Ubezpieczenie OC

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Ubezpieczenie OC

Post autor: MatManiak »

Witam,

Nie wiem czy piszę w dobrym (nowo co powstałym!) dziale, ale szukając miejsca na ten temat, ten dział wydał mi się najbardziej odpowiedni. Jakby co, to nie obrażę się za przesunięcie w inne miejsce.;) Ale do rzeczy:

Jak wszyscy wiemy, ważnym aspektem zapewnienia bezpieczeństwa jest posiadanie ubezpieczenia - niektóre z lotnisk nawet wymagają posiadania takowego. Szukałem na forum wątków na ten temat i jest kilka dyskusji z porzednich lat:
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=15737
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=2359
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=13200

I jeszcze parę innych na innych forach modelarskich. Przepisy i oferty się zmieniają, dlatego jeszcze raz (tak, wiem wiem...) poruszyć ten temat.

Na chwilę obecną jakie jest najlepsze ubezpiecznie dla nas? Może jakiś spis towarzystw ubezpieczeniowych wraz z aktualną ofertą 2014?

Z tego co widzę, to Polskie Stowarzyszenie Paralotniarskie oferuje ubezpieczenie (w Ergo Hestia):
http://psp.org.pl/ubezpieczenia/oc-2014/
Wariant drugi umożliwia latanie modelami. Oferta wydaje się sensowna, jednak mi wydaje się trochę dziwne posiadanie ubezpiecznia paralotniarskiego, jak nawet nie mam paralotni ani uprawnień na lot, więc nie jest mi to do niczego potrzebne, a płacę za to, wykupując ubezpiecznie. Są jakieś ubezpieczenia obejmujące tylko modelarstwo (lub oc na życie + modelarstwo)?

W wyżej wymienionych wątkach jest też wspomniane o Allianz - jak wygląda dokladnie oferta w tym roku? Jaka suma ubezpiecznia? Jaka kwota? Jakiś link z informacjami / kontakt gdzie się załatwia?

No i ostatnia sprawa, związana z zakresem ubezpieczenia - jak to jest z lataniem komercyjnym? Obejmuje ubezpiecznie czy nie? Jeśli tak, to które? A latanie na zawodach i pokazach?

P.S: Gdzieś w dziale spotkań padł tekst, że to klub modelarski / stowarzyszenie modelarzy może załatwić ubezpiecznie - jak to wygląda? Ma jakiś klub modelarski w Polsce taką ofertę?

Pozdrawiam,
Kamil
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
tobzuz
Posty: 79
Rejestracja: wtorek 18 mar 2014, 16:54
Lokalizacja: PL

Post autor: tobzuz »

Czy ktoś z Was ma takie ubezpieczenie na firmę?
Wykorzystanie multikoptera w działalności gospodarczej do celów komercyjnych (zarobkowych).
Jak to wygląda cenowo? Polska/Europa? Na jakie kwoty?

pozdr
Tobzuz
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

@tobzuz - to jest hobbystyczne forum modelarskie. Pomyliłeś fora.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
tobzuz
Posty: 79
Rejestracja: wtorek 18 mar 2014, 16:54
Lokalizacja: PL

Post autor: tobzuz »

Czy mając jakieś hobby nie można je wykorzystywać do zarabiania pieniędzy (w moim przypadku właśnie na te hobby) :-) ?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Czy mając jakieś hobby nie można je wykorzystywać do zarabiania pieniędzy (w moim przypadku właśnie na te hobby) :-) ?
Można. Ale to forum hobbystyczne nie branżowe więc znajdziesz ubezpieczenie hobbystyczne nie branżowe.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pirzol
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 19:57
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: pirzol »

Witam

Od kilku lat należę jestem członkiem psp.org.pl, między innymi po to aby mieć ubezpieczenie OC hobby jakim jest latanie modelem.

Płacę składkę członkowską PSP, dzięki niej, jako członek PSP mogę kupować taniej ubezpieczenie modelarskie.

