Radiomodem "za grosze"

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: mkrawcz1 »

433 i 868 są legalne w Polsce (oczywiście nie rozkręcone na full :-) )
A skąd masz info o gryzieniu się 433 z LRS?
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
Kenobi36
Posty: 303
Rejestracja: wtorek 17 maja 2011, 15:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: Kenobi36 »

Info nie mam ale nie wszystkie urządzenia lubią jak chodzą na tej samej częstotliwości.
Poza tym :
mkrawcz1 pisze:Nie, 433MHz :-) Jakoś sobie z LRS nie wchodzą w drogę, choć Tomek twierdzi, że w czasie lotu kilka razy "szarpnęło" sterami.
Dlatego szukam potwierdzenia że zakłóca lub nie. Od tamtego postu minęło trochę czasu i warto by podsumować wszystkie doświadczenia.
iX5 200mm, ZMX FinX30, iPeaka 35A Blheli_32, DAL T5050C, CL Racing F4, Dinogy Mega 4s1300 75C
EYAS 112mm, iFlight 1106 600kv, ipeak 4x18A, Gemfan 3025, iflight mini revo bee F4 BF 3.2 4s500mAh
https://www.youtube.com/watch?v=bhAyBhxgwR8
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: Rurek »

ELeReS MOD możesz ustawić dokładnie na jakich kanałach ma chodzić i np najniższą czastotę ustawić można na 434 i już się nie pogryzie.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Kenobi36
Posty: 303
Rejestracja: wtorek 17 maja 2011, 15:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: Kenobi36 »

Dzięki.
wreszcie jedna zdecydowana wypowiedź :-)
iX5 200mm, ZMX FinX30, iPeaka 35A Blheli_32, DAL T5050C, CL Racing F4, Dinogy Mega 4s1300 75C
EYAS 112mm, iFlight 1106 600kv, ipeak 4x18A, Gemfan 3025, iflight mini revo bee F4 BF 3.2 4s500mAh
https://www.youtube.com/watch?v=bhAyBhxgwR8
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: mkrawcz1 »

Żeby nie było za nudno i coś się działo - poniżej wykres RSSI/RemoteRSSI/stopy błędów dla pary modemów 868 MHz.
Lot na obrzeżach Warszawy, 4500m tam i z powrotem.
Model na wysokości 300m, w stateczniku pionowym dipol strojony "geometrycznie", na ziemi taka sama GP na wysokości ok. 2m.
Jak widać - cały czas jest zasięg, RSSI nie spada poniżej 60, brak utraty pakietów.
Na końcu kilka kółek nad głową - widać dziurę w charakterystyce GP.
Obrazek
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
macgyverek
Posty: 273
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 21:21
Lokalizacja: śląsk

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: macgyverek »

Mam nadzieję, że nie dostanę złotej łopaty ;)

Mam mały problem z radiomodemami na 433MHz z moim quadzie. Modem zakłóca mi wszystko co mam na pokładzie.
Co się dzieje:

1. Wkręcam antenę w radiomodem - odległość od masztu anteny gps z magnetometrem ok 5 cm. Antena pionowo w górę.
W Ardupilocie zaczyna się BAD COMPASS - zaczyna mi zakłócać linię I2C (SCK I SDA). Przekręcam antenę i kieruje ją w dół - I2C błędów odczytu brak. Przybliżam rękę do anteny - APM zaczyna sypać błędami odczytu z I2C.

2. Antena radiomodemu wkręcona. Włączam tor FPV. Odległość anteny radiomodemu od FPV ok 15 cm. Obraz cały czas migocze i rwie (obraz jest->czarno->jest/rwie).
Zmiana kanałów FPV nie pomaga. Wykręce antenę obraz lustro.

Na razie sobie radzę tak, że jak cos testuje na ziemi to wkręcam antene i zmieniam. Jak potestuje to ją wykręcam. Chciałem potestować sobie tryb follow me, ale znowu nie mam podglądu FPV.

Co próbowałem:
- zmieniać kanały FPV
- zmieniać antenę - mam różne
- zmieniać położenie anetny w różnych płaszczyznach
- zmniejszać moc nadawcza (mam teraz max)

Chcę jeszcze wypróbować zmianę czestotliowści na 868Mhz. Tylko co na to układ LC na wyjściu modułu ??
Jakieś pomysły??
Syma 107G | Walkera Ladybird QR V1 | Align TREX 450L DOMINATOR | Align TREX 250 DFC | DJI SPARK | HELL QUAD 3D | Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: mkrawcz1 »

1. Co to za modem? Jeżeli "chińczyk" - spodziewaj się wszystkiego... Sprzedają modemy na podrobionych modułach HM-TRP.
2. Zmiana na bootloadera na 868 - będzie działać, ale kiepsko. Zawsze możesz wrócić do 433.
3. Nie włączaj bez anteny- upalisz .
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
macgyverek
Posty: 273
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 21:21
Lokalizacja: śląsk

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: macgyverek »

Chinczyk, ale jutro zrobię test z oryginalny m hm-trp i dam znać. Dzięki za sugestie.
Syma 107G | Walkera Ladybird QR V1 | Align TREX 450L DOMINATOR | Align TREX 250 DFC | DJI SPARK | HELL QUAD 3D | Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: Głuś »

Panowie, jak zmusić te modemy do szyfrowania transmisji jakimś kluczem tak żeby każdy z każdym nie bindował się po włączeniu bo to jest co najmniej nie normalne :-P
Mam wgrane SiK 1.9 on HM-TRP i pole AES Encryption jest siwe - nie da się zaznaczyć. AES Key niby przyjmuje, ale po ponownym włączeniu i wczytaniu parametrów oczywiście znika.
Czy jedynym sposobem jest wgranie jakiejś specjalnej wersji firmware?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: mkrawcz1 »

https://discuss.ardupilot.org/t/xtend-9 ... try/8649/4
Ostatni wpis.
Na modemach z HM-TRP szyfrowanie nie pójdzie.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: Głuś »

Dzięki za szybką odpowiedz, a już pomijając kwestie szyfrowania transmisji to da się przynajmniej w jakiś sposób ustalić kod bindujący tak żeby się każdy z każdym nie parował sam?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: mkrawcz1 »

Jaku kod bindujący? Przeczytaj dokumentację SiK/3DR Radio.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: Głuś »

mkrawcz1 pisze:Jaku kod bindujący?
Chodzi mi o to żeby ktoś niepowołany nie połączył się z modelem kiedy np. stracę zasięg lub sam się nie połączę - przecież nie zawsze chcemy latać z uruchomiona telemetrią.
mkrawcz1 pisze:Przeczytaj dokumentację SiK/3DR Radio.
Niestety nie widzę tam słowa o zagadnieniu, które mnie interesuje, może to bariera językowa :( Jak byś był tak uprzejmy i rozjaśnił trochę jak to jest z tą telemetrią... :-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: mkrawcz1 »

Jeżeli mówisz o NET ID - nawet jak jesteś połączony, to i tak ktoś może odpalić w zasięgu modem z tym samym NET ID.
Żeby się podłączyć, musiałby mieć to samo NET ID, f min i f max - raczej trudne do zgadnięcia. Wątpię, żeby komukolwiek się chciało...
Problem raczej akademicki.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Radiomodem "za grosze"

Post autor: Głuś »

Dzięki, nie zwróciłem uwagi na ten parametr NET ID, a wystarczy go zmienić i już defaultowa konfiguracja się nie połączy - to wiele wyjaśnia :-)
PS. Jakie konkretnie modemy obsługują AES?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
ODPOWIEDZ