Jak zrozumieć mapę

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Lukaszmbr
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 30 mar 2014, 08:33
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Post autor: Lukaszmbr »

na pewno Polska Agencja Żeglugi Powietrznej - dział ASM (AMC)
tam załatwia się zgody na strefę ćwiczeń EA
podać trzeba czas użycia w czasie UTC oraz wymiary strefy (współrzędne lub okrąg o średnicy... oraz oczywiście pułap górny lotu)
Jak naruszamy strefy istniejące to zgoda osoby zarządzającej strefą.
Strefy można zobaczyć również na stronkach PANSA
to tak w mega skrócie...

Podobno można dopasować się do "błędowa" jak jest strefa niebezpieczna nie aktywna ale ja tego nie robiłem :)
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: NeXuS »

Witam. Proszę o pomoc, czy dobrze interpretuję oznaczenie 45 - umieszczone w pobliżu punktu UVROB?
1) Czy 45 dotyczy obszaru CHRCYNNO podzielonego na podobszary A, B, C?
2) Czy chodzi o to, że CHRCYNNO A-C to strefa od 2000 stóp do FL145, natomiast tymczasowo rezerwowane jest od również od GND do 2000? (że to TRA wnioskuję z koloru)

Obrazek
eJect
Posty: 139
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 14:19
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: eJect »

Zobacz tu: http://www.amc.pansa.pl
Po lewej stronie w menu są Mapy. Tam pobawić się w wyszukiwanie poszczegłonych stref bo wyświetlone będą tylko te które się zaznaczy. Informacje o pionowym zakresie stref też są.

Za pomocą tej mapy rozszyfrowałem częściowo to co jest nad Śląskiem.

Powodzenia
Awatar użytkownika
geo
Posty: 44
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 17:44
Lokalizacja: Tczew

Post autor: geo »

Te 45 to numer TRA 45( temporary reserved area), która ma od GND-2000ft a kształt taki sam jak Chrcynno Area A ( 2000ft-FL 145).
Podobnie te 25. To TRA 25 GND-5000ft.
Jak kolega wyżej wspomniał, patrzysz w na tej stronei AMC w AUP bieżący i patrzysz czy ktoś zajął czy nie. Niestety ten AUP czasami jest dość niekatualny bo armia potrafi zająć pół kraju i po czasie zajęte trefy zwolnić a one dalej w AUP wiszą jako zajęte. Dlatego najlepiej zadzwonić do FISowca i zapytać czy ta strefa jest dalej aktywna czy nie.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: NeXuS »

Dzięki za pomoc Panowie, i teraz już widzę, że Chrcynno A ma inny odcień :-)
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

Mam pytanie o świętokrzyski park narodowy (z jednej strony opisany jako MATZ więc nie wolno, albo nie kumam opisu GND - 1650 m (5500 ft) AMSL)
Czy można latać od ziemi do tego 1650m? Nie chodzi o latanie nad lasami ale jest tam kupa miejsc widokowych wartych uwagi i obfotografowania, zresztą mam sporo zdjęć (nie swoich) lotniczych z tego terenu więc skoro lotniarze i inni latają to może i my możemy.
eJect
Posty: 139
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 14:19
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: eJect »

Może to: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=279726 ... ht=#279726 coś pomoże. Jest tam wspomniane jak "obchodzić się" z MATZ.
Awatar użytkownika
geo
Posty: 44
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 17:44
Lokalizacja: Tczew

Post autor: geo »

A tam czasem nie ma strefy R18 a nie MATZ?
R 18 mówi:
Świętorzyski Park Narodowy
GND-5500ft AMSL
" Zakaz wykonywania lotów statków powietrznych z napędem od poziomu terenu do określonej wysokości (górnej granicy).

AIP dział ENR 5.1.2.-2

Czyli teoretycznie już kopterem nie pośmigasz bo napęd takowy on posiada ;-)
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

a no tak, googlową mapą się zasugerowałem. Ale tam ciągle latają, i motolotnie widziałem i modele. Koptery też były. Rozumiem że nad lasem to niebezpieczne ale kurde nad polami, tego nie czaję.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

A tam czasem nie ma strefy R18 a nie MATZ?
R 18 mówi:
Świętorzyski Park Narodowy
GND-5500ft AMSL
" Zakaz wykonywania lotów statków powietrznych z napędem od poziomu terenu do określonej wysokości (górnej granicy).

