Czy możliwe jest latanie w strefie EPP?

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Firewall
Posty: 188
Rejestracja: niedziela 02 mar 2014, 16:10
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Czy możliwe jest latanie w strefie EPP?

Post autor: Firewall »

Witam, jak już podkładałem model i przestudiowałem przepisy, to wyszło że mieszkam w okolicy strefy EPP Dla Azotów w Tarnowie. Strefa obejmuje okroąg o promieniu 3KM i zakaz lotów poniżej 5000m. Nie wie ktoś komu podlegają te strefy? Czy każdy lot muszę zgłaszać do ULC czy poprostu mam iść do Azotów i poprosić o zezwolenie na loty w ich strefie powietrznej? Przeglądając internety znalazłem kilka fimów i zdjęć a nawet osobiście widziałem pana z Phantomem latającym 500m od centrum strefy, więc jeśli to możliwe chciał bym latać w tej strefie legalnie, bo znjąc życie 70% lotów/fimów w tej strefie było na "czarno".
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: IvanM »

W sprawie zezwoleń wnioski zawsze do PAŻP a nie do ULC.
Strefa P - Prohibited - strefa zakazana, obejmująca przestrzeń powietrzną znajdującą się np. nad nad obiektami, w których są gromadzone substancje i mieszaniny o właściwościach wybuchowych.
Od zakazu lotów w strefach P stosuje się wyjątki, np. w przypadku lotów operacyjnych, wykonywanych na hasło ALFA SCRAMBLE (start na przechwycenie w celu wykonania zadania bojowego, w ramach misji AIR POLICING) lub GARDA (zadanie wykonywane przez statek powietrzny lotnictwa służb porządku publicznego, związane z bezpieczeństwem powszechnym, porządkiem publicznym i ochroną granicy państwa); lotów wykonywanych w celu udzielenia pomocy w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia ludzi i zwierząt; wykonywanych w celu realizacji prac lotniczych związanych z patrolowaniem linii energetycznych, gazociągów, obszarów leśnych, zrzutem szczepionek, usługami agro lub gospodarowaniem terenami strefy (konieczny wcześniejszy wniosek do PAŻP). Zakazów nie stosuje się także do lotów wykonywanych na wniosek zarządzających obiektami naziemnymi lub nawodnymi, chronionymi strefą P
Promień 3km to chyba nie aż tak dużo by jakoś wyraźnie ograniczało.
Firewall
Posty: 188
Rejestracja: niedziela 02 mar 2014, 16:10
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Firewall »

Wiem, 3Km to nie dużo ale kończy się jakieś 200-300 metrów od mojego domu więc stosunkowo ogranicza, a że praktycznie codziennie przebywam wewnątrz tej strefy i jest tam wiele miejsc do latania to przydało by się mieć zezwolenie. Dzięki za odp, mam nadzieje że jakoś da się to załatwić z PAŻP.
Edito: Pisałem jednak do PAŻP i polecili by się kontaktować z ULC.
martiiii
Posty: 53
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 15:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: martiiii »

Jak nie przekroczysz strefy to nie ma problemu. PAZP nie wyda zezwolenia na takie loty w tym miejscu z byle powodu, czyli waznego powodu. Strefa jest specjalnie chroniona.
Firewall
Posty: 188
Rejestracja: niedziela 02 mar 2014, 16:10
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Czy możliwe jest latanie w strefie EPP?

Post autor: Firewall »

Dziś otrzymałem 14 dniowe pozwolenia na loty w strefie EPP 6 Tarnów. Ale racji tego że Polska to kraj doskonałych przepisów, to mam pozwolenie na loty bezzałogowym statkiem powietrznym w zasięgu wzroku (zgodnie z przepisami), a w pozwoleniu mam napisane że nie mogę latać niżej niż 150m :D Dostałem pozowanie na filmowanie w całej strefie, ale co to za ujęcia np stadionu z 150m.
Dji Phantom 3 Pro / Martian II 220 F40 II 2400KV/dys xs20A / Coffin 225/ Dys 2207 2600kv/Emax bullet
https://www.facebook.com/zdjeciaifilmowaniezpowietrza
Sabcio
Posty: 55
Rejestracja: środa 24 cze 2015, 06:58
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Kontakt:

Re: Czy możliwe jest latanie w strefie EPP?

Post autor: Sabcio »

Widzę, że będę mieć ten sam problem bo mieszkam na terenie EPP11 :(
Żeby być zgodnie z prawem, aby "polatać" w zasięgu wzroku we własnym ogrodku, który jest w odległości 1km od zakładów chemicznych to muszę mieć stosowne zezwolenie.
Tak z ciekawości napiszę prośbę o loty niekomeryjne. Ciekawe co odpiszą. Firewall, pozwolenie dostałeś z ULC?
Firewall
Posty: 188
Rejestracja: niedziela 02 mar 2014, 16:10
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Czy możliwe jest latanie w strefie EPP?

