Dziwna praca jednego z silników w quadrocopterze

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

lianliu
Posty: 1
Rejestracja: sobota 13 lip 2019, 20:12

Dziwna praca jednego z silników w quadrocopterze

Post autor: lianliu »

Cześć, mam pewien problem dotyczący pracy silnika w moim quadrocopterze.
Podczas lotów w końcówce przedniego sezonu dron dziwnie się zachowywał - mianowicie mogłem się bez problemu nim wzbić dość wysoko, ale podczas opadania jakby tracił moc na silnikach i bardzo szybko opadał robiąc kilka twardych lądowań. Od tamtego czasu nim nie latałem i teraz wiedząc, że było coś nie tak poświęciłem mu więcej uwagi na przegląd wszystkich podzespołów. Wymieniłem pakiet 3S na nowy, dokupiłem śmigła, ponieważ poprzednie były już nieco postrzępione i wgrałem od nowa firmware do APM, przeprowadziłem konfigurację i wykonałem kalibrację ESC.

Wczoraj chciałem wykonać próbny lot i zauważyłem dziwne zjawisko. Mianowicie po uzbrojeniu jeden z silników wyraźnie wolniej się kręci, po odjęciu gazu zatrzymuje się jako pierwszy - reszta równocześnie. Przy kręceniu nim w palcach nie czuć, żadnego oporu ani bicia. Wróciłem do domu i wykonałem jeszcze raz kalibrację ESC i tutaj zauważyłem dziwną sprawę - podczas kalibracji wydaje mi się, że ten silnik pracuje prawidłowo - prędkość obrotów podczas obserwacji nie różni się od pozostałych, wszystkie silniki zatrzymują się razem. Natomiast nadal przy uzbrajaniu nadal ten silnik kręci się wolniej.

Nie mam pojęcia co mogło nawalić, czy macie jakieś pomysły jak rozwiązać ten problem?

Poniżej przedstawiam filmiki pracy silników z uzbrojenia przed lotem i z kalibracji ESC (podczas oglądania proszę zwrócić uwagę na silnik numer 2)

Połączenie silników zgodnie z dokumentacją ze strony ardupilot:
Obrazek

Filmik z uzbrojenia: https://youtu.be/eHcZgZyioUw

Filmik z kalibracji: https://youtu.be/bHeL1jfuQ_U

Z góry dzięki za pomoc :roll:
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Dziwna praca jednego z silników w quadrocopterze

Post autor: Verid »

Utrata mocy podczas opadania to typowy objaw VRS (vortex ring state) dlatego nie powinno się schodzić kopterem pionowo w dół.
Co do nierównej pracy silników - spróbuj zrobić rekalibrację akcelerometru. Może mu się poziom ciut rozjechał i usiłuje nadgonić.
Ten wredny...
krisker
Posty: 73
Rejestracja: wtorek 31 paź 2017, 08:02
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Dziwna praca jednego z silników w quadrocopterze

Post autor: krisker »

Może zamień miejscami podejrzany silnik z innym (z tych trzech "sprawnych"). Wykluczysz w ten sposób silnik i/lub regulator.
Pozdrawiam,
Krisker
-------------
S500 / Naza Lite Upgr. V2 / X2212 980kV II / APC1055MR / RacerStar BlHeli 30A
FS-i6X+antena mod+FS-IA10B / GensAce 5300 3S 30C/60C
ODPOWIEDZ