Przed zakupem jakiegokolwiek OC polecam dokładne zapoznanie się z OWU, aby w razie potrzeby nie zdziwić się, że coś jest inaczej niż mówił broker...

Ubezpieczenie nie zwalnia nas z obowiązku myślenia i przewidywania....
pzdr
Piotr
----------------------
http://www.fpvdrones.pl
Encyklopedia FPV, RC Heli i nie tylko...
Szkolenie VLOS - pomoc w samokształceniu.

Realis familiam pater, mater et filii est.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Ja także mam w psp, za 115 pln na banieczkę. Oczywiście, najlepiej było by żeby nigdy nie trzeba było z niego korzystać.
Awatar użytkownika
Kiso
Posty: 152
Rejestracja: sobota 15 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Post autor: Kiso »

Ja używam podobnego rozwiązania,
http://www.finansowachata.pl

Ubezpieczenie OC dla skoczków spadochronowych. Skierowałem swoje zapytanie do agenta, odnośnie modeli latajacych. Potwierdził, że obejmuje.
Natomiast nie doszukałem się tego w ogólnych warunkach. Chyba zapytam bezpośrednio w Hestii, bo wszystko jest dobrze, do puki jest dobrze...
Awatar użytkownika
rufffus
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2013, 08:01
Lokalizacja: Łódź

Post autor: rufffus »

No to i ja się wypowiem: właśnie podpisuję takie OC w Allianz. Niecała stówka za ubezpieczenie do dużej bańki. Jest to dokładnie "OC w życiu prywatnym":

"[...]6) posiadanie i użytkowanie zgodne z przeznaczeniem:
a) rowerów,
b) zdalnie sterowanych, bezzałogowych modeli pojazdów, statków
powietrznych i wodnych, o ile ich ciężar nie przekracza 5 kg;

c) sprzętu pływającego: kajaków, łódek wiosłowych, rowerów wodnych,
desek do windsurfingu, jachtów"

Z firmą mam bardzo dobre doświadczenia ale to ubezpieczenie traktuję raczej jako "uspokojenie sumienia". W razie, odpukać, fakapu podejrzewam, że i tak można byłoby się przyczepić do tylu aspektów, że OC i tak by nie zadziałało. No ale, lepiej mieć niż nie mieć.

BTW: uważam, że byłoby bardzo fajnie, gdyby jednak pojawiła się też tutaj, np w tym wątku, informacja o ubezpieczeniach branżowych.
Awatar użytkownika
Burakko
Posty: 2231
Rejestracja: czwartek 14 cze 2012, 20:55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Burakko »

Dzwoniłem do Hesti powiedzieli 119PLN ale na ich stronie cena inna więc nie wiem co mi liczyli. Żona moja robi w ubezpieczeniach może wyciśnie jakieś zniżki. Jak się dowiem dam szybko znać.
Mapka ŚL http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... bcc46646ee

Kontroler lotu: "Widoczność pionowa zero."
Pilot: "W stopach czy w metrach?"

Nie pisz "Dron" moje dzieci mogą to czytać...
tobzuz
Posty: 79
Rejestracja: wtorek 18 mar 2014, 16:54
Lokalizacja: PL

Post autor: tobzuz »

Wysłałem zapytanie ofertowe do około 8 ubezpieczalni, czekam teraz na odp.
Dostałem już info z Compensy, Proamy, że takiego typu OC nei mają w swojej ofercie.

Będę coś więcej wiedział to dam znać.
Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Post autor: MatManiak »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! No to czekam na odpowiedź Burakko i tobzuza - na razie się wstrzymam z wykupywaniem, do czasu aż zbadacie sytuację.

