Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: Eman81krk »

No nie popisali się... a zapewnienia że nic nikomu nie grozi to już w ogóle nie wiem po co ... wiadomo że jak nie maszyna to i człowiek może zawieść...
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: fragles »

Myślę, że zmiany w przepisach to tylko sposób na wyciągnięcie kasy od ludzi. Mądrzy inaczej, tacy jak z filmu powyżej, nadal będą działać i nie sądzę, żeby się przejęli przepisami.
piotrekmazury

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: piotrekmazury »

Warto już budować stacje kontroli...maszyn latających :) analogicznie do samochodów- homologacja/certyfikacja - tak jak pisałem w innym temacie.
Prowadzenie dokumentacji technicznej mnie nie dziwi, różne ludzie dziadostwa budują.
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: oko »

Raczej będzie "kacap", czyli inspektor z Inspektoratu Kontroli Cywilnych Statków Powietrznych. I może jeszcze dyrektywy CAMO, i "tylko nie wpisuj że się śmigło rozleciało i silnik odpadł, bo potem przez miesiąc będziemy papiery odkręcać" :)

W sumie to wszystko dziwne, z jednej strony powinno się jakieś zabezpieczenia wprowadzić, bo wielowirnikowiec może człowieka zabić i nie jest to coś nierealnego, w przeciwieństwie do wybicia oka lotką od badmintona. Z drugiej strony, wyżej leci sobie awionetka, pilot dostaje zawału i... aż dziwne że nie ma tam autopilota, przecież APM by spokojnie dał radę.
Awatar użytkownika
Kyokushin
Posty: 464
Rejestracja: czwartek 04 cze 2015, 01:08
Kontakt:

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: Kyokushin »

Pozwolę sobie odświeżyć temat, ma ktoś jakiegoś aktualnego linka do proponowanych zmian w przepisach?
Przekopałem forum ale nie znalałem, jedynie w tym temacie jest kilka cytatów z czegoś, ale chciałbym całość sobie poczytać. Podobno na stonach pansa gdzieś jest, ale nie umiem znaleźć...
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: NeXuS »

Ostatnio zmieniony piątek 24 lip 2015, 14:46 przez NeXuS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kyokushin
Posty: 464
Rejestracja: czwartek 04 cze 2015, 01:08
Kontakt:

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: Kyokushin »

Dzięki! Jak zwykle było pod nosem :-D A ja ślepy.
Mają procesować załącznik 6 czy 6a?
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: breweryhills »

Kyokushin pisze:Mają procesować załącznik 6 czy 6a?
Jeden i drugi, oba są częścią projektu nowego rozporządzenia. Załącznik 6 dotyczy osób bez uprawnień (loty rekreacyjne i sportowe), załącznik 6a licencjonowanych operatorów UAV. Moim zdaniem dość przejrzysty podział, bo jak na razie wszystko było w jednym załączniku 6 i nie są jasne zasady wykonywania lotów. Co ważne, nowy projekt wprowadza prawo wykonywania lotów np. w CTR na wskazanych warunkach, bez konieczności uzyskiwania zgody. Ponadto wyłącza UAV o MTOM do 0,6kg z wielu ograniczeń. To bardzo fajnie, bo oznacza to możliwość latania mikrusami w miejscach, gdzie dotąd było to niemożliwe. Ogółem znaczący krok we właściwym kierunku.
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
Burakko
Posty: 2231
Rejestracja: czwartek 14 cze 2012, 20:55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: Burakko »

Zastanawia mnie tylko część wykonawcza... Nie mogę się doczytać kto by był organem ścigania. Nie sądzę by Policja była odpowiednio przeszkolonym organem ścigania. Chyba że będą zatrzymywać wszystkich i na komendę :D




taki rebus





Obrazek Obrazek
Mapka ŚL http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... bcc46646ee

Kontroler lotu: "Widoczność pionowa zero."
Pilot: "W stopach czy w metrach?"

Nie pisz "Dron" moje dzieci mogą to czytać...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: pawelsky »

Burakko pisze:Zastanawia mnie tylko część wykonawcza... Nie mogę się doczytać kto by był organem ścigania. Nie sądzę by Policja była odpowiednio przeszkolonym organem ścigania. Chyba że będą zatrzymywać wszystkich i na komendę :D
Porozumienie o wspoldzialaniu operacyjnym PAZP z Policja juz dziala, wiec pierwszy krok jest. Dotyczy ono rowniez "wzajemnego wspierania przedsięwzięć szkoleniowych" wiec i na przeszkolenie organow zapewne przyjdzie czas.
Pan Tadeusz
Posty: 110
Rejestracja: sobota 05 kwie 2014, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: Pan Tadeusz »

jeśli to klepną tak jest jest po konsultacjach , to wreszcie będzie porządek i każdy będzie miał swoje miejsce w szeregu ! Trzeba jednak przyznać , że DOWALILI równo modelarzom i dronowcom bez papierów ! A organy już się szkolą do akcji . Mają ciągłe szkolenia
Polecam czytanie ze zrozumieniem
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: fragles »

Pan Tadeusz pisze:Trzeba jednak przyznać , że DOWALILI równo modelarzom i dronowcom bez papierów !
Co masz na myśli?
Awatar użytkownika
Kyokushin
Posty: 464
Rejestracja: czwartek 04 cze 2015, 01:08
Kontakt:

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: Kyokushin »

Odnośnie 6 i punktu 4.1.3:

Kod: Zaznacz cały

"3)  zachowując odległość poziomą nie mniejszej niż 100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu;"
Nie wiem czy dobrze rozumuję, nie będzie można w ogóle latać w miejscowościach, nawet jeżeli w ich granicach będzie duża polana, gdzie wszystko będzie odległe o 100m ?
Czyli tylko poza administracyjnymi granicami miejscowości? (czyli jadę na wieś, gdzie mam 2 ha pola, ale pole jest w miejscowości i nie mogę nad nim latać?)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: pawelsky »

Kyokushin pisze:Odnośnie 6 i punktu 4.1.3:

Kod: Zaznacz cały

"3)  zachowując odległość poziomą nie mniejszej niż 100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu;"
Nie wiem czy dobrze rozumuję, nie będzie można w ogóle latać w miejscowościach, nawet jeżeli w ich granicach będzie duża polana, gdzie wszystko będzie odległe o 100m ?
Czyli tylko poza administracyjnymi granicami miejscowości? (czyli jadę na wieś, gdzie mam 2 ha pola, ale pole jest w miejscowości i nie mogę nad nim latać?)
Chodzi o granice zabudowy, nie samych miejscowosci.
asmo71
Posty: 236
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 09:19
Lokalizacja: wrocław

Re: Zmiany w przepisach dotyczących UAV

Post autor: asmo71 »

a tam nie ma co marudzić tak jak z nowymi przepisami o prędkości jak dla mnie są bardzo ok i już widać że jeździ się lepiej przynajmniej po Wrocławiu tak i tu powinny być kosmiczne kary i by sie pany z mydelniczkami nauczyli ja np. Sam dla siebie chcę zrobić szkolenie nie po to by latać komercyjnie ale po to by mieć i znać przepisy tak samo nie widzę problemu zgłosić lot czy jakiś teren do latania nikt z tym problemu nie robi przestrzeń powietrzna jest dla wszystkich i nie ważne czy lecisz f16 czy UAV wystarczy trzymać się zasad:)
ODPOWIEDZ