Latanie zagranicą - Niemcy

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

vip27
Posty: 1
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 09:16
Lokalizacja: google

Latanie zagranicą - Niemcy

Post autor: vip27 »

Witam, mam do wykonania foto zlecenie w kilku miejscach na terenie Niemiec.
Czy macie jakieś doświadczenie w tym temacie?
Wiem, że jest to kraj dość restrykcyjny w tym względzie, ale bez żadnych konkretnych danych. Poszukuję informacji praktycznych typu strefy podziału przestrzeni powietrznej, ew. procedury, wasze doświadczenia, etc.
Awatar użytkownika
Puuf
Posty: 264
Rejestracja: wtorek 07 lut 2012, 10:29
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: Puuf »

Przestrzen powietrzna masz tu:

http://www.skyfool.de/Luftraeume/germany_2014.kmz

Dopuszczalne przez prawo czestotliwosci:

2,4 GHz - 2,835 GHz 10mW (EIRP)
5,725 GHz - 5,875 GHz 25mW (EIRP)

Latanie w parkach na ulicach i terenach mieszkalnych jest zabronione przez prawo.
A FPV mozna latac tylko w zasiegu wzroku i tylko wtedy kiedy masz spottera z druga apka w trybie trenera, zeby mogl przejac sterowanie. Tyle mowi prawo.
Awatar użytkownika
wawrzonekm89
Posty: 71
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 11:55
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: wawrzonekm89 »

Mam do Was pytanie - wybieram się w Alpy, chcę zrobić reportaż z podróży - czy mogę w tym celu zrobić kilka lotniczych przebitek ? Potrzebuję kilka lotów w zasięgu wzroku idąc po szlaku - czy mogę wykonać kilka takich ujęć ? Gdzie mogę dowiedzieć się więcej ?

Teren - Alpy, okolice Alpspitze, Zugspitze (dolina obok gór), rzeka Partnach (oczywiście nie mówimy o lataniu po szczytach, chodzi mi o kilka przebitek ze szlaku).
X8pro, Phantom 2
Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Post autor: Rybskee »

Zależy na kogo wpadniesz, choć szansa nikła. Mnie parę razy "kontrolowali", jak byli młodzi to "daj popatrzeć przez google" a jak starzy to weź Pan tylko nas nie filmuj. Słowa frekwencja czy mili watt są raczej im obce ;)

Poza tym który nasz krawężnik zna kodeks od deski do deski. Ustanowili zbyt surowe prawo i teraz mało kto tego przestrzega. Ostatnio byłem na zamkniętym lotnisku w środku Berlina, rozmawiałem z paroma "modelarzami".

- "Polecieliśmy bixlerem na jakieś 1500 metrów, kropeczka mała była tylko do zobaczenia"
- no ale z fpv?
-"no nie, bo nie można"

brak mi słów...
Awatar użytkownika
wawrzonekm89
Posty: 71
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 11:55
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: wawrzonekm89 »

Nie wiem nawet gdzie szukać takich informacji... a zależy mi na ciekawym reportażu z podróży ze znajomymi... w Pl w tym tygodniu zdaję egzamin ULc, żeby w kraju mieć spokój - nie wiem jak to jest u sąsiadów...

Zwłaszcza, że mają to być szlaki górskie. W kraju np załatwiam sobie pozwolenia w Parku NArodowym na wykonanie kilku zdjęć... nie wiem jak to jest tam u nich.
X8pro, Phantom 2
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

na luzie , trzy lata temu latalem na zugszpicy tyle ze motoszybowcem
wiekszy problem mialem sie zabrac kolejka zeby modelu nie uszkodzic
w tym roku sie wybieram do PL i pozniej w alpy i znow chce troche pobuszowac
po niebie
jak cos sie dowiesz ze sie zmienily przepisy i latac juz sie nie da to daj cynka na PW ja wyjezdzam 6 sierpnia
Awatar użytkownika
Manix
Posty: 252
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 01:12
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: Manix »

Policja jak naraze sie nie bardzo interesuje kontrola przestrzeni powietrzej bo o od tego nie sa.
Alle za to jak sie ma pecha to mozna spotkac roznej masci wszystko wiedzacych mondrali i niektorzy potrafia byc bardzo upierdliwi i czlowieka naprawde wk....

