Stabilizator z multiwii do samolotu

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1039
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Stabilizator z multiwii do samolotu

Post autor: krzysztof21 »

W tym temacie chciałbym rozpocząć używanie multiwii jak stailizatora pleyna (samolotu) Dzięki koledze o nicku Miś ( ;-) Dziekuję ) który naprowadził mnie na możliwy błąd w moim układzie odpaliłem płytkę multiwii z sensorami od manipulatorów konsolowych WMP + nuncuk z konfiguracją do airplane z najnowszego dev - MultiWii_dev_20120606 . Warto tu wspomnieć ,że pomysłodawcą tej konfiguracji jest Patrik Emilsson - i z tego co rozumiem (tu : http://www.multiwii.com/forum/viewtopic ... &start=210 )idzie to w stronę RTH do pleyna - gdyby zadziałało to by była ciekawa tania alternatywa .

Gdzie podłączyć serwa i regulator jest na prostym rysunku tu : http://fotoflygarn.blogspot.com/2012/03 ... -same.html

I wszystko by grało gdyby nie mała zmiana konieczna w hardware (czyli w połączeniach na płytce połączeniowej ) przy tych sensorach za skarby świata nie chciało działać pomimo prawidłowej pracy jako stabilizator latajacego skrzydła i jako kontroler quadrocoptera w tej samej wersji softu.

Teraz wskazówka do przejrzenia na płytce :

Należy odciąć + zasilania na sensory WMP i nuncuk które jest brane z wyprowadzenia D12 (procek podaje tam zasilanie w okolicach 4.95 V ) i podłączenie tam serwa jednej lotki - natomiast + zasilania na sensory podałem przewodzikiem z stabilizatora liniowego który mam na płytce "shielda" . Połączanie to było powodem sprzężenia zasilania i sygnału na serwo i powodowało "cuda na kiju" odczytywane z magistrali I2c ;-)

Do odkomentowania jest:
1. Typ latadła ( Airplane ;-) )
2. #define WMP
3. #define NUNCHUCK // if you want to use the nunckuk connected to a WMP

Tyle. Kompilacja i działa.
Teraz działa wyśmienicie - może troche strzela od drgań w serwa ( bardzo nerwowo działają - wydaje sie ,że popracować nad pid-ami trzeba aby zmniejszyć czułość? )
Krzysiek
Awatar użytkownika
szymon_wolebez
Posty: 1241
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 18:33
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: szymon_wolebez »

To super, że zabrałeś się za zgłębianie tematu. Ile można o ty tych kopterach :) pora wracać do płatowców.

Będę śledził temat ;-)
Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1039
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

A próbowałem zainteresować paru Guru i nic nie chciało "zaskoczyć" ;-)


Najlepsze w tym jest to ,że zupełnie przy okazji mam podłączony eLeReS przez PPMsum i do odbiornika idzie 3 przewody - i sobie mozna go swobodniej gdzieś na drugie skrzydło pociągnąć. W kodzie odkomendowuje sie odpowiedni układ PPMsum i działa .
Uzbrajanie również w konfiguratorze ustawiamy np. na kanale Aux2 i mamy uzbrajanie pod przełącznikiem ( jak nie uzbrojony to nawet przypadkowe ruszenie drązkiem gazu nic nie powoduje.

Jest jeszcze pare bajerów z multiwii co wydaja sie do zastosowania w pleynach ;-) np, serwa do gimbala działają . Multiwii ma juz obsługę GPS więc ciekawe co jeszcze sie da tam wcisnąć. Jak dla mnie to RTH z dokładnością do 100m od bazy i jestem szczęśliwy
Jutro wyjeżdżam na dwa tygodnie więc temat troche ochłonie ale Focus FPV juz czeka na stabilizator :mrgreen: .
Krzysiek
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

Właśnie zabrałem się za wgranie softu do płytki MW Kuki full 0.6.3 pod airplane.
Soft DEV przerobiony przez profesora pod quada z OSD Remzib z GPS stąd:

