Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektroniki

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektroniki

Post autor: Takpoprostu »

Hej kupiłem składaka na takich podzespołach:
fotki:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

-silniki GTS2305
-kontroler lotu CC3D
-rama Alien 225 carbon
-radio FS-ia6b
-aparatura Fs-i6
-regiellitle bee 30A
-podśwowtlenie LED
-akumulatory 3s, 4s

Posiadam tor video który będę montował taki jak:
-Eachine TX5258 5.8G
-Foxeer Monster Mini Pro
-Gogle Eachine EV800D.

Czy jest jakiś prosty i szybki sposób bym widział telemetrie w goglach ? A dokładnie chodzi mi tylko o prąd w lipo oraz siła sygnału 2.4ghz z aparatury. Co ewentualnie muszę dokupić lub wymienić do tego zestawu ? Podobno CC3D to już spory dziadek i mogą być problemy z telemetrią ?
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektronik

Post autor: JasQ »

Potrzebujesz :
- OSD
- Czujnik prądu
- Modyfikację odbiornika

Proste nie jest , koszt części około 100 zł za nowe i kilka(naście) godzin na dojście co i jak.

Alternatywa to wymiana FC na jakieś wszystkomające F4 - F7 koszt okolo 200 zł a nauka cię i tak nie ominie .
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Re: Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektronik

Post autor: Takpoprostu »

Uhm... A skoro w kamerce mam pin i fioletowy kabel OSD to w takiej konfiguracji jaką podałem z kontrolerem CC3D ten kabel zostaje pusty - nie wlutowuje go nigdzie tak ?
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektronik

Post autor: PiotrSz »

Takpoprostu, pin OSD w kemerce służy do jej konfiguracji używając dedykowanej dla niej manipulator/pilota.
Jeśli potrzebujesz napięcia akumulatora to wymień kamerę np Runcam Racer 2 która ma pin vbat+ po podłączeniu którego kamera będzie przekazywała napięcie zasilania. Tą którą podałem to przykładowa, pierwsza z brzegu... możesz poszukać czegokolwiek innego. Niestety rssi ciężko będzie wyciągnąć z CC3D...

Edit: Z tego co widzę po nazwie to Twoja kamera powinna mieć pin VSEN i chyba do niego podłącza się napięcie pakietu żeby kamera pokazała napięcie, trzeba tylko ustawić w menu kamery żeby wyświetlała tą wartość. Poszukaj instrukcję od tej kamery żebyś czegoś nieupalił... ;-) Wypuszczają dużo tego sprzętu i co model się coś zmienia...
Tu grafika od Foxeera Arrow, poszukaj od swojej kamery.
Obrazek
Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Re: Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektronik

Post autor: Takpoprostu »

PiotrSz pisze:Takpoprostu, pin OSD w kemerce służy do jej konfiguracji używając dedykowanej dla niej manipulator/pilota.
Jeśli potrzebujesz napięcia akumulatora to wymień kamerę np Runcam Racer 2 która ma pin vbat+ po podłączeniu którego kamera będzie przekazywała napięcie zasilania. Tą którą podałem to przykładowa, pierwsza z brzegu... możesz poszukać czegokolwiek innego. Niestety rssi ciężko będzie wyciągnąć z CC3D...

Edit: Z tego co widzę po nazwie to Twoja kamera powinna mieć pin VSEN i chyba do niego podłącza się napięcie pakietu żeby kamera pokazała napięcie, trzeba tylko ustawić w menu kamery żeby wyświetlała tą wartość. Poszukaj instrukcję od tej kamery żebyś czegoś nieupalił... ;-) Wypuszczają dużo tego sprzętu i co model się coś zmienia...
Tu grafika od Foxeera Arrow, poszukaj od swojej kamery.
Obrazek
Tak dokładnie , OSD idzie biały do pilocika. A ten fioletowy w sumie nie jest opisany więc zapewne jest pusty.
fotki:
https://photos.app.goo.gl/5JnrJS6FWkVanW2RA

Ale mogę zasilić te kamerkę prosto z nadajnika TX5258 ? - w instrukcji ma 5V out.

Ogólnie lipa z tym napięciem lipo :) Pozostaje mi bazować na piszczeniu buzzera i nie odlatywaniu dalej jak 100m od nogi ;) Zapłaciłem za ten zestaw który podałem 450zł - bez TX;a i kamerki - to dobra cena ? Czy raczej się wkopałem w dinozaura sprzętowego ?
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektronik

Post autor: JasQ »

Sprzedałem za tyle samo 250 na kfc32f1 z eleresem i 3 pakietami wisiała w dziale giełda 3 miechy poszła tydzień temu . Sprzętowo ten sam procek ale bez porównania funkcjonalność .
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektronik

Post autor: pawelsky »

@Takpoprostu Wszystko czego potrzebujesz to Micro MinimOSD (kosztuje mniej niz 20PLN). Ma wbudowany dzielnik napiecia do 4S (wiec mozesz mierzyc napiecie pakietu). RSSI podajesz do odbiornika jako jeden z kanalow (potrzebna prawdopodobnie bedzie zmiana firmware w nadajniku).

Jesli chodzi o CC3D to niestety kupiles zabytek, i to jeden z najmniej chyba przyjaznych w uzyciu.
Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Re: Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektronik

Post autor: Takpoprostu »

pawelsky pisze:@Takpoprostu Wszystko czego potrzebujesz to Micro MinimOSD (kosztuje mniej niz 20PLN). Ma wbudowany dzielnik napiecia do 4S (wiec mozesz mierzyc napiecie pakietu). RSSI podajesz do odbiornika jako jeden z kanalow (potrzebna prawdopodobnie bedzie zmiana firmware w nadajniku).

