Seagull Plasma, rok 1999 - jakie parametry serw?

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Sekles
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 22 sie 2019, 10:25
Lokalizacja: Riom Francja

Seagull Plasma, rok 1999 - jakie parametry serw?

Post autor: Sekles »

Panie i Panowie, poniżej zdjęcia modelu, który powolutku składam w piwnicy. Odkupiłem go z jakiegoś ogłoszenia jako kit do złożenia. Po otwarciu paczki okazało się, że model czekał na swój pierwszy lot 20 lat! Jego konstrukcja lekko odbiega od znanych mi, bardziej współczesnych rozwiązań (zero węgla itd) :
Obrazek
Obrazek

Jaki to typ płatowca, każdy widzi.

Trochę danych :
- Długość (zapomniałem zmierzyć...).
- Rozpiętość skrzydeł 1500mm (z lekkim wzniosem).
- Wymiary lotek, około 600x30 mm.
- Rozpiętość statecznika poziomego 560mm.
- Wymiary steru wysokości 2x 260x45 mm.
- Wysokość statecznika pionowego 245mm.
- Wymiary steru kierunku 245x70 mm.
- Powierzchnia nośna wg producenta około 33dm2.
- Waga modelu około 3,5-4kg
- Zamontowany silnik to OS 46FX

Przy składaniu zatrzymałem się na etapie serw. Planowałem włożyć używane TGY-616MG. Takie miałem na stanie, producent w 99r zalecał użycie serw typu mini, więc... dlaczego nie? Parametry mają aż nadto wystarczające (tak oceniam). Niestety ich potencjometry są zbyt zużyte i nici z montażu.

Szukam więc nowych serw i z tym tematem zwracam się do Was po pomoc.

Czego potrzeba:
- Serwo na gaz
- Serwo steru wysokości
- Serwo steru kierunku
Obrazek

- Serwo lotek (jedno mini, aczkolwiek dwa mikrusy może by się zmieściły)
Obrazek

Oczywiście nie pytam o konkretne modele serw, ale o parametry (głównie moment) i inne uwagi dotyczące np. materiału przekładni.

Jeżeli zaproponujecie przy tym konkretne modele, też będzie ok, ale z uzasadnieniem dlaczego takie.

Jeżeli chodzi o napięcie zasilania, nie mam żadnych uwag. Odbiorniki hitec mają duży przedział akceptowanego napięcia, więc i opcja HV wchodzi w grę.

Aha, serwa analogowe też będą ok.


Z góry dziękuję za konkretne porady. Chciałbym mu dać kiedyś polatać, bo długo czekał na tą chwilę :)
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Seagull Plasma, rok 1999 - jakie parametry serw?

Post autor: PiotrSz »

Łukasz, patrząc na profil skrzydeł to ten model będzie szybki :-)
Jeśli chodzi o serwa to bał bym się wsadzić jakieś zwykłe chińskie serwa do takiego modelu, widziałem już kilka spektakularnych kretów właśnie przez kiepskiej jakości serwa... Ja bym celował minimum w serwa Corona, mają dosyć szeroki asortyment wielkościowy i mocowy.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Seagull Plasma, rok 1999 - jakie parametry serw?

Post autor: Marcin »

Hitec HS 422 zawsze były dość dobrymi serwami.
Ewentualnie dualsky-as549 wyglada w miarę OK.
Sekles
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 22 sie 2019, 10:25
Lokalizacja: Riom Francja

Re: Seagull Plasma, rok 1999 - jakie parametry serw?

Post autor: Sekles »

PiotrSz pisze:Łukasz, patrząc na profil skrzydeł to ten model będzie szybki :-)
Jeśli chodzi o serwa to bał bym się wsadzić jakieś zwykłe chińskie serwa do takiego modelu, widziałem już kilka spektakularnych kretów właśnie przez kiepskiej jakości serwa... Ja bym celował minimum w serwa Corona, mają dosyć szeroki asortyment wielkościowy i mocowy.
Oby go ziemia równie szybko nie ściągnęła...

Wracając do serw. Nie mam w zwyczaju ładować taniochy, ale na MKSy i Futaby mnie nie stać. Nawet gdyby, to montowałbym je bardziej do śmiglaków. Dlatego celuję w coś z Hiteca (aczkolwiek spada ich renoma ostatnio), Savoxa, KST. Średnia półka o prostu.

Niemniej jednak, potrzebuję informacji na temat zalecanych parametrów serw w funkcji ich zastosowania w modelu, głównie minimalnego momentu. Inne obciążenie będzie dla serwa gazu i serwa lotek...
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Seagull Plasma, rok 1999 - jakie parametry serw?

Post autor: PiotrSz »

Sekles pisze:Nie mam w zwyczaju ładować taniochy
A jednak :-P
Sekles pisze:Planowałem włożyć używane TGY-616MG.
;-)
Łukasz, na Hiteca słyszałem narzekania chociaż zależy też które serwa. Savox fajny ale jest prądożerny i mogę to potwierdzić po tym co miałem na skręcie w modelu samochodu a mianowicie savox 20kg, kilka przejazdów po torze i trzeba było rcpakiet wymieniać, jak wsadziłem Hiteca 25kg to zużycie prądu spadło ;-) ale to była wysoka półka. Przejrzyj serwa Corona, pewnie coś dobierzesz.
Sekles
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 22 sie 2019, 10:25
Lokalizacja: Riom Francja

Re: Seagull Plasma, rok 1999 - jakie parametry serw?

Post autor: Sekles »

Eeee kolego, proszę bez podśmichujek :) Serwa TGY to świetna podróbka innej świetnej podróbki. Sprawowały się znakomicie w prosiaczku 500, ale naszło mnie na nowe. Zresztą w mniejszym prosiaczku też miałem TGY. Latają nadal w mniejszym płatowcu.

No ale teraz trzeba nowe. Podkreślam, mam problem z doborem parametrów, a nie marką!

Edytuj posty!
Edit: Dzięki za sklejenie dwóch wpisów. Ciężko to ogarnąć na telefonie, jeżeli druga część powstaje później niż pierwsza :(

Marcin pisze:Hitec HS 422 zawsze były dość dobrymi serwami.
Ewentualnie dualsky-as549 wyglada w miarę OK.
Faktycznie, te hitecki też się zmieszczą w fabryczne otwory. Bez tych doklejek z balsy byłoby nawet ładniej. Cena też fajna. Natomiast czy 4kg momentu wystarczą na lotki i ster wysokości? W extrze 260 od PA mam stare aligny ds410mg (ok 2kg momentu) i lata ok. Plasma ciut większą...

Co do serwa AS549, parametry ma lepsze od hiteca 422, a cena wręcz śmieszna. Nawet na zachodzie (ok 11E). Dziwne...


Edytka: na zakończenie napiszę, że kupiłem 4szt Hitec HS-225BB. Zobaczymy co będzie.
ODPOWIEDZ