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=2386&postdays=0&postorder=asc&start=1770&sid=f0ac7cecdc3d1294bec6743a43b80a63

MultiWii_dev_20120504_Kuki_Psor_v008
W GUI widać duże opóźnienia zarówno podczas ruszania drążkami w apce jak i na przechylenie samej płytki. Czy tak ma być? (w hexie zncznie szybciej to chodziło)

Tu filmik z GUI:
http://youtu.be/bu6f8eSYaVA

Podobnie jak w copterze ustawiłem włączanie level, magneto i baro z przełącznika 3 pozycyjnego, nie potrafię jednak zatrybić poprawnej kombinacji drążków aby aktywować FC przed startem?

Chyba, że macie wsadowy soft, który pasuje do MW Kuki 0.6.3 już przerobiony z DEV bo może coś źle kombinuję?

No i najważniejsze - może mam pomylone podłączenie odbiornika RC (Turnigy bez PPM sum) do FC. Standardowo podłączyłem odbiornik - FC tak jak przy copterze, pytanie do których M1, M2 itd. podłączyć odpowiednio serwa i gaz z ESC?

Metodą prób podłączając serwo do M1-M4 odkryłem, że:
-> SK (RUDDER) jest aktywne po podłączeniu do M4, reaguje na obroty wokół własnej osi poziomej czyli YAW oraz sterowanie z apki właśnie SK. I o dziwo bardzo żwawo czego nie posądzałbym patrząc na reakcje widoczne w GUI.
-> gaz w M3 (zamisat ESC podłaczyłem próbnie serwo podłączone do M3) reaguje właśnie na gaz w górę ale dopiero po ARM (czyli gdy dam wajchę gazu tak jak przy uzbrajaniu FC do coptera - maksymanie w dół i prawo)

Zostaje teraz tak jak pisałem dopasować podłączenia posostałych elementów czyli SW, lotek i ESC (Throthle) bo pozostałe piny nie reaguja na serwo :(
Może zmienić trzeba coś w sofcie?
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1039
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

Uzbrajanie możesz sobie włączyć wybierając w GUI kwadracik tak jak aktywacje Level (pod jakiś kanał (np AUX2) i włączać przełącznikiem z aparatury.
Krzysiek
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

Tylko, że mam odbiornik Turnigy bez PPM, a AUX zajęty przez obsługę przełącznika 3 pozycyjnego do level iacro :(
Ale uzbrajanie to szczegół.
Walczę z przypisanem odpowiednich wyjść M1-M4 w sofcie, a że w programowaniu nie jestem biegły to nie mogę dojść co i jak :(
Artu

Post autor: Artu »

Przemo, Masz 2xAUX i 6ch czyli w sumie 8ch do wykorzystania.
Zapodaj sobie na którymś wolnym kanale w AUX-CH na przykład przełącznik THRO HOLD do "uzbrajania" :-P
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

Artu, ale FC ma na wejściach R1-R5 łączących RC z FC już popodłączane: R1-lotki, R2-SW, R3-gaz, R4-SK, R5-AUX1 (tu używam podanego przez Ciebie na form sposobu na ustawienia przełącznika 3 pozycyjnego używając GEAR w AUX-CH na CH5 i ustawienia odpowiednio w apce w PROG.MIX pod MIX6 i MIX7 właśnie miksowania).
Nie widzę miejsca jak podłaczyć AUX2 :(
(fizycznie kabelek-sygnał między RC a FC)

Chyba, że coś źle kombinuję w tym moim wywodzie ? :-?

(Wiem - czas przesiąść się po prostu na FrSky z PPM sum, ale Turnigy do moich lotów na ca. 800-1000m daje radę - RSSI nie spada poniżej 70%, gdzie 55% na OSD Remzibiego ustawiłem jako alarm do powrotu.)
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1039
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

Jeśli to multiwii ma działać jako stabilizator pleyna (a nie jako IMU coptera) to poprostu zrób uzbrojenie na stałe "uzbrojone" - zaznacz wszystkie trzy kwadraciki w GUI przy ARM w kanale którego nie masz jak obsługiwać bo brak wejśc na płytkę multiwii dla kanału z odbiornika i powinno działać .


