuacjach pilot powinien mieć ubezpieczenie i świadectwo kwalifikacji. Jeśli wykonuje Pan loty nie komercyjne modelem latającym lub bezzałogowcem nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia. Jest ono dobrowolne i może je Pan zawrzeć w ramach OC w życiu prywatnym (Tak jak Pan to zrobił w PZU).
Drony są bezzałogowymi statkami powietrznymi i operatorzy są objęci zakresem ubezpieczenia OC w życiu prywatnym PZU jeśli:
1. użytkują bezzałogowca o maks. MTOM do 5 kg,
2. latają niekomercyjnie.
Pion KK zajmuje się klientami którzy wykorzystują bezzałogowce w celach komercyjnych lub zakres, specyfika lotów, masa startowa nie umożliwia ubezpieczenie klienta w ramach OC w życiu prywatnym.
OWU w życiu prywatnym literalnie podaje co jest w zakresie ubezpieczenia:

5. Z zastrzeżeniem § 9 i § 10, ochroną ubezpieczeniową objęte są w szczególności szkody wyrządzone:
1) wskutek posiadania lub użytkowania nieruchomości łącznie ze szkodami wodno-kanalizacyjnymi;
2) wskutek posiadania lub używania ruchomości, w tym urządzeń gospodarstwa domowego, roweru, wózka inwalidzkiego;
3) przez posiadane zwierzęta domowe;
4) wskutek amatorskiego uprawiania sportu, w tym użytkowania zdalnie sterowanych (bezzałogowych) modeli pojazdów, statków powietrznych i wodnych, jeżeli ich ciężar nie przekracza 5 kg.

Reasumując w zakresie ma Pan loty bezzałogowym statkiem powietrznym do 5 kg w ramach lotów amatorskich. Nie otrzymałem nigdy informacji z PZU z wytycznymi ograniczającymi zapisy w ich własnym OWU. Być może jakiś nadgorliwy agent żle zinterpretował jakąś informację lub po prostu nie zauważył tego, że zmieniły się zapisy OWU."
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: Jagoda »

Podobną a w zasadzie bardzo zbliżoną informację do tej co zapodałeś otrzymałem w sobotę na infolinii PZU.
Teraz ja za uszy wezmę swojego agenta.
Chcę mieć czarno na białym.

Ps.
Czy Twoje ubezpieczenie obejmuje lub może (z większą opłatą) zagranicę ( EU) ?
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: szaman89 »

Moje ubezpieczenie obejmuje terytorialnie wyłącznie Polskę. OWU do polisy zawiera 3 klauzule: rozszerzenie do UE, rozszerzenie do całego świata poza USA i Kanadę i rozszerzenie do całego świata. Moja polisa nie zawiera żadnej z wymienionych opcji. Oczywiście każda z nich dodatkowo płatna ale nie znam kosztów.
frycek1987
Posty: 12
Rejestracja: sobota 30 lip 2016, 10:03

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: frycek1987 »

Czy dobrze rozumiem załącznik nr 7 do Rozporządzenia z dnia 10 kwietnia 2013 roku, że każdy operator BSP musi mieć wykupioną polisę OC?
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: RW »

Nawet nie możesz zostać operatorem BSP nie mając wykupionej polisy OC :-)
Rafał Wojtyniak
frycek1987
Posty: 12
Rejestracja: sobota 30 lip 2016, 10:03

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: frycek1987 »

Ale ja mam na myśli latanie rekreacyjne,a nie komercyjne. Do rekreacyjnego też konieczne jest ubezpieczenie? Bo tak moim zdaniem wynika z załącznika nr 7
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Ubezpieczenie - chyba mam

Post autor: RW »

Poczekaj do 18 sierpnia - będą załączniki 6 i 6a rozdzielające "bezzałogowy statek powietrzny" od "modelu latającego", a wtedy załącznik nr 7 zmieni brzmienie :-) We wspomnianym przez ciebie punkcie będzie mowa tylko o "bezzałogowym statku powietrznym" czyli takim, który wykonuje loty komercyjne (pkt 1.1). Wtedy będzie pewność co do polisy OC.

http://uavo.com.pl/wp-content/uploads/2 ... wzroku.pdf
Rafał Wojtyniak
ODPOWIEDZ