Latanie w przestrzeni miejskiej (komercyjnie)

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Latanie w przestrzeni miejskiej (komercyjnie)

Post autor: mikun »

Fragles bzdurą jest też zakaz lotów od ziemi.... jakby między pachami latały samoloty :-)
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Re: Latanie w przestrzeni miejskiej (komercyjnie)

Post autor: LeWy2005 »

fragles pisze: Może podasz podstawę prawną bo obawiam się, że to bzdura.
Poczytaj rozporządzenie w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące. Zanim stwierdzisz że przecież to niemożliwe żeby obejmowało bezzałogowce - mam interpretację na piśmie bezpośrednio z ULC :) ULC wie że to bzdura i poz mianie przepisów ten punkt ulegnie również zmianie, ale na chwilę obecną jest jak jest...
Nie spotkałem się jeszcze zeby ktokolwiek się czepiał o niedopełnienie tego przepisu, jednak jestem praktycznie pewien, że w przypadku gdy komuś głowa spadnie w mediach operator otrzyma łatkę o niedopełnieniu obowiązków, a ubezpieczyciel wypnie się czterema literami 8-)
Pozdrawiam :)
Carbon
Posty: 7
Rejestracja: środa 18 mar 2015, 13:58

Re: Latanie w przestrzeni miejskiej (komercyjnie)

Post autor: Carbon »

To tak powracając do meritum - może ktoś z doświadczeniem jasno napisać jak to jest z pozwoleniem na rozłożenie się ze sprzętem i wykonanie lotu w przestrzeni miejskiej ? (zakładamy, że nie ma strefy lotniczej itp.)
Awatar użytkownika
miroslaw123
Posty: 80
Rejestracja: czwartek 26 lut 2015, 10:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Latanie w przestrzeni miejskiej (komercyjnie)

Post autor: miroslaw123 »

LeWy2005, podaj podstawę prawną "pozwolenia z miasta" na latanie - jeżeli taka masz?
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Re: Latanie w przestrzeni miejskiej (komercyjnie)

Post autor: LeWy2005 »

miroslaw123 pisze:LeWy2005, podaj podstawę prawną "pozwolenia z miasta" na latanie - jeżeli taka masz?
Napisałem żebyś przeczytał odpowiednie rozporządzenie - tam ją znajdziesz. Faktycznie potrzebujesz tylko zgody prezesa ULC, w praktyce nie wyda Ci on jej bez zgody władz miasta :) To samo tyczy się samolotów i śmigłowców pełnowymiarowych - drony są również uważane za statki powietrze z napędem :)
Pozdrawiam :)
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Re: Latanie w przestrzeni miejskiej (komercyjnie)

Post autor: LeWy2005 »

Carbon pisze:To tak powracając do meritum - może ktoś z doświadczeniem jasno napisać jak to jest z pozwoleniem na rozłożenie się ze sprzętem i wykonanie lotu w przestrzeni miejskiej ? (zakładamy, że nie ma strefy lotniczej itp.)
Nikt ci głowy nie urwie, ale robisz to na własne ryzyko - nic więcej się raczej napisać nie da :) Od strony prawnej samo ULC nie do końca wie jak temat ugryźć przy obecnych przepisach wiec też afery robić nie robią... co nie znaczy że wszyscy latają na legalu :)
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
miroslaw123
Posty: 80
Rejestracja: czwartek 26 lut 2015, 10:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Latanie w przestrzeni miejskiej (komercyjnie)

Post autor: miroslaw123 »

LeWy2005 pisze: Napisałem żebyś przeczytał odpowiednie rozporządzenie - tam ją znajdziesz. Faktycznie potrzebujesz tylko zgody prezesa ULC, w praktyce nie wyda Ci on jej bez zgody władz miasta :)
OK, doczytałem choć rzeczywiście naciągane są te argumenty, bo (wg. mnie) dotyczy statków powietrznych a "dron" jest urządzeniem latającym, w każdym bądź razie wiem więcej :mrgreen:
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Latanie w przestrzeni miejskiej (komercyjnie)

Post autor: Adrián »

LeWy2005 pisze:Nikt ci głowy nie urwie, ale robisz to na własne ryzyko
Chyba, że będziesz latał nade mną.. ;-)
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Re: Latanie w przestrzeni miejskiej (komercyjnie)

Post autor: LeWy2005 »

No i właśnie o to chodzi, naciągane i bez sensu (głównie chodzi o normy hałasu i środowisko) - dlatego ma być zniesione po zmianach przepisów. Co nie zmienia faktu, że obecnie obowiązuje i bez takiego pozwolonka OC można sobie wsadzić bo ubezpieczyciel na bank się na to powoła. Żeby było zabawniej nie dowiesz się tego w ŻADNEJ szkółce UAV bo po co... w ULC też powiedzą "no jest takie coś" ale co z tym zrobić już nie :-)
A prawnie bezzałogowce do 25kg są uważane za statki powietrzne - w każdym bądź razie przez PAŻP i ULC :roll:

Adrián - to jest właśnie to ryzyko :mrgreen:

Ps. jakbyście się zastanawiali gdzie wynajduję takie bzdety - na egzamin musiałem czekać prawie pół roku, przeorałem wszystkie przepisy i przepisy odnoszące się do tych przepisów w kwestii prawa lotniczego + to co się kłóciło postanowiłem dać do interpretacji ULC :lol:
Pozdrawiam :)
Uka
Posty: 339
Rejestracja: niedziela 17 lis 2013, 19:57
Lokalizacja: Otwock

Re: Latanie w przestrzeni miejskiej (komercyjnie)

Post autor: Uka »

Dorzucę ze strony przepisów tyczących się normalnych samolotów:

Poza miejscami przeznaczonymi do wykonywania operacji startów i lądowań minimalna wysokość to:

150m w przestrzeni G
300m nad dużymi miastami i nad dużymi zgromadzeniami ludzi.

Tak więc weź to pod uwagę, że jeżeli chcesz latać nad ludźmi w mieście to taki przypadek jest rozpatrywany inaczej niż lot nad łączką..
Drone them all...
ODPOWIEDZ