Lot swobodny - definicja

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

iustus
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 25 sie 2014, 17:20
Lokalizacja: łódź

Lot swobodny - definicja

Post autor: iustus »

Czy jest ktoś w stanie powiedzieć gdzie znaleźć definicję lotu swobodnego? Najlepiej ustawową. Czy istnieje coś takiego?
Awatar użytkownika
biczownia
Posty: 271
Rejestracja: poniedziałek 07 cze 2010, 18:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lot swobodny - definicja

Post autor: biczownia »

Ale trafiłeś - też mnie to dzisiaj zastanawiało:) Zasady wykonywania lotów opisane w załączniku nr. 6 nie obowiązują w przypadku wykonywaniu przez UAV "lotu swobodnego"
... i tak skończysz na kiss24A
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Lot swobodny - definicja

Post autor: marekj »

Zwykle w modelarstwie lotem swobodnym określano lot modelu bez jakiejkolwiek możliwości sterowania. Jednym słowem, puszczasz model i on dalej leci sobie sam i nie masz żadnej możliwości korekty lotu z ziemi. Jest to kategoria modeli swobodnie latających (w odróżnieniu od np. zdalnie sterowanych). Ale nie wiem, czy autor wspomnianego załącznika miał to samo na myśli.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: Lot swobodny - definicja

Post autor: Adasko »

marekj pisze:Zwykle w modelarstwie lotem swobodnym określano lot modelu bez jakiejkolwiek możliwości sterowania. Jednym słowem, puszczasz model i on dalej leci sobie sam i nie masz żadnej możliwości korekty lotu z ziemi. Jest to kategoria modeli swobodnie latających (w odróżnieniu od np. zdalnie sterowanych). Ale nie wiem, czy autor wspomnianego załącznika miał to samo na myśli.
Nie inaczej
iustus
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 25 sie 2014, 17:20
Lokalizacja: łódź

Re: Lot swobodny - definicja

Post autor: iustus »

Czyli by wynikało z takiej logiki że jak nie mam kontroli nad modelem to moge go puszczac w CTR? Troche to nie logiczne ale moje pytanie jest takie czy gdzies jest tego definicja bo bez tego mozna sobie tylko gdybac.lot swobodny na paralotni to tylko tyle ze bez silnika np.
iustus
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 25 sie 2014, 17:20
Lokalizacja: łódź

Re: Lot swobodny - definicja

Post autor: iustus »

Idąc dalej czy jak wyłącze nadajnik to lot swobodny? Moim zdaniem w przepisach nie można szukać logiki.powinny być one jasne żeby każdy mógł je zrozumiec a nie dowolnie interptetowac
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Lot swobodny - definicja

Post autor: Adrián »

Definicja marka, jest jak najbardziej poprawna. Pewnie jest to jakaś luka w prawie, którą da się obejść, ale jak do tego dojdzie, to zostanie "załatana" i sprecyzowana.
Dla naszego dobra, lepiej go nie naciągać.
berkut
Posty: 92
Rejestracja: poniedziałek 06 cze 2011, 10:11
Lokalizacja: Radom

Re: Lot swobodny - definicja

Post autor: berkut »

iustus pisze:Czyli by wynikało z takiej logiki że jak nie mam kontroli nad modelem to moge go puszczac w CTR? Troche to nie logiczne ale moje pytanie jest takie czy gdzies jest tego definicja bo bez tego mozna sobie tylko gdybac.lot swobodny na paralotni to tylko tyle ze bez silnika np.
Doczepiliście się koledzy latania w CTR i wałkujecie definicje na wszelkie możliwe sposoby co by było gdyby .... itd.
Lot swobodny jak wspomniano powyżej to lot bez kontroli, swobodne spadanie lub unoszenie się. Dawniej latali wszyscy modelami i nikt w to nie wnikał. Balon na ogrzane powietrze, model szybowca szkolnego, latawiec, rakieta na spadochronie. Nie sprecyzował jeszcze nikt dokładnie latania w CTR modelami a przepisy lotnicze mówią dokładnie, że poniżej 150 m nie może latać żaden samolot więc do tej wysokości jak chcesz to lataj ale miej świadomość tego co robisz. Nie wyobrażam sobie zrobić zawody balonów na ogrzane powietrze 3 km od lotniska kontrolowanego albo latać fpv nad chmurami w strefie lotnisk kontrolowanych. Zastanówcie się wszyscy nad tymi przepisami bo tak jak napisał Adrian:
Adrián pisze:Definicja marka, jest jak najbardziej poprawna. Pewnie jest to jakaś luka w prawie, którą da się obejść, ale jak do tego dojdzie, to zostanie "załatana" i sprecyzowana.
Dla naszego dobra, lepiej go nie naciągać.
I jeszcze jedno ciekawe stwierdzenie
iustus pisze:Czyli by wynikało z takiej logiki że jak nie mam kontroli nad modelem to moge go puszczac w CTR? Troche to nie logiczne ale moje pytanie jest takie czy gdzies jest tego definicja bo bez tego mozna sobie tylko gdybac.lot swobodny na paralotni to tylko tyle ze bez silnika np.
Możesz puszczać model swobodnie latający w CTR tylko zastanów się jaki i gdzie.
i na koniec:
iustus pisze:Idąc dalej czy jak wyłącze nadajnik to lot swobodny? Moim zdaniem w przepisach nie można szukać logiki.powinny być one jasne żeby każdy mógł je zrozumiec a nie dowolnie interptetowac
Jak wyłączysz nadajnik to dalej będzie to model rc.
iustus
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 25 sie 2014, 17:20
Lokalizacja: łódź

Re: Lot swobodny - definicja

Post autor: iustus »

Wiesz ja latam na wysokosciach do 50 m najczęściej. Ale i tak może się do mnie ktoś doczepic bo to strefa ctr
ODPOWIEDZ