AIP dział ENR 5.1.2.-2

Czyli teoretycznie już kopterem nie pośmigasz bo napęd takowy on posiada
Przepisy są nieprecyzyjne. Chodzi o napęd spalinowy a nie jest to wprost napisane bo przepisy nie nadążaja za realiami ;-)
Duch tego przepisu stanowi ekologiczne podejście do fauny i flory która jest na danym obszarze chroniona. Przepisy były tworzone dla latających załogowców i nikt nie brał pod uwagę że ktoś załogowym sprzętem mógłby latać na elektryce :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
geo
Posty: 44
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 17:44
Lokalizacja: Tczew

Post autor: geo »

Muszę poszukać w domu po starym aip bo świta mi, że kiedyś w strefach nad parkami był zakaz wjazdu dla staków powietrznych z napędem spalinowym.
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

Ale jeśli mam byc szczery to chyba elektryki szczególnie nad lasami w lecie stanowią wieksze zagrożenie. Upadek i przebicie lipola na suchej łące albo w wysuszonym lesie i mamy pożar jak cholera. Kwestia głośności moim zdaniem w przyparku naszych latadeł jest totalnie pomijalna. Ewentualnie można się narazić jakiemuś sokołowi który nam zdejmie z powietrza latadło.
Generalnie to moje ulubione tereny (nie sam park ale jego okolice) a latam nie za wysoko, zawsze w zasięgu wzroku (choć kopter moze uciec). Więc w końcu czy złamę przepisy latając w tej strefie nie komercyjnie czy nie.
A po zrobieniu licencji czy da radę tam robić loty komercyjne.
phobos
Posty: 5
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 14:27
Lokalizacja: Toruń

Post autor: phobos »

Witam szanownym forumowiczów. Uczę sie analizować tą mapę pansy i już mam problem :/ patrząc choćby na obszar Torunia widzimy strefa niebezpieczna D. To oznacza że nie można tam latać np. dronami?
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Post autor: LeWy2005 »

Artgraf1981 pisze:Mam pytanie o świętokrzyski park narodowy (z jednej strony opisany jako MATZ więc nie wolno, albo nie kumam opisu GND - 1650 m (5500 ft) AMSL)
Czy można latać od ziemi do tego 1650m? Nie chodzi o latanie nad lasami ale jest tam kupa miejsc widokowych wartych uwagi i obfotografowania, zresztą mam sporo zdjęć (nie swoich) lotniczych z tego terenu więc skoro lotniarze i inni latają to może i my możemy.
Z MATZ dostaniesz zgodę raczej bez problemu, nie obchodzi ich nad czym latasz - do momentu gdy nie jest to obiekt wojskowy. Teoretycznie powinieneś mieć zgodę zarządcy parku (kwestia papierologii nt. przestrzeni wyłączonych na czas powyżej 3mc) - tutaj tak jak nad zwartą zabudową miasta rozchodzi się głównie o decybelki - ma się to nijak do naszego sprzętu ale jak narazie traktowani jesteśmy jak latacze pełnowymiarowych spalinówek i takie przepisy nas obejmują :/
Pozdrawiam :)
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Post autor: LeWy2005 »

phobos pisze:Witam szanownym forumowiczów. Uczę sie analizować tą mapę pansy i już mam problem :/ patrząc choćby na obszar Torunia widzimy strefa niebezpieczna D. To oznacza że nie można tam latać np. dronami?
To chyba teren poligonu toruńskiego...
"D33 - Działalnosc wojskowa
niebezpieczna dla lotnictwa
w terminach publikowanych
w AUP."

"Loty w strefach D mogą wykonywać tylko statki powietrzne użytkownika, który wcześniej zamówił wybrane strefy D. Aktywność takiej strefy jest publikowana w AUP."
Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