Aktywność słoneczna

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

yannkes
Posty: 47
Rejestracja: piątek 05 gru 2014, 11:57
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Aktywność słoneczna

Post autor: yannkes »

Podwyższony poziom aktywności słonecznej powoduje problemy w nawigowaniu urządzeń, błędów gps itp.

Dane mogę sprawdzić pod poniższym linkiem:
http://www.n3kl.org/sun/noaa.html

Jednakże patrząc na wykresy nie wiem na który parametr mam zwracać uwagę i jakie wartości osiągające przez ten parametr powinny mi powiedzieć - dziś lepiej nie latać ?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Aktywność słoneczna

Post autor: Verid »

Jak słupki w Estimated Kp index zrobią się żółte to miej się na baczności. Jak czerwone to lepiej trzymać się Manuala/ATTI.
Ten wredny...
spidey
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek 30 mar 2015, 13:54
Lokalizacja: Pruszków

Re: Aktywność słoneczna

Post autor: spidey »

Dzięki Verid, ja też nie wiedziałem na co mam patrzeć. Pozdrawiam.
Phantom 3 Standard
Hubsan x4
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Aktywność słoneczna

Post autor: Rurek »

Jeżeli masz możliwość to zainstaluj sobie skrypt forumowy i będziesz po każdym logowaniu widział na głównej stronie te dwa najważniejsze parametry.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Re: Aktywność słoneczna

Post autor: pbrys »

jaki skrypt ?
gdzie go można znaleźć ?
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Aktywność słoneczna

Post autor: kamilborkowski »

Ano tutaj początek: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=55&t=2 ... 85#p350287
Później niestety na kolejnych stronach jest sporo informacji na temat aktualizacji skryptu, ale generalnie po zainstalowaniu pojawia się po prawej u góry link "[Ustawienia skryptu]" w którym są aktualne ustawienia informujące również o liście funkcjonalności więc najwygodniej tam zajrzeć a później szukać zmian na stronach po włączeniu danej funkcji.
Awatar użytkownika
kojak
Posty: 967
Rejestracja: wtorek 26 mar 2013, 11:25
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Aktywność słoneczna

Post autor: kojak »

w teorii tak, ale... jedziesz na miejsce lotów, jest w końcu wyczekiwana pogoda ale sprawdzasz słoneczna a tu wysoka aktywność..... i co ilu z Was lata czy nie?
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Aktywność słoneczna

Post autor: kamilborkowski »

Latać wtedy można, ale lepiej bez GPS...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Aktywność słoneczna

Post autor: Verid »

kojak pisze:w teorii tak, ale... jedziesz na miejsce lotów, jest w końcu wyczekiwana pogoda ale sprawdzasz słoneczna a tu wysoka aktywność..... i co ilu z Was lata czy nie?
Dwie rzeczy - aktywność słońca nie skacze sobie ot tak, z minuty na minutę. Chyba że na miejsce latania jedziesz 2-3 godziny. A po drugie - z GPS i AP latam stosunkowo od niedawna wiec ich brak jakoś mi nie przeszkadza...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aktywność słoneczna

Post autor: NeXuS »

Panowie, tak realnie to te GPS'y są na poważnie zakłócane? Zastanawiam się, bo od 3 lat biegam z pulsometrem z GPS, w sumie jakieś 400 razy byłem na bieganiu i przez ten okres nigdy nie zdarzyło mi się, żeby pulsometr (który przecież ma czujnik GPS raczej jakiś mikro w porównaniu z antenami GPS do FPV) nie złapał GPS, albo zgubił ślad - za każdym razem mam ładnie wyrysowaną ścieżkę, z odchyłką od trasy miejscami góra 10m (to już tak na maksa). Czy to możliwe żebym na 400 razy nie trafił ani razu na podwyższoną aktywność zakłóceń od słońca?
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aktywność słoneczna

Post autor: oko »

Ja też powątpiewam nieco w zanik sygnału od słonecznych plam. Bardziej mnie zastanawia, czy dokładność nie jest celowo zmniejszana podczas różnych wojskowych operacji, i czy zdarza się że rozjeżdżają się pozycje GPS i GLONASS? Jeśli tak, to co wtedy powinien zrobić AP? Może powinno się wybierać w konfiguracji: jest właśnie czas operacji imperialistów 1) ruskich 2) jankeskich 3)jednych i drugich, i wtedy by latał na kompas?

Czy dokładność bywa zmniejszana? Jeśli tak, to dotyczy to całego globu czy "zainteresowanych" obszarów?
stas
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 09 mar 2015, 09:46

Re: Aktywność słoneczna

Post autor: stas »

ja latałem wczoraj, i mimo niskiej aktywności słonecznej i tak mi zwiała, i to już druga :( jedyne pocieszenie że tą co wczoraj zwiała znalazłem, a miał gimbal, gopro3 black na pokładzie. Z uszkodzeń: jeden silnik i rama :( i jak tu latać z gps?
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Re: Aktywność słoneczna

Post autor: jacekV »

stas pisze:ja latałem wczoraj, i mimo niskiej aktywności słonecznej i tak mi zwiała, i to już druga :( jedyne pocieszenie że tą co wczoraj zwiała znalazłem, a miał gimbal, gopro3 black na pokładzie. Z uszkodzeń: jeden silnik i rama :( i jak tu latać z gps?
Powtarzasz jakiś błąd, to nie przypadek 2 razy to samo to nie przypadek.

Mam 4 NAZy z ròżnych serii włącznie z upgejdowaną :-o z Lite na V2 i jeszcze nigdy nie zarejestrowałem nawet pròby aby chciała dać nogę.
Coś ewidentnie jest nie tak.
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
stas
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 09 mar 2015, 09:46

Re: Aktywność słoneczna

Post autor: stas »

tylko pytanie co? Aparatura DJI 7-kanałowa więc nie ma co ustawiać - najnowsza wersja, więc aparatura odpada.... przewody od regli mam ułożone wokoło płytki, i są razem spięte w wiązkę, anteny odbiornika zamontowane na nogach podwozia, możliwie najdalej od regli, kontroler przyklejony na taśmę na środku ciężkości, antena GPS też prawie na środku..., naza skonfigurowana zresztą ze wiele filozofii tam nie ma
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aktywność słoneczna

Post autor: oko »

stas pisze:tylko pytanie co?
Przejść na APM/Pixhawk, logi to podstawa, inaczej to można tylko zgadywać albo robić analizy jak pewien Zespół sejmowy.
stas pisze:kontroler przyklejony na taśmę na środku ciężkości
Raz zdarzyła mi się prawie ucieczka, czyli przechylenie i ruch w bok coptera na granicy możliwości skompensowania tego przez autopilota i w trybie manualnym. Analiza logów pokazała, że kontroler zamocowany na rzepach się przechylił na bok, nawet małe przemieszczenie tego rodzaju powoduje właśnie taką reakcję. Teraz jest złapany na opaski zaciskowe, i wszystko jest w porządku.
ODPOWIEDZ