Jesli chodzi o CC3D to niestety kupiles zabytek, i to jeden z najmniej chyba przyjaznych w uzyciu.
Chyba nie opłaca mi się tego CC3D zmieniać.

Ale ok skupię się teraz na micro miniOSD
Ten Naze32/Flip32 ?
https://allegro.pl/oferta/micro-minimos ... 7738646239

Według tego schematu wszystko rozumiem tylko ten TX RX na rysunku - to idzie do kontrolera ?
Obrazek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektronik

Post autor: pawelsky »

Takpoprostu pisze:Chyba nie opłaca mi się tego CC3D zmieniać.
Zobaczymy czy to samo bedziesz mowil za kilka miesiecy ;-)
Takpoprostu pisze:Ten Naze32/Flip32 ?
Nie ma znaczenia jaki i tak firmware i konfiguracje wgrasz sobie sam (zakladam ze masz jakis adapter USB -> UART, a jak nie masz to czym predzej kupuj, bo w tym hobby bedzie Ci niezbedny).
Takpoprostu pisze:ten TX RX na rysunku - to idzie do kontrolera ?
Jesli potrzebujesz tylko RSSI i napiecie baterii to polaczenie nie bedzie Ci potrzebne.
Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Re: Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektronik

Post autor: Takpoprostu »

pawelsky pisze:Takpoprostu pisze:
Chyba nie opłaca mi się tego CC3D zmieniać.

Zobaczymy czy to samo bedziesz mowil za kilka miesiec
Kurde, znając mnie to pewnie tak będzie. No dobra - to np. taki kontroler jak tutaj:
https://www.olx.pl/oferta/kontroler-lot ... 8285b7fb5a
i nie będzie mi potrzebne micro osd bo to AiO tak ? W sumie fajne jest to że nie muszę instalować kolejnego urządzenia na pokład.
pawelsky pisze:Ten Naze32/Flip32 ?

Nie ma znaczenia jaki i tak firmware i konfiguracje wgrasz sobie sam (zakladam ze masz jakis adapter USB -> UART, a jak nie masz to czym predzej kupuj, bo w tym hobby bedzie Ci niezbedny).
Gdzieś mam USB-UART. Ale tez mam coś takiego:
https://www.banggood.com/SpeedyBee-Blue ... ds=myorder
Dostałem kiedyś w gratisie i leży sobie grzecznie.


pawelsky pisze:Takpoprostu pisze:
ten TX RX na rysunku - to idzie do kontrolera ?

Jesli potrzebujesz tylko RSSI i napiecie baterii to polaczenie nie bedzie Ci potrzebne.
Zależy mi tylko na sile sygnału i baterii - nic więcej do szczęścia mi potrzebne nie jest :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektronik

Post autor: pawelsky »

Takpoprostu pisze:No dobra - to np. taki kontroler jak tutaj
Nie kolekcjonuj zabytkow. Jak juz chcesz kupowac nowy kontroler to cos na F7 ew. F4 bo bedziesz potem piszczal ze Ci nowa wersja xFlighta na tym nie dziala.
Takpoprostu pisze:Ale tez mam coś takiego
Nie przyda Ci sie
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektronik

Post autor: PiotrSz »

Takpoprostu pisze:Chyba nie opłaca mi się tego CC3D zmieniać.
Głupocisz Panie ;-) Zmień to badziewie szybko jak tylko się da... ten kontroler jest beznadziejny... na jakikolwiek kontrolerze F3 z OSD i nowym betaflight quad będzie latał 200 razy lepiej niż na cc3d. Niestety teraz po za umiejętnościami liczy się też hardware jaki masz w swoim latadle.
Marek_Spy
Posty: 103
Rejestracja: czwartek 15 lip 2010, 17:27

Re: Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektronik

Post autor: Marek_Spy »

Heh a za rok będziecie mówić ze to co kupiłeś przed rokiem to badziewie ale fakt procesor tam to nie tytan ale można pamięć wymienić.
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektronik

Post autor: JasQ »

Spokojnie chłopaki niech polata, poćwiczy to sam dojdzie co trzeba wymienić . Dopiero co sobie chłop cieńkocieńko kupił a wy mu chcecie 4litry v12 wsadzić. Sama wymiana kontrolera na dobrą sprawę niewiele da jak nie zmieni regulatorów silników itd. Tyle że tym tokiem rozumowania to niech w ogóle wywali tego quada i zbuduje nowego od podstaw. Pomóżcie po prostu koledze kupić i skonfigurować OSD z czujnikiem prądu i rssi .
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kupiłem wyścig. drona - kilka pytań dot. jego elektronik

Post autor: pawelsky »

JasQ pisze:Dopiero co sobie chłop cieńkocieńko kupił a wy mu chcecie 4litry v12 wsadzić.
Nie dramatyzuj, nikt mu 4 litrow v12 kupowac nie kaze, tylko zamiast wyrzucac 50PLN na zabytkowy kontroler badz osobne OSD dolozyc 20-30PLN i kupic u Chinczyka cos na F4 z wbudowanym OSD lepiej zintegrowanym z caloscia i prostszym w konfiguracji.

Czujnika pradu mu w tej chwili nie potrzeba bo chce mierzyc tylko napiecie.
ODPOWIEDZ