Nie z niemiec ale na temat:




Pozdrawiam Piotr
Skype: piotr0039
Awatar użytkownika
wawrzonekm89
Posty: 71
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 11:55
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: wawrzonekm89 »

Mam do Was jeszcze pytanie - jak może być z lataniem w Garmisch Partenkirchen?
Jestem coraz bliżej wyjazdu, a nadal nie znalazłem żadnych informacji o lataniu - a nie chcę dostać mandatu w euro od kolegów zza rzeki :)

Z kim można się kontaktować, gdzie znaleźć jakieś przepisy ?
Dziękuję za pomoc, ja od kilku dni szukam i nie mam nic.
X8pro, Phantom 2
patryk0490
Posty: 82
Rejestracja: wtorek 08 lip 2014, 14:36
Lokalizacja: Konin

Post autor: patryk0490 »

Na stornie UCLu w zakladce UAVO jest raport nt. przepisów w krajach europy ale niestety nie jestem w stanie Ci powiedzieć na ile są to aktualne informacje...
Phantom v1 - no cóż...
Awatar użytkownika
Eski
Posty: 407
Rejestracja: poniedziałek 05 kwie 2010, 22:19
Lokalizacja: UK

Post autor: Eski »

wawrzonekm89 pisze:Mam do Was jeszcze pytanie - jak może być z lataniem w Garmisch Partenkirchen?
Jestem coraz bliżej wyjazdu, a nadal nie znalazłem żadnych informacji o lataniu - a nie chcę dostać mandatu w euro od kolegów zza rzeki :)

Z kim można się kontaktować, gdzie znaleźć jakieś przepisy ?
Dziękuję za pomoc, ja od kilku dni szukam i nie mam nic.
Przepisy tak jak i wszędzie.

Wydaje mi się , że w UK jak i Niemcy jest podobnie.

Tutaj wiekszość ludzi zapisuje się do klubów i lata z opłaconymi składkami , ubezpieczenia itd.

Na pewno nie lataj blisko budynków , ludzi i wszystko powinno być ok.
All The Best
Eski
Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Re: Latanie zagranicą - Niemcy

Post autor: Rybskee »

A więc natchniony pytaniami przyjaciela "poszperałem w internetach" i dzielę się wiedzą która udało mi się wydobyć z wielu, czasami przeczącym sobie, artykułom oraz przepisom prawnym.

1. Ubezpieczenie:

Ubezpieczenie drona, statku powietrznego czy po prostu modelu (jak zwał tak zwał) jest obowiązkowe obojętnie czy dla celów prywatnych czy komercyjnych. Często ubezpieczenie prywatne nie obejmuje dronów tak więc zwróćcie na to uwagę.

2. Wiek minimalny:
Brak wieku minimalnego, jedynie możebyć on ograniczony poprzez ubezpieczyciela.

3. Gdzie można a gdzie nie można latać?
Po części jest to ograniczone przez ubezpieczyciela, gdyż niektórzy dopuszczają loty tylko na lotniskach modelarskich a inni wszędzie, gdzie jest to możliwe czyli:
- bez specjalnych pozwoleń w strefie niekontrolowanej G;
strefa niekontrolowana G kończy się na wysokości 762m (2500ft) AGL
- niekiedy oczywiście strefa G jest ograniczona poprzez strefy kontrolowane D i z reguły wynosi to 528.15m (1700ft) lub 304,8m (1000ft)

Całą mapkę stref, tzw. ICAO-Karte można zobaczyć po uprzednim zalogowaniu się tutaj:
https://secais.dfs.de/pilotservice/home.jsp
lub na andriodzie:
https://play.google.com/store/apps/deta ... Rnav&hl=de

Od 1.07.2015 weszły w życie nowe regulacje odnośnie 16 międzynarodowych lotnisk w Niemczech. Tutaj przepisy są jasne:
Żadnych lotów w promieniu 1.5km od lotnisk

Poza tym obszarem czyli jeszcze w CTR potrzeba zgody na loty dla modeli do 5kg, gdzie mimo wszystko wysokość lotu leży na poziomie 30m a dla modeli do 25kg, 50m.