Raffus, poruszyłeś ważną kwestię:
(...) podejrzewam, że i tak można byłoby się przyczepić do tylu aspektów, że OC i tak by nie zadziałało.
Tutaj też mam wątpliwości - jak wiadomo, czasem z oczywistych rzeczy ubezpieczalnie robią problem i za zwykłą stłuczkę samochodem potrafią nie wypłacić kasy bo "coś tam", a co dopiero taki zapis jak "używanie zgodnie z przeznaczeniem zdalnie sterowanego statku powietrznego" w którym mieści się i wszystko i nic. Tak jak napisałeś, lepiej jest mieć niż nie mieć, ale.... ktoś na naszym forum może się "pochwalić" że zadziałało mu takie OC i poszkodowany dostał pieniądze z TU? Ja nie słyszałem jeszcze o takim przypadku, więc piszcie jak to jest w rzeczywistości, jeśli "sprawdziliście" to w praktyce.
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

rufffus pisze:posiadanie i użytkowanie zgodne z przeznaczeniem:
To bardzo ważne zdanie. Tak więc jak spadnie model EasyStara z powodu awarii silnika, latając rekreacyjnie na terenie do tego przeznaczonym to wypłacą. Jak spadnie fantom wynajęty na weselu, na ulicy przed kościołem i wywali w auto to nie wypłacą :-)

rufffus pisze:BTW: uważam, że byłoby bardzo fajnie, gdyby jednak pojawiła się też tutaj, np w tym wątku, informacja o ubezpieczeniach branżowych.
Nie, to jest forum hobbystyczne.
I nawet pod to podpada zakres ubezpieczenia "hobbystycznego, sam ładnie napisałeś:
rufffus pisze:o ile ich ciężar nie przekracza 5 kg;
czyli raczej rekreacyjne zabawki (z wyłączeniem kamerunów fantomowych :-) )

Te ubezpieczenie podoba mi się bo jest jakiś konkret zawarty w tekście. Więcej szczegółów by się przydało.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Post autor: fragles »

MatManiak pisze:Tutaj też mam wątpliwości - jak wiadomo, czasem z oczywistych rzeczy ubezpieczalnie robią problem
Moim zdaniem lepiej mieć takie ubezpieczenie i się w razie konieczności sądzić z ubezpieczycielem - zawsze to lepiej występować w sądzie w roli powoda niż pozwanego, szczególnie w przypadku odpowiedzialności cywilnej.

Osobiście zdecyduję się na ubezpieczenie w Allianz - ponieważ mają zapis dotyczący modeli w OWU, a nie tylko zapewnienia agenta.
Awatar użytkownika
rufffus
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2013, 08:01
Lokalizacja: Łódź

Post autor: rufffus »

Rurku, idąc tym tropem to powinieneś usunąć temat, w którym chłopaki piszą o egzaminie na świadectwo kwalifikacji, przeca jesteśmy na forum "hobbystycznym".

Jeśli chodzi o Allianz to mam znajomego agenta, bardzo ogarnięty i kumaty człowiek. Prosiłem go nawet o indywidualną wycenę, żeby to OWU podnieść do dwóch dużych baniek. Kontaktował się w tym celu z centralą i nawet do pewnego momentu miało to ręce i nogi, aż chyba ktoś na górze zaczął się temu przyglądać i analizować. I tak temat rozszerzenia oferty umarł.

Z ubezpieczeniami różnie bywa. W tej firmie mam ubezpieczone mieszkania, kredyt, auta. Korzystałem do tej pory 2 razy i byłem bardzo zadowolony. Ale miałem parę lat temu przygodę z Link4 (ubezp. komunikacyjne): stałem (podkreślam: stałem) na czerwonym świetle. Za mną auto nie wyhamowało i wjechało mi w tył. Policja, jego wina i likwidujemy szkodę. Stawiam się u agenta do wyceny a ten, szukając dziury w całym, sprawdza mi indeks prędkości opon, czy może czasem nie jest za niski...

Wszystko zależy i od samej firmy i od agenta, który później szkodę likwiduje. W większości dużych miast (z CTRami), zgodnie z przepisami nawet poderwanie modelu ot tak na chwilę, ledwo na parę metrów nad ziemię, za domem w ogródku, jest niezgodne z przepisami a więc przytoczony pkt 6 idzie się kochać.
ODPOWIEDZ