Post autor: Firewall »

Ja napisałem wprost do zakładów chemicznych Azoty Tarnów, gdzie dyrektor centrum infrastruktury wydał mi pozwolenie, i tylko przesłał do PAŻP.

Dzwoniłem przed chwilą do PAŻP zapytać jak jest z tą wyskoscią minimalną, i jak to w urzędach bywa, odebrał BARDZO ALE TO BARDZO "miły" pan który stwierdził żebym się wyżalił pisemnie do ULC że mi się przepisy nie podobają, i stwierdził że źle zrobiłem nie załatwiając to odrazu z nimi tylko z zakładami Azoty. Teraz po 6 pięknych minutach rozmowy z nim, będę się wyżalał nie do ULC tylko do PAŻP jak "miłą", "pomocną", "symaptyczną" mają oni obsługę.
Ale wracjąc do tematu to najlepiej załatwiać z zakładami chemicznymi, bardzo szybko odpowiadają i są pomocni. Ale na ich warunkach trzeba latać :D czyli min. Dzień wcześniej telefon do nich że bedzie lot, i inne wytyczne :)
Dji Phantom 3 Pro / Martian II 220 F40 II 2400KV/dys xs20A / Coffin 225/ Dys 2207 2600kv/Emax bullet
https://www.facebook.com/zdjeciaifilmowaniezpowietrza
Sabcio
Posty: 55
Rejestracja: środa 24 cze 2015, 06:58
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Kontakt:

Re: Czy możliwe jest latanie w strefie EPP?

Post autor: Sabcio »

Zadzwoniłem sobie w tej chwili do ULC na centralę. Tam zostałem przekierowany do osoby kompetentnej (chyba). W czasie rozmowy wyjaśniłem, że mieszkam w miejscowosci leżącej w strefie EPP11, że chcę "polatać" rekraacyjnie dronem w zasięgu wzroku, że chcę to wykonywać w odległości nie mniejszej niz 1 - 2 km od granicy zakladów. Otrzymałem informacje, ze najlepiej porozmawiać z burmistrzem bądź osoba kompetentną z terenu zakładu. Tak więc następy kontakt z burmistrzem bądź/i szefostwo zakladów chemicznych.
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czy możliwe jest latanie w strefie EPP?

Post autor: sajgon »

Dajcie sobie spokój czy jak idziesz się odlać to pytasz żony czy możesz? Dronem w zasięgu wzroku to tak jakby puszczać latawiec...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9760
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Czy możliwe jest latanie w strefie EPP?

Post autor: pawelsky »

sajgon pisze:Dajcie sobie spokój czy jak idziesz się odlać to pytasz żony czy możesz? Dronem w zasięgu wzroku to tak jakby puszczać latawiec...
Za takie porady na forum powinien byc ban...
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czy możliwe jest latanie w strefie EPP?

Post autor: sajgon »

pawelsky pisze: Za takie porady na forum powinien byc ban...
Ban Ban, cenzura i zakaz wyrażania innej opnii niż moja, jedyna słuszna... Przez takich jak Ty modelarstwo fpv schodzi do podziemia...
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Czy możliwe jest latanie w strefie EPP?

Post autor: kamilborkowski »

Nie, kolego sajgon. Modelarstwo fpv zejdzie do podziemia przez takich jak Ty twierdzących że wszystko wszędzie wolno gdy zdarzy się pierwszy poważny wypadek.
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czy możliwe jest latanie w strefie EPP?

Post autor: sajgon »

Dziwi mnie to że modelarstwo fpv istnieje dłużej niż to forum, a żadnen poważny wypadek się nie zdarzył mimo to wielu nowych kolegów zaczęło nagonkę zwaną "latajmy bezpiecznie" na innych użytkowników...
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Czy możliwe jest latanie w strefie EPP?

Post autor: kamilborkowski »

Masz absolutną rację, ale zauważ, że dotychczas modelarstwo fpv było "egzotycznym" hobby więc też prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś wypadku było mniejsze. Teraz zaczyna być dostępne dla przeciętnego Kowalskiego, więc przewidujemy że coś się zdarzy - prędzej czy później. Oby tylko jak najdalej od nas.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9760
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Czy możliwe jest latanie w strefie EPP?

Post autor: pawelsky »

sajgon pisze:Ban Ban, cenzura i zakaz wyrażania innej opnii niż moja, jedyna słuszna... Przez takich jak Ty modelarstwo fpv schodzi do podziemia...
Mylisz wyrazanie opinii z naklanianiem do lamania prawa. To wlasnie przez takie olewackie podejscie do przepisow jak Twoje to hobby bedzie musialo zejsc do podziemia.

Kolega Firewall dal dobry przyklad jak mozna pogodzic szacunek do procedur z checia latania nawet w strefach zastrzezonych - oby wiecej pilotow z takim podejsciem.
ODPOWIEDZ