Wszystkie loty mogą odbywać się tylko i wyłącznie VLOS
]

Nad obiektami militarnymi, elektrowniami i szpitalami obojętnie w jakiej strefie nie można latać w ogóle.

Ogólnie to nie można również latać nad terenami osób trzecich, bez wyrażeniach ich zgody.

Tutaj zamieszczam mapkę jak to wygląda:
Obrazek

Strefy A, B, C, D, E: Kontrolowane strefy - Wymagana zgoda na loty. Generalnie zabronione loty dla dronów/modeli.
Strefa G: Jak już wspomniałem, loty dozwolone do 2500ft (762m) AGL
Strefy ED-R: jak juz wspomniałem, są to strefy nad obiektami militarnymi, elektrowniami itd.

Wyjątkowe przepisy:
Berlin: nie można latać w ogóle w obrębie tzw. S-Bahn-Ring czyli w praktyce centrum miasta.
Hamburg: Z racji, że jest to miasto portowe oraz ruch lotniczy znajduje się bezpośrednio nad miastem, dla całego Hamburga obowiązuje całkowity zakaz lotów


4. Pozwolenia
Jakie uprawnienia są wymagane do lotów dronem w Niemczech?
-do lotów rekreacyjnych i dronów poniżej MOTM 5kg: brak
UWAGA: Publikowanie nagrań na youtube z włączonymi reklamami jest traktowane jako lot komercyjny!
-do lotów rekreacjynych o masie większej niż 5kg i mniejszej niż 25kg: wymagana obowiązkowo jest licencja tzw. Aufstiegsgenehmigung
-do lotów komercyjnych: wymagana obowiązkowo jest licencja tzw. Aufstiegsgenehmigung
I teraz co ciekawe.
Dla dronów do 5kg:
Licencja wydawana jest na 2 lata koszt to 250€
Dla dronów do 25kg
Dla każdego z Landów (województwa) wymagana jest osobna licencja i koszta mogą się różnić

Licencja dla dronów do TOM: 5kg
-Max masa do 5kg
-Max AGL 100m
-Zabrania się lotów nad:
Skupiskami ludzi, miejscami wypadków, katastrofami czy miejscem objętym działaniem policji lub pochodnych
-loty w terenie zaudowanym muszą być zgłoszone do Urzędu miasta/komisariatu policji
-loty nad parkami narodowymi muszą być zgłoszone do odpowiednich organów

Licencja tzw. Aufstiegsgenehmigung jest ważna tylko na terenie Niemiec.

Dla dronów powyżej MOTM 25kg: zakaz lotów

Gdzie można uzyskać w takim razie pozwolenie?
Pozwolenia na loty w strefach kontrolowanych można uzyskać w Landesluftfahrtbehörden;
http://www.lba.de/DE/Oeffentlichkeitsar ... l?nn=20302

Co można filmować?
Generalnie wszystko bez naruszania wizerunku osób prywatnych to znaczy, że na nagraniach nie będzie można rozpoznać osoby.
Można również filmować wszystko co widać z perspektywy ulicy/drogi.