;-) Frysky to już powoli historia FPV - eLeReS + display by Miś to jest przyszłość :mrgreen: (zaczną si e niedługo wyprzedaże Fryskyjów :mrgreen: to jak przeczekasz to pod koniec sezonu będzie pewnie można w miarę przystępnie odkupić jeśli jeszcze ci nie przejdzie frysky)
Krzysiek
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

Na razie radzę sobie "budżetowo" ale tak jak pisałeś będę obserowował wyprzedaże na forum albo...zbierał na eLeReS-a :)

A co poradzić na soft do stabilizacji parapeta?
Nie mogę ogarnąć co trzeba w nim zmienić aby ruszyły serwa SW i lotki na M1-M4 na płtytce 0.6.3 full.
Zlokalizowałem na M4 - SK, M3 - Gaz ale pozostałem M2, M1, S2 i S1 nic nie dają.
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1039
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

Nie mam tej płytki kukiego pod ręką więc średnio moge pomóc ale u mnie to serwa podłączam pod te same wyjścia co regulatory do Quadro ( dodatkowo pod pin D12 musiałem sie wpiąć co nie był wykorzystywany w Quadro a w plejnie jest tam druga lotka ale opisałem w pierwszym poście co zmieniłem od strony sprzętowej ) tylko trzeba sprawdzić czy masz zasilanie 5V pod środkowymi pinami podane bo bez tego serwa nie ruszą - a regulatory od coptera ruszą bo mają swoje bec-zasianie ;-) najlepiej dać zewnętrzny "bec" na 5V i podłączyć go do masy i wypiętych z wtyczek serw czerwonych przewodów (środkowy w wtyczkach).
Krzysiek
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

krzysztof21 pisze:serwa podłączam pod te same wyjścia co regulatory do Quadro ( dodatkowo pod pin D12 musiałem sie wpiąć co nie był wykorzystywany w Quadro
Właśnie tak robiłem - płytka zasilana z usb, serwo działa z M4 i reaguje na SK, pod M3 na gaz, ale M2,M1 nie reagują -czyli zasilanie jest a w sofcie nie są przypisane wyjścia.
I nie wiem gdzie w sofcie to zmienić ? :-(

Chyba ze moze jeszcze tak być ze zasilanie nie idzie z usb na te pozostałe m1 i m2 ale to mało możliwe - sprawdze to w razie czego kierunkiem.
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1039
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

To właśnie ci pisze ,że pin środkowy przy regulatorach w Qadro może być "w powietrzu" bez zasilania - bo regulator do swojej pracy bierze zasilanie z podłączonego pakietu (a ewentualnie podaje z siebie jeszcze przez środkowy pin najcześciej czerwonym przewodem +5V do zasilania odboornika i serw w płatowcach, a serwo na tym samym pinie musi mieć podane te +5V żeby pracowało - co więcej nie sądzę ,żeby była mozliwość ,że +5V jest tam po samym podłączeniu IMU do przewodu z USB pomimo poprawnego zasilania procka w IMU właśnie z USB ;-) . Wypnij z wtyczek serw środkowe przewody i złącz je razem i podaj z jakiegos innego źródła +5V ( z bec zewnętrznego lub z stabilizatorka 7805 lub z 4szt połączonych akumulatorków AA , a minus z tego zasilania podłącz do masy płytki.

A i jak wgrasz soft z odkomendowanym copterem to mozna podłączając do wyjśc serwa uszkodzic je - nie wszystkie serwa dadzą radę z częśtotliwościami pracy które tam podaje IMU w tym trybie - dopiero po wgraniu z odkomendowanym Pleynem albo Wing to bedzie prawidłowo wysterowywało serwa na tych samych wyjściach co onegdaj były regulatory.
Krzysiek
ODPOWIEDZ