Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Saiti
Posty: 18
Rejestracja: sobota 13 maja 2017, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: Saiti »

Cześć.
Z góry przepraszam, jeżeli odpowiedź jest pospolita albo powinienem zapytać gdzie indziej, ale już rozkładam ręce, a palce mnie palą od lutowania, przekładania, kombinowania.
Sprawa wygląda tak:
Kupiłem takie cudo: https://abc-rc.pl/mini-osd-mavlink-v20-minimosd-pixhawk i chciałem to sparować z moją kamerką oraz ardupilotem (wersja 2.8). Zestaw FPV który posiadam to to: https://pl.aliexpress.com/item/2016-New ... 09173.html

I teraz sprawa wygląda tak:
Gdy podłączam kamerę do nadajnika video, wszystko bangla pięknie, obraz na ekranie itp. Gdy wepnę po drodze tego Mavlinka - zero sygnału, jakby się rozparowało (ale oczywiście kanały nieruszane). Zasilanie podawałem na wszystkie możliwe sposoby - +12VDC na kamerkę, +12VDC na odbiornik, tylko kamerka, tylko odbiornik. Nijak nie idzie uzyskać sygnału. Na ekranie tylko szum.

W Mavlinku świeci się czerwona dioda cały czas, a obok przycisku RESET mryga mi mini pomarańczowa dioda. Niestety nie mogę znaleźć w sieci informacji o stanach diód :/ Podłączam wtyczkę do telemetrii do APM - nie działa. Odłączam - również nic. TX idzie na RX, RX idzie na TX. Co ja tu mogę zdziałać? Ktoś doświadczony? Z góry bardzo dziękuję za pomoc. To ostatnia rzecz która mi pozostała (potem już tylko porządkowanie ;) ).

Z góry serdecznie dziękuję!!!

Pozdro
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: Adrián »

Spr zamienić tx z rx, czasami chińczyk się myli.
Druga sprawa to pokaż podłączenie, bo może podpinasz nadajnik w miejsce kamery na osd?
Saiti
Posty: 18
Rejestracja: sobota 13 maja 2017, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: Saiti »

1. Sprawdziłem pinout w APM i w Mavlinku - RX/TX trafia cacy, zero błędów.
2. Podpinam poprawnie, V IN to wejście, więc kamera, V OUT to wyjście, czyli nadajnik ;)

Teraz to wszystko porozpinałem i nie mam jak tego obfocić :/
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: Adrián »

Dla pewności, masy z kamery i nadajnika też są podpięte?
Jeśli tak, to nie mam już pomysłu.

Ostatni, to kamera, może nie działać z osd. Tylko nie pamiętam jaki to był max. Musisz poszukać. Na forum też była o tym inf.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: pawelsky »

Saiti pisze:2. Podpinam poprawnie, V IN to wejście, więc kamera, V OUT to wyjście, czyli nadajnik ;)
Jestes pewien ze podpinasz poprawnie? Piny na plytce sa zagiete wzgledem opisu i latwo sie pomylic.

Na plytce masz 3 diody (A_PWR, D_PWR i D3) - ktore z nich swieca?
Saiti
Posty: 18
Rejestracja: sobota 13 maja 2017, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: Saiti »

Podpinam na 100% poprawnie. Okolo 19 sprawdze te diody - teraz nie mam dostepu. Przy podpieciu do samego APM a APM zasilonego z usb swieca sie te same diody
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: maxiiii »

To włącz jeszcze telemetrię w MP.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: kuczy »

Saiti, u mnie (co prawda mam micro minim osd - ale to tylko mniejsza płytka) jeśli nawet nie mam podłączonej kamery, to mam nie śmieg, tylko czarny ekran, i widać, jak startuje OSD, pojawia się logo, później wszystko inne.
Saiti pisze:1. Sprawdziłem pinout w APM i w Mavlinku - RX/TX trafia cacy, zero błędów.
tx-tx rx-rx czy tx-rx rx-tx ? bo to najczęstszy błąd a piszesz strasznie ogólnie "trafia cacy" super..
Saiti
Posty: 18
Rejestracja: sobota 13 maja 2017, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: Saiti »

kuczy pisze:piszesz strasznie ogólnie "trafia cacy" super..
Napisałem również wcześniej "TX idzie na RX, RX idzie na TX" :P . Ale spróbowałem i drugiej kombinacji na zaś, gdyby chinol zapragnął "uprościć" podłączenie. Dalej nic.

Diody nie są opisane na płytce :/ Obie obok Atmegi. Jednej najbliżej do napisu NTSC, druga chyba ST albo 5T.

Mi nie pokazuje się totalnie nic - zero ekranów startowych - tylko szum jakby w kanał nie trafiło.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: maxiiii »

A jak zasilasz płytkę?
Czy możesz narysować schemat na kartce i zrobić zdjęcie?
Saiti
Posty: 18
Rejestracja: sobota 13 maja 2017, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: Saiti »

Obrazek to się świeci.

Zaraz narysuję schemat.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: maxiiii »

No to wiadomo. Twoja płytka wymaga dwóch napięć, na wejściu porządne 5V (nie mniej) i na wyjściu 12V.
Saiti
Posty: 18
Rejestracja: sobota 13 maja 2017, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: Saiti »

Obrazek

Przekręcone, przepraszam, ale gyro w tel zawodzi, a zanim zuploaduje obrócone to spać pójdziecie :P
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: maxiiii »

Sprawdź wszysko dobrze bo 6V może spalić apema.
Jeżeli z gniazdka apm-a masz stabilne 5V możesz zrobić moda na 5 w minimosd. A jak to sobie poszukaj na google.
może być tak
Obrazek


Albo podłącz tak
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela 25 lut 2018, 19:02 przez maxiiii, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mavlink OSD - brak sygnału, blokuje kamerę.

Post autor: pawelsky »

maxiiii pisze:No to wiadomo. Twoja płytka wymaga dwóch napięć, na wejściu porządne 5V (nie mniej) i na wyjściu 12V.
Miekoniecznie., mozna tez zalutowac odpowiednie zworki i zasilac zarowno atmege jal i maxa z jednego zrodla (informacje jak to zrobic latwo znalezc w internetach).

Z diod w kazdym razie wynika ze na zdjeciu zasilasz tylko atmege a maxa nie..

Edit: polaczenie takie jak na zdjeciu maxiii jest ryzykowne bo gdy przypadkiem podepniesz pod te piny zasilanie kamery to atmega pojdzie z dymem
ODPOWIEDZ