5. Loty autonomiczne:
Zabronione i tu bardzo mnie ciekawi możliwość (a raczej jej brak) użycia funkcji RTH :lol:


Przypadki nałożenia kar:
Potsdam (50km od Berlina): 250 000€ kary za sfilmowanie sąsiada który był półnagi, operatora nie było stać na pokrycie takiej kary więc spędził 6 miesięcy w więzieniu.
Torgelow (Mecklenburg-Vorpommern; relatywnie blisko Szczecina): Kara 1500€ za lot bez licencji tj. Aufsiegsgenehmigung podczas imprezy organizowanej przy porcie. Paru osobom nie spodobały się ujęcia robione nad ich głowami oraz poźniejsza publikacja zdjęć.
okolice Dresdna: 500€ kary za filmowanie wiecu wyborczego w strefie CTR. Maksymalna kara za lot w strefie CTR z narażeniem innych statków powietrznych wynosi 50.000€



Źródła:
http://www.drohnen.de/vorschriften-gene ... ticoptern/
http://www.drohnen-forum.de/index.php/T ... h%C3%B6he/
http://www.drohne-quadrocopter.de/wisse ... nehmigung/
http://www.rc-quadrocopter.de/was-darf- ... e-ein-faq/
http://www.golem.de/news/unerlaubter-dr ... 11219.html
Ostatnio zmieniony niedziela 26 mar 2017, 21:14 przez Rybskee, łącznie zmieniany 1 raz.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Latanie zagranicą - Niemcy

Post autor: Jagoda »

Rybskee
Latałem phantomem nad polami jakiegoś rolnika.Tuż za granicą PL.
Jakiś niemiecki rowerzysta (pewnie z pobliskiej wsi) po stwierdzeniu fajny, zapytał czy ma kamerę - odpowiedź tak.
Po piętnastu min. zajechał z piskiem opon jakiś gość (ja już wsio akurat pakowałem do bagażnika) i wzrokiem zabójcy na mnie się lampił.
W domu zacząłem wgłębiać się w niemieckie paragrafy i zrozumiałem, że filmowanie nad np. uprawnym polu wymaga zgody właściciela.
Prawda, czy źle zrozumiałem?

Ps. nie chodzi o uprzejmość, wypada itd. tylko paragraf.
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Re: Latanie zagranicą - Niemcy

Post autor: Rybskee »

Tak, nie można filmować czyjejś posesji bez jego zgody. Domniemam, że latałeś nad polem więc było widać więcej aniżeli z perspektywy drogi i pod to jest odpowiedni paragraf. Nie tyczy się on jednak bezpośrednio latania dronem tylko filmowania cudzej własności bez jego zgody.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Latanie zagranicą - Niemcy

Post autor: Jagoda »

Rybskee pisze:Tak, nie można filmować czyjejś posesji bez jego zgody.
Dzięki. - Mój poniemiecki widać nie jest całkiem do bani.

I IMHO chyba lepiej nie latać czymś co ma kamerę.
Po przyjeździe policji to pewnie latający będzie musiał udowadniać, że tylko sobie latał i nic nie filmował.

Ps.Austriacy są jeszcze bardziej po...rąbani.Nie działa nawet Street View. :evil:
Pozdrawiam. :), :)
szy__
Posty: 4
Rejestracja: piątek 21 kwie 2017, 10:32
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Latanie zagranicą - Niemcy

Post autor: szy__ »

Cześć, po raz pierwszy z Wami tutaj.

Odświeżam wątek, bo wciąż wysoko w Google, a po ostatnich zmianach w Niemczech nie doczekał się aktualizacji.

W skrócie:

Obrazek

http://www.swiatdronow.pl/przeglad-prasy-4-11042017

I do rzeczy:

czy ktoś z Was wie na pewno, jak wygląda kwestia ubezpieczenia w Niemczech? Na tym popularnym obrazku umieszczonym wyżej brakuje o tym informacji. Czy obowiązuje wszystkie MR, bez względu na wagę? Czy obowiązuje wszystkich - komercyjnych i hobbystycznych?

Dzięki :)

Szy.
znajkraj
turystyka rowerowa i narciarska, ostatnio:
Rowerem po Polsce. 6 najlepszych szlaków rowerowych w Polsce [2018]
www.znajkraj.pl
ODPOWIEDZ